bloody.k

wifi adapter

Recommended Posts

θελω να συνδεσω το desktop μου ασυρματα με το modem το οποιο ειναι σε αποσταση περιπου 10 μετρων(2 οροφοι).εχετε να προτεινετε καποιο καλο adapter ειτε usb ειτε pcie κοντα στα 25ε;το modem ειναι ενα του οτε.υπαρχει μηπως καλυτερος τροπος για να συνδεθει το pc;συνδεσα το modem σε πριζα κοντα στη θεση που θελω να βαλω το pc αλλα χανω περιπου 4 mbps.


Link to comment
Share on other sites

ενα τετοιο εχει φιλαρακι , αλλα για πολυ μικροτερη αποσταση και χωρις τοιχο αναμεσα μεγαλο ...

ειναι πολυ ευχαριστημενος και απο ταχυτητα και απο ping [ειναι μεγαλυτερο αλλα οχι τραγικα ]

Link to comment
Share on other sites

Αν περνάει η ίδια γραμμή ρεύματος, κοίτα κάτι σε wifi ή ethernet over power line.

Δε έχω κάποια συγκεκριμένη συσκευή να προτείνω, αλλά ψάξε να δεις τι σου ταιριάζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις το tp link που κοιτάς ( έχω 2 τέτοια) και να του βάλεις μια μεγαλύτερη tp link κεραία έτσι το έχω και έχω internet στο μαγαζί 2 ορόφους κάτω! Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να μεταφέρεις internet χωρίς να χάνεις στην πορεία!! Απο τα 30mbps που έχω τα 10 φτάνουν κάτω.

Link to comment
Share on other sites

δεν αξιζει να παω σε κατι τετοιο ή κατι τετοιο δηλαδη;να παρω το tplink και αν εχω καποιο θεμα απλα να παρω μια κεραια;το φοβαμαι λιγο το tplink γιατι εχω και αυτο το router και μια παιζει μια δεν παιζει..βγαζει προβλημα στο δικτυο,περιορισμενη προσβαση και κατι τετοια..

Edited by bloody.k
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς κεραία δεν πας 2 δωμάτια δίπλα όχι 2 ορόφους κάτω! Επίσης εννοείτε οτι πρέπει να βρίσκονται κοντά σε παράθυρο προς την ίδια κατεύθηνση αλλιώς θα χεις ακόμα χειρότερες επιδόσεις!! Αυτήν έχω! Την ξεβιδώνεις απο την βάση της και την βάζεις στο άλλο tplink :)

Τι να σου πω εμένα δουλεύει δεν σε παίρνω στον λαιμό μου όμως αν έχεις άχρηστο ρούτερ και άλλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς κεραία δεν πας 2 δωμάτια δίπλα όχι 2 ορόφους κάτω! Επίσης εννοείτε οτι πρέπει να βρίσκονται κοντά σε παράθυρο προς την ίδια κατεύθηνση αλλιώς θα χεις ακόμα χειρότερες επιδόσεις!! Αυτήν έχω! Την ξεβιδώνεις απο την βάση της και την βάζεις στο άλλο tplink :)

Τι να σου πω εμένα δουλεύει δεν σε παίρνω στον λαιμό μου όμως αν έχεις άχρηστο ρούτερ και άλλα προβλήματα.

Αν, ω μη γένοιτο, μπει κανένας κλέφτης σπίτι σου, θα τον ταράξεις με τη βίτσα... εε κεραία! :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κεραία είναι στο μαγαζί! Στο σπίτι μου έιναι το ρουτερ..καλύτερα να μην μπει στο μαγαζί..κρίμα ο άνρθωπος...:hehe:

Δεν ξέρω αν έχει κανείς καμιά καλύτερη ιδέα για να μεταφέρει όλο το σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Kλαιω με τα σχολια των αγοραστων για την κεραια :loveliness:..

Λεω να παρω το στικακι αυτο μαζι με την κεραια και ελπιζω να δουλεψει χωρις κανενα θεμα.Θα κοιταξω μπας και βρω ακρη και με το tplink ρουτερ που εχω και κανω την δουλεια μου!Ευχαριστω για την βοηθεια σας παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχθές παρέλαβα και έστησα στο σπίτι αυτό TP-LINK TL-WN722N 150MBPS HIGH GAIN WIRELESS N USB ADAPTER - WIRELESS - και αυτό TP-LINK TL-WA860RE 300MBPS WIRELESS N WALL PLUGGED RANGE EXTENDER - WIRELESS -

και πάιζει να πιάνει τώρα το WiFi 5 ορόφους επάνω :D

Είναι πολύ δυνατά και έυκολα και τα δύο! Δεν το περίμνα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now