GoriLLakoS

Σε αναζήτηση για Business Laptop

Recommended Posts

Λοιπόν, το link του Ζάχου ήταν αρκετό για να με πείσει και να κάνω μερικές υποχωρήσεις.

Το Tecra επίσης ήταν ωραίο αλλά η Dell δίνει ένα κάρο πράγματα σε καλύτερη τιμή και specs.

Πάμε να βρούμε τώρα το κατάλληλο Dellάκι :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια όσους ξέρουν, Thinkpad και μόνο Thinkpad.

https://www.skroutz.gr/s/4666595/Lenovo-Thinkpad-L540-i5-4200M-4GB-128GB-SSD.html

Θα προτείνω επίσης και το Thinkpad T440s. 14" στα 1.6kg.

ThinkPad T440s Ultrabook: Lenovo's Best 14" Business Laptop*| Lenovo US

Όταν χρειαζόμαστε φορητό που το μεταφέρουμε καθημερινά, το βάρος παίζει μεγάλο ρόλο.

Επίσης, για επαγγελματική χρήση μόνο Thinkpads, έχουν περάσει αρκετά από τα χέρια μου, και μιλάω εκ' πείρας. Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ ένα X301, σκυλί σε όλα του.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 2 χρόνια έχω παραγγείλει πάνω από 45-50 Dell Latitudes από Ε6230 (12.5 ίντσες) μέχρι το μεγάλο Ε6540 (15.6 ίντσες) χωρίς να βάζω μέσα το δικό μου Precision 6700. Όλα μα όλα έχουν αποδειχτεί σκυλιά με εξαίρεση το νέο Ε7240. Και μιλάμε για λάπτοπ τα οποία οι χρήστες τα κακομεταχειρίζονται. Ξέρω πως η νέα σειρά Inspiron 15 7000 είναι σχεδόν ίδια μοντέλα γι'αυτό και τα προτείνω. Στη δουλειά έχω ακόμα πολλά Latitude E6400 τα οποία είναι λάπτοπ 5-6ετιας και δουλεύουν ακόμα απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μ' εκνευριζει εδω στα ελληνικα sites ειναι οτι δεν εχουν customizing. επισης οι μεταπωλητες φερνουν 1-2 απο καθε εταιρια και τελος. στο αμερικανικο αρχιζεις με 600$ και το φτανεις 2000$ αμα γουσταρεις.

anyway, καλες αγορες bill.

Toshiba Tecra A50-ASMBN22 Laptop

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μιλάς για e-shops καταστήματα εδώ ε?

Λογικό είναι να μην μπορεις να τα κάνεις custom καθώς αγοράζουν από εισαγωγείς οι οποίοι έχουν στάνταρτ μοντέλα.

Παίδες, δε με βολέυουν τα 14άρια ξαναλέω :)

Αυτό εδώ μπάνισα: Msystems.gr - Προϊόντα - Dell Inspiron 15 (7537) - i7-4500U - Touch Display - Win 8.1 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μιλάς για e-shops καταστήματα εδώ ε?

Λογικό είναι να μην μπορεις να τα κάνεις custom καθώς αγοράζουν από εισαγωγείς οι οποίοι έχουν στάνταρτ μοντέλα.

Παίδες, δε με βολέυουν τα 14άρια ξαναλέω :)

Αυτό εδώ μπάνισα: Msystems.gr - Προϊόντα - Dell Inspiron 15 (7537) - i7-4500U - Touch Display - Win 8.1 Pro

Από τη στιγμή που θα το κουβαλάς μαζί σου, κοίτα για non Touch Display και μάλιστα να είναι ματ.

Επίσης αν γίνεται πάρε το με downgrade σε Windows 7.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω τη γνωμη μου χωρις να σε περιορισω στα λεφτα ή σε μοντελα συγκεκριμενα.

Οτι πω ειναι καθαρα απο τεχνικης αποψεως και μονο. Δεν κοιταω ομορφια, touch screens και μλκιες τετοιες...

Κοιταω ποιοτικη κατασκευη, καλυτερα ηλεκτρονικα, λιγοτερες βλαβες, καλυτερη εξυπηρετηση service, κοκ.

Εχουμε και λεμε:

1. Service

i) Dell, ii) Sony, iii) Toshiba, iv) Lenovo

2. Ποιοτητα ηλεκτρονικων

i) Toshiba, ii) Dell - Lenovo, iii) Sony

3. Ποιοτητα πλαστικων

i) Toshiba, ii) Lenovo, iii) Dell - Sony

4. Βλαβες

Γενικα ολα βγαζουν προβληματα του τυπου δισκους, μνημες, μπαταριες και τετοια χαζα. Σημαντικα ειναι οι μητρικες,

οι vga και controllers. Δυστηχως εχω δει και σε φθηνα και σε ακριβα τετοιου ειδους προβληματα, που αλλαζεται η μητρικη

κατευθειαν χωρις 2η κουβεντα. Εδω το Service παιζει πολυ μεγαλο ρολο, το θεμα ειναι αν σου βγαλει το προβλημα εκτος

εγγυησης !! Δεν εχω δει πολλα Sony-Lenovo-Toshiba με σοβαρα προβληματα. Εχω δει πολλα HP-Compaq-Acer με τρομερα

προβληματα στις ext. vga. Πολυ μεγαλο ρολο παιζουν τα συστηματα ψυξης των φορητων και Toshiba-Sony εχουν απο τα

πιο προσεγμενα !!!

Μια συμβουλη γενικη απο μενα:

βαλε ενα μαξ ποσο που θα διαθεσεις, και κοιτα για ενα δυνατο επεξεργαστη (4core at least), 8gb ram, ssd only, χωρις να εχει

εξωτερικη vga !! εκτος οτι δεν τη χρειαζεσαι το μονο που θα κανει θα ειναι να λιγοστεψει τη ζωη του φορητου σου !! να εχει σιγουρα

numpad k/b για μεγαλυτερη ευκολια, usb 3.0, κλπ κλπ. Touch screen και @@ριες δεν χρειαζεται.

Καλη αγορα.

Link to comment
Share on other sites

πανω-κατω ετσι ειναι τα πραγματα οπως τα λεει ο φιλος πιο πανω. για μενα τα toshiba ειναι μια σκαλα πιο πανω σε συναρμογες πλαστικων/μεταλλων σε σχεση με αλλα που εχω πιασει στα χερια μου. τα hp εχουν νομιζω πολυ καλη υποστηριξη αλλα ειχαν θεματα με θερμοκρασιες κ.α.

ενα νεο, προχειρο στατιστικο και ενα παλιοτερο.

3 Year Laptop Malfunction Rates By Manufacturer | Statistic Brain

http://www.squaretrade.com/htm/pdf/SquareTrade_laptop_reliability_1109.pdf

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα εχθές το Dellάκι τελικά!

Από ποιότητα και στιβαρότητα που φαίνεται πολύ καλό!

Από ταχύτητα παρά τον HDD του είναι πολύ γρήγορο επίσης!

Τα Windows 8.1 τα είχα παρεξηγήσει! Μου έφαγε κανα μισάωρο αλλά τα έφερα στα ίσα τους!

Τώρα πρέπει να συνηθίσω το Home Button που δεν σηκώνει τα προγράμματα όλα :P

Dell Inspiron 15 (7537) - i7-4500U Touch Display 1TB Win 8.1 Pro

5-albums76-picture35885.JPG

5-albums76-picture35884.JPG

5-albums76-picture35883.JPG

5-albums76-picture35882.JPG

Link to comment
Share on other sites

Έλα, εδώ είσαι: Classic Shell - Start menu and other Windows enhancements

Μην εγκαταστήσεις το Classic Explorer και το Classic IE.

Καλορίζικο και καλοδούλευτο! Συμπαθητικό το βλέπω και με φωτιζόμενα πλήκτρα!

Το touch meh, αλλά άμα θες να αράξεις καμιά φορά την δουλειά του την κάνει πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now