Recommended Posts

[NEWS_IMG=Το HTC Nexus 9 αποκαλύπτεται]http://www.hwbox.gr/images/news_images/htc.jpg[/NEWS_IMG] Η HTC ανακοίνωσε και επίσημα το νέο Nexus 9 tablet της που θα τροφοδοτείται από το Tegra K1 SoC της NVIDIA.

Το νέο Nexus 9 tablet κατασκευάζεται από την HTC και φέρει το Tegra K1 SoC της NVIDIA ενώ η προτεινόμενη τιμή για το μοντέλο των 16GB είναι $399 κάτι που αποτελεί έκπληξη. Περνώντας στα χαρακτηριστικά του, το Nexus 9 διαθέτει οθόνη 8.9 ιντσών QVGA, με ανάλυση 2048x1536 και λόγο πλευρών 4:3 και όχι 16:9 που συνηθίζεται. Η NVIDIA έβαλε "το χεράκι της" στο tablet και το εξόπλισε με το Tegra K1 SoC στα 64-bit για αρκετά υψηλές επιδόσεις σε κάθε εφαρμογή. Το υποσύστημα της μνήμης έχει χωρητικότητα 2GB και είναι το ίδιο σε όλες τις εκδόσεις. Η Google από την άλλη, τοποθέτησε το νέο Android 5 ή L ή Lollipop το οποίο φέρνει αρκετά νέα χαρακτηριστικά στο τραπέζι, ωφελώντας πρωτίστως τους τελικούς χρήστες.

Το Nexus 9 θα έρχεται σε τρεις εκδόσεις, στα 16GB, στα 32GB και στα 32GB με υποστήριξη συνδεσιμότητας LTE. Η πρώτη έκδοση όπως προείπαμε θα έχει προτεινόμενη τιμή τα 399 δολάρια ενώ οι άλλες δύο θα κοστίζουν αντίστοιχα $479 και $599. Το ντεμπούτο του θα γίνει αρχικά σε 29 χώρες τις επόμενες εβδομάδες σε πολλά γνωστά καταστήματα και διανομείς.

[img_alt=Το HTC Nexus 9 αποκαλύπτεται]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture35534.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή, μετά από μία δύο επαφές με windows tablet, θα μου ήταν πολύ δύσκολο να αγοράσω android νομίζω. Ειδικά αν μιλάμε και για κάπως ακριβότερο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή, μετά από μία δύο επαφές με windows tablet, θα μου ήταν πολύ δύσκολο να αγοράσω android νομίζω. Ειδικά αν μιλάμε και για κάπως ακριβότερο...

To πρόβλημα με τα windows tablets ακόμα είναι ότι στις 3G εκδόσεις τους η τιμή τους ΞΕΦΕΥΓΕΙ απίστευτα! Πίστεψέ με το έψαξα πολύ τώρα που ήθελε καινούριο tablet ο father και είναι αμαρτία το asus transformer με windows 8 να κοστίζει ~300 στην wifi only έκδοση και ~500 στην 3G του :/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now