GoriLLakoS

Σε αναζήτηση για Business Laptop

Recommended Posts

Καλησπέρα manitos και manites,

Είμαι σε αναζήτηση για ένα Business Laptop αλλά δεν ξέρω τι και ποιό.

Αρχικά η GPU δεν με ενδιαφέρει.

Με ενδιαφέρει να έχει 2 Drives μέσα (λογικά ένα SSD και ένα HDD).

Κυρίως θα τρέχει την σουίτα του Office και ένα πρόγραμμα Logistics που έιναι ελαφρύ

και θα στέλνει email αλλά θέλω με αξιπρέπεια να μπορώ να κάνω και όλα τα υπόλοιπα everyday tasks

και να είναι όμορφο και αρκετά πολύ φορητό και ανθεκτικό.

Κοιτούσα τα UltraBooks αλλά αυτό το 14" μου κάθεται στον λαιμό και δεν θέλω να βγάλω τα μάτια μου.

Για την τιμή δεν θέλω να σχολιάσω πριν δώ. Δεν με νοιάζει να κάνω οικονομία αλλά δεν θέλω να έχει

και 2000?.

Ούτε με νοιάζει εάν έχει 3 χρόνια εγγύησης αντί για 2 κτλ κτλ κτλ.

Θα μου άρεσε δηλαδή εξωτερικά να μοιάζει με κάτι Samsung Ultrabooks με βουρτισμένο αλουμίνιο

και μέσα να μοιάζει με ROG :P

Ακούω τις προτάσεις σας!

PS. Business το ονόμασα εγώ γιατι θα είναι για δουλειά...! :D

Link to comment
Share on other sites

τα ativ είναι ακριβά γι αυτά που προσφέρουν. Τα καινούργιο zenbook είναι πολύ κομψά και πιο ολοκληρωμένα από τα ativ (που παρεμπιπτόντως δεν βγαίνουν καινούργια πλέον). Έχεις κανένα κονέ gorilla από usa?

Βασικά σε πειράζει να γίνει η αγορά εκτός Ελλάδος?

Link to comment
Share on other sites

γιατι θες 2 drives? ενας μεγαλος ssd (256-512) δεν σου φτάνει? επισης θεωρω οτι η ~13,3" διασταση ειναι οτι πρεπει για φορητο μηχανακι για δουλειες γραφειο+καθημερινες εργασιες εκτος gaming προφανως. Τα 13αρια Ultrabooks ειναι αρκετο desktop ια να δουλεψεις, καπου αναμεσα σε 5-10 ωρες αυτονομια. Απο θεμα hw μιλαμε για 2c/4t ιντελ με 4/8gb ram που κανεις οτι θες. Ολα εχουν ssd πανω (αναλογα με την εκδοση $$$ παει και το μεγεθος προφανως αλλα μπορεις και να τον αλλαξεις με ενα μεγαλο οπως ειπα παραπανω και να εισαι κομπλεδουρα.

Προσωπικα θα πηγαινε σε lenovo yoga 2 pro/thinkpad x1 carbon ή σε καποιο zenbook.

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανίτε..

Κάτι σε υβριδική λύση hdd + ssd θα σου γλυτώσει βάρος και μέγεθος...

Τα ativ λένε πολύ! 8 gb ram και i7 το ελάχιστο..

Ρε, τι υβριδικά μου λές?

Θέλω 2 δίσκους. Έναν SSD και έναν HDD.

Δεν την ξαναπατάω. Έχω ήδη χάσει μια φορά SSD με όλη την δουλειά μου μέσα.

Παρ'όλα αυτά τα ATIV είναι πανέμορφα και δεν τα είχα δει.

1.8κιλά που ζυγίζει είναι λίγο παραπάνω απ'ότι ψάχνω αλλά έιναι οκ.

2ο HDD παίρνει?

τα ativ είναι ακριβά γι αυτά που προσφέρουν. Τα καινούργιο zenbook είναι πολύ κομψά και πιο ολοκληρωμένα από τα ativ (που παρεμπιπτόντως δεν βγαίνουν καινούργια πλέον). Έχεις κανένα κονέ gorilla από usa?

Βασικά σε πειράζει να γίνει η αγορά εκτός Ελλάδος?

Τα Zenbook είναι πανεμορφα αλλά 13.3".

Όχι δεν θα πάρω απ'εξω. Το πολύ πολύ απο EU γιατι το θέλω άμεσα.

γιατι θες 2 drives? ενας μεγαλος ssd (256-512) δεν σου φτάνει? επισης θεωρω οτι η ~13,3" διασταση ειναι οτι πρεπει για φορητο μηχανακι για δουλειες γραφειο+καθημερινες εργασιες εκτος gaming προφανως. Τα 13αρια Ultrabooks ειναι αρκετο desktop ια να δουλεψεις, καπου αναμεσα σε 5-10 ωρες αυτονομια. Απο θεμα hw μιλαμε για 2c/4t ιντελ με 4/8gb ram που κανεις οτι θες. Ολα εχουν ssd πανω (αναλογα με την εκδοση $$$ παει και το μεγεθος προφανως αλλα μπορεις και να τον αλλαξεις με ενα μεγαλο οπως ειπα παραπανω και να εισαι κομπλεδουρα.

Προσωπικα θα πηγαινε σε lenovo yoga 2 pro/thinkpad x1 carbon ή σε καποιο zenbook.

Θέλω 2 drives για ασφάλεια. Οπότε δεν μου φτάνει μόνο ένας SSD.

13.3" για excel που πάιζουν με το ζόρι σε 2x24άρες δεν γίνεται.

Έγραψα και στο πρώτο ποστ πως δεν κάνω λόγο ούτε για 14άρια.

Για 15άρια με κόβω...15.6"

αυτο καλο φαινεται. εχει και καλη καρτα, διοτι γραφεις "αρχικα δε με ενδιαφερει". macbook δε παιζει φανταζομαι λογω logistics?

ACER ASPIRE V3-772G-747A161.12TWAKK 17.3'' I7-4702MQ 16GB 1TB+120GB SSD NVIDIA GTX850M 2GB WIN 8 - ΦΟΡΗΤΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ -

Το σκέφτηκα και το macbook αλλά δεν έχω ιδέα απο MAC και μάλλον μέχρι να τον μάθω θα έχω χάσει πολυ καιρό και δεν έχω καιρό για τέτοιου είδος χάσιμο.

Το ACER στα specs σπέρνει αλλά εκτός του ότι δεν μ'αρέσει εξωτερικά, ζυγίζει και 3.2 κιλά!

Ρίξε μια ματιά στα Alienware Alienware 14 Laptop Details | Dell UK

Μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε HDD ή SSD+HDD και ποσότητα RAM,GPU.

Δεν ξέρω όμως αν μπορείς να τα βρεις Ελλάδα και με τι τιμές.

Όχι 14άρι και όχι Alienware. Είναι κακάσχημα στα δικά μου μάτια. :/

Link to comment
Share on other sites

δεν θες 14" και κατω, θες να μεταφερεται ευκολα, θες κατω απο 1,8 κιλα, να εχει και 2 δισκους (λες και δε μπορεις να εχεις εξωτερικο για backup) και θες να δουλευεις excels που κανονικα δουλευεις σε 2 οθονες.

Λυπαμαι αλλα δεν υπαρχει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

δεν θες 14" και κατω, θες να μεταφερεται ευκολα, θες κατω απο 1,8 κιλα, να εχει και 2 δισκους (λες και δε μπορεις να εχεις εξωτερικο για backup) και θες να δουλευεις excels που κανονικα δουλευεις σε 2 οθονες.

Λυπαμαι αλλα δεν υπαρχει κατι τετοιο.

Γι'αυτό και εγώ είμαι μοναδικός! :hehe:

Μέχρι 2 κιλά τρώγεται.

Με εξωτρικό δεν παίζει.

15.6" θα ήταν το ιδανικό.

MAC MAC MAC? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ultrabook / portable με δυο δίσκους δεν έγινε ποτέ. Δεν υπάρχει χώρος!

Επίσης υπάρχει και κάτι που λέγεται Google drive και cloud storage, αν σε ενδιαφέρει το backup και να μην την πατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τα νέα Inspiron 15 7000.

Και με VGA και αλουμίνιο. Για το διπλό drive δεν είμαι σίγουρος αλλά υπάρχει και 17αρι Inspiron 7000.

To 15αρι είναι στα 2.6κιλά και το 17αρι στα 3.3.

Link to comment
Share on other sites

Ultrabook / portable με δυο δίσκους δεν έγινε ποτέ. Δεν υπάρχει χώρος!

Επίσης υπάρχει και κάτι που λέγεται Google drive και cloud storage, αν σε ενδιαφέρει το backup και να μην την πατήσεις.

Ούτε με οπτικό για να το βγάλω και να βάλω 2ο δίσκο?

Δεν τα γουστάρω και δεν τα εμπιστευομαι τα GDrives και τα iDrives.

Τα θέλω όλα μέσα στο laptopι.

Εάν δεν γίνεται με την καμία, μάλλον θα πάω για εξωτερικό μικρό.

Αλλά αυτή είναι η τελευταία λύση.

Δύσκολος πελάτης.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει τότε να κοιτάξεις άλλη λύση μαν... όχι δεν γίνεται να βάλεις στην θέση του drive (αν έχει δηλαδή αυτό που θα πάρεις).

Οι μηχανικοί έχουν χειρότερες πιθανότητες να χαλάσουν απ' όσο έχει ο SSD... Σκέψου να σου πέσει κάτω ο εξωτερικός.

Πάντως πρέπει να κοιτάξεις το off site back up, άμα είχες κανα NAS θα είχες το δικό σου "google drive".

Στην τελική πόσο μεγάλα ειναι αυτά τα αρχεία πια; Πάρε ένα μεγάλο φλασάκι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now