MetallicGR

Ο πόλεμος των 5K ξεκινά πριν την ώρα του

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Ο πόλεμος των 5K ξεκινά πριν την ώρα του]http://www.hwbox.gr/images/news_images/general5.jpg[/NEWS_IMG] Με τις πρώτες που φαίνεται να κονταροχτυπιούνται να είναι οι Dell και Apple.

Αρκετά πρόσφατα, η Dell παρουσίασε το πρώτο του UltraSharp 5K monitor, το οποίο δεν έχει ακόμα εμφανιστεί στην αγορά, με αρχική τιμή τα $2499,99. Λίγες ημέρες αργότερα, η Apple εισήγαγε στην αγορά τους νέους iMac υπολογιστές της που φέρουν παρόμοιο πάνελ ίδιας ανάλυσης, προκαλώντας σύγχυση στην Dell η οποία αναγκάστηκε να "μειώσει" την τιμή της στα $2000 @ launch, δηλαδή τον Δεκέμβρη.

Κανείς μέχρι σήμερα δεν φάνηκε να πτοείται από τις ίδιες τιμές των δύο εταιρειών, παρόλο που ο iMac διέθετε και έναν ολόκληρο υπολογιστή "κρυμμένο" μέσα στο 5K monitor, οπότε η Apple μελέτησε καλά τον παράγοντα "τιμή" με την ανακοίνωση των iMac.

[img_alt=Ο πόλεμος των 5K ξεκινά πριν την ώρα του]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture36494.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Θα φτάσει κάποτε..τα ίδια ίσως έλεγες και πριν 15 χρόνια για τα 1080p αν είσαι αυτής της λογικής. Το που θα χρειαστούν θα το μάθουμε όταν φτάσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ, απλά εδώ έχουμε "πόλεμο" εντυπώσεων.

Δεν προλαβαίνει να βγει στην αγορά ένα πρότυπο, βγάζουν άλλο. 2Κ, 4Κ, 5Κ, 3D, 4D, κλπ...

Όταν αποφασίσουν και καταλήξουν, τότε θα ασχοληθώ. Όσο "τσακώνονται", μου είναι παγερά αδιάφορο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια, έχουν ανακοινώσει κάνα BluRay στα 200-500GB ?? γιατί 50GB και 4-5Κ ανάλυση δεν θα κάνουν καμιά διαφορά σε σχέση με τα 1080p.

Μην πω ότι για Gaming είναι υπερβολή τόσο μεγάλη ανάλυση, καλύτερα να ανεβάσουν το Image Quality των Games στα 1080p παρά να ανεβάζουν ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό θα ήταν να παίζει τα 4-5k και να μπορεί να παίζει το game σε μια πιο φυσιολογική για τις κάρτες ανάλυση χωρίς να δείχνει περίεργα η οθόνη! Δεν ξέρω π.χ. μια 30άρα 4k πως δείχνει ένα game όπως το cod advanced warfare στα 1600p που η δικιά μου το παίζει με 60fps με 2x ss και τα πάντα extra.

Link to comment
Share on other sites

Μοντέλο δημιουργίας αναγκών που κατεπέκταση έχει την μεγαλύτερη καταναλωτική μανία χωρίς το αντίστοιχο όφελος. Κοινώς δώσε τρελές αναλύσεις για να δημιουργούμε τρόπο ανάγκης για περισσότερη ισχύ για να υπάρξει λόγος αναβάθμισης. Suck my dick.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι δουλεύει ο κόσμος ρε bill και εσύ του...την...γιατί είσαι κ εσύ θύμα όπως κ εγώ κ όλοι μας! Μπορείς όμως να πείσεις τον εαυτό σου σε ποια κατηγορία θυμάτων είσαι..:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Γουστάρω το 5Κ γιατί θα είναι για το 4Κ, ότι το 1440 για το 1080.

Θα είναι εργαλείο για όσους θέλουν να κάνουν mastering κτλ σε 4Κ υλικό, όπως έκανες με τις 1440p σε 1080p υλικό. Απλά η Dell (και κάθε dell) θα χρεώνει ότι να 'ναι όσο ξέρει ότι δεν έχει σοβαρό ανταγωνισμό, για αυτό το μικρό κομμάτι αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι δουλεύει ο κόσμος ρε bill και εσύ του...την...γιατί είσαι κ εσύ θύμα όπως κ εγώ κ όλοι μας! Μπορείς όμως να πείσεις τον εαυτό σου σε ποια κατηγορία θυμάτων είσαι..:hehe:

Συγκάτοικοι(Θύματα) είμαστε όλοι στην τρέλα....και γω δεν έχω για νοίκι(5κ)!!!

Φορούσε μαύρο νυφικό (sips) η περσινή μας η κοπέλα(LCD) και ο λόγος αυτός της ανήκει!!!! :hehe:

[video=youtube;9eJeFgr2QGo]

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για τις εξελίξεις για δύο λόγους:

α) Θα φθηνύνουν ακόμα περισσότερο τα 1080p-1200p monitor που η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου χρειάζεται για να κάνει τη δουλειά του.

β) Θα φθηνύνουν ακόμα πιο γρήγορα οι "normal" καρτούλες γραφικών, γιατί οι καμένοι θα πηγαίνουν να αγοράζουν τριπλές και τετραπλές titan για να δουν fps της προκοπής στα "5k monitor" τους...

Tα 4k και 5k κτλ τα παντρεύεσαι διότι για όλη την υπόλοιπη συμβίωση μαζί τους θα πρέπει να τα συνδυάζεις με πανάκριβες κάρτες γραφικών όταν ο γείτονας θα παίζει "αέρα" με 1080p μονιτορ και middle range κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά από 10 χρόνια που η ανάλυση ήταν κολλημένη στα 2mp (1600 Χ 1200 είναι σχεδόν ίδια με τα 1920 Χ 1080), καλό είναι να βλέπουμε βήματα προς τα εμπρός, το κακό είναι ότι αυτά τα βήματα κοστίζουν υπερβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Tα 4k και 5k κτλ τα παντρεύεσαι διότι για όλη την υπόλοιπη συμβίωση μαζί τους θα πρέπει να τα συνδυάζεις με πανάκριβες κάρτες γραφικών όταν ο γείτονας θα παίζει "αέρα" με 1080p μονιτορ και middle range κάρτα γραφικών.

Μην συγκρίνεις το panda σου με την amg του γείτονα όμως γιατί θα πηγαίνεις αέρα πατέρα με 50 κ ό άλλος με 250!...γιατί κ εγώ το θεωρώ ηλίθιο και συμφωνώ μαζί σου να δώσεις 2-3k για οθόνη και 3-4 κάρτες αλλά κάποιοι τα χουνε και θα βλέπουν καλύτερο αποτέλεσμα στα 5k κ απο σένα κ απο μένα κ από ολους μας μαζί..

ουσιαστικα, η apple ξεβρακωσε την dell που πηγε να κανει αρπαχτη αλλα δε της βγηκε τελικα.

H apple σε παντρέυει με το hw της και δεν μπορείς να συνδέσεις τίποτα σε αυτή την οθόνη οπότε τι ακριβώς ξεβράκωσε???

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνεις το panda σου με την amg του γείτονα όμως γιατί θα πηγαίνεις αέρα πατέρα με 50 κ ό άλλος με 250!...γιατί κ εγώ το θεωρώ ηλίθιο και συμφωνώ μαζί σου να δώσεις 2-3k για οθόνη και 3-4 κάρτες αλλά κάποιοι τα χουνε και θα βλέπουν καλύτερο αποτέλεσμα στα 5k κ απο σένα κ απο μένα κ από ολους μας μαζί.

Δε συμφωνώ απαραίτητα. Υπάρχουν παιχνίδια που είναι σχεδιασμένα για 1080p, άντε και 1440p. Αν τα textures δεν είναι για 4-5Κ, θα βλέπει μεγαλύτερη ευκρίνεια στα μοντέλα αλλά τα textures θα είναι θαμπά.

H apple σε παντρέυει με το hw της και δεν μπορείς να συνδέσεις τίποτα σε αυτή την οθόνη οπότε τι ακριβώς ξεβράκωσε???

To εννοεί από πλευράς τιμής κι έχει δίκιο, όταν δίνει υπολογιστή μαζί με την οθόνη στα ίδια περίπου χρήματα που δίνει η DELL μόνο την οθόνη και φυσικά δεν τίθεται θέμα ποιότητας, η Apple έχει κορυφαίες οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ απαραίτητα. Υπάρχουν παιχνίδια που είναι σχεδιασμένα για 1080p, άντε και 1440p. Αν τα textures δεν είναι για 4-5Κ, θα βλέπει μεγαλύτερη ευκρίνεια στα μοντέλα αλλά τα textures θα είναι θαμπά.

Καλά δες παιχνίδι σε 5k ..και μετά θέλω να μου πεις για τα θαμπά textures!!!!!!! Όταν σηκώσεις το σαγόνι απο το πάτωμα!!!!

To εννοεί από πλευράς τιμής κι έχει δίκιο, όταν δίνει υπολογιστή μαζί με την οθόνη στα ίδια περίπου χρήματα που δίνει η DELL μόνο την οθόνη και φυσικά δεν τίθεται θέμα ποιότητας, η Apple έχει κορυφαίες οθόνες.

Ναι συμωνώ αλλά πρέπει να σου κάνουν και τα mac πρέπει να σου κάνει και η apple! Σίγουρα θα πέσει η τιμή της dell γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Καλά δες παιχνίδι σε 5k ..και μετά θέλω να μου πεις για τα θαμπά textures!!!!!!! Όταν σηκώσεις το σαγόνι απο το πάτωμα!!!!

Δε διαφωνώ, αρκεί όπως είπα να είναι σχεδιασμένα για 4-5Κ.

Δες το WoW πχ σε 5Κ και να δούμε αν θα σου πέσει το σαγόνι...

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ, αρκεί όπως είπα να είναι σχεδιασμένα για 4-5Κ.

Δες το WoW πχ σε 5Κ και να δούμε αν θα σου πέσει το σαγόνι...

Μιλάω για παιχνίδια με γραφικά όπως το metro και το crysis, τέτοια πράγματα...να πάρεις 5k 3x980ti και να παίζεις wow lol και τέτοια..η απόλυτη κατάντια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάρτες όμως αγοράζουμε για μία χρήση και μόνο..αν θες να πάρεις τώρα 4k για δουλειά άλλο πράγμα..μετά χωρίς κάρτα θα παίζεις lol wow και άλλα τέτοια..

(το χωρίς περιλαμβάνει onboard και φθηνές κάρτες που δεν έχουν καμία τύχη στα 4k)

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμωνώ αλλά πρέπει να σου κάνουν και τα mac πρέπει να σου κάνει και η apple! Σίγουρα θα πέσει η τιμή της dell γρήγορα!

φιλε νικο, φαντασου ποσο περιθωριο κερδους εχει για να κανει μειωση 500$.

το μηχανημα ειναι για επαγγελματιες, δεν ειναι να το παρω εγω να παιζω world of tanks. δε μου χρειαζεται. αν ημουνα επαγγελματιας και εβγαζα λεφτα απο αυτο, φυσικα και θα το επαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now