Christopher

Γενική αναβάθμιση PC

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Χρειάζομαι μια βοήθεια για την επιλογή cpu+ψύχτρας και μητρικής κάρτας.

Κάρτα γραφικών αποφάσισα να πάρω την XFX Radeon R9 270X 2GB Black Edition (R9-270X-CDBC) | Skroutz.gr . Αντιρρήσεις, προτάσεις για την επιλογή της κάρτας καλοδεχούμενες. Απλά να ενημερώσω ότι έχω όριο και τα 3 μαζί μέχρι 400, 450 ευρώ το πολύ. (αν κάτι αξίζει να δώσω 50 ευρώ παραπάνω τα δίνω, οπότε μην σας σταματήσει αυτό από το να προτείνετε καλά hardwares..)

Από cpu/mobo όμως δεν ξέρω τι να επιλέξω και χρειάζομαι την βοήθεια σας.. Κάτι που να βγαίνει στον προυπολογισμό μου αλλά και να μείνω και ευχαριστημένος με τις αποδόσεις του θα ήταν τέλειο..

Για cpu έλεγα για i5 4670K αλλά δε ξέρω..

Τωρινό σύστημα :

i7 920 στα 2,66 GHz (cpu)

Sapphire radeon 6000 series (gpu)

Asus rampage (mobo)

Ευχαριστώ για την κατανόηση σας.

Edited by Christopher
Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό έχω 750W. Γιατί να μην αντέξει ;; Τόσα χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα με αυτό !

Ram 6 GB.

Το κουτί είναι ένα normal κουτί . Μοντέλο τώρα δε θυμάμαι αλλά χωράει ελπίζω.

Βρήκα μερικές μητρικές.

https://www.skroutz.gr/s/3738477/Asus-Z87-K-C2.html?keyphrase=Asus+Z87-K+C2

http://www.skroutz.gr/s/4046497/MSI-Z87-G55.html

Τίποτα Ιδέες για αυτές ;;

Edited by Christopher
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Χρειάζομαι μια βοήθεια για την επιλογή cpu+ψύχτρας και μητρικής κάρτας.

Κάρτα γραφικών αποφάσισα να πάρω την XFX Radeon R9 270X 2GB Black Edition (R9-270X-CDBC) | Skroutz.gr . Αντιρρήσεις, προτάσεις για την επιλογή της κάρτας καλοδεχούμενες. Απλά να ενημερώσω ότι έχω όριο και τα 3 μαζί μέχρι 400, 450 ευρώ το πολύ. (αν κάτι αξίζει να δώσω 50 ευρώ παραπάνω τα δίνω, οπότε μην σας σταματήσει αυτό από το να προτείνετε καλά hardwares..)

Από cpu/mobo όμως δεν ξέρω τι να επιλέξω και χρειάζομαι την βοήθεια σας.. Κάτι που να βγαίνει στον προυπολογισμό μου αλλά και να μείνω και ευχαριστημένος με τις αποδόσεις του θα ήταν τέλειο..

Για cpu έλεγα για i5 4670 αλλά δε ξέρω..

Τωρινό σύστημα :

i7 920 στα 2,66 GHz (cpu)

Sapphire radeon 6000 series (gpu)

Asus rampage (mobo)

Ευχαριστώ για την κατανόηση σας.

Ποια είναι η κύρια δουλειά του συστήματος; Gaming; Λίγο απ' όλα; Ή κάτι άλλο;

SSD έχεις; Γιατί θεωρώ ότι θα έκανε πολύ μεγαλύτερη διαφορά ένας SSD παρά CPU/mobo, σε περίπτωση που δεν έχεις πάντα

Τροφοδοτικό θα βοηθούσε να μας πεις ακριβώς ποιο έχεις, να δούμε πόσα Amps δίνει στην 12άρα (αν και δεν νομίζω να έχεις θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η κύρια δουλειά του συστήματος; Gaming; Λίγο απ' όλα; Ή κάτι άλλο;

SSD έχεις; Γιατί θεωρώ ότι θα έκανε πολύ μεγαλύτερη διαφορά ένας SSD παρά CPU/mobo, σε περίπτωση που δεν έχεις πάντα

Τροφοδοτικό θα βοηθούσε να μας πεις ακριβώς ποιο έχεις, να δούμε πόσα Amps δίνει στην 12άρα (αν και δεν νομίζω να έχεις θέμα)

Το Pc είναι κυριώς gaming, αλλά βλέπω και ταινίες, διαβάζω ως επι το πλείστον εδώ( διάφορα προγράμματα σχολής κλπ).

SSD έχω ήδη ναι!

Thermaltake W0116 Toughpower 750W CA το ακριβές μοντέλο. Είναι τουλάχιστον 4-5 χρονών αλλά ποτέ δεν είχα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Χρειάζομαι μια βοήθεια για την επιλογή cpu+ψύχτρας και μητρικής κάρτας.

Κάρτα γραφικών αποφάσισα να πάρω την XFX Radeon R9 270X 2GB Black Edition (R9-270X-CDBC) | Skroutz.gr . Αντιρρήσεις, προτάσεις για την επιλογή της κάρτας καλοδεχούμενες. Απλά να ενημερώσω ότι έχω όριο και τα 3 μαζί μέχρι 400, 450 ευρώ το πολύ. (αν κάτι αξίζει να δώσω 50 ευρώ παραπάνω τα δίνω, οπότε μην σας σταματήσει αυτό από το να προτείνετε καλά hardwares..)

Από cpu/mobo όμως δεν ξέρω τι να επιλέξω και χρειάζομαι την βοήθεια σας.. Κάτι που να βγαίνει στον προυπολογισμό μου αλλά και να μείνω και ευχαριστημένος με τις αποδόσεις του θα ήταν τέλειο..

Για cpu έλεγα για i5 4670K αλλά δε ξέρω..

Τωρινό σύστημα :

i7 920 στα 2,66 GHz (cpu)

Sapphire radeon 6000 series (gpu)

Asus rampage (mobo)

Ευχαριστώ για την κατανόηση σας.

H CPU σου μια χαρά είναι για gaming όπως και η κάρτα που έχεις διαλέξει.

Ο i5 4670K θέλει άλλη μητρική οπότε το συνολικό κόστος ανεβαίνει κατακόρυφα.

Η 270Χ είναι πολύ καλή κάρτα αλλά επειδή οι κάρτες γραφικών απαξιώνονται γρήγορα, κοίτα και λίγο σε μεταχειρισμένα.

Ήδη βρίσκεις κάρτες όπως η 280Χ στα ?180-200 και 7950 κάτω από ?150.

Επίσης θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να υπερχρονίσεις τον επεξεργαστή σου. Έχεις καλή μητρική και αν δεν έχεις καλή ψύξη μπορείς να βρεις πολύ καλές λύσεις μέχρι ?50 (πχ Scythe Mugen MAX, CM 612 ή ακόμα και μια απλή υδρόψυξη όπως η Antec Kuhler 650).

H καλή ψήκτρα θα σου μείνει και είναι πάντα καλύτερη από την εργοστασιακή.

Όπως τα υπολογίζω:

?50 για ψύξη, θα σου δώσει πιστεύω άνετα 1GHz περισσότερο

~?200 για μια 280Χ (που ακόμα έχουν εγγύηση) ή ~?150 για μια HD7950

Σύνολο ΕΩΣ ?250 και θα δεις σοβαρή αύξηση επιδόσεων εύκολα και γρήγορα χωρίς πολλά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ο cpu, η mobo είναι τα μόνα που δεν τα έχω αλλάξει εδώ και ~5 χρόνια. Γι αυτό είπα να κάνω μια αλλαγή ... Έχω δηλαδή διαθέσιμα χρήματα προς ξόδεμα να πάρω κάτι καινούριο που θα μου μείνει για άλλη μια 5ετια τουλάχιστον.

Θα ψάξω μήπως βρω φθηνή 280 ,την 270X την βρήκα 190 ευρώ . Σε ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

H CPU σου μια χαρά είναι για gaming όπως και η κάρτα που έχεις διαλέξει.

Ο i5 4670K θέλει άλλη μητρική οπότε το συνολικό κόστος ανεβαίνει κατακόρυφα.

Η 270Χ είναι πολύ καλή κάρτα αλλά επειδή οι κάρτες γραφικών απαξιώνονται γρήγορα, κοίτα και λίγο σε μεταχειρισμένα.

Ήδη βρίσκεις κάρτες όπως η 280Χ στα ?180-200 και 7950 κάτω από ?150.

Επίσης θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να υπερχρονίσεις τον επεξεργαστή σου. Έχεις καλή μητρική και αν δεν έχεις καλή ψύξη μπορείς να βρεις πολύ καλές λύσεις μέχρι ?50 (πχ Scythe Mugen MAX, CM 612 ή ακόμα και μια απλή υδρόψυξη όπως η Antec Kuhler 650).

H καλή ψήκτρα θα σου μείνει και είναι πάντα καλύτερη από την εργοστασιακή.

Όπως τα υπολογίζω:

?50 για ψύξη, θα σου δώσει πιστεύω άνετα 1GHz περισσότερο

~?200 για μια 280Χ (που ακόμα έχουν εγγύηση) ή ~?150 για μια HD7950

Σύνολο ΕΩΣ ?250 και θα δεις σοβαρή αύξηση επιδόσεων εύκολα και γρήγορα χωρίς πολλά πολλά.

Πάρε μόνο μια κάρτα γραφικών από 280 και επάνω, μείνε με την πλατφόρμα που είσαι και αναβαθμίζεις σε Skylake το 2015.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Μπορείς να κοιτάξεις και για μια έτοιμη υδρόψυξη σαν επένδυση για το μέλλον, ώστε να παίξεις το CPU άνετα στα 3.6-4GHz αναλόγως του τι revision είναι βέβαια.

Τσιμπάς μια μεταχειρισμένη 280 ή 280X σε καλή τιμή (εγώ έδωσα την 270X μου στα 140?) και κάνεις με το καλό αναβάθμιση του χρόνου, στον αντικαταστάτη των Haswell/Z97 ;)

Link to comment
Share on other sites

Μισό λίγο γιατί χάθηκα! Χαχα!

Skylake = καινούριο chipset στον cpu?

Το θέμα είναι ότι πάντα μα πάντα βγαίνει κάτι καινούριο. Το 2009 μου λέγανε μη πάρεις αυτό, θα βγει κάτι καινούριο! Προπερσυ πήρα την 6850 Radeon, μου λένε υπομονή βγαίνουν οι 7000 series! Όποτε και να κάνω αναβάθμιση, κάτι καινούριο θα πεταχτεί! No offense, πιθανόν να έχετε απολύτως δίκιο, απλά λέω τι πιστεύω!

Έστω ότι παίρνω την 280 ή και καλύτερη. Είμαι τελείως αρχάριος όσον αφορά το OC. Και σίγουρα θα θελήσω πολύ καλή λύση στην ψύξη όπως λέτε, εδώ με την μαμα ψύξη και σηκώνω αδιανόητες θερμοκρασίες... Ειδικά φέτος το καλοκαίρι δε πίστευα τα νούμερα που έβλεπα . ( θα μου πεις καλοκαίρι είναι, ανάβουν τα μέταλλα αλουμίνια κλπ ). Τέσπα.

Που μπορώ να δω αν και πως μπορώ να κάνω overclocking τον i7 920 intel ?

Τα stats του cpu από το cpuiz:

cpu stats.png

Και μία καλή ψύχτρα θα ήθελα να μου προτείνετε, ή καλύτερα θα ήταν να περάσω κατευθείαν στην υδρόψυξη ?

cpu stats.png

cpu stats.png

57fd08e35404c_cpustats.png.b13487ad90881

Edited by Christopher
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω πως να κάνω OC. Υπάρχουν κάπου guides ?

Για την ψύξη τελικά συμφέρει απλή ψύξη ή να πάω για υδρόψυξη ? Τι συμφέρει για το μέλλον , να μου μείνει δηλαδή κιόλας..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now