Recommended Posts

Καλησπέρα,

Στο σπίτι έχουμε θέμα με το WiFi και επειδή πρόσφατα μπήκαν άλλα 2 PC έπρεπε να βάλω Extender.

η σχέση μου με τα δίκτυα είναι σε βρεφικό επίπεδο.

Το Router μου είναι το TD-W8961ND αλλά δεν μπορώ να πώ πως είμαι χαρούμενος με την απόδοση του. Αν και έχει 2 κεραίες δεν πιάνει πολύ μακριά το WiFi και αρκετές φορές μπορεί να αποσυνδεθεί ή να κολλήσει και θέλει επανεκκίνηση.

Όσο υπήρχε μόνο αυτό συνδέοταν επάνω του ένα PC με LAN, ένα Laptop με Wifi, 1 TV και 2 iPhone.

Τώρα όμως έπρεπε να πέσουν επάνω του άλλο ένα PC και άλλο ένα Laptop και πήγα και αγόρασα αυτό Extender της TP-Link πάλι με όνομα TL-WA860RE.

To PC για WiFi έχει αυτόν εδώ TL-WN722N τον USB Adapter επίσης της TP-Link.

Το αρχικό στήσιμο φάνηκε αστείο βάσει του manual.

Τοποθέτησα τον Adapter σε μια πρίζα δίπλα στο Router, πάτησα το κουμπάκι WPS από το router, πάτησα και

το αντίστοιχο κουμπάκι από τον αντάπτορα και σε 30" είχαν συνδεθεί. Έβγαλα από την πρίζα τον αντάπτορα,

τον κούμπωσα σε μια άλλη πρίζα σε άλλο δωμάτιο και voila το σήμα ήταν πλέον σε όλο το σπίτι full.

Όλα ωραία και καλά μέχρι εδώ. Τώρα επανέρχομαι στην πρώτη παράγραφο που το router μου κολλάει μερικές

φορές και θέλει επανεκκίνηση. Αυτό συνέβει μετά από 2 ημέρες (μέχρι τότε όλα δουλεύαν τέλεια).

Κάνω το restart λοιπόν και έχουμε τις εξής συμπεριφορές.

1. Ο αντάπτορας δεν συνδέεται αυτόματα και πάλι στο router.

2. Δημιουργούνται 2 ασύρματα δίκτυα στο σπίτι. Το GoriLLakoS και το GoriLLakoS (το οποίο οι συσκευές αναγνωρίζουν ώς GoriLLakoS 2 και είναι το δίκτυο του Extender).

3. Αφού το Extender δεν συνδέεται αυτόματα στο router, όσες συσκευές ήταν συνδεδεμένες επάνω του δεν έχουν Internet, παραμόνο συνδέονται χαρούμενες επάνω του χωρίς να κάνει τίποτα.

Για να επανέλθουν όλα πρέπει να ξανακάνω όλη την διαδικασία.

Να πάω το Extender σε πρίζα κοντά στο router, να πατήσω το WPS και μετά μόλις συνδεθεί να το μετακινήσω.

Το θέμα είναι πως δεν είμαι ποτέ σπίτι και οι υπόλοιποι δεν έχουν ιδέα από αυτά και δεν μπροουν να κάνουν αυτή την διαδικασία συνέχεια, αλλά δεν είναι και κάτι που θα ήθελα να κάνω εγώ συνέχεια. Δεν γίνεται δουλειά έτσι.

Ερωτήσεις:

1. Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα?

2. Μήπως ο εξοπλισμός μου μπάζει από παντού και έχετε κάτι καλύτερο και πιο σίγουρο να προτείνετε?

3. Πως μπορώ με τον υπάρχον εξοπλισμό τουλάχιστον να μην σπάνε τα δίκτυα σε 2 και όταν κάνω reastart το Router

να συνδέονται όλα αυτόματα χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να κάνω την διαδικασία αυτή?

4. Μήπως έχω κάτι λάθος στις ρυθμίσεις?

Πάρτε και ένα ScreenShot μπας και βοηθήσει και εάν έχω κάνει καμιά χοντράδα:

5-albums76-picture35905.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για τα θέματα κάλυψης δες κανένα άλλο κανάλι.

Για το άλλο, firmware update και στα δύο και μπες στο interface ( http://www.tp-link.com/resources/document/TL-WA860RE_V1_QIG_7106504718.pdf ) να δεις αν έχει επιλογές για resume after ac lose, retry κτλ κτλ :)

Επίσης, κάτι που δεν το δείχνουν οι διαφημίσεις, για την κάλυψη του wifi σε ενδιαφέρει να έχεις 100% στην αγία τριάδα:

Κρεβάτι / Καναπές / "Θρόνος" :hehe:

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Αφου σου εκφράσω τα συλληπητήρια μου που προσπαθείς να φτιάξεις δίκτυο με συσκευές TP-LINK ας περάσουμε στο πρόβλημα σου.

Απ'ότι φαίνεται το extender προσπαθεί να λειτουργήσει με WDS, δηλαδή ένα SSID. Αυτό σπάει όμως όταν κολήσει το router και δεν επανέρχεται γι'αυτο δημιουργούνται δύο WLAN με το ίδιο SSID και μετα γίνεται χαμός.

Τα TP-LINK έχουν μια λειτουργία που την ονομάζουν UNIVERSAL EXTENDER, δεν ειμαι σιγουρος για το μοντέλο που έχεις, όμως δες το λίγο και τα ξαναλέμε. Σε αυτή τη περιπτωση δημιουργείται ένα δεύτερο SSID πχ GORILLAKOS1 το οποίο συνδέεται στο GORILLAKOS. Τις ρυθμίσεις θα πρέπει να τις κάνεις μεσω web interface και επίσης να κλείσεις το DHCP στο extender σου.

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου εκφράσω τα συλληπητήρια μου που προσπαθείς να φτιάξεις δίκτυο με συσκευές TP-LINK ας περάσουμε στο πρόβλημα σου.

Απ'ότι φαίνεται το extender προσπαθεί να λειτουργήσει με WDS, δηλαδή ένα SSID. Αυτό σπάει όμως όταν κολήσει το router και δεν επανέρχεται γι'αυτο δημιουργούνται δύο WLAN με το ίδιο SSID και μετα γίνεται χαμός.

Τα TP-LINK έχουν μια λειτουργία που την ονομάζουν UNIVERSAL EXTENDER, δεν ειμαι σιγουρος για το μοντέλο που έχεις, όμως δες το λίγο και τα ξαναλέμε. Σε αυτή τη περιπτωση δημιουργείται ένα δεύτερο SSID πχ GORILLAKOS1 το οποίο συνδέεται στο GORILLAKOS. Τις ρυθμίσεις θα πρέπει να τις κάνεις μεσω web interface και επίσης να κλείσεις το DHCP στο extender σου.

αυτό που λεει bf_xxx κάνε Bill την έχει αυτην την λειτουργία το συγκεκριμένο extender γιατι το έχω στήσει, ρύθμισε το έτσι όπως σου είπε και όντως το extender θα δημιουργήσει ενα δεύτερο ssid αλλά οι συσκευές που θα συνδέονται πάνω του θα παίρνουν ip απο τον dhcp του router! Οταν κολλάει το router θα το κάνεις restart και θα δουλεύουν ολα όπως πρίν :T:

Προσοχή μην κάνεις ποτέ reset στο extender γιατί μετά θα θέλει απο την αρχή config και είναι ψιλομανούρα :P

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι το κάνω αυτό...τα μισά δωμάτια θα πιάνουν το GoriLLakoS και τα άλλα μισά το GoriLLakoS1.

Με τις φορητές συσκευές τι κάνω?

Πχ. To iPhone μου στο δωμάτιο μου πιάνει το GoriLLakos αλλά στην κουζίνα πιάνει το GoriLLakoS με 1 μπάρα και το GoriLLakoS1 με 54 μπάρες...εκεί λοιπόν θέλω τις 5 μπάρες και όχι την μια...αλλά οι 5 μπάρες θα είναι σε άλλο δίκτυο...σωστά?

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να γινεται να κανεις handoff σε wifi (εκτος cisco???)

αυτα ειναι για κυψελωτα...

ψαξε "zero handoff roaming" Ubiquiti και δεν ξερω τι παιζει με DD-WRT

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή 1:

Δες αν router και extender έχουν ίδιο encryption. Αν όχι, κάνε πάλι setup με προσοχή στις ρυθμίσεις γιατί ουσιαστικά το extender θα δουλεύει σαν proxy του router. Επίσης, αν το δίκτυό σου είναι τύπου "Ν", διάλεξε "AES only".

Δοκιμή 2:

Σου παραθέτω ένα κομμάτι άρθρου που βρήκα, αλλά είμαι σε hibernation φάση για να το μεταφράσω κατανοητά. Ελπίζω να βοηθήσει.

--If you are employing MAC filtering in your network, you must load both the devices physical MAC address, usually found printed someplace on the device, and the translated MAC address reported by the wireless extended into your wireless routers filter table. To determine what the translated address is, the easiest way is to just turn off filtering and check your router to see what address is being reported. The translated address needs to be added for each device that might connect through the extended network. After adding the translated address to your filter table, you can then reactivate your MAC filtering.

Τέλος, ισχύει και αυτό που λέει ο [MENTION=2145]Yoshi[/MENTION] περί "zero handoff roaming" καθώς πολύ λίγες συσκευές το υποστηρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να καταλαβω που χρειάζεται το ZERO hand off στη περιπτωση του Gorillakou. TP-LINK συσκευες έχει ο ανθρωπος και ρωτάει πως θα το στήσει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου εκφράσω τα συλληπητήρια μου που προσπαθείς να φτιάξεις δίκτυο με συσκευές TP-LINK ας περάσουμε στο πρόβλημα σου.

Απ'ότι φαίνεται το extender προσπαθεί να λειτουργήσει με WDS, δηλαδή ένα SSID. Αυτό σπάει όμως όταν κολήσει το router και δεν επανέρχεται γι'αυτο δημιουργούνται δύο WLAN με το ίδιο SSID και μετα γίνεται χαμός.

Τα TP-LINK έχουν μια λειτουργία που την ονομάζουν UNIVERSAL EXTENDER, δεν ειμαι σιγουρος για το μοντέλο που έχεις, όμως δες το λίγο και τα ξαναλέμε. Σε αυτή τη περιπτωση δημιουργείται ένα δεύτερο SSID πχ GORILLAKOS1 το οποίο συνδέεται στο GORILLAKOS. Τις ρυθμίσεις θα πρέπει να τις κάνεις μεσω web interface και επίσης να κλείσεις το DHCP στο extender σου.

Την βρήκα την ρύθμιση που λέει Universal Extender, αλλά οι επιλογές που μου δίνει είναι 2.

1.Universal Extender

2. WDS Mode

Τι να διαλέξω?

Στα DHCP Settings λέει Auto, On και Off αλλά απο μόνο του το έχει στο Auto(Off).

Εκεί να βάλω Off?

Τι θα κερδίσω με αυτά?

Θα υπάρχει ένα SSID ή δύο?

Link to comment
Share on other sites

Την βρήκα την ρύθμιση που λέει Universal Extender, αλλά οι επιλογές που μου δίνει είναι 2.

1.Universal Extender

2. WDS Mode

Τι να διαλέξω?

Στα DHCP Settings λέει Auto, On και Off αλλά απο μόνο του το έχει στο Auto(Off).

Εκεί να βάλω Off?

Τι θα κερδίσω με αυτά?

Θα υπάρχει ένα SSID ή δύο?

Διαλεξε Universal Extender.

Στο DHCP βαλε off γιατι όταν πέφτει το router θα γίνεται αυτόματα on και θα αρχίζει να μοιράζει ip. Δε το θέλουμε αυτό.

Δύο SSID θα υπάρχουν, και αυτό που θα κερδίσεις είναι ότι με φτωχό hardware θα κάνεις τη δουλειά σου αξιοπρεπώς.

Link to comment
Share on other sites

Από τη δικιά μου εμπειρία, δοκίμασε τα εξής:

Αν οι ip που δίνει το router σου είναι π.χ. 192.168.2.xxx :

Α) σιγουρέψου ότι το router έχει DHCP on

β) ρύθμισε το repeater επίσης DHCP on

γ) ρύθμισε το range των διευθύνσεων που θα αποδίδει το repeater με τέτοιο τρόπο ώστε να μην υπάρχουν conflicts π.χ. 192.168.2.200 έως 250

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτό που είπε ο [MENTION=5203]bfc_xxx[/MENTION] και ο [MENTION=11]mortisboy[/MENTION] και βλέπουμε.

Λογικά εντός των ημερών θα κάνω restart το Router και θα δημιουργηθούν 2 SSDs.

Εάν το Extender συνδεθέι αυτόματα στο Router μετά και συνεχίσει να δίνει Internet

θα είμαι χαρούμενος!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτό που είπε ο @bfc_xxx και ο @mortisboy και βλέπουμε.

Λογικά εντός των ημερών θα κάνω restart το Router και θα δημιουργηθούν 2 SSDs.

Εάν το Extender συνδεθέι αυτόματα στο Router μετά και συνεχίσει να δίνει Internet

θα είμαι χαρούμενος!

Δηλαδη τώρα έχει ενα SSID?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τώρα έχει ενα SSID?

Ναι, όταν το σετάρω πρώτη φόρα με το κουμπάκι το WPS πάντα έχει ένα SSID.

Όλα είναι GoriLLakoS.

Στο πρώτο restart του router, δημιουργείτε και 2ο.

Αλλά θα το δώ εάν το ξανακάνει αυτό όταν ξανακάνω restart το router.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όταν το σετάρω πρώτη φόρα με το κουμπάκι το WPS πάντα έχει ένα SSID.

Όλα είναι GoriLLakoS.

Στο πρώτο restart του router, δημιουργείτε και 2ο.

Αλλά θα το δώ εάν το ξανακάνει αυτό όταν ξανακάνω restart το router.

Είδα λίγο το manual του TP-LINK. Το universal repeater δε δημιουργεί 2ο SSID τελικά.

Ελπίζω με τις manual ρυθμισεις να είναι σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα αυτά που μου είπες, βασικά δηλαδή απλά έκανα το DHCP OFF και απο τότε όλα οκ.

Από τότε δεν έχω κάνει restart το router, αλλά μια φορά που κόλλησε μάλλον το repeater το

εκανα off και μετά on και σε δευτερόλεπτα πάλι ήταν όλα οκ! :D

Thanks :bows:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now