MetallicGR

Η ASUS ετοιμάζει την Z97-Pro Gamer Μητρική της

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η ASUS ετοιμάζει την Z97-Pro Gamer Μητρική της]http://www.hwbox.gr/images/news_images/asus3.jpg[/NEWS_IMG] Η ASUS ανακοίνωσε ακόμη μια μητρική βασισμένη στο Z97 Express Chipset της Intel.

Η Z97-Pro Gamer ανταποκρίνεται πλήρως στις ανάγκες κάθε gamer που ζητά τουλάχιστον δύο PCIe Slots Gen3 για x16 και x8/x8 configurations, ενώ βρίσκουμε ακόμη μια PCI-Express 2.0 x16 slot (x4 πραγματικά). Επίσης η Z97-Pro Gamer εξοπλίζεται με SATA Express θύρα, M.2 και 4x SATA III θύρες. Το color scheme που επέλεξε η ASUS στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι γνωστό και παρμένο από την ROG σειρά προϊόντων. Το κύκλωμα ήχου είναι το SupremeFX με ELNA πυκνωτές υψηλής ποιότητας για περισσότερη ασφάλεια ενώ η δικτύωση καλύπτεται από το Intel LAN με υποστήριξη της τεχνολογίας GameFirst II.

Το πλούσιο I/O panel περιλαμβάνει PS/2 keyboard/mouse θύρα, 2x USB 2.0, 4x USB 3.0, D-Sub, DVI-D και HDMI εξόδους, S/PDIF, LAN και οι συνδέσεις ήχου. Το σύστημα τροφοδοσίας τρέφεται από ένα 8 Pin EPS connector ο οποίος μεταφέρει το ρεύμα στις 8 φάσεις τροφοδοσίας. Τέλος, η μητρική αναμένεται σύντομα στα καταστήματα με την προτεινόμενη τιμή της να βρίσκεται κάτω από αυτήν της Maximus VII Ranger, δηλαδή 149?.

[img_alt=Η ASUS ετοιμάζει την Z97-Pro Gamer Μητρική της]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture36130.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στις καινούριες μητρικές και ειδικά στις Gamer edition δε μου κάθονται καλα οι D-SUB και DVI θύρες. Ποιος Gamer θα χρησιμοποιήσει την on board κάρτα γραφικών?

Link to comment
Share on other sites

πάμε στο θέμα - τι κάρτα έχεις, άρα είσαι γκαμερ?

Δεν είναι θέμα κάρτας ή πολύ ακριβής κάρτας. Απλά αν δεν έχεις καθόλου κάρτα τότε δε χρειάζεσαι και Z97 motherboard.

Link to comment
Share on other sites

πάμε στο θέμα - τι κάρτα έχεις, άρα είσαι γκαμερ?

^ ισχύει το point. Έχουμε μπερδέψει το gamer με τον enthusiast.

Άπειροι GAMERS που με ownιάζουν εκεί έξω σε όλα τα παιχνίδια και είναι ακόμα με κάτι GTX280 και τέτοια. Gamer δεν σημαίνει high end, απλά έτσι το πλασάρει το marketing τόσα χρόνια.

Πλέον νομίζω ότι θα βλέπουμε περισσότερες "gaming" αισθητικής μητρικές στην κατηγορία 100κάτι. Δεν είναι ανάγκη να αγοράζεις ROG για να είναι κόκκινη η μητρική σου και να λιώνεις στα παιχνίδια :)

Link to comment
Share on other sites

Yup - όσοι έχουν δουλέψει σε ή κοντά σε service, τα βλέπουν κάθε μέρα. Συστήματα με GTX280 / 4890 μη σου πω και πίσω και x1050 στην καλύτερη. Συν δύο κιλά σκόνη ή καθόλου πλαινό.

Και οι κάτοχοί τους είναι "αρρωστάκια" με accounts χιλιάδων ωρών. Είναι gamers ολκής - απλά όχι hw enthusiasts.

Link to comment
Share on other sites

Yup - όσοι έχουν δουλέψει σε ή κοντά σε service, τα βλέπουν κάθε μέρα. Συστήματα με GTX280 / 4890 μη σου πω και πίσω και x1050 στην καλύτερη. Συν δύο κιλά σκόνη ή καθόλου πλαινό.

Και οι κάτοχοί τους είναι "αρρωστάκια" με accounts χιλιάδων ωρών. Είναι gamers ολκής - απλά όχι hw enthusiasts.

επειδη το βρηκα κιολας :P

[AMA] Hit Challenger Playing on a Laptop, using ONLY a touchpad, and often playing between 10-30 FPS. : leagueoflegends

[–]Victorw1 223 points <time title="Mon Oct 20 17:08:37 2014 UTC" datetime="2014-10-20T17:08:37+00:00" class="" style="color: rgb(136, 136, 136); font-family: verdana, arial, helvetica, sans-serif; font-size: x-small;">11 days ago</time>

Meanwhile me sitting in gold 1 with a water cooled 2,5k usd pc and a razer taipain mouse.... Feeling so bad -_-

Link to comment
Share on other sites

πάμε στο θέμα - τι κάρτα έχεις, άρα είσαι γκαμερ?

Απάντησα υποθετικά στην ερώτηση τι παιχνίδια παίζει κάποιος με την onboard. Πέρα απο τα παιχνίδια χωρίς γραφικά τι άλλο μπορεί να παίξει?

Η μπηχτή μου πήγαινε στα παιχνίδια αυτά όχι στο hw.

Link to comment
Share on other sites

Yup - όσοι έχουν δουλέψει σε ή κοντά σε service, τα βλέπουν κάθε μέρα. Συστήματα με GTX280 / 4890 μη σου πω και πίσω και x1050 στην καλύτερη. Συν δύο κιλά σκόνη ή καθόλου πλαινό.

Και οι κάτοχοί τους είναι "αρρωστάκια" με accounts χιλιάδων ωρών. Είναι gamers ολκής - απλά όχι hw enthusiasts.

Πόσο μα πόσο true.

Τυπάκια που δεν έχουν ιδέα από αναλύσεις και fps. Παίζει; Μας κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα υποθετικά στην ερώτηση τι παιχνίδια παίζει κάποιος με την onboard. Πέρα απο τα παιχνίδια χωρίς γραφικά τι άλλο μπορεί να παίξει?

Παιζω bf4 multi με την HD4600 σε 768p , κανει ή δεν ειμαι αρκετα gamer; :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά με τις εξυπνάδες..μπορώ κ εγώ κοίτα! Είσαι όσο κ ένας οδηγός αγώνων με ένα fiat panda..Δεν είπα για το hw είπα για τα παιχνίδια..να το ξαναγράψω?

Link to comment
Share on other sites

φιλος που παιζει στο l4d2 εχει 15-25 fps στην καλυτερη και 30-40 στο πρωτο l4d, αυτο ομως δεν τον εχει σταματησει να παιζει σε καθημερινη βαση τα τελευταια 2-3 χρονια και να δειχνει skills σε αλλα ατομα με καλυτερα συστηματα..

εγω παντως οταν βλεπω 20-25 fps(με ολα high εχω 50-60 avg συνηθως) σε καποια σημεια τρελαινομαι, αλλα το εχω συνηθισει...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στις καινούριες μητρικές και ειδικά στις Gamer edition δε μου κάθονται καλα οι D-SUB και DVI θύρες. Ποιος Gamer θα χρησιμοποιήσει την on board κάρτα γραφικών?
Κάποιος που παίζει hearthstone lol wow..τώρα τους λένε gamers...:hehe:....
Αρκετά με τις εξυπνάδες..μπορώ κ εγώ κοίτα! Είσαι όσο κ ένας οδηγός αγώνων με ένα fiat panda..Δεν είπα για το hw είπα για τα παιχνίδια..να το ξαναγράψω?

wrong είπες για το hardware, και το είπες ως απάντηση στον bfc_xxx

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κατάλαβες εσύ....γι αυτό κ έβαλα τις τελίτσες ανάμεσα αλλά απο τι φάνηκε έπρεπε να το εξηγήσω πως κοροιδεύω τα παιχνίδια για 10 χρονα κ όχι το hw..

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κατάλαβες εσύ....γι αυτό κ έβαλα τις τελίτσες ανάμεσα αλλά απο τι φάνηκε έπρεπε να το εξηγήσω πως κοροιδεύω τα παιχνίδια για 10 χρονα κ όχι το hw..

ο μισός πλανήτης παίζει lol, deal with it.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now