Ne0

Dell u2713hm.... προβλήματα

Recommended Posts

Και γράφω προβλήματα (πληθυντικός) γιατί δεν είναι μόνο ένα .... ούτε είναι μόνο ένα panel το οποίο έχω αλλάξει.

Γενικά τις λατρεύω τις Dell. Είχα U2311Η, πήγα σε U2412M και πριν κανένα μήνα κατέληξα να αγοράσω την U2713hm.

Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής μου.

Το πρώτο panel είχε αρκετό bleeding και τα χρώματα του πραγματικά δεν ήταν τόσο ζωντανά.

Επικοινώνησα με τη Del εδώ στη Δανία και μίλησα με ένα παλικάρι. Μου ζήτησε φώτο και αμέσως μου είπε ότι την αλλάζουμε. Την επόμενη ημέρα είχα καινούργια οθόνη (premium panel εγγύηση). Η νέα οθόνη δεν είχε τόσο bleeding και τα χρώματα της ήταν υπέροχα. Παρατήρησα όμως ότι όταν δούλευα σε έντονα background (π.χ. το άσπρο χρώμα του word), μόλις έκλεινα το παράθυρο υπήρχε έντονο ίχνος των διαγραμμάτων πάνω στο φόντο. Σαν αυτό που φαίνεται στην εικόνα.

20140922_2228271.jpg

Μετά από κανένα δεκάλεπτο εξαφανίζεται.

Αλλάζουμε ξανά monitor και το καινούργιο ξανακάνει πάλι τα ίδια.

Και στο δια ταύτα.

Έχετε ξαναδεί κάτι τέτοιο σε IPS panel?

Δεν μοιάζει λίγο με το θέμα που έχουν οι plasma οθόνες και θέλουν στρώσιμο.

Υπάρχει περίπτωση η κάρτα γραφικών να μην αντέχει αυτή την ανάλυση και να τα κάνει αυτά?

Γιατί όμως δεν τα έκανε με το πρώτο panel? :culpability:

20140922_2228271.jpg

20140922_2228271.jpg

20140922_2228271.jpg.7b7556615d02c1456fc

Edited by Ne0
Link to comment
Share on other sites

Είσαι άτυχος φίλε... προβληματικό πάνελ σίγουρα. Για να μείνει τέτοιο αποτύπωμα κανονικά θα έπρεπε να έχεις αφήσει τα γραφήματα για 5-6 μέρες συνεχόμενα ανοιχτή την οθόνη...

Πάλι για RMA σε βλέπω!

Link to comment
Share on other sites

Και μετά από 3 μούφα πάνελς τις λατρεύεις για πιο λόγο;

Πρέπει να δεις απο κοντά για να καταλάβεις..

φίλε [MENTION=1206]Ne0[/MENTION] είσαι υπερβολικά άτυχος..δεν υπάρχει άλλη εξήγηση. Και 10 να χαλάσουν όλες θα στις αλλάξουν οπότε μην ανησυχείς για τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άλλη ερμηνεία, το quality control τους πλέον δεν είναι όπως παλιά: πρόσφατα είχα και εγώ 3 στα 3 σε Dell... :/

Υποθέτω ότι στην παλιά σου οθόνη η ίδια gpu δεν δείχνει τα ίδια θέματα οπότε RMA μέχρι να μείνεις ευχαριστημένος είναι η λύση. Απλά αν θέλεις βάλε κάτι γρήγορο να παίξει πέντε έξι ώρες έτσι για την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άλλη ερμηνεία, το quality control τους πλέον δεν είναι όπως παλιά: πρόσφατα είχα και εγώ 3 στα 3 σε Dell... :/

Υποθέτω ότι στην παλιά σου οθόνη η ίδια gpu δεν δείχνει τα ίδια θέματα οπότε RMA μέχρι να μείνεις ευχαριστημένος είναι η λύση. Απλά αν θέλεις βάλε κάτι γρήγορο να παίξει πέντε έξι ώρες έτσι για την ιστορία.

Οταν λες κατι γρήγορο να παίξει... τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλο κουραγιο σου ευχομαι :( πηρα και εγω την 2713hm αλλα ευτυχως ειναι χρυση.Τι καλωδιο εχεις? d sub? hdmi? DP? dvi?Μονο με Display port σε αυτη την οθονη,ειναι νομος.

Κανε αυτο που θα σου πω μπας και ξελαμπικαρει λιγο.Φτιαξε ενα batch file στην επιφανεια εργασιας και καντο edit με το notepad.

Γραψε μεσα αυτα πιο κατω,κανε save exit και μετα τρεξτο σε full screen για οση ωρα θελεις.

:A

@COLOR 90

@COLOR 53

@COLOR 35

@COLOR 23

@COLOR 32

@COLOR 45

@COLOR 75

@GOTO A

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδια για τις απαντήσεις.Θα προσπαθήσω να πετύχω ένα καλό πάνελ... Για να δουμε... :ambivalence:

Ποπο τώρα θα binάρουμε και τα panels δηλαδή :hehe:

Καλά κουράγια ρει, ελπίζω με την επόμενη αλλαγή να είσαι jet :T:

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά και εμένα μου χάλασε χθες μια 2709W. Γενικά, δεν ήταν και πολύ καλό σαν μόνιτορ (είχε αρκετά θέματα), αλλά να χαλάσει εντελώς δεν το περίμενα...

Link to comment
Share on other sites

^ Αν είσαι εκτός εγγύησης παίζει να την διορθώσεις σχετικά εύκολα, αν είναι κάτι στην τροφοδοσία.

Meanwhile 4 στα 4 - απ' όταν postαρα είδα και άλλη 2713 με όλη την αριστερή μεριά να bleedάρει. Σε αστείο βαθμό λέμε... :/

Link to comment
Share on other sites

Με βάση άλλες αναφορές, θέλει reflow ένα τσιπ... Από τις 3 βλάβες που έχω διαβάσει, μόνο 1 αφορούσε το τροφοδοτικό. Οι άλλες 2 (με συμπτώματα που θυμίζουν τα δικά μου) αφορούν έναν από τους 2 επεξεργαστές, που σταματά να λειτουργεί αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now