Recommended Posts

Βασικά καλησπέρα σας :hehe: Ρίχνω επί τόπου ένα mention σε όσους θυμάμαι τώρα ότι ασχολούνται με την φωτογραφία.

[MENTION=257]Jason[/MENTION] [MENTION=3222]barfastic[/MENTION] [MENTION=166]billpeppas[/MENTION] [MENTION=135]WebHunter[/MENTION] [MENTION=602]PinwmpireS[/MENTION] [MENTION=132]crustytheclown[/MENTION] [MENTION=25]DarkSaga[/MENTION] Άντε θα βάλω μέσα και τον [MENTION=230]AMDnord[/MENTION] να μην παραπονιέται.

Εδώ και 5 χρόνια ο αδερφός μου έχει την Sony DSC-H10, την οποία χρησιμοποιούσα εγώ περισσότερο για να λέμε την αλήθεια. Τον τελευταίο 1 μήνα περίπου όμως, έχει αρχίσει και ασχολείται εντατικά. Την έβαλε σε manual mode, διάβασε για τις ρυθμίσεις της στο Internet, να μάθει και δυο πράγματα παραπάνω και ξεκίνησε τους πειραματισμούς. Έφτασε όμως σε ένα συμπέρασμα: Είναι gtp η συγκεκριμένη αν θες να ασχοληθείς περισσότερο :hehe:

Κοιτώντας τις DSLR είναι μεταξύ αυτών των δύο μέχρι στιγμής: Nikon D3100 Kit | Skroutz.gr & Sony SLT-A58K Kit | Skroutz.gr Όπως καταλάβατε μιλάμε για budget ~350?. Αργότερα και αναλόγως με το πόσο ψήνεται ή τι ακριβώς θέλει να φωτογραφίζει κυρίως, θα αγοράσει και κάποιον άλλο φακό. Το θέμα είναι να γίνει η αρχή.

Ποια θα προτείνατε σε αυτά τα χρήματα εκ των δύο; Έχετε κάτι άλλο κατά νου; Να σας πω κιόλας ότι του αρέσει πολύ να βγάζει φωτογραφίες το φεγγάρι, τον ουρανό και τοπία. Ο 18-55 της 3100 κάνει για αυτή τη δουλειά;

Αυτά, ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Εαν θες την γνώμη μου...

Αγοράζεις τώρα ένα καλό σώμα (προσωπικα NIKON, αλλα περι ορέξεως...), οχι απαραίτητα full frame, και στη συνέχεια τα σκας ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ για φακό, αφου σε ενδιαφέρουν τοπια, φεγγαρια κλπ.

Το σπορ κοστιζει πολύ. Αν και οι κινέζικοι φακοί μπορούν για αρχη να σε βοηθήσουν (αλλα απο φωτεινότητα είναι κουκουρουκου).

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου (και προκατειλημμένη αν θες) είναι να ψάξει ένα μεταχειρισμένο σώμα (στην τιμή αυτή που θες βρίσκεις και nikon d300).

Από εκεί και πέρα για τα τοπία μια χαρά θα του κάνει και ένας κιτάτος 18-55...

Δεν χρειάζεται να ξοδέψει μια περιουσία,πιο πολύ θα τον βοηθήσει ένα μάθημα φωτογραφίας παρά ένας νέος φακός...

Ας μάθει τη μηχανή και μετά έρχονται και οι περίεργοι φακοί...

Εγώ ακόμα πιστεύω την καλύτερη μου φωτογραφία (για τοπίο μιλάω) την έχω βγάλει με την d3000 και τον κιτάτο φακό πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Αν τα έχει μετρητά και δεν πάει για δόσεις, το μεταχείρω είναι κορυφή. Ειδικά αν μπορείς να πας μαζί με κάποιον που θα ξέρει τι να ελέγξει.

Δε περίπτωση τώρα που θέλει κάρτα/δόσεις, δεν ξέρω αν υπάρχουν καταστήματα με μεταχειρισμένες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά καλησπέρα σας :hehe: Ρίχνω επί τόπου ένα mention σε όσους θυμάμαι τώρα ότι ασχολούνται με την φωτογραφία.

@Jason @barfastic @billpeppas @WebHunter @PinwmpireS @crustytheclown @DarkSaga Άντε θα βάλω μέσα και τον @AMDnord να μην παραπονιέται.

Εδώ και 5 χρόνια ο αδερφός μου έχει την Sony DSC-H10, την οποία χρησιμοποιούσα εγώ περισσότερο για να λέμε την αλήθεια. Τον τελευταίο 1 μήνα περίπου όμως, έχει αρχίσει και ασχολείται εντατικά. Την έβαλε σε manual mode, διάβασε για τις ρυθμίσεις της στο Internet, να μάθει και δυο πράγματα παραπάνω και ξεκίνησε τους πειραματισμούς. Έφτασε όμως σε ένα συμπέρασμα: Είναι gtp η συγκεκριμένη αν θες να ασχοληθείς περισσότερο :hehe:

Κοιτώντας τις DSLR είναι μεταξύ αυτών των δύο μέχρι στιγμής: Nikon D3100 Kit | Skroutz.gr & Sony SLT-A58K Kit | Skroutz.gr Όπως καταλάβατε μιλάμε για budget ~350?. Αργότερα και αναλόγως με το πόσο ψήνεται ή τι ακριβώς θέλει να φωτογραφίζει κυρίως, θα αγοράσει και κάποιον άλλο φακό. Το θέμα είναι να γίνει η αρχή.

Ποια θα προτείνατε σε αυτά τα χρήματα εκ των δύο; Έχετε κάτι άλλο κατά νου; Να σας πω κιόλας ότι του αρέσει πολύ να βγάζει φωτογραφίες το φεγγάρι, τον ουρανό και τοπία. Ο 18-55 της 3100 κάνει για αυτή τη δουλειά;

Αυτά, ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Άσε τις DSLR για τους "καλλιτέχνες γάμων και κηδειών" και πάρε αυτό εδώ το εργαλείο με 260 ευρώ να ξεμπερδεύεις μια και καλή.

[video=youtube;P-kkybnonbY]

Edited by IntelUser2525
Link to comment
Share on other sites

Μια καλή προσφορούλα που βρήκα εντελώς τυχαία τώρα:

Nikon D3100+18-105+70-300

( 380? για D3100 + Nikon 18-105 & Sigma 70-300 με μόλις 5700 κλίκ )

Καλύτερη επιλογή θα ήταν πάλι σε μεταχειρισμένα μια Nikon D5100 + 18-55 VR kit.

Το φεγγάρι πόσες φορές να το βαρέσεις ? ( Αν εννοείς μόνο του το φεγγάρι, zoomed in να φαίνονται details )

Παίρνει δανεικό από μαγαζί ενοικίασης φακών έναν 400άρη f/2.8 παρέα με έναν 2.0x teleconverter και το βαράει σαν να ήταν από διαστημόπλοιο :P

Οι μηχανές που ανέφερα είναι από τις πιο ιδανικές στο budget αυτό για φωτογραφία τοπίου/νύχτας/κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μην πάρεις DSLR ειδικά τα συγκεκριμένα κομμάτια Canon 1100D \ Nikon 3100 δεν αξίζουν για ότι καινούριο είναι στην αγορά αυτην την στιγμή..

Αναφέρομαι καθαρά στην ποιότητα εικόνας / Video

Άμα θέλεις να νιώθεις την γκουμούτσα στο χέρι σου και τα 5 κιλά ναι πήγαινε DSLR αλλά ταπεινή μου γνώμη είναι κατευτείαν σε MirrorLess σε αυτά τα χρήματα πέρνεις Samsung NX/Sony Alpha κτλπ..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το input, εκ μέρος του bro μου πάντα. Κάναμε μια αναζήτηση στην αγορά μεταχειρισμένων και δυστυχώς το κόστος ξέφευγε αρκετά, εκτός από μια 5100 που είχαμε βρει αλλά δεν προλάβαμε.

Εν τέλη ο Μάρκος αγόρασε την D3100 σε κόκκινο χρώμα κιόλας (βασικά είναι σαν μπορντό metallic ένα πράγμα) και κατέφθασε σε 2 μέρες. Σε σχέση με την compact Sony που είχε παλιότερα, η διαφορά είναι απίστευτη, πραγματικά η μέρα με τη νύχτα - φαντάζομαι τι θα γίνεται με πιο ακριβές μηχανές και καλύτερους φακούς. Προς το παρόν πάντως είναι απόλυτα ευχαριστημένος, θα μείνει με τον 18-55 και όταν αργότερα την συνηθίσει περισσότερο και ασχοληθεί, βλέπει μου λέει τι θα κάνει. Του έδειξα και πως να πειράζει τα raw στο photoshop + 2 βασικά πραγματάκια και από 'κει και πέρα, βλέποντας και κάνοντας, έτσι είναι αυτά. Όσο περισσότερο ασχοληθείς τόσο περισσότερο μαθαίνεις :D

[MENTION=166]billpeppas[/MENTION] Μπιλ thanks ρα, θα ρωτήσει ο Μάρκος όταν χρειαστεί. Δεν το είχα σκεφτεί καν ότι μπορείς να νοικιάσεις τέτοιο φακό ώστε να κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το είδα το thread, αλλα νομιζώ πως εκανε την καταλληλη επιλογη... την καμερουλα αυτη εχει και ο αδερφος μου, και την εχω δανειστει για δευτερο σωμα 2-3 φορες και δεν περιμενα το αποτελσμα.

οποτε περιμενουμε φωτο στις σχετικες ενοτητες σύντομα ε???? :P

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το είδα το thread, αλλα νομιζώ πως εκανε την καταλληλη επιλογη... την καμερουλα αυτη εχει και ο αδερφος μου, και την εχω δανειστει για δευτερο σωμα 2-3 φορες και δεν περιμενα το αποτελσμα.

οποτε περιμενουμε φωτο στις σχετικες ενοτητες σύντομα ε???? :P

Έχω ανεβάσει στην φωτογραφοθήκη ρα, φοβερές photos βγάζει η άτιμη!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now