MetallicGR

Έχετε SSD στο σύστημά σας; Και αν ναι, πόσους;

Έχετε SSD στο σύστημά σας; Και αν ναι, πόσους;  

86 members have voted

  1. 1. Έχετε SSD στο σύστημά σας; Και αν ναι, πόσους;

    • 1
      52
    • 2
      18
    • 3
      1
    • 4
      3
    • 4 και πάνω
      4
    • SSD, τι είναι αυτό; HDD for the win.
      8


Recommended Posts

Σε προηγούμενη δημοσκόπηση στα τέλη του προηγούμενου έτους ερωτηθήκατε για την χωρητικότητα των δίσκων SSD που έχετε στο σύστημά σας. Μπορεί ο καιρός από τότε να μην έφερε τα πάνω κάτω όσον αφορά την βελτίωση των επιδόσεων των δίσκων SSD, όμως έχουν γίνει πιο mainstream από ποτέ, ενώ κάποιος που θέλει να αναβαθμίσει και να "παροπλίσει" από Boot drive τον μηχανικό του δίσκο δεν έχει καμία δικαιολογία πλέον αφού το κόστος είναι χαμηλότερο και οι ταχύτητες ανεβαίνουν σταθερά! Όμως το ερώτημα παραμένει ακόμα και το 2014: Έχετε SSD στο σύστημά σας; Και αν ναι, πόσους;

Αριστερά, ένας τυπικός, μηχανικός σκληρός δίσκος και δεξιά, ένας SSD. Η διαφορά έγκειται στα platters του πρώτου, έναντι στα NAND Flash chips του δεύτερου που προσφέρουν πιο άμεση και ταχύτερη πρόσβαση στα δεδομένα.

[img_ALT=Έχετε SSD στο σύστημά σας; Και αν ναι, πόσους;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums517-picture35927.gif[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Έναν Corsair Nova 64Gb στο laptop, και έναν Kingston V200 240GB που αντικατέστησε τον 64 Vertex2 στο main PC. Επόμενος SSD αν όλα πάνε καλά θα είναι κάποιος M.2 PCIe Χ4 μαζί με νέο PC.

Link to comment
Share on other sites

2 x Corsair Force 3 128GB σε RAID 0 για τα windows, προγράμματα και games.

1 x Kingston SSDNow V300 120GB για Downloads(temporary storage), η 50αρα VDSL λύγιζε τον 5400rpm HDD που είχα.

Λέω να πάω σε 2 x 256GB Samsung 850 Evo(μόλις βγουν, οι PRO είναι ακριβοί) σε RAID 0 γιατί έτσι όπως πάνε τα games τώρα τελευταία από απαιτήσεις χώρου, δεν μου έχει μείνει ούτε bit από τα 256GB...

Link to comment
Share on other sites

2 vertex 4 128 σε raid 0 στο desktop μου ..επίσης έναν 830 64gb στο μαγαζί και έναν v300 120gb στο laptop..

Μιας που αγαπάω λιγάκι την ταχύτητα στα pc μου είναι αδύνατον να φανταστώ pc ή laptop χωρίς ssd...η διαφορά είναι χαοτική ακόμα και στα πιο βασικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

1 840 evo 120gb αλλα πλεον δεν ειναι αρκετος. η επομενη αγορα θα είναι 256+ κ φυσικα αν υπαρχει σε καλη ποσοτητα το ευρουλι στη τσεπη να παμε κ σε 500gb. Η διαφορα σε ταχύτητες όντως χαοτική. Την προηγούμενη βδομαδα κανω εγκατασταση το Ryse son of rome στον ssd περιπου σε 15 λεπτα. σε μηχανικο.... 40+..(SATA II όμως να λέμε κ την αληθεια)

Link to comment
Share on other sites

Ένας Sandisk G25 128G εδώ, είμαι φτωχαδάκι αλλά ακόμα και αυτός καμία σχέση με μηχανικό, πλέον δεν υπάρχει για μένα σύστημα χωρίς ssd

λέω να πάρω άλλον έναν ίδιο για raid 0

Link to comment
Share on other sites

Κανέναν αλλά όχι και HDD for the win :P

Ένας SSD θεωρώ πως είναι απαραίτητος για το λειτουργικό και τα προγράμματα, αλλά δεν έτυχε να αποκτήσω ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Παντού πλέον, δεν αντέχω χωρίς... Οι SSDs είναι όπως το High Definition στις ταινίες, αν δοκιμάσεις και γλυκαθείς, δεν υπάρχει μετά γυρισμός... :tongue-new:

24x7 -> Intel 330 @ 60GB

lenovo U350 -> Intel 330 @ 120GB

acer v3-771G -> Kingston V300 @ 120GB (πριν χαλάσει τα τσιπάκια)

lenovo εταιρικό -> Samsung 840 EVO @ 120GB (ναι, πλήρωσα για να βάλω στο εταιρικό laptop SSD... δεν την πάλευα).

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 kingston v300 σε raid 0 700mb/s αναγνωση και 400mb/s εγγραφη και το μονο που εχω να πω ειναι οτι οι ssd ειναι περισσοτερο για τους τεμπελιδες και τους επαγγελματιες.Ο μεγαλυτερος μυθος ειναι οτι δεν θελουν ανασυγκροτηση απλα δεν το καταλαβαινεις λογο μεγαλης ταχυτητας αναγνωσης και εγγραφης μολις το συνηθισεις σου "φαινεται" αργος και οταν κανεις ανασυγκροτηση ερχεται στα ισια του (μια φορα καθε 4 μηνες).Σε μηχανικους δισκους χρησιμοποιω το ccleaner, το auslogics registry cleaner και το auslogics disk defrag μαζι με micorsoft security essentials και malwarebytes antimalware μια φορα καθε 15 μερες και ειχα να κανω format πανω απο 2 χρονια.Αναμεσα σε επιλογη καλυτερη καρτα γραφικων η ssd προτιμω την καρτα γραφικων και "αν" περισσεψει κανα φραγκο τοτε ssd...just my two cents...

Link to comment
Share on other sites

ελα οι magnetos, ανεβαινουμε.

δεν εχω καταλαβει καλα, στους ssd μπορεις να χρησιμοποιεις ccleaner συνεχεια? επηρεαζει την αποδοση του δισκου στο μελλον?

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 kingston v300 σε raid 0 700mb/s αναγνωση και 400mb/s εγγραφη και το μονο που εχω να πω ειναι οτι οι ssd ειναι περισσοτερο για τους τεμπελιδες και τους επαγγελματιες.Ο μεγαλυτερος μυθος ειναι οτι δεν θελουν ανασυγκροτηση απλα δεν το καταλαβαινεις λογο μεγαλης ταχυτητας αναγνωσης και εγγραφης μολις το συνηθισεις σου "φαινεται" αργος και οταν κανεις ανασυγκροτηση ερχεται στα ισια του (μια φορα καθε 4 μηνες).Σε μηχανικους δισκους χρησιμοποιω το ccleaner, το auslogics registry cleaner και το auslogics disk defrag μαζι με micorsoft security essentials και malwarebytes antimalware μια φορα καθε 15 μερες και ειχα να κανω format πανω απο 2 χρονια.Αναμεσα σε επιλογη καλυτερη καρτα γραφικων η ssd προτιμω την καρτα γραφικων και "αν" περισσεψει κανα φραγκο τοτε ssd...just my two cents...

E ρε και το έγραφες αυτό σε κάνα Λάμπη, τι e-παντόφλα θα είχε πέσει! :hehe::hehe:

Έναν καψερό έχω και εγώ, σκέφτομαι και έναν δεύτερο για τα games γιατί οι απαιτήσεις τους σε χώρο έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now