CClo

Μεταπείστε με!

Recommended Posts

Με βάση το τίτλο και τις υπογραφές πολλών μελών να εμπιστεύονται τις συγκεκριμένες εταιρείες/ προϊόντα όπως asus, asrock, κ.ά. θέλω να διαλέξω

το καλύτερο δυνατό για το σύστημά μου αλλά είμαι υπερβολικά επιφυλακτικός.

Δουλεύω σαν τεχνικός υπολογιστών σε ένα κατάστημα (ευτυχώς όχι πλαίσιο :hehe::hehe:) και το διάστημα που είμαι εκεί έχει περάσει αρκετό υλικό από τα χέρια μου.

Αναγνωρίζω πως η κατάσταση του υλικού είναι ανάλογη με τον εκάστοτε χρήστη και τη θέληση που έχει να διατηρεί τον πύργο του, αλλά με βάση ό,τι έχω

δουλέψει πάνω, έχω δημιουργήσει μια μαύρη λίστα εταιρειών και προϊόντων, η οποία ξεκινάει με τις ASrock, συνεχίζει με τις Asus, κ.ο.κ. με τελευταία και πιο

αξιόπιστη τη Gigabyte όσον αφορά το κομμάτι μητρική.

Δε θέλω να μακρυγορήσω αναφέροντας και τα υπόλοιπα αναλυτικά οπότε σας δείχνω το τρέχον σύστημα.

Mobo: Gigabyte P55-UD4 "]http://www.gigabyte.com/PRODUCTS/product-page.aspx?pid=3161#ov

CPU: i7 860 OCd @ 3.5GHz ARK | Intel? Core? i7-860 Processor (8M Cache, 2.80 GHz)

CPU Cooler: Stock (προσωρινό)

RAM: 8GB Kingston x2 7-7-7-20 1.500V KINGSTON KHX1333C7D3K2/4GX DDR3 4GB (2X2GB) PC10666 1333MHZ HYPERX GENESIS DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

GPU: ATi Radeon HD 5850 SAPPHIRE HD 5850 1GB GDDR5 PCIE (Game Edition)

SSD: Corsair ForceGT 120GB Force Series? GT 120GB SATA 3 6Gb/s Solid-State Hard Drive

PSU: Solytech 600W (προσωρινό)

Case: Thermaltake THERMALTAKE VJ2000BWS M5 WINDOW BLACK - ΚΟΥΤΙΑ - CASES -

Η πλειοψηφία είναι αγορασμένη το 2009 και αφού πέρασαν 5 χρόνια σχεδόν, άρχισε να με τσιγκλάει

πάλι το ζιζάνιο της αναβάθμισης.

Οι αναβαθμίσεις που θα έκανα είναι κάποιες από τις παρακάτω:

Mobo: Gigabyte Z97x-SLI http://www.e-shop.gr/gigabyte-ga-z97x-sli-retail-p-PER.526983

CPU: i5 4690k INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ LGA1150 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

GPU: EVGA GTX760 EVGA GEFORCE GTX760 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ -

RAM: Kingston KINGSTON HX316C10FBK2/8 8GB (2X4GB) DDR3 1600MHZ HYPERX FURY BLACK SERIES DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

PSU: Corsair 650 CORSAIR CS SERIES MODULAR CS650M - 650W 80 PLUS GOLD CERTIFIED PSU - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

Νερό: Corsair H100i CORSAIR HYDRO SERIES H100I EXTREME PERFORMANCE CPU COOLER (240MM) - ΥΔΡΟΨΥΞΗ -

SSD: Samsung 850 evo SAMSUNG MZ-7KE256BW 850 PRO SERIES 256GB 2.5'' SSD SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

Όλα αυτά μαζί βγαίνουν περίπου 1100 ευρώ

Η κύρια χρήση είναι games, ενίοτε re-encoding και απλή multimedia χρήση. Το ποσό σκέφτομαι να είναι

περί τα 1000 ευρώ.

Όλη η φασαρία γίνεται για να αντιμετωπίσω πιο σφαιρικά την αγορά μιας και τελαυταία την "αγαπημένη μου"

gigabyte δεν την βλέπω όπως την έβλεπα το 2009.

Επίσης απόψεις για κουτί, οθόνη καλοδεχούμενες!

Συγγνώμη για το μεγάλο post, ορίστε μια πατάτα!

aS4slZZ.jpg

Edited by CClo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα [MENTION=14418]CClo[/MENTION] και καλώς ήρθες!

Γενικά καλές οι επιλογές σου για το σύστημα που θες!

2 παρατηρήσεις μόνο! Εγώ προσωπικά θα πήγαινα Z97 αντί για Z87, όχι πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα αλλά είναι στην παρούσα φάση να πηγαίνεις σε πιο παλιό chipset! Προσωπική μου επιλογή θα ήταν η ASROCK Z97X KILLER RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ - (και ένα review της μπορείς να δεις εδώ: Asrock Fatal1ty Z97X Killer Review).

Κουτί σε τι μέγεθος θα ήθελες να είναι; Οι προτάσεις είναι αρκετές!

Ευχαριστούμε για την πατάτα :P αλλά εδώ ενθαρρύνουμε τα μεγάλα ποστ, όχι όπως το 9gag :hehe::T:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζω τόσο καιρό το φόρουμ που δεν είχα μπει στο κόπο να κάνω κάποια post για τη γνωριμία έστω. Καλώς σας βρήκα λοιπόν! :drinks:

Λάθος link στη μητρική που ανέβασα, το διόρθωσα με τη σωστή.

Το κουτί προς το παρόν, μαζί με την οθόνη έρχονται σε δεύτερο στάδιο.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια παρατήρηση και μιας και έρχεσαι από καλή gpu, αυτή την στιγμή η 760 σε αυτή την full fat τιμή του link σου, ΔΕΝ είναι καλή αγορά... :)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια παρατήρηση και μιας και έρχεσαι από καλή gpu, αυτή την στιγμή η 760 σε αυτή την full fat τιμή του link σου, ΔΕΝ είναι καλή αγορά... :)

Ισχύει, αλλά την παρέθεσα ουσιαστικά σαν δείγμα καθώς είμαι υπερ-ευχαριστημένος από την 5850 και σκεφτόμουν να αγοράσω δεύτερη για crossfire σε περίπτωση που δε με ικανοποιήσουν τα νέα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη 5850 μπορεί να σου έρθει φθηνά αλλά θα στραγγαλίζεις τις επιδόσεις από το 1GB μνήμης. Πούλα την παλιά και ψάρεψε used με εγγύηση 280x/GTX770 @~ 200 ευρώ.

250 ευρώ για την 760 δεν είναι αγορά - τιμωρία είναι! :D

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη 5850 μπορεί να σου έρθει φθηνά αλλά θα στραγγαλίζεις τις επιδόσεις από το 1GB μνήμης. Πούλα την παλιά και ψάρεψε used με εγγύηση 280x/GTX770 @~ 200 ευρώ.

This ^^ :T:

Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφεία των 770 που βρίσκω είναι χωρίς εγγύηση και ξεκινούν από τα 100 ευρώ! (λειτουργικές, με βάση τις εικόνες που δίδονται).

Αν πάω προς 770 μεριά, να δώσω βάση στο κατασκευαστή(evga, gigabyte, κλπ) ή να αποφασίσω με βάση χρονισμών/ μνήμης;

Επίσης κρατάω μια πισινή ακόμα για τις νέες κάρτες με υποστήριξη DX12.

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη επιλογη ειναι η 280χ γιατι εχει και 3gb μνημη. το watch dogs, που πλεον ειναι το κριτηριο δυσκολιας για τις καρτες, ρουφαει σαν μαυρη τρυπα τη μνημη.

αν δε σε ενδιαφερει να παιζεις ολα τερμα τοτε οκ, παλι παιρνεις την 280χ-280 used/brandnew.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγο ψάξιμο και αγνοώντας τους αρχικούς ενδοιασμούς μου, βρήκα τα εξής κομμάτια και θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας καθώς και την αντιπρόταση, εφόσον υπάρχει.

Mobo: ASUS MAXIMUS VII RANGER RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

CPU: INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ LGA1150 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

Αυτά σκέφτομαι για τώρα, πριν προχωρήσω σε επόμενες αγορές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Θα πήγαινα εξ αρχής για GPU, αλλά η μητρική που έχω δεν υποστηρίζει SATA 3 (!) και δε μπορώ να εκμεταλλευτώ το υλικό που υπάρχει ήδη στο έπακρο. Οπότε αρχίζω με CPU+Mobo και καλώς εχόντων των πραγμάτων συνεχίζω με GPU, PSU και νερό!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τελικά θα γίνει η αναβάθμιση από Gigabyte P55 UD4 και i7 860 σε Maximus VII Hero και i7 4790k έχω τις εξής απορίες.

1. Θα χρειαστεί reformat ο δίσκος ή το γλυτώνω; Λογισμικό win 8.1 .

(Έχει πάρει το μάτι μου πως μπορεί να αποφευχθεί το format σε κάποιες περιπτώσεις)

2. Επειδή θα χρειαστεί σε κάποια φάση να μπει υδρόψυξη και είμαι αρχάριος, να ξεκινήσω με AiO τύπου Nepton 280L ή να πάω απευθείας σε custom; Έχει βοηθήσει πολύ το θέμα του @AgMa στην κατανόηση της custom υδρόψηξης - Phantom 410 water cooling project και τον ευχαριστώ/ζηλεύω για τη λεπτομερή παρουσίασή του! :righton:

3. Το παρόν κουτί Thermaltake M5 θα χρειαστεί αλλαγή για να πάρει π.χ. ένα 240mm ψυγείο ή μπορώ να το κουμπώσω απ'εξω // κόψιμο hdd, floppy, cd bays; Γλυκοκοιτάω το Thermaltake V51 λόγω full module.

Edited by CClo
Link to comment
Share on other sites

1. Θα χρειαστεί reformat ο δίσκος ή το γλυτώνω; Λογισμικό win 8.1 .

(Έχει πάρει το μάτι μου πως μπορεί να αποφευχθεί το format σε κάποιες περιπτώσεις)

Καλύτερα να κάνεις καθαρή εγκατάσταση γιατί αλλάζεις όλη την πλατφόρμα!

Παρ'όλα αυτά εάν βαριέσαι, μπορείς να αφαιρέσεις όλους τους παλιούς drivers με κανένα CCCleaner

και να βάλεις από πάνω τους καινούριους...αλλά προτείνω να μην το κάνεις.

2. Επειδή θα χρειαστεί σε κάποια φάση να μπει υδρόψυξη και είμαι αρχάριος, να ξεκινήσω με AiO τύπου Nepton 280L ή να πάω απευθείας σε custom; Έχει βοηθήσει πολύ το θέμα του @AgMa στην κατανόηση της custom υδρόψηξης - Phantom 410 water cooling project και τον ευχαριστώ/ζηλεύω για τη λεπτομερή παρουσίασή του! :righton:

Πλέον οι AIO μπάινουν πιο εύκολα απ'ότι οι αερόψυκτρες και δεν έχουν καμία σχέση με τις custom στο στήσιμο τους.

Τι εννοώ? Οι τύπου Nepton είναι γεμισμένες και έτοιμες και εσύ απλά βιδώνεις το ψυγείο και μετά κουμπώνεις το μπλόκ.

Οι Custom τις παραγγέλνεις και τις στήνεις ένα προς ένα κομμάτι. Από επιδόσεις οι custom προφανώς είναι καλύτερες,

αλλά σε τέτοιο ποσοστό που δεν έχουν νόημα σε σχέση με την τιμή ένος AIO εάν ο μόνος λόγος που το θέλεις είναι πχ ο CPU σου.

Εσύ θέλεις κάτι που να το στήσεις καινα μην ασχοληθείς πολύ, ή κάτι που θα ασχοληθείς μαζί του και θα γουστάρεις?

Πάντως το να πάρεις AIO και μετά Custom, δεν θα έχει νόημα. Η AIO δεν θα σε μάθει κάτι σχετικά με τις υδροψύξεις!

Θέλεις να φτιάξουμε ένα Custom κομμάτ κομμάτι για το κουτί που θα επιλέξεις? :D

3. Το παρόν κουτί Thermaltake M5 θα χρειαστεί αλλαγή για να πάρει π.χ. ένα 240mm ψυγείο ή μπορώ να το κουμπώσω απ'εξω // κόψιμο hdd, floppy, cd bays; Γλυκοκοιτάω το Thermaltake V51 λόγω full module.

Το Thermaltake M5 που έχεις τώρα έχει τις παρακάτω θέσεις για ανεμιστήρες:

  1. Front (intake) : 120 x 120 x 25 mm Blue LED Fan (1300rpm, 17dBA) or 140 x 140 x 25 mm fan (optional)
  2. Rear (exhaust) : 120 x 120 x 25 mm TurboFan (1300rpm, 17dBA)
  3. Top (exhaust) : Optional 120 x 120 x 25 mm fan or 140 x 140 x 25 mm fan
  4. MB Tray (intake) : Optional 70 x 70 x 10 mm fan

Που σημαίνει πως εσωτερικά μπορεί να πάρει ψυγεία 120 ή 140mm (ανάλογα την θέση).

Εξωτερικά τώρα εάν πάρεις AIO θα πρέπει να κόψεις το κουτί άσχημα για να μπεί μέσα το μπλοκ γιατι είναι σφραγισμένες

από το εργοστάσιο. Εάν φτιάξεις custom περνάς τα λάστιχα και μετά τα κουμπώνεις στο μπλοκ...αλλά θα σου έλεγα να τα ξεχάσεις όλα αυτά και να πάς στο 2ο κουτί που κοιτάς μιας και έχει τις παρακάτω θέσεις για ψυγεία:

  1. Front:
    1 x 120mm or 1 x 240mm or 1 x 360mm
    1 x 140mm or 1 x 280mm or 1 x 420mm
  2. Top:
    1 x 120mm or 1 x 240mm or 1 x 360mm
    1 x 140mm or 1 x 280mm or 1 x 420mm
  3. Rear:
    1 x 120mm
  4. Bottom:
    1 x 120mm or 1 x 240mm

Μόνο επεξεργαστή θέλεις να ψύξεις ή και κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κάνεις καθαρή εγκατάσταση γιατί αλλάζεις όλη την πλατφόρμα!

Παρ'όλα αυτά εάν βαριέσαι, μπορείς να αφαιρέσεις όλους τους παλιούς drivers με κανένα CCCleaner

και να βάλεις από πάνω τους καινούριους...αλλά προτείνω να μην το κάνεις.

Format it is.

Εσύ θέλεις κάτι που να το στήσεις και να μην ασχοληθείς πολύ, ή κάτι που θα ασχοληθείς μαζί του και θα γουστάρεις?

Δεν κάνουμε τέτοιες ερωτήσεις, εννοείται το 2ο!! :T:

Πάντως το να πάρεις AIO και μετά Custom, δεν θα έχει νόημα. Η AIO δεν θα σε μάθει κάτι σχετικά με τις υδροψύξεις!

Θέλεις να φτιάξουμε ένα Custom κομμάτι για το κουτί που θα επιλέξεις? :D

Το AiO φυσικά και δε θα μου μάθει τίποτα, θα είναι στην ουσία το πειραματόζωο μέχρι να μαζέψω λεφτά για custom.

Μόνο επεξεργαστή θέλεις να ψύξεις ή και κάρτα?

Έλεγα να αρχίσω με AiO τη CPU, και όταν έρθει με το καλό η ώρα να βάλω στη GPU τα backplate της, να πετάξω μέσα και τα ψυγεία, να γίνει μια ομορφιά.

Το κουτί κατά 97% θα αλλαχτεί γιατί βλέπω τα CD και FLOPPY BAYS να τρώνε τόσο χώρο που θέλω να τα κόψω με τροχό.

Link to comment
Share on other sites

22766_225497237485_225491337485_3093690_5920219_n.jpg

Μεταπείστηκες; :hmmm:

Τελικά δεν ήταν τόσο η μετάπειση όσο ο ενδοιασμός που είχα προς αυτές τις εταιρείες, αλλά τα μυαλά αλλάζουν!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα περασα απο 775 p5q & Q9550 ...σε hero vii και 4790K χωρις προβλημα... εδω και κανα 5μηνο χωρις format ή παραξενη συμπεριφορα...

windows 8.1 ζητησαν ξανα ενεργοποιηση και εγινε και αυτο χωρις προβλημα καθοτι τα ειχα κανονικα αγορασμενα στο συγκεκριμενο μηχανημα,

το sata3 ουτε θα το παρεις χαμπαρι... γενικοτερα θα σου προτεινα και εγω μονο gpu... (σε τι αναλυση παιζεις ?)

αν και ξερω οτι συνηθως του κεφαλιου μας κανουμε σε τετοια θεματα.. οποτε οτι και να σου πουμε ... :) :)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα περασα απο 775 p5q & Q9550 ...σε hero vii και 4790K χωρις προβλημα... εδω και κανα 5μηνο χωρις format ή παραξενη συμπεριφορα...

windows 8.1 ζητησαν ξανα ενεργοποιηση και εγινε και αυτο χωρις προβλημα καθοτι τα ειχα κανονικα αγορασμενα στο συγκεκριμενο μηχανημα,

το sata3 ουτε θα το παρεις χαμπαρι... γενικοτερα θα σου προτεινα και εγω μονο gpu... (σε τι αναλυση παιζεις ?)

αν και ξερω οτι συνηθως του κεφαλιου μας κανουμε σε τετοια θεματα.. οποτε οτι και να σου πουμε ... :) :)

Όλα λαμβάνονται υπόψην, ειδικά οι αρνητικές απόψεις για να "ζυγιάσεις" την απόφασή σου καθώς το σύστημα που θα βγει στο τέλος θα είναι και αυτό που θα περάσεις ένα σεβαστό διάστημα ως ώτου έρθει η ώρα για την επόμενη αναβάθμιση.

Παίζω σε 1920x1080 περιμένοντας τις νέες IPS οθόνες να βγουν και να πάω σε 27''.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τελικά θα γίνει η αναβάθμιση από Gigabyte P55 UD4 και i7 860 σε Maximus VII Hero και i7 4790k έχω τις εξής απορίες.

1. Θα χρειαστεί reformat ο δίσκος ή το γλυτώνω; Λογισμικό win 8.1 .

(Έχει πάρει το μάτι μου πως μπορεί να αποφευχθεί το format σε κάποιες περιπτώσεις)

2. Επειδή θα χρειαστεί σε κάποια φάση να μπει υδρόψυξη και είμαι αρχάριος, να ξεκινήσω με AiO τύπου Nepton 280L ή να πάω απευθείας σε custom; Έχει βοηθήσει πολύ το θέμα του @AgMa στην κατανόηση της custom υδρόψηξης - Phantom 410 water cooling project και τον ευχαριστώ/ζηλεύω για τη λεπτομερή παρουσίασή του! :righton:

3. Το παρόν κουτί Thermaltake M5 θα χρειαστεί αλλαγή για να πάρει π.χ. ένα 240mm ψυγείο ή μπορώ να το κουμπώσω απ'εξω // κόψιμο hdd, floppy, cd bays; Γλυκοκοιτάω το Thermaltake V51 λόγω full module.

1. Θα σε συμβούλευα να κάνεις, μιας και αλλάζεις chipset.

2. Απ' τη στιγμή που έχεις σκοπό να πας σε custom w/c και μιας και όπως είπες θέλεις να ασχολείσαι μετά, θα σου πω να μην δώσεις-χάσεις λεφτά για AiO.Κράτα τα και ξεκίνα να μαζεύεις κομμάτια.Εγώ με όλα αυτά που βλέπεις στο project μου, αυτή τη στιγμή παίζω με iGpu και στοκ ψύκτρα (αναμονή για πραμάτια βλέπεις).

Επίσης ρίξε μια ματιά και σ' αυτόν τον πολύ καλό οδηγό, θα σε βοηθήσει αρκετά.

3. Μπορείς να κρατήσεις το κουτάκι σου και να πας σε κάτι τέτοιο, αν δεν έχεις θέμα εμφανισιακά:

bkt-hx001_p4-700x700.jpg

Και του βάζεις πάνω ό,τι ψυγείο τραβάει η όρεξή σου :righton:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now