MetallicGR

Πόσο σας ενδιαφέρει το Energy Efficiency των συσκευών σας;

Πόσο σας ενδιαφέρει το Energy Efficiency των συσκευών σας;  

45 members have voted

  1. 1. Πόσο σας ενδιαφέρει το Energy Efficiency των συσκευών σας;

    • Αρκετά. Η μειωμένη κατανάλωση ακόμα και για λίγα watts έχει μεγάλο παγκόσμιο αντίκτυπο.
    • Μάλλον αρκετά. Οι μειωμένες καταναλώσεις πηγαίνουν χέρι χέρι με την αύξηση των επιδόσεων.
    • Ουδέτερη. Δεν με νοιάζει αν πληρώνω κάτι παραπάνω στην ΔΕΗ.
    • Μάλλον καθόλου. Οι εταιρίες δεν ενδιαφέρονται και είναι ένα ακόμα marketing tool χωρίς ουσία.
    • Καθόλου. Οι εταιρίες μας πουλάνε το R&D των mobile αποσιωπώντας για το absolute performance.


Recommended Posts

Στην μεγάλη στροφή προς το mobile, παρατηρούμε τα τελευταία χρόνια όλους τους μεγάλους κατασκευαστές ολοκληρωμένων να περιαυτολογούν όλο και περισσότερο για το Energy Efficiency των νέων τους προϊόντων. Και μπορεί οι ενεργοβόρες συσκευές να είναι εξ' ορισμού ακριβότερες τόσο στην παραγωγή και όσο και στην χρήση, αλλά όταν μιλάμε για Desktops και Enthusiasts parts μια μεγάλη μερίδα των καταναλωτών απλά αδιαφορούν για αυτά τα 10 ή 50 επιπλέον Watts.

Αν εξαιρέσουμε οτιδήποτε λειτουργεί με μπαταρία, ποια είναι η δική σας πρωτόγεννης αντίδραση όταν στο λανσάρισμα ενός επεξεργαστή, μιας κάρτας γραφικών ή όποιου άλλου enthusiast part, η κύρια ρεκλάμα είναι το energy efficiency;

Σχολιάστε ελεύθερα την επιλογή σας!

1152-albums111-picture33657.jpg

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αρκετά, αλλά διαφωνώ με το υπόλοιπο κείμενο στην επιλογή. Δεν το βλέπω από την πλευρά του οβερκλοκερά που ένα μικρότερης κατανάλωσης μοντέλο ίσως να έχει μεγαλύτερα περιθώρια Overclock, ούτε θεωρώ ότι η περίπτωση του Maxwell ξαφνικά έγινε ο κανόνας και μικρότερη κατανάλωση = μεγαλύτερες επιδόσεις. Βασικά εδώ που τα λέμε ακόμα και στην περίπτωση του Maxwell δεν ισχύει, διότι και εκεί μεγαλύτερη επίδοση από Maxwell chip ισοδυναμεί με μεγαλύτερη κατανάλωση.

Αλλά η μειωμένη κατανάλωση εξασφαλίζει χαμηλότερο κόστος ρεύματος ΚΑΙ ποιο ήσυχο PC. Εκεί είναι που βοηθάει γενικά και πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αρκετά. Οι μειωμένες καταναλώσεις πηγαίνουν χέρι χέρι με την αύξηση των επιδόσεων.

Μόνο για την θερμοκρασία τους.. είναι ωραίο να δουλεύουν ήσυχα κ κρύα!!

Link to comment
Share on other sites

Ουδέτερη ψήφισα εγώ. Δεν με νοιάζει αν το CPU ή η κάρτα γραφικών καίνε κάτι περισσότερο, αρκεί να με ικανοποιούν οι επιδόσεις τους και η ταχύτητά τους στις διεργασίες μου. Εδώ τον 4770K τον έχω στα 4GHz με κλειστά C1/C3/C6/EIST και την οθόνη να μην κλείνει ποτέ, είναι σχεδόν μόνιμα ανοιχτό, ακόμα κι αν μη κατεβάζω πράγματα. Το κλείνω μια φορά τη βδομάδα έτσι για το καλό. Κοιμάμαι ξυπνάω και βλέπω τo wallpaper του box :hehe:

Όσον αφορά τις πράσινες μητρικές που έχουν γίνει μόδα τώρα τελευταία, δε λέω μπορεί όντως να μειώνουν λιγάκι την κατανάλωση αλλά θα έχει τόσο μικρό αντίκτυπο που νταξ, δεν είναι καν να ασχολείσαι. Πιο πολύ λειτουργεί σαν marketing tool, προσπαθούν να τραβήξουν όλους τους environment friendly τύπους :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αρκετά, αλλά δεν είναι μόνο το περιβάλλον. Αν σου έρθει ο λογαριασμός 680?, τότε μπαίνουν και πιό εγωιστικά κριτήρια στη μέση...

απο 50 και 100 watt θα γλιτωσεις ισα με..... 3 ευρω

Link to comment
Share on other sites

απο 50 και 100 watt θα γλιτωσεις ισα με..... 3 ευρω

Από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι γλιτώνω 50-100watt ;

1. Μιλάει για συσκευές γενικότερα, άρα όχι μόνο υπολογιστή.

2. Αυτά τα 50-100w πόσες KWh είναι; Δουλεύουν 1 ώρα τη μέρα; 5; 10; 24; Αλλάζουν πολύ τα νούμερα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω απο πού να αρχίσω και που να τελειώσω αλλά δεν με ενδιαφέρει καθόλου η κατανάλωση

για τον απλό λόγο πως το PC στο σπίτι ανοίγει το πολύ 5 ώρες την εβδομάδα.

Γενικά δεν πιστεύω καθόλου στο Green για ένα και μόνο PC. Δεν πιστευω πως θα σωθώ με την χρήσ που κάνω.

Από την άλλη εάν είχα μια εταιρία με 200-400 PC θα τα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά όλα.

Ακόμα και τις λάμπες και άλλους αυτοματισμούς για να κερδίζω μερικά Watt.

Ειλικρινά όμως νιώθω κοροιδία να θέλω High End PC και να ψάχνομαι για 50 και 100W

σε καταναλώσεις των Parts.

Link to comment
Share on other sites

Από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι γλιτώνω 50-100watt ;

1. Μιλάει για συσκευές γενικότερα, άρα όχι μόνο υπολογιστή.

2. Αυτά τα 50-100w πόσες KWh είναι; Δουλεύουν 1 ώρα τη μέρα; 5; 10; 24; Αλλάζουν πολύ τα νούμερα...

1. αποτι βλεπω γενικα γινεται ντορος για τις νεες maxwell, καπου εκει ειναι η διαφορα καταναλωσης και αν, γιαυτο αναφερω ενδεικτικα 50-100. Νταξ το poll στο box παιζει να ειναι περισσοτερο για pc και λιγοτερο για ψυγεια πχ. Εχεις δικιο ομως.

2. με 3 ευρω, κανε τα μαθηματικα να δεις ποσες kwh ειναι Let me google that for you

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά για μένα αλλά για τις υπόλοιπες συσκευές στο σπίτι και όχι τον υπολογιστή... Heck ο 8350 θα έπρεπε να τρέχει underclocked & undervolted για να γλυτώσω ισοδύναμα ποσά...

Link to comment
Share on other sites

Τα 100watt σε 10 ώρες καίνε μία KWh. Αυτό σημαίνει ότι έχεις κόστος ανάλογα με το σύνολο. Αν είσαι κάτω από τις 2000, τότε πληρώνεις 0.094?, αν είναι >2000, τότε 0.102. Σε κατανάλωση 24/7, πχ υπολογιστής που είναι και κατεβαστήρι γιατί δεν αγόρασες δεύτερο "για οικονομία", τότε έχεις:

2.4KWh την ημέρα, Χ 120 ημέρες 288KWh, δηλαδή 27?. Αν βέβαια περάσεις τις 2000, κάτι που σε εμένα συμβαίνει, τότε είσαι 30?

Φυσικά, η αγαπημένη μας ΔΕΗ, δεν ικανοποιείτε μόνο με αυτά, κι έτσι μας βάζει κι άλλες χρεώσεις βάσει κατανάλωσης. (Περισσότερα εδώ)

Για αυτές λοιπόν τις 288KWh, πληρώνεις κι άλλα 0.787?, δηλαδή 226? !!!

Δεν είναι η κατανάλωση, οι φόροι μεταφοράς του δικτύου κλπ είναι που σε ξεσκίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Τα 100watt σε 10 ώρες καίνε μία KWh. Αυτό σημαίνει ότι έχεις κόστος ανάλογα με το σύνολο. Αν είσαι κάτω από τις 2000, τότε πληρώνεις 0.094?, αν είναι >2000, τότε 0.102. Σε κατανάλωση 24/7, πχ υπολογιστής που είναι και κατεβαστήρι γιατί δεν αγόρασες δεύτερο "για οικονομία", τότε έχεις:

2.4KWh την ημέρα, Χ 120 ημέρες 288KWh, δηλαδή 27?. Αν βέβαια περάσεις τις 2000, κάτι που σε εμένα συμβαίνει, τότε είσαι 30?

Φυσικά, η αγαπημένη μας ΔΕΗ, δεν ικανοποιείτε μόνο με αυτά, κι έτσι μας βάζει κι άλλες χρεώσεις βάσει κατανάλωσης. (Περισσότερα εδώ)

Για αυτές λοιπόν τις 288KWh, πληρώνεις κι άλλα 0.787?, δηλαδή 226? !!!

Δεν είναι η κατανάλωση, οι φόροι μεταφοράς του δικτύου κλπ είναι που σε ξεσκίζουν...

228kwh τις πληρωνεις 226??

μηπως αγοραζεις nvidia κιλοβατωρες???

ΔΕΗ υπολογισμός online λογαριασμού ρεύματος :: Υπολογίστε το κόστος του ρεύματος, Οικιακό τιμολόγιο, Γ1, συμβουλές, οικονομία .:: Asxetos.gr ::.

Untitled.png

το εσκισες το τιμολογιο φιλε μου

μηπως οποιος εχει maxwell απαλασεται και απο το ενφια?

anyway εγω σου εγραψα υποτιθεμενες peak διαφορες δυο τοπ καρτων, και εσυ το πηρες και το υπολογισες 24/7...

Untitled.png

Untitled.png

Untitled.png.3da9857ee0ace7b72ead6ae3736

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

228kwh τις πληρωνεις 226??

μηπως αγοραζεις nvidia κιλοβατωρες???

ΔΕΗ υπολογισμός online λογαριασμού ρεύματος :: Υπολογίστε το κόστος του ρεύματος, Οικιακό τιμολόγιο, Γ1, συμβουλές, οικονομία .:: Asxetos.gr ::.

[ATTACH=CONFIG]33897[/ATTACH]

το εσκισες το τιμολογιο φιλε μου

μηπως οποιος εχει maxwell απαλασεται και απο το ενφια?

anyway εγω σου εγραψα υποτιθεμενες peak διαφορες δυο τοπ καρτων, και εσυ το πηρες και το υπολογισες 24/7...

Λάθος μου, στον υπολογισμό. Μάλλον έγινε κάποιο μπέρδεμα με τις υποδιαστολές.

Όπως και να έχει όμως, δες τι πληρώνεις για φόρους, όπου είναι σαφώς περισσότερα από το ρεύμα, αλλά αναλογικά με το ρεύμα. Έτσι το να μετράς την κιλοβατώρα, δεν είναι σωστό για να βλέπεις χρεώσεις.

dei.jpg

Όπως και να έχει, το έγραψα και πριν, η κατανάλωση δεν είναι μόνο για τη διαφορά της 780 με την 980. Η ερώτηση είναι γενική, αλλά και ειδική. Ακόμα και αυτή η διαφορά μεταξύ δύο καρτών είναι σημαντική, αν πχ κάνεις bitcoin mining, όπου σημαίνει 24/7 στο 100% load. Για αυτό και υπάρχουν κάρτες με δείκτη απόδοσης σε σχέση με την κατανάλωση. Αν δεν έπαιζε ρόλο, δε θα ασχολούταν κανείς.

dei.jpg

dei.jpg

dei.jpg.580027b7de723b65fb1945791649e77d

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω για τους φορους απολυτως

για να μην μπλεκεις και ξεμπλεκεις το τιμολογιο της δεη, καντο χονδρικα

2100/414=0,197 ευρω την κιλοβατωρα

καντο 0.20!

οποτε ακομα και για 288kwh plus, θα πληρωσεις 288*0.20=57 ευρω παραπανω με τις προαναφερομενες mining 24/7 καταστασεις

σιγουρα παιζει ρολο, σε εναν που κανει mining, η σε εναν που εχει καμια 100αρια υπολογιστες οπως ειπε και ο gor, αλλα δεν ειναι το παν, και πρεπει ακομα και σαν απλος χρηστης να ξερεις σε ποια κατηγορια εισαι, και τι οφελος εχεις απο αυτα τα efficiency κολπα, και στην τελικη ποσο θα επρεπε να σε ενδιαφερουν οτι και να λενε οι εταιριες

ενα σεναριο ενος enthusiast χρηστη θα ηταν: (780ti και 4770k)

6 ωρες την ημερα ανοιχτο το pc

απο αυτες 3 ωρες gaming, (ας υποθεσουμε 100% gpu load, που και παλι δεν γινεται + 50%cpu load)

και τις υπολοιπες 3 30% cpu load avg

για τις πρωτες 3ς εχουμε 250w της 780ti και για τον 4770k εχουμε idle+peak-idle*50%=40+130-50*0.5=50+40=90w

αρα συνολικα 340

πες 400! , για 3ς ωρες 1.2kwh

για τις επομενες 3ς εχουμε την 780ti σε idle=10w και για τον 4770κ idle+peak-idle*30%=40+130-50*0.3=64w

αρα συνολικα 74watt

πες 100!, για τις 3ωρες εχουμε 0.3kwh

6 ωρες=>1.5kwh στην δεη. *0,2 => 0.3 ευρω τη μερα στην δεη

τωρα προσαρμοσε το σεναριο στα δικα σου δεδομενα, να δεις τι οικονομια κανεις πραγματικα

edit:

Αν δεν έπαιζε ρόλο, δε θα ασχολούταν κανείς.

κανεις σοβαρος emthusiast δεν ασχολειται, απλα οι εταιριες (βλεπε nvidia) ΘΕΛΟΥΝ να σε κανουν να ασχολεισαι, και για να μην παει τζαμπα ολο το research & develop που εκαναν

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Ουδέτερη για μένα .Όπως και να έχει το energy efficiency έχει νόημα σε εταιρικά περιβάλλοντα ,για τον οικιακό χρήστη ακόμα και 24ώρες να έχει το pc ανοιχτό λίγη διαφορά κάνει, υπάρχουν συσκευές στο σπίτι που καίνε περισσότερο στον ίδιο χρόνο πάντα πχ σίδερο και θερμοσίφωνο my two cents only

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι δε παιζει πλεον τοσο μεγαλο ρολο στους υπολογιστες, παντα για οικιακη χρηση μιλαμε. εξαιρειται Mining κλπ.

παιζει ομως ρολο σε αλλες συσκευες, οπως ενισχυτες ηχου, που αν ειναι σε ταξη Α καινε τον πατο τους. επισης τηλεορασεις plasma σε σχεση με led.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα το "Καθόλου. Οι εταιρίες μας πουλάνε το R&D των mobile αποσιωπώντας για το absolute performance.".

Μου την σπάει που μας έχουν στο +10καιαν% κάθε χρόνο. Που είναι ο enhtousiast 200wattος επεξεργαστής μου intel;! Πληρώνουμε το R&D των mobile imo, και ξανατρώμε ξαναmarketαρισμένο "φαγητό" στα desktop... Όπου να 'ναι κλείνουμε τρία χρόνια που με ~200 ευρώ αγοράζεις τον ~ίδιο τετραπύρηνο (πες με 2500k, πες με 3570k ή 4670k ή 4690k) πφφ...

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

σούπερ αρκετά, σε όλες τις συσκευές μου (και όχι μόνο στα πισι). Καλύτερο energy efficiency σημαίνει μικρότερες εκλυόμενες θερμοκρασίες, λιγότερη φασαρία (για όσα έχουν ενεργή ψύξη), λιγότερες ανάγκες ψύξης (αν μου ζεστένουν τον χώρο από την έκλυση θερμότητας), αντίστοιχη οικονομία κλπ.

και όπως ήδη είπα, μιλάω συνολικά, π.χ. καλοκαίρι με πισί, προτζέκτορα, ενισχυτή κλπ σε κατάσταση ταινίας, σημαίνει υποχρεωτικά και κλιματιστικό στο φουλ... (δλδ έξτρα κόστος + επιπλέον φασαρία). Αρα ότι μπορώ, από όπου μπορώ, θέλω να το γλυτώνω...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς η κακώς ,σχεδόν καθόλου.

Εκτος του οτι δεν κοιταζω ποια συσκευή ειναι πιο ενεργοβόρα απο άλλη, δε σβήνω και φωτα τηλεοράσεις κτλ ποτε.

Η διαφορα που εχω διαπιστώσει σε χρήματα πολυ μικρή ώστε να αξίζει να κανω ολα αυτά.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αρκετά. Οι μειωμένες καταναλώσεις πηγαίνουν χέρι χέρι με την αύξηση των επιδόσεων.
Καλύτερο energy efficiency σημαίνει μικρότερες εκλυόμενες θερμοκρασίες, λιγότερη φασαρία (για όσα έχουν ενεργή ψύξη), λιγότερες ανάγκες ψύξης (αν μου ζεστένουν τον χώρο από την έκλυση θερμότητας), αντίστοιχη οικονομία κλπ.

Παίδες μάλλον τα έχετε μπερδέψει,

Η μειωμένη κατανάλωση δεν σημαίνει πάντα αύξηση επιδόσεων η καλύτερο Efficiency.

Επίσης το καλύτερο energy Efficiency δεν σημαίνει πάντα μικρότερες θερμοκρασίες η λιγότερη ανάγκη για ψύξη κλπ.

Για να ισχύουν τα παραπάνω θα πρέπει να μετράμε το Efficiency στις ίδιες επιδόσεις η στην ίδια κατανάλωση. Δηλαδή όταν έχουμε ίδιες επιδόσεις πόσο λιγότερο καταναλώνει η μια συσκευή από την άλλη και όταν έχουμε την ίδια κατανάλωση πόσο παραπάνω επιδόσεις έχει η μια συσκευή από την άλλη.

Επίσης μπορεί μια συσκευή να έχει πολύ μεγαλύτερο Efficiency αλλά η επιδόσεις τις να είναι κατώτερες των επιθυμητών.

Απλά να παραθέσω τα παρακάτω διαγράμματα για να καταλάβετε ότι μπορεί να έχουμε μικρότερη κατανάλωση αλλά χειρότερο Efficiency(perf/watt).

Όπως βλέπετε ο Core i3 4330 έχει μικρότερη κατανάλωση από τον A10-7700K αλλά το Performance per Watt (Efficiency) είναι μεγαλύτερο στον A10-7700K, πολύ απλά γιατί έχει πολύ μεγαλύτερες επιδόσεις από ότι ο Core i3 στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Άρα εδώ παρόλο που έχουμε τον A10-7700K με το μεγαλύτερο Efficiency, παρόλα αυτά και μεγαλύτερη κατανάλωση έχει και μεγαλύτερες ανάγκες ψύξης σε σχέση με τον Core i3.

Civ-V-1280x800p-Custom-Power-Consumption.jpg

Civ-V-1280x800p-Custom-Performance-per-Watt.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2220]Aten-Ra[/MENTION] υπερβολικα μικρη η καταναλωση στον i3 4330, πιθανον λανθασμενη μετρηση ή σε 1 thread εκτος του οτι ειναι σε μικρη αναλυση.

AMD A10-7850K and A10-7700K (Kaveri) - Power Consumption | bit-tech.net

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core-i3-4340-4330-4130_7.html#sect0

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2220]Aten-Ra[/MENTION] υπερβολικα μικρη η καταναλωση στον i3 4330, πιθανον λανθασμενη μετρηση ή σε 1 thread εκτος του οτι ειναι σε μικρη αναλυση.

AMD A10-7850K and A10-7700K (Kaveri) - Power Consumption | bit-tech.net

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core-i3-4340-4330-4130_7.html#sect0

game οχι load

Link to comment
Share on other sites

@Aten-Ra υπερβολικα μικρη η καταναλωση στον i3 4330, πιθανον λανθασμενη μετρηση ή σε 1 thread εκτος του οτι ειναι σε μικρη αναλυση.

AMD A10-7850K and A10-7700K (Kaveri) - Power Consumption | bit-tech.net

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core-i3-4340-4330-4130_7.html#sect0

Δεν είναι λάθος η μέτρηση, σε Gaming τόση κατανάλωση έχει.

Πάτα στο link της υπογραφής μου να δεις περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now