MetallicGR

Με ποιόν τρόπο κρατάτε backup;

Με ποιόν τρόπο κρατάτε backup;  

73 members have voted

  1. 1. Με ποιόν τρόπο κρατάτε backup;

    • Τοπικά σε κάποιο μέσο.
    • Σε online υπηρεσία.
    • Δεν κρατάω backup!


Recommended Posts

Backup, ή εάν προτιμάτε, αντίγραφα ασφαλείας. Η διαδικασία κατά την οποία δημιουργούμε τουλάχιστον ένα αντίγραφο ενός αρχείου ή/και φακέλου για αυξημένη ασφάλεια. Disk images, αντιγραφή αρχείων σε άλλο μέσο αλλά ακόμα και ένα RAID setup, αποτελούν έναν τρόπο backup, ούτως ώστε να μπορούμε να επαναφέρουμε τα δεδομένα μας ανά πάσα στιγμή.

Πλέον, μπορούμε να κρατήσουμε backup σε έναν μηχανικό σκληρό δίσκο, ενώ με τις σημερινές (υψηλές) ταχύτητες του internet δεν είναι λίγοι αυτοί που προτιμούν online υπηρεσίες για να αποθηκεύσουν τα δεδομένα τους, είτε πρόκειται για επαγγελματικά αρχεία, είτε για προσωπικά. Η ερώτηση στο σημερινό poll είναι η εξής: Με ποιόν τρόπο κρατάτε backup; Αν θέλετε, μπορείτε να αναφέρετε και την συχνότητα που κάνετε backup!

Ένα μέσο με το οποίο μπορούμε να κρατήσουμε ακόμα και σήμερα αντίγραφα ασφαλείας!

[img_ALT=Με ποιόν τρόπο κρατάτε backup;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums517-picture36224.gif[/img_ALT]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Απο τα καλύτερα θέματα μπας και μάθουν και αυτοί που δεν κρατάνε!!

Κρατάω σε 2 σημεία όλα τα αρχεία μου, σε έναν δίσκο μέσα στο pc για άμεση πρόσβαση και σε έναν εξωτερικό με την λογική ότι δεν δουλεύει άρα και είναι δυσκολότερο να χαλάσει!

Φωτογραφίες video και γενικά αρχεία που δεν βρίσκονται ξανά μην τα εμπιστεύεστε ποτέ σε κανένα μέσο! Ο καλύτερος/ακριβότερος δίσκος της αγοράς να είναι μπορεί να χαλάσει! Μου έχουν χαλάσει 2 δίσκοι wd black δεν έχασα απολύτως τίποτα όμως!

Το λειτουργικό σταμάτησα να το κρατάω back up γιατί πραγματικά δεν έχει νόημα..όταν αποφασίσω να κάνω format θα βάλω νεότερους drivers νεότερες εκδόσεις των προγραμάτων που τρέχω κλπ..και με την ταχύτητα του υπολογιστή μου + το internet πραγματικά δεν βλέπω το νόημα!

Online θα ήθελα να έχω κάποια πράγματα back up αλλά θέλει χρήματα που δεν διαθέτω! Ίσως στο μελλον που θα θέλει λιγότερα λεφτά να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε Εξωτερικό δίσκο όπως είπε κ ο @Venisk που δε χρησιμοποιείται πολύ και είναι ακριβώς γ αυτη τη χρηση. 500gb WD. κ κάποια αρχεια όπως φώτο ή εγγραφα αλλα κ κάποιες εφαρμογες(συνήθως για after format) τις έχω online σε dropbox και drive. πρόσφατα άρχισα να βλεπω κ το onedrive. Η πρόσβαση στα αρχεία μου 365/24/7 απ όπου κ να βρίσκομαι μου φαίνεται πολύ ελκυστική.

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι έχω RAID 1 με 2x4TB δίσκους στο pc.

Στη δουλειά RAID 1 με 2x500GB δίσκους σε pc και ακόμα μια συστοιχία RAID 1 με 2x500GB το οποίο δουλεύει και σαν FTP 24/7.

Επίσης μικρά αρχεία που χρειάζομαι ανα πάσα στιγμή υπάρχουν στο onedrive και dropbox (με 2 step verification).

Link to comment
Share on other sites

PC File Server με 5x1TB δίσκους pooled και με τους φακέλους προστατευμένους σε x2-x3 αντίγραφα από το Stablebit Drivepool σε τοπικό gigabit lan με Intel κάρτες δικτύου και Windows 8.1 λειτουργικό, τα πάντα είναι NTFS ούτε raid ούτε τίποτα εξωτικό για 100% συμβατότητα και αξιοπιστία, στα σχέδια μελλοντική αναβάθμιση από SMB sharing σε iSCSI μέσω Server 2012. Για ψιλολόγια σε Cloud υπηρεσίες, 50GB στο Copy.com και άλλα 50GB στο Mega. O βασικός υπολογιστής, user account/desktop etc..γίνεται αυτόματα realtime backup στον File Server μέσω την λειτουργία File History των Windows 8.

http://lifehacker.com/5958865/how-to-use-windows-8s-new-file-history-backup-aka-time-machine-for-windows

Edited by IntelUser2525
Link to comment
Share on other sites

Όλα μου τα δεδομένα είναι σε RAID5 και γίνονται τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα backup σε εξωτερικό δίσκο ο οποίος ανοίγει για το backup και κλείνει μόλις ολοκληρωθεί.

Κανονικά θα έπρεπε να μην είναι στον ίδιο χώρο, αλλά δεν έχω αυτή την πολυτέλεια.

Online δε χρησιμοποιώ, εκτός του ότι δε σκοπεύω να ανεβάσω όλη μου τη ζωή σε αυτούς, αρκετά έχουν, οι χώροι που δίνουν δε φτάνουν ούτε για ζήτω... Ο εξωτερικός μου είναι 3ΤΒ και σύντομα θα χρειαστώ μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να μην είναι στον ίδιο χώρο, αλλά δεν έχω αυτή την πολυτέλεια.

Φίλε, χτύπα ξύλο, αν είναι να καταστραφεί ο χώρος μας (Σπίτι μαγαζί η όπου αλλού)..δεν μαμιέται το back up το pc και όλα μαζί?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, χτύπα ξύλο, αν είναι να καταστραφεί ο χώρος μας (Σπίτι μαγαζί η όπου αλλού)..δεν μαμιέται το back up το pc και όλα μαζί?

Πρώτον, δεν είναι απαραίτητο να καταστραφεί. Μια διαρροή, μια κλοπή μπορούν να κάνουν τη ζημιά.

Δεύτερον, άντε και σου έκατσε η στραβή.... Δε θα ήθελες να πεις "τουλάχιστον δεν τα έχασα όλα..." ; Εκεί μέσα είναι όλες μου οι φωτογραφίες, εγώ, η γυναίκα μου, ο μπέμπης, ο γάμος, τα βαφτίσια ,τα ταξίδια μας, τα πάρτυ μας, όλα. Το σπίτι αν καεί/κλαπεί/βραχεί, επισκευάζεται. Αυτά όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καθε μηνα σε εξωτερικο(λειτουργικο) τα λοιπα (φωτο-τηλ.σειρες-ταινιες-μουσικη) συντομοτερα σε εξωτ.σκληρους για να παιζονται στην τηλεοραση :peaceful:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετά χρόνια ανασφάλειας ( :-P ) τον τελευταίο καιρό έχω οργανωθεί στο συγκεκριμένο θέμα... ας τα πάρουμε λοιπόν με την σειρά:

κινητά (για φωτό και video, μιας και έχουν αντικαταστήσει σχεδόν πλήρως την ψηφιακή φωτογραφική) -> vodafone cloud (αν και θα μπορούσε να βελτιωθεί σαν υπηρεσία, βολεύει λόγω πακέτου οπότε έχω καταλήξει σε αυτό)

24x7 file server / downloader (έχει 2x3TB με φωτό, βίντεο, sync τα VF clouds των κινητών, μουσική, ταινίες, σειρές κλπ) -> goodsync (original, αγορασμένο) σε παλιότερο μηχανάκι που είχα για 24x7 (πλέον ανοίγει μόνο για backup, με 4ΤΒ χώρο για τα πιο σημαντικά αρχεία, συν αυτά που βαριέμαι να ξαναμαζεύω). Εχω φτιάξει αυτόματα sync jobs στο Goodsync (που τρέχει στο πρώτο ΠιΣί), και απλά τα ξεκινάω και ενημερώνονται όλα (στο δεύτερο ΠιΣί)... Αρχικά στο backup PC είχα βάλει xpenology, τελικώς επειδή δεν χρησιμοποιούσα κάτι από τα εξτρα πακέτα της synology, το γύρισα σε 8.1... Και τα δύο πάνω σε ups.

Edited by lyk
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που κάνω backup είναι οι φώτο και βίντεο σε εξωτερικό δίσκο που ανοίγει μόνο για αυτό το σκοπό και φυλάσσεται σε secure location :P σύντομα σκέφτομαι την αγορά κάποιας online υπηρεσίας για ανέβασμα και εκεί. Στα υπόλοιπα yolo δεν έχει νόημα

Link to comment
Share on other sites

Hmmm....σε εμένα επικρατεί λίγο αναρχία!

Κάποια -μικρής σοβαρότητας - τα έχω online.

Κάποια άλλα - σημαντικής σοβαρότητας - τα έχω σε 2ο δίσκο μέσα στο PC.

Κάποια άλλα - αντικειμενικής σοβαρότητας - τα έχω σε δίσκους, σε στικάκια, ακόμα και σε φωτοτυπίες :P

Link to comment
Share on other sites

Διπλό Backup σε 2 HDDs. Μετά από αυτό που έπαθα...

Πριν τη χρήση SSD, είχα το OS στον ίδιο δίσκο με τα data (για άμεση πρόσβαση), με partition και backup των data σε εξωτερικό. Μια μέρα αποφάσισα να κάνω format σε ολόκληρο το δίσκο, μιας και είχα τα data backup στον εξωτερικό μου. Την ώρα που ξαναμετέφερα τα αρχεία από τον backup εξωτερικό στον HDD του PC μου, έγινε η στραβή και ο εξωτερικός έπεσε χάμω...Περαστικά μου. Έτρεξα σε εξειδικευμένες εταιρείες αλλά το κόστος είναι πολύ μεγάλο. Τελικά βρήκα έναν τύπο κάπου στον Πειραιά, ο οποίος κατάφερε και ανέκτησε κάποια δεδομένα, όμως όχι όλα. Αναλογικά με τον όγκο που ανέκτησε δεν ήταν και πολύ φθηνότερος από τις εξειδικευμένες εταιρείες. Η διάγνωση ήταν πως ο ρότορας δεν γυρνάει στην σωστή ταχύτητα. Γενικά το θέμα της ανάκτησης δεδομένων με ενδιαφέρει πολύ. Σκέφτηκα να φτιάξω clean box, να αγοράσω μηχανάκια τύπου Dolphin data lab, αλλά και αυτό είχε αρκετό κόστος, εξειδικευμένες εργασίες για αρχάριους όπως εγώ και το αποτέλεσμα θα ήταν επισφαλές. Τέλος, πάντων ακόμα ψάχνω κάποια φθηνή λύση για την ανάκτηση όλων των δεδομένων, δέχομαι προτάσεις.

Συμφωνώ απόλυτα ότι το OS δεν το κρατάμε πια backup .

Όποιος καεί με το χυλό φυσάει και το γιαούρτι.

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

Κάποια σημαντικά txt, docs, xls, rar & PSDs είναι στο box.com. Οτιδήποτε θέλω να κρατήσω backup, σε ένα εξωτερικό σκληρό που έχω από το 2007. Όχι όμως ότι κάθομαι να τα κάνω όλα μανιωδώς. Συνήθως μόνο σε περίπτωση format ξανατσεκάρω τι θέλω να κρατήσω.

Link to comment
Share on other sites

Τα μεγάλα αρχεία όπως τη μουσική συλλογή μου την κρατάω σε δύο δίσκους, ο ένας είναι εγκατεστημένος στο PC και ό άλλος είναι ένας απλός USB εξωτερικός. Την έχω πατήσει και νομίζω ο ασφαλέστερος τρόπος είναι να κρατάς το Backup σου σε δύο ξεχωριστά μέρη. Τρέχω και μια εφαρμογή που κάνει κάθε φορά συγχρονισμό και είμαι κομπλέ. Τώρα αν χαλάσουνε και οι δύο δίσκοι ταυτόχρονα πρέπει να είσαι πολύ γκαντέμης.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετά χρόνια ανασφάλειας ( :-P ) τον τελευταίο καιρό έχω οργανωθεί στο συγκεκριμένο θέμα... ας τα πάρουμε λοιπόν με την σειρά:

κινητά (για φωτό και video, μιας και έχουν αντικαταστήσει σχεδόν πλήρως την ψηφιακή φωτογραφική) -> vodafone cloud (αν και θα μπορούσε να βελτιωθεί σαν υπηρεσία, βολεύει λόγω πακέτου οπότε έχω καταλήξει σε αυτό)

24x7 file server / downloader (έχει 2x3TB με φωτό, βίντεο, sync τα VF clouds των κινητών, μουσική, ταινίες, σειρές κλπ) -> goodsync (original, αγορασμένο) σε παλιότερο μηχανάκι που είχα για 24x7 (πλέον ανοίγει μόνο για backup, με 4ΤΒ χώρο για τα πιο σημαντικά αρχεία, συν αυτά που βαριέμαι να ξαναμαζεύω). Εχω φτιάξει αυτόματα sync jobs στο Goodsync (που τρέχει στο πρώτο ΠιΣί), και απλά τα ξεκινάω και ενημερώνονται όλα (στο δεύτερο ΠιΣί)... Αρχικά στο backup PC είχα βάλει xpenology, τελικώς επειδή δεν χρησιμοποιούσα κάτι από τα εξτρα πακέτα της synology, το γύρισα σε 8.1... Και τα δύο πάνω σε ups.

Ευτυχώς που ξέχασα να αναφέρω ότι κάποια από αυτά τα κρατάω και σε εξωτερικό δίσκο... Π.χ. τα παιδικά, ώστε να τα παίρνω μαζί στις διακοπές... Γιατί χτες που κάτι πείραξα στο destination pc, το goodsync συγχρονισε το source... Σβήνωντας και στο source όλες τις barbie της κόρης... Major incident... Με έσωσε όμως ο δίσκος που λέγαμε... :-p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now