MetallicGR

Πόσο σας ενδιαφέρει το Energy Efficiency των συσκευών σας;

Πόσο σας ενδιαφέρει το Energy Efficiency των συσκευών σας;  

45 members have voted

  1. 1. Πόσο σας ενδιαφέρει το Energy Efficiency των συσκευών σας;

    • Αρκετά. Η μειωμένη κατανάλωση ακόμα και για λίγα watts έχει μεγάλο παγκόσμιο αντίκτυπο.
    • Μάλλον αρκετά. Οι μειωμένες καταναλώσεις πηγαίνουν χέρι χέρι με την αύξηση των επιδόσεων.
    • Ουδέτερη. Δεν με νοιάζει αν πληρώνω κάτι παραπάνω στην ΔΕΗ.
    • Μάλλον καθόλου. Οι εταιρίες δεν ενδιαφέρονται και είναι ένα ακόμα marketing tool χωρίς ουσία.
    • Καθόλου. Οι εταιρίες μας πουλάνε το R&D των mobile αποσιωπώντας για το absolute performance.


Recommended Posts

Δεν είναι λάθος η μέτρηση, σε Gaming τόση κατανάλωση έχει.

Πάτα στο link της υπογραφής μου να δεις περισσότερα.

ναι τα ειδα, το βρηκα το λινκ. απλα δε συμβαδιζει με τις υπολοιπες μετρησεις. ακομα και 1080p ολα στο very low ειναι. εννοω οτι ειναι λιγο "στοχευμενη" η μετρηση.

Edited by conroe
Link to comment
Share on other sites

Με πιες υπόλοιπες μετρήσεις δεν συμβαδίζει ?? και τι εννοείς ότι είναι στοχευμένη η μέτρηση ??

με του xbitlabs-bit-tech. εννοω οτι προσπαθει να βγαλει καλυτερο τον i3 στο energy eff. ενω αυτος εχει τραγικη αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Το xbit και bit-tech χρησιμοποιούν άλλες μητρικές και πολύ μεγαλύτερα τροφοδοτικά με αποτέλεσμα να έχουν ελαφρά μεγαλύτερη κατανάλωση.

Και στα δυο Games στο Review καλύτερο Efficiency έχει ο A10-7700K, δεν νομίζω να προσπαθεί να βγάλει κάτι παραπάνω στον Core i3.

Link to comment
Share on other sites

Στο Civ στα 1080p όντος είναι ισα αλλά στο Thief στα 720p ο Α10-7700Κ είναι καθαρά μπροστά.

Αυτό πάλι δείχνει αυτό που λέω από την αρχή, ότι το μεγαλύτερο Efficiency δεν συμβαδίζει πάντα με τις μεγαλύτερες επιδόσεις η την μικρότερη κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Στο Civ στα 1080p όντος είναι ισα αλλά στο Thief στα 720p ο Α10-7700Κ είναι καθαρά μπροστά.

Αυτό πάλι δείχνει αυτό που λέω από την αρχή, ότι το μεγαλύτερο Efficiency δεν συμβαδίζει πάντα με τις μεγαλύτερες επιδόσεις η την μικρότερη κατανάλωση.

συγγνωμη, στο 720p μπερδευτηκα με την o/c μετρηση του a10 αλλα και παλι το κερδος ειναι τεραστιο με τα fps που παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη, στο 720p μπερδευτηκα με την o/c μετρηση του a10 αλλα και παλι το κερδος ειναι τεραστιο με τα fps που παιρνεις.

Στο Thief στα 720p έχουμε τον Core i3 να έχει ελαφρά καλύτερο Efficiency από τον Overclocked Α10-7700Κ αλλά η επιδόσεις του Core i3 είναι κατώτερες του επιθυμητού. Έτσι παρότι έχει καλύτερο Efficiency o Core i3 εντούτοις αυτό είναι παντελώς άχρηστο αφού δεν μπορείς να παίξεις το Game.

Link to comment
Share on other sites

Στο Thief στα 720p έχουμε τον Core i3 να έχει ελαφρά καλύτερο Efficiency από τον Overclocked Α10-7700Κ αλλά η επιδόσεις του Core i3 είναι κατώτερες του επιθυμητού. Έτσι παρότι έχει καλύτερο Efficiency o Core i3 εντούτοις αυτό είναι παντελώς άχρηστο αφού δεν μπορείς να παίξεις το Game.

δε διαφωνω με το γενικο σκεπτικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ήθελα να σας δείξω ότι το μεγαλύτερο Efficiency μόνο του δεν λέει και πολλά πράγματα. Η καλύτερη ανάλυση είναι να μετράς την κατανάλωση στις ίδιες επιδόσεις όπως έκανε η Intel με τον

.

Επίσης τα περισσότερα Review μετρανε το Efficiency σε ένα μόνο Benchmark η σε ένα μόνο Game. Όπως είδες το Efficiency δεν είναι ίδιο από Game σε Game και από ανάλυση σε ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

γι' αυτο στο πρωτο ποστ εβαλα παραδειγμα τους ενισχυτες ηχου. μπορει να εχει αποδωσει 30-50-60w και να καταναλωνει 300+w, σε ταξη α παντα. ασχετα βεβαια οτι θελει και τεραστιες ψυκτρες για απαγωγη θερμοτητας. δε βαζω το θεμα ποιοτητας εδω.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μάλλον τα έχετε μπερδέψει,

Η μειωμένη κατανάλωση δεν σημαίνει πάντα αύξηση επιδόσεων η καλύτερο Efficiency.

Επίσης το καλύτερο energy Efficiency δεν σημαίνει πάντα μικρότερες θερμοκρασίες η λιγότερη ανάγκη για ψύξη κλπ.

Για να ισχύουν τα παραπάνω θα πρέπει να μετράμε το Efficiency στις ίδιες επιδόσεις η στην ίδια κατανάλωση. Δηλαδή όταν έχουμε ίδιες επιδόσεις πόσο λιγότερο καταναλώνει η μια συσκευή από την άλλη και όταν έχουμε την ίδια κατανάλωση πόσο παραπάνω επιδόσεις έχει η μια συσκευή από την άλλη.

Επίσης μπορεί μια συσκευή να έχει πολύ μεγαλύτερο Efficiency αλλά η επιδόσεις τις να είναι κατώτερες των επιθυμητών.

Απλά να παραθέσω τα παρακάτω διαγράμματα για να καταλάβετε ότι μπορεί να έχουμε μικρότερη κατανάλωση αλλά χειρότερο Efficiency(perf/watt).

Όπως βλέπετε ο Core i3 4330 έχει μικρότερη κατανάλωση από τον A10-7700K αλλά το Performance per Watt (Efficiency) είναι μεγαλύτερο στον A10-7700K, πολύ απλά γιατί έχει πολύ μεγαλύτερες επιδόσεις από ότι ο Core i3 στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Άρα εδώ παρόλο που έχουμε τον A10-7700K με το μεγαλύτερο Efficiency, παρόλα αυτά και μεγαλύτερη κατανάλωση έχει και μεγαλύτερες ανάγκες ψύξης σε σχέση με τον Core i3.

Δεν έχω μπερδέψει τίποτα, απλά η χρήση που κάνω εγώ είναι 98% του χρόνου ενός μηχανήματος 24x7 σε iddle κατάσταση... οπότε... τα γραφήματα που παραθέτεις δεν αφορούν τις δικές μου ανάγκες... :-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέτε κάτι διαφορετικό.

όταν εγώ εχω μηχανήματα που τα "στήνω" με βάση τι καίνε σε idle (αφού εκεί θα μείνουν το 99% του χρόνου τους), και ο φίλος παραθέτει επιχειρήματα για το ποιο είναι περισσότερο efficient σε load, πως δεν λέμε διαφορετικά πράγματα? :-P

υγ. δεν κρίνω αν έχει δίκιο ή όχι, δεν είναι αυτός ο σκοπός του μηνύματος μου...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now