rougatsi

Δίλημμα σχετικά με 2 μητρικές Ποια να προτιμήσω?

Recommended Posts

Καλησπέρα θέλω να κάνω ένα καινούργιο pc και έχω κολλήσει στη μητρική κάρτα δεν ξέρω ποια από τις 2 μητρικές να αγοράσω.

Έχω διαβάσει κριτικές και έχω δει τα χαρακτηριστικά τους αλλά, είμαι σε δίλημμα διότι δεν γνωρίζω ποια ακριβώς είναι η καλύτερη και πιο ποιοτική.

1. Είμαι ανάμεσα στην :GIGABYTE - Motherboard - Socket 1150 - GA-Z97X-Gaming GT (rev. 1.0)

2. Και στην: Motherboards - MAXIMUS VII HERO - ASUS

Μπορείτε να με βοηθήσετε ;

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή δεν είναι και ακριβώς στα ίδια χρήματα - αλλά το ερώτημα είναι ποια features βαραίνουν περισσότερο για το σενάριο χρήσης που θα έχεις ;)

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω ενα καινουργιο μηχανημα και θελω να εχει οτι καλυτερο γινεται ωστε να εχεις ολες τις προδιαγραφες και για gaming και για

σχεδιαση και οτι αλλο μπορω να κανω. αν θελεις σου στελνω αυτα που σκεφτομαι να βαλω στο μηχανημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια - πες μου parts και χρήση.

Αν ναι για σχεδίαση καλά είναι να έχει μια καλή οθόνη. Πάντως προσωπικά μόνο και μόνο που είναι ακριβότερη χωρίς λόγο η Giga, και η ASUS έχει τα καλά κόλπα με τα fans και το εύκολο overclocking, εγώ για την Asus θα πήγαινα...

Αλλά outside of the box, αν δεν είχα μόνο αυτές τις επιλογές, υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε :

επεξεργαστησ:Intel Core i7-4790K Box | Skroutz.gr

μνημεσ: Corsair Vengeance Pro 16GB DDR3-2400MHz (CMY16GX3M2A2400C11R) | Skroutz.gr

τροφοδοτικο: Corsair AX Series AX860 80Plus Platinum | Skroutz.gr

κουτι: Corsair Obsidian 750D | Skroutz.gr

σκληρους εχω και hdd και ssd οπως και καρτα γραφικων οποτε δεν θα αλλαξω προσ το παρον θα αρκεστω σε αυτην που ειναι η

gigabyte :Gigabyte GeForce GTX650 1GB OC | Skroutz.gr

και σκεφτομαι για υδροψυξη τις corsair μια απο τις 3 αλλα δεν ξερω και παλι θελω την βοηθεια σου....

1.Corsair Hydro Series H100i | Skroutz.gr

2.Corsair Hydro Series H105 | Skroutz.gr

3.Corsair Hydro Series H110 | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζοντας ανάποδα, αφού μπαίνουν όλες στο case σου, την H110 δαγκωτό.

Επίσης, ταπεινότερο psu θα έλεγα. Σε όποιο single gpu σενάριο και να καταλήξεις το 860 είναι overkill... :)

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς ωραία parts! :T:

Αν δεν κάνεις 3D renders στο σχέδιο, δεν χάνεις και τίποτα σημαντικό με το να πέσεις στον 4690k. Επίσης για σοβαρό gaming αργά η γρήγορα η 650 το καταλαβαίνεις ότι πρέπει να πάρει πόδι, αν μιλάμε για ανθρώπινες αναλύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, ναι σαφως και ειναι κατω του μετριου η καρτα θα την αντικαταστησω απλα σιγα σιγα θα γινει και αυτο.....Σ'ευχαριστω παρα πολυ με βοηθησες αρκετα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now