Astalavista

Πόσο συχνά κάνετε format;

Πόσο συχνά κάνετε format;  

87 members have voted

  1. 1. Πόσο συχνά κάνετε format;

    • Λιγότερο από 1 χρόνο
      36
    • 1 έως 2 χρόνια
      30
    • 2,5 χρόνια και περισσότερο
      17
    • Περισσότερο από 4 / Ποτέ
      4


Recommended Posts

Για τον enthusiast που θέλει να έχει στην καλύτερη δυνατή κατάσταση το σύστημά του, μια ερώτηση περιστρέφεται στο μυαλό του μετά από λίγο καιρό, ακόμα και αν το σύστημά του είναι καινούριο. "Μήπως ήρθε η ώρα για format;"

Επί εποχής μηχανικών δίσκων και Windows XP, το πρόβλημα της πτώσης της απόδοσης του λειτουργικού ήταν αρκετά πιο εμφανές σε σχέση με τα σημερινά δεδομένα, όπου κυριαρχούν τα optimized λειτουργικά και οι SSD. Σε αρκετές περιπτώσεις όμως, ένα λειτουργικό μπορεί να φτάσει σε τέτοια επίπεδα φθοράς που ακόμα και τα γνωστά tweaks, registry optimizers, disk cleanup και defrag / Trim δεν μπορούν να σώσουν την κατάσταση. Κατακερματισμένα αρχεία και φάκελοι, αρκετά προγράμματα που έχουν εγκατασταθεί αλλά δεν χρειάζονται πλέον καθώς και ένα σωρό junk software είναι αρκετές από τις πηγές που μπορούν να "φθείρουν" το λειτουργικό και να μειώσουν την απόδοση του.

Ο enthusiast όμως καθώς και ο power user μπορεί να έχει μικρότερες ανοχές σχετικά με το πόσο γρήγορο είναι το σύστημά του σε αντίθεση με τους περισσότερους χρήστες. Η σβελτάδα του "φρέσκου" λειτουργικού είναι κάτι που αυτή η μερίδα των χρηστών επιθυμεί πιο συχνά! Όμως, με τα σύγχρονα λειτουργικά να μην "σπάνε" εύκολα και τους SSD να προσφέρουν ταχύτητα αρκετή ώστε η μειωμένη απόδοση να θεωρείται αμελητέα, οι κύκλοι των επαναφορών του συστήματος έχουν επιμηκυνθεί δραματικά.

Εσείς πόσο συχνά κάνετε format; Προσδιορίστε μας τους λόγους της επιλογής σας.

Πιθανές απαντήσεις:

1. Λιγότερο από 1 χρόνο: Θέλω πάντα το βέλτιστο δυνατό από το σύστημά μου.

2. 1 έως 2 χρόνια: Θα αποφασίσω όταν το θεωρώ κατάλληλο, αλλά πάντα θέλω ένα φρέσκο σύστημα.

3. Περισσότερο από 2,5 χρόνια: If it ain't broken, don't fix it

4. Περισσότερο από 4 χρόνια / ποτέ: δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις / δεν με απασχολεί, αρκεί το σύστημά μου να λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

λιγοτερο απο χρονο ... οτιδηποτε σαβουρα μαζευτει και εστω και 1 fps να επηρεαζει απο το csgo , format χωρις δευτερη σκεψη

ανα 3μηνο περιπου η 4μηνο κανω φορματ .. π.χ εκανα αρχες ιουνιου και ηδη εχω ενα καρο βλακειουλες μεσα

Link to comment
Share on other sites

Λιγότερο από έναν χρόνο.

Έχω όλα σχεδόν τα προγράμματα portable εκτός από browser και office οπότε κάνω και κάθε μέρα άμα τύχει :hehe:

Παλιότερα έκανα ένα στο 2μηνο. Τώρα έχω από τον Φεβρουάριο. Όμως έχω άλλα windows για μουσική, mac για μουσική κοκ. :P

Link to comment
Share on other sites

1 φορά το μήνα κάνω sfc για έλεγχο των αρχείων του συστήματος. Αν προκύψει πρόβλημα, κάνω όχι format αλλά full wipe μέσω εργαλείου από το hirens. Δε βρίσκω λόγο να γίνεται πιο συχνά από τότε.

Link to comment
Share on other sites

1. Λιγότερο από 1 χρόνο: Θέλω πάντα το βέλτιστο δυνατό από το σύστημά μου.

3-4 φορές άνετα το χρόνο..μετά τους 3-4 μήνες το λειτουργικό πέφτει ανεξάρτητα το pc..:)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω που εχω λειτουργικο απο οταν περασα win8 τοτε που βγηκαν και σκεφτομαι να κανω το φορματ οταν αλλαξω δισκο (~χριστουγεννα) εχω προβλημα? :P

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω που εχω λειτουργικο απο οταν περασα win8 τοτε που βγηκαν και σκεφτομαι να κανω το φορματ οταν αλλαξω δισκο (~χριστουγεννα) εχω προβλημα? :P

Μεγάλο imo.

Link to comment
Share on other sites

βρίσκω τους παραπάνω enthusiasts λίγο υπερβολικούς.

Εγώ κάνω μια φορά το χρόνο αν δω ότι το σύστημα αρχίζει να κρεμάει αλλιώς αν παίζει σωστά, όταν το ζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε εκενα report :)

I simply don't care! :)

Να θυμίσουμε πως αναφερόμαστε στο προσωπικό σύστημα του καθενός και όχι εάν "είστε τεχνικός υπολογιστών και κάνετε κάθε μέρα". Εννοείται ότι μπορείτε να το αναφέρετε όμως παίδες :)

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

"είστε τεχνικός υπολογιστών και κάνετε κάθε μέρα"

Αυτό πλέον :P

Στον προσωπικό υπολογιστή, κοντεύουν 2,5 χρόνια με Windows 7 και είναι μια χαρά, ότι δε χρειάζεται φεύγει άμεσα και δεν έχει θέματα.

Επομένως 3η επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

1 με 2 αν και μετα τα W 8,1 δεν εχει χρειαστεί εκτος απο δυο περιπτώσεις λόγο κακού λογισμικού (πειρατικό) και μου ραδιουργούσε μικρά προβλήματα και την αλλη λογο χώρου μικρος SSD 64gb ..

Link to comment
Share on other sites

Κάνω format ή αν έχω πρόβλημα, ή αν θέλω να βάλω άλλο λειτουργικό που βγήκε, ή αν αλλάξω κάτι στοιχειώδες (vga, mobo, boot disk).

Οπότε μπορεί να κάνω 5 φορές σε ένα χρόνο, ή να μην κάνω για 1-2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

εκανα φορματ μετα απο 4 χρονια κ αυτο λογο οτι εγινε αναβαθμιση στον υπολογιστη.. ολο αυτο το διαστημα ο υπολογιστης δουλευε με Windows 7 Ultimate αψογα χωρις κανενα προβλημα μιας κ προσεχω τι σαβουρα θα περασω κ πως θα χρειαστει να την βγαλω(revo uninstaller) + οτι εκανα clear απο περιττα αρχεια καθε 3 μηνες

Link to comment
Share on other sites

1 έως 2 χρόνια . Φυσικά από τα 7 και μετά, στα xp έκανα και 2 φορές το μήνα :0 , γενικά δε πολύ σκαλίζω το λειτουργικό ξέρω τι προγράμματα χρειάζομαι και δε κατεβάζω αβέρτα όπως παλιότερα. Τώρα αν υπάρχει ανάγκη τότε οκ, πχ 7 μήνες τώρα, που έβαλα το ssd και αναγκαστικά to formatαρα , δεν βλέπω το λόγο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now