FireKiller

[Project] Ο sexy οψιανός μαζί με την φίλη του την SR-2

Recommended Posts

Πρόσφατα αγόρασα το Corsair Obsidian 800D, ένα κουτί που πάντα ήθελα να αποκτήσω. Γενικά είμαι λάτρης του απλού, ξέρετε... κάτι σε TJ-07, Lian Li, κτλπ κτλπ. Όπως καταλάβατε μαρέσουν τα τετράγωνα κουτιά και δύσκολα θα αγόραζα κάτι άλλο όπως ένα Cosmos για παράδειγμα.

Κι έτσι ξεκινάει το πρώτο μου Project. Μεταξύ μας, δεν περίμενα να πάει τόσο μακριά αλλά καλύτερα έτσι, να βαρεθείτε να διαβάζετε μία ώρα αρχύτερα. :D

-Το Hardware

Επεξεργαστές: 2x Intel Xeon X5650

Μητρική: Evga SR-2

Μνήμες: TeamGroup Team Xtreeme 4x 8GB 2666 MHz CL11 @ 1333 MHz

Κάρτα γραφικών: PNY GTX 670 XLR8 2GB

SSD: Corsair Neutron 64 GB (θα μπεί κι άλλος SSD & HDD soon)

Τροφοδοτικό: Enermax Platimax 750W

Ψύκτρα για τον 2ο cpu: Coolermaster N520

-Η Υδρόψυξη

Ψυγείο: 3x120mm EK 4.5 cm

CPU0 block: EK Supremacy Plexi Copper

Pump-Reservoir: DCP 2.2 kit

Fans: EK, αυτά που είναι με το L360 kit

Λοιπόν, ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Έκατσε αγγελία από τον φίλτατο [MENTION]Venisk [/MENTION]κι αγόρασα το 800D σε τιμή χώμα. Παρέλαβα όλα καλά, και ήρθε η στιγμή της κρίσης, δηλαδή να δω αν χωράει η Evga Sr-2 μέσα στο κουτί μιας κι είναι περίεργη μητρική, τόσο σε μέγεθος όσο και σε λειτουργία (δυσκολίες X58 γαρ).

Δυστυxώς, με μια γρήγορη δοκιμή η μητρική χώραγε οριακά αλλά ακούμπαγε στο "πάτωμα" μεταξύ τροφοδοτικού-μητρικής με αποτέλεσμα η μητρική να είναι 3-4 χιλ. πάνω από τους αποστάτες.

Έτσι, αναγκαστικά έπρεπε να αφαιρεθεί το μεσαίο πάτωμα. Βλέπω δύο πιρτσίνια πίσω, άλλα 2-3 μπροστά κι μία βίδα.

Χμμ λέω κι ξεκινάω με -κατσαβίδι- μιας κι τα εργαλεία (τρυπάνι, κτλπ) τα είχαν πάρει εκτός σπιτιού. Με τα χίλια ζόρια ανακάλυψα ότι έπρεπε να βγουν και οι θήκες για τους σκληρούς μιας κι είχε κι άλλα κρυμμένα πριτσίνια εκεί.

Λίγες φουσκάλες και ώρες αργότερα βγήκαν τα σανίδια κλπ. συγγενείς:

4-12502.jpg

Καθάρισα την υδρόψυξη και άρχισα τις δοκιμές περί αποστάσεων:

1-12499.jpg

Κάποιες τελικές δοκιμές για τυχόν διαρροές:

2-12500.jpg

Και βουαλά, έτοιμο να δουλέψει μέχρι να γίνει παραγγελία για τα υπόλοιπα εξαρτήματα.

3-12501.jpg

(ξέρω, ξέχασα να βγάλω photo με τις μνήμες πάνω :P ).

Την άλλη μέρα, παίρνω τηλέφωνο τον Κοπρίτη ( [MENTION=13]Κοπρίτης[/MENTION] ) να κλαυτώ λίγο για την δυσκολία του κουτιού και φτάνει η συζήτηση στην παραγγελία του 2ου cpu block, πρήζοντα.... ε εννοώ συζητώντας για άλλες πιθανές αλλαγές φτάνουμε στα υγρά και στους σωλήνες. Έτσι, εγώ άρχισα να ψήνομαι να ρίξω όσα πιο πολλά ?? μπορώ ώστε να σιγουρευτώ πως θα γίνει κουκλί στο τέλος.

Οπότε καταλήξαμε σε αυτά:

http://www.caseking.de/cart_load/b6d153bf20040e5348bd4fa3aaa17d7d

Μην δίνετε σημασία στα heatsink των μνημών, είναι για φίλο.

Το ίδιο απόγευμα πάω για καφέ στου Phil κι ήρθε κι ο γνωστός φίλος Dinos111. Όπως συζητάγαμε για την βλακεία που με δέρνει και που μπήκα στο τρυπάκι να σενιάρω το κουτί, έφτασε η συζήτηση σε προηγούμενα Projects του Κοπρίτη. Εκεί εγώ εξέφρασα την αγάπη μου ως προς το Feser Monsta που θυμήθηκα από ένα παλιότερο Project του.

Την άλλη μέρα, ξανά τηλέφωνο για να γίνει η τελική παραγγελία κι κάπως το θυμήθηκα κι ρώτησα για αυτό το άμοιρο ψυγείο κι μου απάντησε πως το έχει εκεί... χωρίς περιττές κουβέντες του είπα πως το θέλω κι έτσι το έκλεισα.... χαρά να δεις ο Σταύρος.

Έτσι ανανεώσαμε για άλλη μια φορά την παραγγελία σε αυτήν

http://www.caseking.de/cart_load/c72211a8544f28640e4ef5bd450196bc

και αυτήν:

Warenkorb | Aquatuning Germany

Σε αυτό το σημείο, μου πρότεινε να αλλάξω κι pump-reservoir σε D5 και XSPC 5.25, εκεί άρχισα να σκαλώνω γιατί ήταν άλλα 150 έουρος αλλά για καλή μου τύχη βρέθηκε το σετάκι από φίλο που δέχθηκε να με εξυπηρετήσει.

Έτσι φτάσαμε στο σημείο που εγώ με ένα μέτρο στο χέρι, προσπαθούσα να βοηθήσω τον Κοπρίτη που υπολόγιζε μέσω τηλεφώνου για το αν θα χώραγε κι πως το monsta. Μιας κι δεν με πολύ έψηνε η ιδέα να μπει μπροστά το τροφοδοτικό, καταλήξαμε στο να ανοιχτεί λίγο το κουτί στην οροφή ώστε να μπει το ψυγείο από μέσα κι να πιαστούν οι ανεμιστήρες με ένα shroud απέξω.

Ετούτο:

3x140mm Fan Radiator Shroud, Black

κι έτσι φτάσαμε στο σημείο που περιμένω να παραλάβω τα πράγματα ώστε να πάω το κουτί στον Γιώργο να αναλάβει το χειρουργείο μπας μπει το θεριό το ψυγείο. Moaaar photos και πληροφορίες soon (εύχομαι).

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιώργο για την υπομονή κι την πολύτιμη βοήθεια του.

ΥΓ.Ο τίτλος θα αλλάξει όταν θα έχω έμπνευση για κάτι καλύτερο.

Επίσης συγνώμη προκαταβολικά για πιθανά συντακτικά κι ορθογραφικά λάθη, θα διορθωθούν όταν ελέγξω το ποστ αργότερα. Για την ώρα πάω να κοιμηθώ.

Edited by FireKiller
Link to comment
Share on other sites

SR-2 ..... που την ξετρυπωσες βρε αθεοφοβε......Ηταν η ονειρικη μου μομπο τοοοοτες.To overkill thought για games :hehe: και δεν πηγαινε και στρατα επισης.

Τι σε εκανε να την παρεις ομως?

Καλη συνεχεια και δωσε pics φουλ :T:

Link to comment
Share on other sites

To 800d μου!! Πως το έκανες έτσι!!! :lolling:

Άντε να δούμε πως θα γίνει!! :T:

"Κουτί του venisk κι να μην χωράει?". Έτσι κι εγώ για να μην σε δυσφημίσω έπρεπε να την κάνω να χωρέσει στο κουτί. :D

SR-2 ..... που την ξετρυπωσες βρε αθεοφοβε......Ηταν η ονειρικη μου μομπο τοοοοτες.To overkill thought για games :hehe: και δεν πηγαινε και στρατα επισης.

Τι σε εκανε να την παρεις ομως?

Καλη συνεχεια και δωσε pics φουλ :T:

Έκατσε καλή ανταλλαγή μέσω ebay (sr-2 2x x5650 + coolers) με μια κάρτα γραφικών που μου περίσσευε.

Η μητρική σε άριστη κατάσταση, κουτάτη ήρθε χωρίς τελωνεία κλπ λαμακίες :D

Δεν ξέρω για σένα αλλά ήταν η ονειρική μου μόμπο από.... πάντα :hehe:

Ofc θα ποστάρω κι άλλες photos, ακόμα βέβαια δεν έχω καταλήξει για το αν θα βάψω το άλλο πλαϊνό... φαίνεται πολύ άδειο :hehe:

ΥΓ. Η GTX 670 θα αλλαχτεί με.... GTX 670 (long pcb) κι full cover της heatkiller. :)

Link to comment
Share on other sites

Ότι σε έκανε να παίζεις με sli 680 gtx στα 1080p..άκου ποιος ρωτάει ποιον για μ@λ@κιες..θα τρελαθώ...:hehe: :kiss:...

Μα πιο τρελος πεθαινεις εσυ κιαλο να τρελαθεις......τα απειρα frames που ειχα με κανανε τιποτα αλλο :hehe: και τωρα παιζω με 25 frames που σε ακουσα τι καταλαβα :hehe:

Τον ρωτησα για να μας πει τι μπιζνα παιχτηκε και πηρε τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Μα πιο τρελος πεθαινεις εσυ κιαλο να τρελαθεις......τα απειρα frames που ειχα με κανανε τιποτα αλλο :hehe: και τωρα παιζω με 25 frames που σε ακουσα τι καταλαβα

Δεν έχεις δει τίποτα ακόμα...:hehe:

Σε έβαλα στον ίσιο δρόμο..τα μάτια σου βλέπουν 25fps αλλά τουλάχιστον στην σωστή απόχρωση!!

Θέλει να παίζει το παιδί ln2 με 24 threads που βλέπεις το παράλογο εσύ? :hehe: happy medium καταστάσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Μα πιο τρελος πεθαινεις εσυ κιαλο να τρελαθεις......τα απειρα frames που ειχα με κανανε τιποτα αλλο :hehe: και τωρα παιζω με 25 frames που σε ακουσα τι καταλαβα :hehe:

Τον ρωτησα για να μας πει τι μπιζνα παιχτηκε και πηρε τα πραγματα.

Ανταλλαγή GTX Titan Black χωρίς εγγύηση ανταλλαγή με μητρική, επεξεργαστές κι coolers

Δεν έχεις δει τίποτα ακόμα...:hehe:

Θέλει να παίζει το παιδί ln2 με 24 threads που βλέπεις το παράλογο εσύ? :hehe: happy medium καταστάσεις!!

ΌΧΙ... ποτέ LN2 σαυτό το Rig :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ε βάλτου κάτι πιο βαρύ ρε βάλτου κάνα hearthstone..αλλά με προσοχή!! Κολλάει πολύ!!!

θα φας κουτουλιά λέμε χα0χα0χα0χα0

ε κανά wolfenstein, κανά shadow of mordor, κανά metro θα παίξει. Ε δεν θα βάλω κι 3 οθόνες μια μέρα? Που θα μου πάει? :D

Link to comment
Share on other sites

βασικα imho το κουτι θα ψοφαγε με moda να σουταρεις τελειως τα 5,25 [και εξωτερικο dvd αμα θες οπωσδηποτε] ωστε να φανει ολο το μεγαλειο της sr2 ... καταλλα , ΤΙ ΤΕΡΑΣ ΜΗΤΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ?

Link to comment
Share on other sites

βασικα imho το κουτι θα ψοφαγε με moda να σουταρεις τελειως τα 5,25 [και εξωτερικο dvd αμα θες οπωσδηποτε] ωστε να φανει ολο το μεγαλειο της sr2 ... καταλλα , ΤΙ ΤΕΡΑΣ ΜΗΤΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ?

το σκέφτηκα αλλά ρε συ, θα δείχνει πολύ άδειο μετά σαν κουτί dont you think?

Link to comment
Share on other sites

ειναι τοσο τερας η μητρικη που απλα θα υπερκαλυπτει τα αλλα .. εδω η καρτα σου φαινεται κουτσικη μπροστα στην sr2 . + αμα ειχες κανα τεραστιο reservoir με πουμαρο που λεει και ο yoshi θα δειχνει badass !!!

εγω παντως στο 650d το εψηνα αλλα που χρονος και νερα [και λεφτα βασικα]

Link to comment
Share on other sites

εν μέρη έχεις δίκιο αλλά σκέψου πως έχω κατασταλάξει στο reservoir που είναι 5.25" κι δεν θέλω να ψάχνω για άλλο. Βέβαια ποτέ δεν βάζω dvd device πάνω αλλά τι να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε ένα μικρό update.

Σήμερα αγοράστηκαν κι τα ρακόρ (96? χωρίς να υπολογίσω κι τα μεταφορικά) .

3x 4άδες από δαύτα:

Caseking.de

δεν μπορώ να πω πάντως, ωραία φαίνονται.

Να δω τώρα με το caseking τι θα γίνει μιας κι αργεί η πρώτη παραγγελία. Αρχικά έλεγε για παραλαβή 3/10 (δεν ήταν σε απόθεμα), μετά πήγε 6/10, μετά 7/10 κι τώρα 24/10... μετά λέμε για τα Ελληνικά μαγαζιά, τους είδαμε κι τους Γερμανούς.

Όπως κι να χει, μέχρι το τέλος την εβδομάδας παραλαμβάνω αντλία, ρεζερβουάρ κι κάρτα με το waterblock της. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν στα κανει δώρο τα μεταφορικά, οκ :hehe:

Αν δεν θες να "υποχρεώνεσαι" δες και το mailbox.de ;)

Sent from my Oneplus One using Tapatalk

όχι μωρέ ντάξει, απλά θα μου στελνε κάποια πράγματα έτσι κι αλλιώς :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now