Recommended Posts

Γεια σας παιδια ....ενας φιλος εχει το εξης συστημα :

mobo : Asus P7H55-M LE

CPU : intel core i5 760

GPU : Nvidia gt 630 2gb

Τροφοδοτικο : solytech max 600W

Ram kingstom 667Hz 4gb

Ανάλυση Οθόνης 1920Χ1080 ....!

θα ηθελε μια αναβαθμιση σε καρτα γραφικων και ram ωστε να παιζει τα παιχνιδια τα καινουργια σχετικα ( πχ nfs rivals ) σε καλα γραφικα και χωρις lag

τι λετε για αυτην την καρτα Gigabyte Radeon R9 290 4GB OC (GV-R929OC-4GD) | Skroutz.gr

αν κρινετε αλλες αλλαγες πειτε

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τα δυο που ανεφερες, θελει και τροφοδοτικό γιατι αυτο που εχει δεν ειναι κατι σοβαρο. Πολυ καλη η τιμη της καρτας. Μνημη εχει ενα 4αρι dimm η 2 δυαρια???

Link to comment
Share on other sites

δυο δυαρια ....και η μητρικη 2 θεσεις ...! αμα χρειαζεται και τροφοδοτικο ...! αυτος το μονο που τον νοιαζει ειναι να παιζει το nfs rival full γραφικα χωρις να κολαει

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το παρακάτω

Need_for_Speed_Rivals_Benchmark_1080p-pcgh.png

Θα έλεγα ότι μια 270 αρκεί για το εν λόγω game.

Οπότε http://www.skroutz.gr/s/4138742/Asus-Radeon-R9-270-2GB-DirectCU-II-OC.html

και βάζεις καμιά 70αριά ακόμα ευρώ σε ένα ποιοτικό τροφοδοτικό, οπότε πας κάπου στα 230-240.

Η μνήμη θα πρέπει να αναβαθμιστεί μετά από αυτά τα δύο και κατά την γνώμη μου ο επεξεργαστής τελευταίος μιας και τον θεωρώ αρκετό.

Αν θέλεις να δώσεις παραπάνω λεφτά στην κάρτα πάντως μπορείς να τσεκάρεις και οποιαδήποτε από τις παρακάτω

VGA :: ATI Radeon R9 280 Dual-X OC 3GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Sapphire) (11230-00-20G) - Visionstudio.gr

VGA PCX Gigabyte R9 285 2GB OC

VGA ATI ASUS R9290-DC2OC-4GD5 | COSMODATA

Need_for_Speed_Rivals_Benchmark_1080p-pcgh.png

Need_for_Speed_Rivals_Benchmark_1080p-pcgh.png

Need_for_Speed_Rivals_Benchmark_1080p-pc

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

μμμμ οποτε με την 270 λες οτι δεν θα υπαρχει προβλημα για αυτης της κλάσης παιχνιδια?

μμμ τροφοδοτικο για πρωτινέ μου καποιο !

για ram νομιζω οτι η μητρικη δεχεται μονο μεχρι 1333hz !

επεξεργαστη δεν προκειται να αλλαχτει και εγω τον θεωρω καλο

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τις παραπάνω μετρήσεις θα είναι κομπλέ με μια 270. Αλλά προσωπικά δεν έχω παίξει το παιχνίδι ώστε να πω ότι το εγγυούμαι κιόλας.

Μπορείς πάντως με λίγο ψάξιμο στο google και το youtube να πάρεις μια ιδέα

[video=youtube;qNsXXU6xpwY]

Τροφοδοτικό ας προτείνει κάποιος που κατέχει καλύτερα το άθλημα από εμένα. Μνήμη και μεγαλύτερης ταχύτητας να αγοράσεις θα παίξει δεδομένα στα 1333MHz. Το μόνο που φοβάσαι εκεί είναι τυχόν ασυμβατότητα μεταξύ των μνημών, οπότε πας και βρίσκεις, αν είναι δυνατόν, μια ίδια με αυτή που έχεις.

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

μμμ με μπερδεψες τωρα

667 ελεγε πανω και εχει 2 των 2gb ....!

yanni το βιντεο με το rivals σε τι αναλυση το παιζει ...γτ αυτην την gpu που φοραει τωρα σε 1280X760 το παιζει το game καλουτσικα .....το θεμα ειναι να το παιζει χωρις να lagαρει σε 1980Χ1080

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες και 3000MHz να πάρεις, SPD timming για 1333 θα έχουν οπότε η μητρική θα τις παίξει εκεί στα 1333 με την μεγαλύτερη ταχύτητα να μπορεί να αξιοποιηθεί μέσω overclocking ή σε μελλοντικό σύστημα. Οπότε όσο ποιο γρήγορες μνήμες στην ίδια τιμή βρεις, τόσο καλύτερη επιλογή αποτελούν. Εφόσον πάει για νέες μνήμες ας πάρει π.χ. αυτές

Αναβάθμιση Υπολογιστή - Περιφερειακά - Δικτυακά - MgManager

Όσον αφορά το video αν πάταγες το κουμπάκι του youtube κάτω δεξιά και πήγαινες στην σελίδα του youtube θα διάβαζες το εξής στην περιγραφή

4GB DDR3 + AMD R9 270 2GB + AMD FX-8120 Stock + Windows 8 Pro x64

Fps with Fraps: 27-28FPS

Without Fraps: 30FPS

Everything is maxed out.

Το video έχει max resolution 1080p, οπότε αυτή θα είναι και η ανάλυση που το παίζει. Από εκεί και πέρα

https://www.youtube.com/results?search_query=nfsr+270

Φαίνεται το game να είναι ρυθμισμένο στα 30fps και να μην πηγαίνει ποιο πάνω. Αυτό φαίνεται και από το παραπάνω διάγραμμα όπου τα minimum με τα average είναι πρακτικά τα ίδια.

Όσον αφορά την GT630, βαριέμαι να ψάχνω να βρω τώρα επακριβώς συγκριτικό οπότε θα χρησιμοποιήσω λίγο μια database του Anandtech με δύο παρόμοιων επιδόσεων κάρτες για να πάρεις μια ιδέα για τι διαφορές μιλάμε

AnandTech | Bench - GPU12

Το συγκριτικό είναι μεταξύ 440 και 7870. Η 440 είναι παρόμοια με την 630, αν και μάλλον ποιο αργή λόγω μνημών, ενώ η 7870 είναι παρόμοια με την 270, λίγο ποιο αργή ίσως.

Edited by yanni
630>440
Link to comment
Share on other sites

αααα σε ευχαριστω για την πληροφορια για τις μνημες ...! εγω νομιζα οτι δεν τις σηκωνει και οτι δεν κανει να βαζουμε πανω απο αυτο που λεει η μητρικη :P

ααα για το max resolution δεν το προσεξα .... 30 fps μια χαρα ειναι σε max ! οκ οποτε ram και καρτα γραφικων εχουμε βρει τωρα θελουμε τροφοδοτικο

Βεβαια οποιος εχει αλλη γνωμη για ram και gpu ας την πει

Edited by Vangelislam
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι για το σύστημα που φτιάχνεις προσθέτοντας την 270, χρειάζεται να πας υπερβολικά ψηλά ή να ψάξεις για άριστο efficiency επιπέδου 80 plus platinum, Οπότε μια καλή λύση θα ήταν και αυτό

Corsair Builder Series CX500 V2, 500 Watt, 80+ Bronze, Active PFC

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now