Astalavista

XFX R9 285 Black OC Edition Review: Upper-mainstream gaming

Recommended Posts

Στην υλοποίηση δεν μου αρέσει που τα 6pin έρχονται χωρίς γωνία και δεν μου αρέσει και το layout στις εξόδους: enough with the double DVI!

Και σαν μην clockάρει ( πες κακό κομμάτι; ) και σαν να τρώει ξύλο από την 270x ( πες drivers; ) ... Γενικά δεν μας τα λέει καλά.

Εσείς από την άλλη... :T:

Link to comment
Share on other sites

Από τα παραπάνω του caution θα σταθώ περισσότερο στο πόσο κοντά είναι στις επιδόσεις με την 270x και επίσης θα επισημάνω ότι η απλή R9 280 έρχεται στα ~200?, τιμή που θεωρώ πολύ τίμια - σε σχέση με τα ~280 που ζητάει αυτή αλλά και η 280x.

Μπράβο για το review παίδες. όσο πάτε και καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται ρε παιδια τερμα unsupported απο οδηγους? ή ειναι η ιδεα μου?

btw 5 σελιδουλα το min δεν παιζει να ειναι πανω απο το average, μαλλον τα βαλατε αναποδα.

Edited by X4K4
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εκτός ότι δεν αναφέρατε τον Driver στα τεχνικά χαρακτηριστικά, γιατί σε μερικά γραφήματα στα παιχνίδια λείπουν κάρτες που είχατε σε προηγούμενο παιχνίδι ?? πχ στο Metro στα 1080p δεν έχετε βάλει την R9 270X.

Επίσης όπως ειπώθηκε κάτι δεν πάει καλά με την κάρτα η με τον driver, δεν μπορεί η R9 285 να χάνει από την R9 270X, ιδιαίτερα σε 1080p.

Κάτι ακόμα, μήπως θα έπρεπε να αλλάξετε λειτουργικό σε Win 8.1 64bit ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως λείπει, θα το προσθέσω αλλά δεν είναι σημαντική η διαφορά!

Θα περιμένουμε λίγες μέρες ακόμα για ένα driver update, γιατί όντως αρκετά από τα games δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα...

Για το λειτουργικό δεν επιμένω αλλά απ' όσα έχω δει μέχρι στιγμής οι διαφορές μεταξύ 7 και 8/8.1 είναι αμελητέες.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστηκε εκ νέου η κάρτα με τον 14.9 driver, όπου τελικά βελτιώθηκε η απόδοση σε αρκετά από τα παιχνίδια, καθώς και μερικά από τα Synthetic Benchmarks, ενώ στο 90% των περιπτώσεων απέδωσε καλύτερα από την 270Χ, με μερικές (ίσως unoptimized) εξαιρέσεις.

Μερικά δείγματα:

Tomb Raider:

3682-albums488-picture34184.png3682-albums524-picture36487.jpg

Assassins Creed IV:

3682-albums488-picture34165.jpg3682-albums524-picture36474.jpg

Metro: Last Light :

3682-albums488-picture34179.jpg3682-albums524-picture36481.jpg

Ως εκ τούτου, η ειδική βαθμολογία "Gaming Performance" μεταβάλλεται από 8,5 σε 9,0 και το τελικό σκορ αυξάνεται από 8,6 σε 8,7.

<center>3682-albums524-picture36496.png</center>

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now