stavros

Ψύκτρα για i5 4670k ?

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

ήρθε η ώρα να αφήσω την mama 3.8 GHz Max Turbo Frequency του i5 4670k, συνεπώς και την mama ψύξη του. Το κουτάκι μου είναι το Thermaltake Commander MS-III με ένα φουρφούρι στα οπίσθια.

Το υπόλοιπο set, που ίσως να επηρεάζει την επιλογή (λόγο όγκου), αποτελείται από M/B: Asrock Z87 Extreme 4, Memory: Corsair Vengeance 2X4GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz, GPU: Asus GTX760-DC2OC-2GD5, PSU: XFX ProSeries 850W XXX Edition Semi-Modular (Bronze).

Μέχρι σήμερα έχω δει (μόνο):

Phanteks

Phanteks PH-TC14PE / 70?

Noctua

Noctua NH-D14 / 75?

Noctua NH-U9B / 55?

Noctua NH-U12P / 65?

Raijintek

Raijintek Nemesis / 60?

Be Quiet

Be Quiet Dark Rock Advanced / 55?

Cryorig

Cryorig R1 Ultimate / 70?

και άλλα πόσα?...κόλαση, χάος, χωρίς τέλος...

Πριν την αγορά νέας ψύξης θα ήθελα να "ακούσω" τις προτάσεις σας, κατά προτίμηση αερόψυξης και ήσυχη. Επίσης, οποιαδήποτε επιπλέον πρόταση βελτίωσης για το κουτάκι μου (φουρφούρια) είναι ευπρόσδεκτη....αλλά να μην ξυπνάμε και τους γείτονες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό ΣΚ.

* οι τιμές είναι ενδεικτικές.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με το κουτάκι σου οι 140άρες ενδέχεται να έχουν θέμα (μετρήσου though) - οπότε η καθαρότερη και εύκολη λύση είναι καμία

Noctua NH-U12S.

Αν θέλεις να βάλεις ακριβώς από πίσω (exhauste) και έναν NF-S12A PWM, και τους δυο μαζί σε ένα Y-splitter @ PWM, και ρύθμιση για ~500RMP idle και προοδευτικό max στους 75 (δεν θα τους πιάνεις) νομίζω ότι θα είσαι as good as it gets.

Όλα αυτά, αν δεν υπάρχει μεγάλο ζόρι με τις τιμές...

Link to comment
Share on other sites

@stavros Για υδρόψυξη έτοιμη δεν κοιτάς καθόλου?

έχω διαβάσει ότι:

- είναι πιο θορυβώδης (αντλία και φουρφούρι)

- αυξημένο κόστος

- αυξημένη επικινδυνότητα από ενδεχόμενη διαρροή

+ καλύτερη λειτουργία Μ/Β

+ μεγαλύτερες δυνατότητες OC

+ χαμηλότερες θερμοκρασίες

Όπως ανέφερα, σημαντικό κριτήριο είναι το επίπεδο θορύβου.

Επειδή όμως ο φίλος venisk ανέφερε πως με τις εν λόγω ψύκτρες θα πάει κάπου στα 4.4, θα κάνω μια έρευνα και στην watercooling επιλογή.

Νομίζω πως με την watercooling επιλογή το OC μπορεί να πάει ψηλότερα.

Link to comment
Share on other sites

Το κοίταξα κάπως έτσι:

Δεδομένου των specs του κουτιού (Top exhaust : 120 x 120 x 25 mm fan x 2) το setάκι που προτείνει ο φίλος caution έχει ως εξής:

Noctua NH-U12S: 58,07?

NF-S12A PWM: 18,04?

Y-splitter @ PWM: 3,00? (?)

Sum Noctua NH-U12S PP: 79,11? = 80.00?

ενώ μια μάλλον αντίστοιχη υδρόψυξη:

Corsair Hydro H90: 95.18?

Δεδομένου και του review του φίλου caution, έχουμε προβάδισμα στην Noctua NH-U12S PP τόσο σε επιδόσεις, όσο και σε ?.

Link to comment
Share on other sites

Splitterάκι έχει το Noctua fan μέσα.

Την Η90 αν την υπολογίζεις για αγορά, να την "προσαυξήσεις" σαν κόστος με έναν άλλον ανεμιστήρα, γιατί ο παρεχόμενος αποδείχτηκε ότι γερνάει άσχημα στην πράξη. Αλλά αυτή είναι 140άρα - που θα την βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

εγω θα πηγαινα για την πιο φθηνη noctua πυργο που θα ευρισκα ειτε καινουργιο ειτε μετεχειρο

καλυτερα με 12αρι φρουφουρι

και πιστευω οτι το 2τερο φουρφουρι ειναι υπερβολη + θορυβος κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Splitterάκι έχει το Noctua fan μέσα.

Την Η90 αν την υπολογίζεις για αγορά, να την "προσαυξήσεις" σαν κόστος με έναν άλλον ανεμιστήρα, γιατί ο παρεχόμενος αποδείχτηκε ότι γερνάει άσχημα στην πράξη. Αλλά αυτή είναι 140άρα - που θα την βάλεις;

-3?, το σετάκι, ήτοι 77?

Ναι έχεις δίκιο, η αντιπαράθεση ήταν ενδεικτική.

Έχεις κάτι στο νου σου για υδρόψηξη, 120άρα που να δίνει καλύτερα αποτελέσματα? Μην ξεφύγουμε όμως σε τιμές, αλλιώς να πάω να αγοράσω ένα clima.

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

εγω θα πηγαινα για την πιο φθηνη noctua πυργο που θα ευρισκα ειτε καινουργιο ειτε μετεχειρο

καλυτερα με 12αρι φρουφουρι

και πιστευω οτι το 2τερο φουρφουρι ειναι υπερβολη + θορυβος κτλ κτλ

Υπερβολή μπορεί να είναι, όμως το review δείχνει τουλάχιστον 1dB χαμηλότερα από τη μονή, αν δεν κάνω λάθος.

πύργο noctua, όπως Noctua NH-D14?

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

η NH-D14 ειναι διπλος πυργος.

αυτή ειναι μονος πυργος

απλα λεω πυργο για να μην παρεις καμια τετοια

παντως καλα και τα review's απλα σκεψου οτι η συνθήκες τους ειναι διαφορετικες απο αυτες που θα θεσεις εσυ στην οποια ψυχτρα τελικα παρεις

οποτε το 1 db για μενα ειναι τπτ την στιγμη που το φρουφουρι του τροφοδοτικου θα κανει πιο πολυ θορυβο

Link to comment
Share on other sites

Για την D14 που αναφέρθηκε δεν είμαι σίγουρος ότι χωράει στο case σου, μετρήσου καλά πριν αγοράσεις οτιδήποτε.

-3?, το σετάκι, ήτοι 77?

Έχεις κάτι στο νου σου για υδρόψηξη, 120άρα που να δίνει καλύτερα αποτελέσματα? Μην ξεφύγουμε όμως σε τιμές, αλλιώς να πάω να αγοράσω ένα clima.

Στις 12άρες, που μπαίνουν σίγουρα στο case σου, για την ώρα δεν έχω δοκιμάσει κάτι καλύτερο. Αν είχα δοκιμάσει και την καινούργια Νepton 120xl θα μπορούσα να σου απαντήσω πιο κατηγορηματικά, αλλά ακόμα και να την matchάρει ή να την ξεπερνάει οριακά @ 12v, /db λογικά η Noctua πάλι καλύτερη θα είναι. Αλλά όλο το τελευταίο αποτελεί εκτίμηση, η πράξη θα δείξει. Μέχρι τότε - απ' ότι έχω δοκιμάσει, μια Noctua NH-U12S με τον μονό της ανεμιστήρα και έναν στο case για να κάνει exhauste και είσαι as good as it gets.

Αν σε ζορίζει από άποψη κόστους, παράλειψε το case fan και το προσθέτεις αν το κρίνεις απαραίτητο, αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Για την D14 που αναφέρθηκε δεν είμαι σίγουρος ότι χωράει στο case σου, μετρήσου καλά πριν αγοράσεις οτιδήποτε.

Για την D14 δεν χρειάζεται καν να μετρηθώ: Noctua.at - sound-optimised premium components "Designed in Austria"!

Btw, CPU Cooler Height Limitation < 155 mm

Άρα, ούτε για για την NH-U12S (Η=158mm) με βλέπω, καλά φοβερό το κουτάκι μου. Κοινώς "I drunk him".

Τελικά τα 3mm έχουν τη σημασία τους, και άσε που λένε ότι το μέγεθος δεν κάνει τη διαφορά.

Δηλαδή η ψύξη που θα βάλω στο PC μου θα εξαρτάται από το μέγεθος. Αυτά πεθαίνεις όταν στήνεις χωρίς προγραμματισμό, στα βιαστικά.

Ρε λες να πάω σε υδρόψυξη τελικά?

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

κοιτα καλυτερα προς AIO......

απλα εγω εχω custom και δεν εχω ιδεα απο ετοιμα.....

μια swiftech 220h ακουγεται τελευταια απλα στα λεφτα αυτα κανεις δικια σου.....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με το κουτάκι σου οι 140άρες ενδέχεται να έχουν θέμα (μετρήσου though) - οπότε η καθαρότερη και εύκολη λύση είναι καμία

Noctua NH-U12S.

Αν θέλεις να βάλεις ακριβώς από πίσω (exhauste) και έναν NF-S12A PWM, και τους δυο μαζί σε ένα Y-splitter @ PWM, και ρύθμιση για ~500RMP idle και προοδευτικό max στους 75 (δεν θα τους πιάνεις) νομίζω ότι θα είσαι as good as it gets.

Όλα αυτά, αν δεν υπάρχει μεγάλο ζόρι με τις τιμές...

Μετρήθηκα. 165mm από M/B μέχρι side panel.

Έχει κανείς ιδέα ποιο είναι το ύψος του επεξεργαστή από τη M/B?

Κοίταξα στο link της intel: http://www.intel.it/content/dam/www/public/us/en/documents/guides/4th-gen-core-lga1150-socket-guide.pdf

όμως αδυνατώ να καταλάβω με 100% βεβαιότητα το ύψος του επεξεργαστεί.

BTW, τις προάλλες έστειλα email ερώτηση στη Noctua για το αν θα χωράει η Noctua NH-U12S στο κουτάκι μου και η απάντηση ήταν καταπληκτική.

Μου εξήγησαν πως αν και δεν ξέρουν τις εσωτερικές διαστάσεις του κουτιού μου, τους φαίνεται περίεργο το γεγονός ότι ενώ το κουτάκι μου έχει πλάτος 197mm, η Thermaltake δίνει περιορισμό ύψους ψύκτρας τα 155mm.

Επίσης, με ενημέρωσαν πως αν τα 155mm περιορισμός είναι πραγματικότητα, τότε σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να "κοντίνω" την ψύκτρα κατά 3mm (σωστός...) και στο τέλος λίγο πολύ μου πρότειναν να βρω τον χώρο (3mm) κάμπτοντας το πλαϊνό του κουτιού.

Η δε Thermaltake εδώ και 5 ημέρες δεν έχει απαντήσει ακόμα σε σχετικό αίτημα μου να μου προτείνουν φουρφούρι. Δεν μπήκαν στον κόπο να μου προτείνουν ούτε τα δικά τους.

Άρα, το καυτό για μένα ερώτημα παραμένει.

Χωράνε στο κουτάκι μου οι:

Noctua NH-U12S Η=158mm

Phanteks PH-TC12DX H=157mm ?

ή να ψάχνω για άλλες λύσεις, π.χ. νέο κουτί ή υδρόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Για να λέει στο site της TT πως χωράει 155mm CPU Cooler σημαίνει πως θα χωράει 155mm ψύκτρα. Το CPU δεν σε νοιάζει πόσο είναι! Παίζει να ξέχει 0.10cm.!

Σε περιπτώσεις που εξέχουν λίγο heatpipes ή έιναι 1cm πιο ψηλή η ψύκτρα, συνήθως τα πλαινά είναι έυκαμπτα και πάλι μπαίνει η ψύκτρα αλλά κάνει σαν φούσκωμα το κουτί! :P

Link to comment
Share on other sites

Για να λέει στο site της TT πως χωράει 155mm CPU Cooler σημαίνει πως θα χωράει 155mm ψύκτρα. Το CPU δεν σε νοιάζει πόσο είναι! Παίζει να ξέχει 0.10cm.!

Σε περιπτώσεις που εξέχουν λίγο heatpipes ή έιναι 1cm πιο ψηλή η ψύκτρα, συνήθως τα πλαινά είναι έυκαμπτα και πάλι μπαίνει η ψύκτρα αλλά κάνει σαν φούσκωμα το κουτί! :P

Έλεγα μήπως αφήνανε λίγα "μπόσικα". Έχω την εντύπωση πως το ύψος της ψύκτρας το μετράνε από τη CPU έως τις καταλήξεις των heatpipes.

Πάντως την επιλογή να φουσκώσω το πλαϊνό την φοβάμαι μη μου δημιουργήσει τριγμούς στο κουτί. Ενδέχεται να πάω και στην αλλαγή κουτιού.

Άσε που στη τελευταία φωτογραφία της ΤΤ για το κουτί, νομίζω ότι της έχουν φορέσει την Contac 39 η οποία έχει ύψος 159,5mm.

Τελευταία προσπάθεια είναι να βγάλω και τη μαμά ψύκτρα και να μετρηθώ από τη CPU.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τελικά μετρήθηκα...από την άνω επιφάνεια της CPU μέχρι το side panel. Τα πράγματα ήταν οριακά. Αποφάσισα να αγοράσω τη Noctua NH-U12S (Η=158mm) και ο,τι λάχει. Τελικά δεν την χώραγε για κάτι λιγότερο από 0,5mm (οριακό).

Η ανάντη σειρά των heatpipes έβρισκε λίγο σε κάποιο σημείο του side panel, καθώς αυτό δεν είναι επίπεδο σε όλη την επιφάνειά του, αλλά στο μεγαλύτερο μέρος της επιφάνειας προεξέχει προς τα έξω όπως στο παρακάτω σχήμα:

|--- (heatpipe)

/ ---

| ---

|

|

\

|

Αναγκαστικά κύρτωσα λίγο το side panel τοπικά μέχρι τα δύο επίμαχα (ανάντη) heatpipes να μην έχουν επαφή με το side panel.

Η επέμβαση είναι ελάχιστα διακριτή και τελικά δεν παρατηρείται κάποιος τριγμός όπως φοβόμουνα.

Για την κύρτωση του side panel χρησιμοποιήθηκε μία πένσα, λίγο σελοτέιπ και ταλκ. Το σελοτέιπ και το ταλκ χρησιμοποιήθηκαν ως μάρτυρες των σημείων επαφής, ενώ με την πένσα πίεσα την εσωτερική επιφάνεια προκειμένου αυτή να κυρτωθεί από τη μέσα επιφάνεια προς την έξω.

Αποτέλεσμα: η CPU είναι πολύ πιο δροσερή από τη μαμά ψύκτρα (αναμενόμενο).

Απομένει να ανεβάσω τα αποτελέσματα σε θερμοκρασίες και σχετικές φωτογραφίες, για να κλείσει το θέμα.

Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν με τις απόψεις τους.

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

Μετρήθηκα. 165mm από M/B μέχρι side panel.

Έχει κανείς ιδέα ποιο είναι το ύψος του επεξεργαστή από τη M/B?

Κοίταξα στο link της intel: http://www.intel.it/content/dam/www/public/us/en/documents/guides/4th-gen-core-lga1150-socket-guide.pdf

αν και αχρηστη αυτη τη στιγμη, η πληροφορια αυτη ηταν στο 4.1 table 4, δηλαδη εκει που λεει 7,781.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now