Astalavista

Πόσο συχνά κάνετε format;

Πόσο συχνά κάνετε format;  

87 members have voted

  1. 1. Πόσο συχνά κάνετε format;

    • Λιγότερο από 1 χρόνο
      36
    • 1 έως 2 χρόνια
      30
    • 2,5 χρόνια και περισσότερο
      17
    • Περισσότερο από 4 / Ποτέ
      4


Recommended Posts

Στο pc του σπιτιου μπορει να κανω 2 φορες το χρονο...

Στο μαγαζι στο service εχω φτιαξει image και μπορει να το κανω και καθε διμηνο...,

στο γραφειο μπορει μια το χρονο ή αν ειναι απαραιτητο !!

Link to comment
Share on other sites

Λιγότερο από χρόνο. Κανονικά ανά εξάμηνο-οχτάμηνο αλλά υπάρχουν και οι παπαριές που κάνουμε π.χ. OC BENCH στο 24/7 μηχάνημα και το μαμάμε συχνότερα. Τελευταία 5 φορμάτ έγιναν σε διάστημα 3 εβδομάδων (μαντέψτε πότε...TEAM CUP Σεπτέμβριος).

Ο EVO τα έφτυσε από τα φορμάτ, ευτυχώς υπάρχει και ο Pro και έγιναν τράμπα.

Link to comment
Share on other sites

Στο main PC με τα XP στο σπίτι δεν έχω κάνει format 6-7 χρόνια και πάει σφαίρα!

Στο γραφείο έκανα μια φορά πέρυσι επειδή έχασα τον SSD μου :(

Γενικά το αποφευγω, κάνω όποτε χρειαστεί και αφού πρώτα έχω εξαντλήσει τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Στο main PC με τα XP στο σπίτι δεν έχω κάνει format 6-7 χρόνια και πάει σφαίρα!

D6PfW.jpg?1322673184

----------------------------------

Στο laptop περίπου 2,5 χρόνια, στο σταθερό 1χρόνο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Στο main PC με τα XP στο σπίτι δεν έχω κάνει format 6-7 χρόνια και πάει σφαίρα!

Σβήσε το account σου αυτομπανίσου και χάρισε το forum σε κάποιον άλλο...δεν υπάρχει ελπίδα!! :hehe: :kiss:...

Link to comment
Share on other sites

Σβήσε το account σου αυτομπανίσου και χάρισε το forum σε κάποιον άλλο...δεν υπάρχει ελπίδα!! :hehe: :kiss:...

Ζηλεύεις επειδή είμαι παλιά καραβάνα και εσύ το μόνο που έχεις να αναδείξεις στις

εμπειρίες σου είναι τα 8.1 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα 1-2 χρόνια. Από πέρσι το Σεπτέμβρη ήμουν αισίως χωρίς format. Όταν με το καλό στήσω το νέο desktop όμως, αν πάω και σε NVIDIA κιόλας, θα του ρίξω ένα να σενιαριστεί πάλι :P

Link to comment
Share on other sites

Φορματ κανουμε οταν υπαρχει σοβαρος λογος κι οχι οποτε μας καπνισει για να περασει η ωρα,εξαλλου τωρα εχει καμποσα λογισμικα για την βοηθεια επιλυσης και διορθωσης προβληματων στα windows,στη registry,στους δισκους κτλπ κτλπ

Ενα καλο system care ειναι της iobit για οποιον ενδιαφερεται..

Link to comment
Share on other sites

Οποιο προγραμμα και να βαλεις, το φορματ δε το φτανει κ α ν ε ν α !!.-

Αν εσυ βαριεσαι να στηνεις το pc απο την αρχη ή αν εχεις γραφειο με 100 apps και 10 configs,

δεν σημαινει οτι τα προγραμματα ειναι καλυτερα. Το μονο που κανουν ειναι να δινουν μια παραταση ζωης

σε ενα κατεστραμμενο OS. Στο τελος παλι φορματ θα κανεις.

Και στη τελικη, στα καινουργια συστημα θελεις 5 λεπτα μαξ απο στικακι να κανεις φορματ, 10 λεπτα για να

περασεις drivers και 30 λεπτα για να περασεις apps. Αντε και 10 λεπτα να τα κανεις ενα config ολα (αν βεβαια

χρειαζοντε), δλδ σουμα 45-60 λεπτα... Για να χεις ενα φρεσκο απο καθε αποψη μηχανημα και να μην τραβολογιεσαι

με προγραματα, που στη τελικη για να καθησεις να βρεις τι φταιει και πως να το διορθωσεις και να τσεκαρεις αν οντως

επιασε το φιξ ή οχι, παλι στην ιδια ωρα θα εισαι πανω κατω...

Edited by E||hnas
Link to comment
Share on other sites

από όταν πήγα τα περισσότερα μηχανάκια μου σε win8, δεν θυμάμαι να ξαναχρειάστηκα... βεβαια ειμαι γενικώς προσεχτικός χρήστης, δεν εγκαθιστώ σαβούρα, και η χρήση που κάνω είναι σχετικά απλή...

Εχω φίλους που κάθε 6 μήνες μου εφερναν τα λάπτοπ τους με τα win κατεστραμένα, σε αυτούς τελικώς έβαλα linux...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now