MetallicGR

Νέο, μικρότερο και φθηνότερο Raspberry Pi A+

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Νέο Raspberry Pi A+]http://www.hwbox.gr/images/news_images/general4.jpg[/NEWS_IMG] Νέα φθηνότερη και μικρότερη έκδοση του Raspberry Pi A.

Το Raspberry Pi A+ ανακοινώθηκε και επίσημα και έρχεται πλέον σε μέγεθος μικρότερο από μια πιστωτική κάρτα, ενώ είναι φθηνότερο κατά $5. Τα υποσυστήματα όπως ο Broadcom BCM2835 επεξεργαστής και η μνήμη των 256MB παραμένουν αμετάβλητες, διαθέτει 40-pin GPIO σύνδεση, microSD θύρα και ποιοτικότερο κύκλωμα ήχου. Η προτεινόμενη τιμή του είναι $20 από $25 της προηγούμενης έκδοση αν και μερικά καταστήματα το διαθέτουν και στα £15.51(17.74?).

[img_alt=Νέο Raspberry Pi A+]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture36629.jpg[/img_alt]

[video=youtube;KTjZLagZwKQ]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

το ειδα και λεω εχει γουστο να εβγαλαν τιποτα πιο γρηγορο τωρα που πηρα το β+
B+ σε κάθε περίπτωση... αυτό παραείναι low-low-low σε όλα του...

Παίδες για ποια χρήση τα αγοράσατε τα Rasberry; Τα χρησιμοποιείται πιο πολύ σα programming platform ή κάπως αλλιώς; Ρωτάω από περιέργεια περισσότερο, γιατί βλέπω και σε ξένα fora ότι αγοράζει πολύς κόσμος. Σ' αυτά μπορείς να βάλεις και κάνα DOS ξέρω 'γω να κάνεις κέφι; Ή τίποτα παλιά windows? :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν media player (XBMC / openELEC), δες εδώ το δικό μου -> Raspberry Pi: XBMC mini box @ ~45??

αλλοι σαν HiFi κέντρο ήχου, μαζί με DAC κλπ...

Αλλοι σαν programming boards, κέντρο ελέγχου κλπ...

Γενικώς, λόγω των GPIO, η φαντασία των χρηστών είναι τα όρια του... δες εδώ:

20 awesome ways you can use a Raspberry Pi - Gearburn

Raspberry Pi web server - Home

http://www.southampton.ac.uk/~sjc/raspberrypi/

PiPlay (formerly PiMAME) | Gaming and Emulators for the Raspbery Pi | Shea Silverman

από supercomputer project, μέχρι αυτόματο feeder για κατοικίδια... ότι μπορεί να φανταστεί κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες για ποια χρήση τα αγοράσατε τα Rasberry; Τα χρησιμοποιείται πιο πολύ σα programming platform ή κάπως αλλιώς; Ρωτάω από περιέργεια περισσότερο, γιατί βλέπω και σε ξένα fora ότι αγοράζει πολύς κόσμος. Σ' αυτά μπορείς να βάλεις και κάνα DOS ξέρω 'γω να κάνεις κέφι; Ή τίποτα παλιά windows? :D

ετοιμαζω πτυχιακη πανω σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Παίδες για ποια χρήση τα αγοράσατε τα Rasberry; Τα χρησιμοποιείτε πιο πολύ σα programming platform ή κάπως αλλιώς; Ρωτάω από περιέργεια περισσότερο, γιατί βλέπω και σε ξένα fora ότι αγοράζει πολύς κόσμος. Σ' αυτά μπορείς να βάλεις και κάνα DOS ξέρω 'γω να κάνεις κέφι; Ή τίποτα παλιά windows? :D

Doyouevenliftbro-1.jpg

Τι dos & windows να βάλεις :P ARM πυρήνα έχει, εποχής nokia 5800- . Andoid© :shifty: και κάποιες διανομές linux μπαίνουν.

Τώρα για τι χρήση κάνει ο καθένας..γούστα είναι αυτά. Κάποιοι σηκώνουν server minecraft, άλλοι βάζουν xmbc και το βάζουν στην TV κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

xp δεν τρεχουν native λογω αρχιτεκτ. μονο με emulator αλλα δν αξιζει

τρεχουν οτι μπορεις να τρεξεις σε Linux, στο δικο μου εχω Debian (raspbian)

δεν ειναι ιδιαιτερα δυνατο, αλλα εχει παρα πολλες δυνατοτητες και ελαχιστη καταναλωση

μετα την πτυχιακη θα το δουλεψω σαν κατεβαστηρι/nas με εξωτ. σκληρο δισκο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now