xristoskativn

Αγορά/Αναβαθμηση υπολογιστη, για φοιτητες.

Recommended Posts

Καλησπερα αδερφια,

Θελω να αγορασω εναν υπολογιστη (build up) και θελω πανω κατω να εχει την τιμη των 1000 ευρω (-+οθονης).

Ο υπολογιστης θα ειναι για gaming. Δυνατη γραφικων και επεξεργαστη και ισως ενα δισκακι SSD στα 160-250gb.

Πειτε μου την γνωμη σας , γιατι εγω περα απο επεξεργαστες και γραφικων δεν γνωριζω πολλα απο τα αλλα hardware.

Παραδειγμα,δεν ξερω ποσα θα επρεπε να διαθεσω για τροφοδοτικο.. 50; 100; 200; ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ!

Ευχαριστω, η καθε γνωμη σας/αποψη θα ειναι πολυτιμη για μενα..!!

Link to comment
Share on other sites

οθονη 24αρα full hd 140 ευρω

κουτι-ποντικι-πληκτρολογιο καπου στα 60...

Kingston SSDNow V300 240GB καπου στα 100

αρα μενουν περιπου 700 για το pc

cpu 4770k : 310-320

Gigabyte Z97X-Gaming 3 : 120-130

Corsair Builder Series CX500 : 55-60

8gb ram: 70

r9 280 190-200

αυτα

μπορεις να γλιτωσεις 20-30 στην μητρικη, και καπου στα 50 απο το cpu αν πας στο 4770 non-k

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες με το "-+ οθόνη". Ναι είναι μέσα στα 1000 και η οθόνη δηλαδή; :)

Πάντως προς θεού, γιατί να πάρεις i7 για gaming;

Κάτι τέτοιο θα είναι η βάση σου imo

http://www.e-shop.gr/asus-maximus-vii-ranger-retail-p-PER.523194

http://www.e-shop.gr/intel-core-i5-4690k-350ghz-lga1150-box-p-PER.558477

http://www.e-shop.gr/kingston-hx318c10frk2-8-8gb-2x4gb-ddr3-1866mhz-hyperx-fury-red-series-dual-channel-kit-p-PER.550889

http://www.e-shop.gr/samsung-mz-7te250bw-840-evo-series-ssd-250gb-25-sata3-p-PER.306079

και αν τα βρούμε σκούρα, "κόβουμε" και από την μητρική :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

+1 για τον i7 δεν υπαρχει λογος.

παρε την συνθεση του [MENTION=1152]caution[/MENTION] και προσθεσε

XFX ProSeries 550W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

Corsair Carbide 200R | Skroutz.gr

και σου μενουν 300 για οθονη gpu

αμα θες να κοψεις λιγο απο την τιμη χωρις να χασεις πολλα κοιτας κι εδω

Kingston HyperX Beast 8GB DDR3-1600MHz Dual Kit (XMP) | Skroutz.gr

και ισως κι απο την mobo να πεσεις κανα 15-30Ε min-max

Link to comment
Share on other sites

Τον V300 ρε παίδες μην το προτείνεται για drive. Αφού μετά την μπούρδα που έκανε η Kingston με τις μνήμες το drive σέρνεται.

Καλύτερα έναν MX100 το οποίο ούτε αυτόν προτείνω. Θα πρότεινα καλύτερα έναν Crucial M550, OCZ Vector 150, Vertex 460, έναν ARC100 ή έστω έναν 840 PRO, 850 PRO, SanDisk Extreme PRO, Extreme II. Τόσα drives υπάρχουν. Μπορεί να μην είναι τόσο φθηνά αλλά είναι αξιόπιστα. Για την ώρα ξεχάστε και τον 840 EVO που έχει πρόβλημα. Όταν θα διορθωθεί το θέμα (αν διορθωθεί) τότε θα είναι και πάλι η καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Τ... Για την ώρα ξεχάστε και τον 840 EVO που έχει πρόβλημα. Όταν θα διορθωθεί το θέμα (αν διορθωθεί) τότε θα είναι και πάλι η καλύτερη επιλογή.

ninjaed:

τι προβλημα εχουν οι EVO !? και ποιοι EVO ?!

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα ξεχάστε και τον 840 EVO που έχει πρόβλημα. Όταν θα διορθωθεί το θέμα (αν διορθωθεί) τότε θα είναι και πάλι η καλύτερη επιλογή.

Μολις ακυρωσα παρεγγελια με τον 840 EVO

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Ζάχο σε ένα άρθρο που διάβασα λένε πως από βδομάδα θα ενημερώσουν άμα μπορούν να το διορθώσουν η όχι κτλ.. (για τον 840 λεω).. Εγώ επειδή υπολογίζω τότε και παραπάνω μήπως να περιμένω να πάρω αυτόν;; η έχει κάποιον καλύτερο ή Samsung; για να μην πουν ότι το έφτιαξαν, τον αγοράσω και παρουσιάσει πάλι πρόβλημα! Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες με το "-+ οθόνη". Ναι είναι μέσα στα 1000 και η οθόνη δηλαδή; :)

Πάντως προς θεού, γιατί να πάρεις i7 για gaming;

Κάτι τέτοιο θα είναι η βάση σου imo

ASUS MAXIMUS VII RANGER RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ LGA1150 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

KINGSTON HX318C10FRK2/8 8GB (2X4GB) DDR3 1866MHZ HYPERX FURY RED SERIES DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

SAMSUNG MZ-7TE250BW 840 EVO SERIES SSD 250GB 2.5'' SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

και αν τα βρούμε σκούρα, "κόβουμε" και από την μητρική :)

Για τον Evo το είχα διαβάσει κι εγώ αλλά δεν έδωσα τόσο σημασία γιατί έλεγα ότι θα το fixάρει εγκαίρως η Sammy το θέμα. Υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές που ανέφερε ο Ζάχος, οι οποίες μπορεί να δείχνουν λίγο χειρότερες ή καλύτερες σε νούμερα, αλλά νομίζω στην καθημερινότητα δεν θα το πάρεις χαμπάρι [MENTION=14427]xristoskativn[/MENTION]. Εσύ θες ένα 250άρι SSD για να μπορείς να βάλεις και κάνα ζόρικο μεγάλο παιχνίδι εκεί, γιατί με μικρότερους θα γεμίσει αρκετά εύκολα. Έχω 120άρη αυτή τη στιγμή και είμαι παθών, μονίμως τσεκάρω να πετάω άχρηστα προγράμματα/benchmarks/παιχνιδάκια ώστε να έχει 20-25GB ελεύθερα αλλά και πάλι δεν γίνεται δουλειά :P

Κατά τ' άλλα συμφωνώ με caution ότι δεν χρειάζεται ο 4770Κ @ gaming. Ο 4690Κ στα 4.5GHz με χαλαρό ρεύμα θα είναι τούμπανος. Ακόμα και να μου πεις ότι δεν νομίζεις να ασχοληθείς έστω και λίγο με overclocking, πάλι στον 4690Κ θα σου έλεγα να πας. Που ξέρεις, μπορεί να σου έρθει κάψα στο μέλλον :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Ζάχο σε ένα άρθρο που διάβασα λένε πως από βδομάδα θα ενημερώσουν άμα μπορούν να το διορθώσουν η όχι κτλ.. (για τον 840 λεω).. Εγώ επειδή υπολογίζω τότε και παραπάνω μήπως να περιμένω να πάρω αυτόν;; η έχει κάποιον καλύτερο ή Samsung; για να μην πουν ότι το έφτιαξαν, τον αγοράσω και παρουσιάσει πάλι πρόβλημα! Τι λες;

Το πρόβλημα το γνωρίζουν από μέσα Αυγούστου. Απλά τώρα βγήκε η επίσημη ενημέρωση πως όντως είναι bug και θα διορθωθεί με firmware (-αν διορθώνεται- αλλά 99.9% διορθώνεται).

Link to comment
Share on other sites

Για τον Evo το είχα διαβάσει κι εγώ αλλά δεν έδωσα τόσο σημασία γιατί έλεγα ότι θα το fixάρει εγκαίρως η Sammy το θέμα. Υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές που ανέφερε ο Ζάχος, οι οποίες μπορεί να δείχνουν λίγο χειρότερες ή καλύτερες σε νούμερα, αλλά νομίζω στην καθημερινότητα δεν θα το πάρεις χαμπάρι [MENTION=14427]xristoskativn[/MENTION]. Εσύ θες ένα 250άρι SSD για να μπορείς να βάλεις και κάνα ζόρικο μεγάλο παιχνίδι εκεί, γιατί με μικρότερους θα γεμίσει αρκετά εύκολα. Έχω 120άρη αυτή τη στιγμή και είμαι παθών, μονίμως τσεκάρω να πετάω άχρηστα προγράμματα/benchmarks/παιχνιδάκια ώστε να έχει 20-25GB ελεύθερα αλλά και πάλι δεν γίνεται δουλειά :P

Κατά τ' άλλα συμφωνώ με caution ότι δεν χρειάζεται ο 4770Κ @ gaming. Ο 4690Κ στα 4.5GHz με χαλαρό ρεύμα θα είναι τούμπανος. Ακόμα και να μου πεις ότι δεν νομίζεις να ασχοληθείς έστω και λίγο με overclocking, πάλι στον 4690Κ θα σου έλεγα να πας. Που ξέρεις, μπορεί να σου έρθει κάψα στο μέλλον :D

Όταν λες χαλαρό ρεύμα τι εννοείς;; τι τροφοδοτικό παράδειγμα; και αξία χρημάτων κυρίως!!

Ενδιαφέρομαι για overclocking αλλά δεν θέλω υδροψυξη;; άρα 120 ευρώ έξτρα για ένα overclock;; τι λες; (είμαι ασχετουλης με αυτά)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε μητρική και τροφοδοτικό από 60 ευρώ δεν υπάρχει πρόβλημα;;; ένας φίλος μου από 200 ευρώ το κάθε ένα θα βάλει... :S

Το τι κανει ο φιλος σου λιγο με ενδιαφερει εως καθολου, εχω στησει αρκετα πισι με αυτον τον συνδιασμο και κανενας δεν ειχε απολυτως κανενα προβλημα. Η μητρικη ειναι φοβερη στα λεφτα της με Intel καρτα δικτυου και το τροφοδοτικο ειναι ενας κτηνος single rail με 5 χρονια εγγυηση, τα λεφτα που γλυτωνεις πανε στο 27αρι μονιτορ.

Link to comment
Share on other sites

Το τι κανει ο φιλος σου λιγο με ενδιαφερει εως καθολου, εχω στησει αρκετα πισι με αυτον τον συνδιασμο και κανενας δεν ειχε απολυτως κανενα προβλημα. Η μητρικη ειναι φοβερη στα λεφτα της με Intel καρτα δικτυου και το τροφοδοτικο ειναι ενας κτηνος single rail με 5 χρονια εγγυηση, τα λεφτα που γλυτωνεις πανε στο 27αρι μονιτορ.

Ναι βρε μην το παίρνεις επιθετικά, στο είπα για να με επισημανεις άμα χρειάζεται όντως να δώσω λεφτά για εκεί ή όχι.. Με κάλυψες την απορία σε ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα... Με την amd r9 280κτλ. τι παιζει; με ποια τις σειρας nvidia συγκρινεται ας πουμε;;;

*Απο οθονη με υπολογιστη που μου προτινατε τι θα επρεπε να αγορασω;; Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κόψεις απ'όλα λίγο για να πέσεις 200?...βαριά 300?.

Μικρότερη μητρική, μικρότερο CPU, μικρότερη κάρτα, φθηνότερο τροφοδοτικό.

Δηλαδή πάμε στα 700? σύνολο αλλά μαζί με οθόνη?

Τώρα έχεις σκληρό δίσκο και οθόνη?

Μήπως έχεις παλιό PC να μας πείς τι έχει μέσα μπας καιμπορείς να βγάλεις τίποτα απο εκεί

και να το βάλεις στο καινούριο? ή ακόμα καλύτερα να το πουλήσεις για να καλύψεις την διαφορά?

Εγώ πιστέυω εάν παρακολουθήσεις το Crazy Sundays του Eshop μπορείς σε 2-4 εβδομάδες

να γλιτώσεις χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κόψεις απ'όλα λίγο για να πέσεις 200?...βαριά 300?.

Μικρότερη μητρική, μικρότερο CPU, μικρότερη κάρτα, φθηνότερο τροφοδοτικό.

Δηλαδή πάμε στα 700? σύνολο αλλά μαζί με οθόνη?

Τώρα έχεις σκληρό δίσκο και οθόνη?

Μήπως έχεις παλιό PC να μας πείς τι έχει μέσα μπας καιμπορείς να βγάλεις τίποτα απο εκεί

και να το βάλεις στο καινούριο? ή ακόμα καλύτερα να το πουλήσεις για να καλύψεις την διαφορά?

Εγώ πιστέυω εάν παρακολουθήσεις το Crazy Sundays του Eshop μπορείς σε 2-4 εβδομάδες

να γλιτώσεις χρήμα.

Θα το παρακολουθησω.. Τι ακριβώς είναι;; :Ρ

Το παλιό pc θα παραμείνει ακέραιο... Είναι αρκετά παλιό γιαυτό! Ίσως πάρω την οθόνη από εκεί.. Αλλά εξαρτήματα δεν παίζει.

Μόνο πύργο 700+ ευρώ... Άμα πάρω την παλιά οθόνη μπορεί να ρίξω χιλιάρικο να πάρω καλούτσικα πράγματα με nvidia gtx 970..

Απλα το θέμα είναι δεν ξέρω πόσο θα σταθούν ο i5 4690k και η 970gtx με ένα μικρό τροφοδοτικό /μητρική...

Ποια watt χρειάζομαι το λιγότερο; και η μητρική πόσο να κοστίζει;

Σκεφτόμουν κοντά 100 για τροφοδοτικό και 130-160 για μητρική.. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now