babtista

GTX 980 VS 970 SLI TI ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΑΤΕ ΑΝ ΕΙΧΑΤΕ 650 ΕΥΡΩ ΓΙΑ GPU?

Recommended Posts

Καλησπερα παιδεια,προσφατα εστησα ενα συστηματακι αλλα λογω δουλειας δεν προλαβα να το τελειωσω..ετσι αυτες τις μερες που καταφερα να ειμαι λιγακι καλυτερα οικονομικα και πρακτικα εχω λιγο χρονο να προχωρησω σε αγορα GPU που ειναι το τελευταιο που μου λυπει για να το στησω επιτελους!

Χαρακτηριστικα PC

-INTEL 4790K

-Z97 ASUS VII GENE

-RM850 CORSAIR PSU

-KINGSTON HYPERX 2400MHZ 2X4GB

-SSD EVO 250GB

-PHANTEKS ENTHOO PRO

-ROG FRONT BASE

-NEPTON 280L.

-SLEEVE RED BLACK CORSAIR

-NZXT RED LED

-LG IPS236V 1080P

Aρχικα να πω οτι το budjet μου ειναι 650 ευρω..και θα γινει αγορα μονο NVIDIA.

Εχω διαβασει τελευταια παρα πολλα για την τεχνολογια DSR...videos,reviews κλπ..εχω δει και τα θετικα και τα αρνητικα.

Θετικα=downsampling 4k σε 1080p monitor(παιδεια η απεικονιση ειναι φοβερη και οντως υπαρχει μεγαλη βελτιωση στην εικονα δειτε στο youtube)

Αρνητικα=drivers problem(crash,bsod κλπ...σε καποιες περιπτωσεις πολυ λιγες βεβαια που αν δεν κανω λαθος διορθωνονται σιγα σιγα με τους νεους drivers!απο αυτα που διαβαζω)

Το ερωτημα μου ειναι το εξης:

GTX 980 με 650 ευρω Η 2X970 SLI ZOTAC με 660 ευρω??η απλη με λιγακι oc στα 1216 boost..(η ZOTAC ειναι η παλια και καλη saphire της AMD αν θυμαστε)

Απο τη στιγμη που υπαρχει το DSR και η τιμη ειναι μολις 10 ευρω παραπανω και οι επιδοσεις ειναι 50% με 970 SLI πανω απο μια 980 single και το τροφοδοτικο μου ειναι οκ τοτε?

Γιατι αφου μπορω να μην παιζω με DSR(ενταξει κυριακες θα προλαβαινω :playful:)και να κανω downsampling 4k στο 1080p monitor μου να μην προχωρησω??(για αγορα 4κ monitor δεν υπαρχουν ακομα λεφτα,θα γινει ομως και αυτο καποια στιγμη)

Games ολα τα καινουργια metro last light,shadow of mordor,ryse son of rome κλπ.και ΝΑΙ ρε γαμωτο θελω να τα παιζω οσο το δυνατον καλυτερα max ultra!(πες το κολημα οκ:eagerness:)

αξιζει λετε??

Εσεις τι θα κανατε στην θεση μου?

Υ.Γ επισης αν ξερει καποιος την διαφορα απο downsampling 4k σε 1080p απο ενα κανονικο 4κ monitor ας την παραθεσει!(προσωπικα σε θεμα ποιοτητας δεν ειδα καποια διαφορα απο σχετικα video)

Σας ευχαρηστω πολυ παιδεια!περιμενω της απαντησεις σας!:joyous:

Link to comment
Share on other sites

1080p = Gtx 970 όχι SLI. Κρατας τα υπόλοιπα λεφτά για την επόμενη γενιά η για 4k οθόνη όπως η Asus PB287Q που κοστίζει 500 ευρώ.

Η 980 κοστίζει πολύ για να αξίζει η αγορά της.

Με SLI στην Gene θα έχεις θέμα με θερμοκρασίες επειδή θα είναι κολλητά οι κάρτες και τα vrm θα υπερθερμαίνονται και θα έχεις throttling.

Σου πρωτεινω είτε Gigabyte Windforce είτε MSI Gaming υλοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

1080p = Gtx 970 όχι SLI. Κρατας τα υπόλοιπα λεφτά για την επόμενη γενιά η για 4k οθόνη όπως η Asus PB287Q που κοστίζει 500 ευρώ.

Η 980 κοστίζει πολύ για να αξίζει η αγορά της.

Με SLI στην Gene θα έχεις θέμα με θερμοκρασίες επειδή θα είναι κολλητά οι κάρτες και τα vrm θα υπερθερμαίνονται και θα έχεις throttling.

Σου πρωτεινω είτε Gigabyte Windforce είτε MSI Gaming υλοποίηση.

Καλημερα!λες να εχω throttling επειδη ειναι κοντα??για δες λιγο της zotac(ειναι αυτες με custom cooler και δεν ξεπερναει τους 72 σε foul load με τον ανεμιστηρα να δουλευει στο 50%)επισης μπροστα στο case υπαρχει ενας 200αρις που θα φυσαει στα τερματα μπρος τα μεσα στην ιδια ευθεια με τις καρτες)οι καρτα αυτη ειναι ZOTAC GeForce GTX 970: ZOTAC - It's time to play! και ξερεις τη σκεφτομαι να κανω??λεω να αγορασω και την coolaboratory liguid pro thermal paste με 8 ευρω και να αλλαξω την παστα στης gpu η και arctic silver 5 που την εχω κιολας!τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε η MSI η Gigabyte υλοποίηση γιατί έχουν πολύ καλες ψυκτρες με την gigabyte να έχει την καλύτερη αλλά με την MSI να είναι αθόρυβη σε idle. Μην αλλαξεις θερμοαγωγιμη στην κάρτα γιατί μπορεί να χάσεις εγγύηση αν έχει αυτοκόλλητο σε καμια βίδα. Λέω μακρια απο SLI γιατί σίγουρα θα υπάρχει θέμα όταν οι καρτες είναι κολλητά. Μια 970 και είσαι άψογος για 1080p.

Link to comment
Share on other sites

grammer-nazi-spelling-demotivational-poster-1271297725.jpg

:hehe:

ρεεεεεεεεεε στο box είμαστε, χώσε horsepower πάνω, αφού το budget υπάρχει. Όταν κάνει παιδιά, το ξανασκέφτεται :hehe::hehe:

Αδερφε με πορωσες με το HORSEPOWER πανω να ουμε!!:tongue-new:..απλα δεν ξερω με θερμοκρασιες τι θα παιζει σε SLI..αυτο με φοβιζει λιγακι...ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΣ πειραξω(OC)και της αφησω οπως ειναι η μια πανω στην αλλη και ανεβασω λιγο τις στροφες του ανεμιστηρα θα ειμαι οκ λες?η παλι σε κανα crysis 3 που πανε ολα ΤΕΡΜΑΤΙΣΤΑ να αρπαξουμε καμια πυρκαγια??

Link to comment
Share on other sites

Πάρε η MSI η Gigabyte υλοποίηση γιατί έχουν πολύ καλες ψυκτρες με την gigabyte να έχει την καλύτερη αλλά με την MSI να είναι αθόρυβη σε idle. Μην αλλαξεις θερμοαγωγιμη στην κάρτα γιατί μπορεί να χάσεις εγγύηση αν έχει αυτοκόλλητο σε καμια βίδα. Λέω μακρια απο SLI γιατί σίγουρα θα υπάρχει θέμα όταν οι καρτες είναι κολλητά. Μια 970 και είσαι άψογος για 1080p.

Λες να κρατησω μια 970 και να βαλω τα λεφτα για 4Κ monitor αλλα μετα αν παρω το 4κ παλι δεν θα μπορω να τα παιζω ολα τερμα με μια 970 αρα θα μου λυπει και παλι μια 970!αν δεν εχει αυτοκολλητο σε καποια βιδα παντως δεν ειναι κακη ιδεα λες εε??για SLI ελεγες να κοιταω προς gigabyte η για μονη καρτα??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό θα εκανα. Μια 970, κρατας λεφτά για 4κ οθόνη και αργότερα αναβαθμίσεις την κάρτα με την επόμενη γενιά. Gigabyte αν θες μεγαλυτερο overclock. MSI για πιο αθόρυβο idle.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάποτε crossfire με 2χ4890 κολλητες και δεν είχαν θέμα. Απλά η μία ήταν καμμιά δεκαριά βαθμούς πιο ζεστή. Και μιλάμε για 4890 όχι 970 που είναι γατάκια μπροστά σε εκείνους τους θερμοπομπούς! :hehe:

Sent from my Oneplus One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάρε η MSI η Gigabyte υλοποίηση γιατί έχουν πολύ καλες ψυκτρες με την gigabyte να έχει την καλύτερη αλλά με την MSI να είναι αθόρυβη σε idle. Μην αλλαξεις θερμοαγωγιμη στην κάρτα γιατί μπορεί να χάσεις εγγύηση αν έχει αυτοκόλλητο σε καμια βίδα. Λέω μακρια απο SLI γιατί σίγουρα θα υπάρχει θέμα όταν οι καρτες είναι κολλητά. Μια 970 και είσαι άψογος για 1080p.

Φιλε μου δες λιγο αυτο το βιντεο του παιδειου ο οποιος εχει 2Χ970 SLI ZOTAC και της εχει κολλητα!αν προσεξεις η μια ειναι 73 max και η αλλη 83 max..και στο BF4 with resolution scale 200 (4κ) παρακαλω!!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάποτε crossfire με 2χ4890 κολλητες και δεν είχαν θέμα. Απλά η μία ήταν καμμιά δεκαριά βαθμούς πιο ζεστή. Και μιλάμε για 4890 όχι 970 που είναι γατάκια μπροστά σε εκείνους τους θερμοπομπούς! :hehe:

Sent from my Oneplus One using Tapatalk

πιο πολυ με drivers θα ειχες θεμα παρα με θερμοκρασιες ειμαι σιγουρος!!! :tennis:

Link to comment
Share on other sites

Το downsampling, τελευταία φορά που κοίταξα, μόνο ρόδινα δεν δούλευε.

Ξεκίνα με μία popular 970 (για να βρεις και δεύτερη κάποτε) και βλέπεις, θα έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

Throttling.

που το ειδες το throtling?στο βιντεο με τις 2χ970 ZOTAC που σου εστηλα??θα τρελαθω..δεν ειδα κανενα drop frame,tearring η τελος παντων μικροπαγωματα..ειναι δυνατον??που ακριβως το ειδες???2015 και throttling?σε maxwell gpu κιολας??να μου ελεγες throttling σε AMD η και nvidia το 2005 θα το καταλαβαινα...εκτος και αν εκανες slow motion το video για να δεις αν εχει throttling!

Link to comment
Share on other sites

Το downsampling, τελευταία φορά που κοίταξα, μόνο ρόδινα δεν δούλευε.

Ξεκίνα με μία popular 970 (για να βρεις και δεύτερη κάποτε) και βλέπεις, θα έλεγα...

που το κοιταξες,,μπορεις να επισημανεις link??σε ευχαρηστω!

Link to comment
Share on other sites

που το κοιταξες,,μπορεις να επισημανεις link??σε ευχαρηστω!

Sure. Από εδώ ξεκίνησα -> Downsampling with AMD: Guide and Demonstration - Guru3D.com Forums με την 7970 μου και μετά από αρκετά σκαλώματα (πειραγμένα inf για οθόνη, πειράγματα στα timing της οθόνης κτλ κτλ) τα κατάφερα. Σχεδόν.

Αλλά και πάλι, πολλά games scalaραν περίεργα τα γράμματα, άλλα δεν έβρισκαν τις αναλύσεις μου, ενώ στα "2400p" που το έψαχνα εγώ, έπρεπε να πέσω και σε Hz.

Μπόλικες μπακαλιές θυμάμαι - μακάρι να έχουν βελτιωθεί τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now