MetallicGR

OCZ ARC 100 240GB SSD Review: Targeting the value segment

Recommended Posts

Ωραιότατες τιμές - ακόμα ωραιότερο review :T:

Και με τα drive πλέον να είναι λίγο πολύ τερατάκια, το value /GB έχει να λέει για την πλειονότητα του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό review, πλήρες, ενημερωτικό και τεκμηριωμένο.

Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον drive που έχω βρεθεί στη θέση να συστήσω σε πελάτες πολλές φορές, παρα το γεγονός ότι δεν είναι το πιο γρήγορο του ανταγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της αξιοπιστίας είναι δύσκολο να μιλήσω, γιατί και τα δύο drives είναι πολύ καινούρια ακόμα. Η Crucial είναι γνωστή στο χώρο για την αξιοπιστία της, αν και τα τελευταία χρόνια νομίζω πως το χάνει λίγο. Από την άλλη η OCZ κερδίζει σε αυτό τον τομέα χρόνο με το χρόνο όλο και περισσότερο.

Στο θέμα της εγγύησης δεν νομίζω πως τίθεται θέμα. Η OCZ έχει αυτή τη στιγμή την κορυφαία εγγύηση για SSD.

Στο θέμα των επιδόσεων τώρα, μιας και έχω μετρήσει και τα δύο drives με την ίδια μέθοδο που χρησιμοποιώ στα reviews, στις καθημερινές διεργασίες η ψαλίδα γέρνει προς τον OCZ ARC 100, όχι όμως 100%. Τι εννοώ:

Στα 4 από τα 7 τεστ είναι μπροστά ο ARC και στα άλλα 3 ο MX100.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο review! Διαβάζοντας το και εγώ, κατέληξα ακριβώς σε αυτό:

Το ερώτημα είναι, ο arc 100 τελικά βγαίνει από πάνω από τον mx100 παντού? (επιδόσεις, αξιοπιστία, εγγύηση?)

Νομίζω ότι ο πραγματικός αντίπαλος (στα ~250GB) του ARC100 είναι ο... ΜΧ100!! Λογικά λίγο καλύτερες επιδόσεις το ARC100, hardware encryption για τον ΜΧ100 (για όποιον το χρειάζεται βέβαια...), 240GB vs 256GB...

====

υγ. μάλλον γράφω αργά.. .πήρα ήδη την απάντηση μου... :-)

Edited by lyk
Link to comment
Share on other sites

Gj Zaxos

Ωραιο review και καλο drive... Για mid-end pcακια θα ειναι μια πολυ τιμια επιλογη,

και οπως σωστα ανεφερες η εγγυηση τους πλεον ειναι παραδειγμα προς μιμηση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Ζάχο :T: Πλήρες review χωρίς "εκπτώσεις".

Για την εγγύηση της OCZ το έιχαμε γράψει και εδώ παλαιότερα.

Προσωπικά δεν με νοιάζει και πολύ το bundle...βιδάκια και software βρίσκεις έυκολα με αστείο κόστος!

Πάμε μαρί OCZ δυνατά...! :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now