ethnik471

Ερώτηση για ρύθμιση hyperx fury & o/c

Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω εναν amd fx 6300 πάνω σε μια gigabyte ga970a-ud3p μαζί με μνήμες 2x4GB Kingston hyperX Fury dual channel 1866Mhz cl10 οι οποιες οπως θα γνωρίζετε deafult δουλέυουν στο 1.5V

Η ερώτηση μου έχει ως εξής,

το pc θα το συναρμολογίσω τις επομενες ημέρες αλλα φοβάμαι μήπως η μητρική δεν αναγνωρίσει σωστά την ταχύτητα της μνήμης όπως και τα timings...

Σε αυτή την περίπτωση τι ακριβώς θα κάνω? Θα αφήσω την τάση ως έχει (1.5) και απλά χειροκίνητα θα βαλω το 1866 και τα defaul timings και όλα οκ?

Τέλος μια ακομα ερώτηση.Με όλο ο σύστημα default γίνεται να κατεβάσω το CL των ram απο το 10 στο 9? Μονο αυτό όμως, χωρις να πειράξω ρευμα,cpu ή συχνότητα μνημών...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όλα θα δουλέψουν σχετικά εύκολα, με πρώτο boot στα 1333 -> μπαίνεις BIOS -> επιλέγεις 1866 και τα υπόλοιπα τα βρίσκει μόνο του. Αν όχι, clear CMOS και βάζεις τα βασικά timming & dram voltage χειροκίνητα.

Τώρα αν θα κάνει 9άρια χωρίς αύξηση τάσης, εσύ θα μας το πεις. Αναλόγως τι chipάκια έχουν το module σου...

Link to comment
Share on other sites

Κι εδω τόσο γρήγορη απάντηση!! Και επίσης καθησυχααστική καθώς είχα ενα "αγχος" για το αν θα λειτουργήσει σωστα και αν οχι πως θα το κάνω αλλα φαίνεται σχετικά απλό...

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Πως θα καταλάβω αν θα δουλεύει σωστά με cl9? Πρέπει να τρέξω το memtest (αν το λέω σωστά..);

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλά είναι να αφήσεις ένα βαρβάτο bootable memtest για μερικά passes αν ασχοληθείς με o/c των μνημών, πριν πεις ότι "το σύστημα είναι έτοιμο" για να μην τρως μετά μπλε οθόνες σε κρίσιμες φάσεις.

Επίσης, στο ψάξιμο, είτε πας για MHz (που αν οι μνήμες σου έχουν Hynix chipάκια, θα έχουν να δώσουν αρκετά) είτε πας για πιο σφιχτά timming, δεν είναι κακή ιδέα να πειραματιστείς μέχρι τα 1.65v. Είναι "default" τάση, δεν πρόκειται να ζορίσεις (πόσο μάλλον να κάψεις) κάτι...

Link to comment
Share on other sites

αυτή θα ήταν και η επόμενη μου ερώτση για την τάση στο 1.65...

Έμεινα χωρις pc σχεδον ενα μήνα και αγόραζα το κάθε κομμάτι ξεχωριστά και τώρα που το κατάφερα μη φοβάμαι μη προκαλέσω καμια ζημιά :D

Ωραία τότε.Το μόνο που με ενδιαφέρει ειναι να κατεβάσω μια μοναδα μονο το CL...Τα άλλα προς το παρων δεν με ενδιαφέρουν. Οπότε θα κατεβάσω το bootable memtest και θα το βάλω σε φλασάκι ή cd θα το αφήσω για κανένα μισάωρο και αν όλα πάνε οκ δεν ανεβάζω την τάση, αλλιώς δοκιμάζω πάλι στο 1.65 (μιλάμε πάντα για το cl μονάχα κατεβασμενο μια μοναδα), σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για να κάνεις απλά cl9 λογικά θα στην κάνουν την χάρη. Και αν στην κάνουν @1.5 δοκιμάζει @1.65 ναι - απλά με μισαωράκι memtest δεν κάνεις δουλειά. Πρέπει να βγουν ολόκληρα passes.

Link to comment
Share on other sites

To memtest θα σου πει πότε έχει ολοκληρώσει ένα πέρασμα (pass) ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ της μνήμης. Αν την περάσει 2-3 φορές χωρίς λάθη, μπορείς να πεις με καλή βεβαιότητα ότι είσαι ok.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1152]caution[/MENTION],

λίγο offtopic

μιας και περιμένω ένα dimmάκι από τις fury, λες ότι βγαίνουν σε διάφορα revision και όχι μόνο με cfr?

θέλω να τις παντρέψω με τις 2.400ΜHz predator μου και θα ξενερώσω αν πέσω από τα 2.133MHz.

Link to comment
Share on other sites

Nope, CFR δεν πρέπει να έβγαιναν ποτέ.

AFR/MFR τα 1866+ με το 32άρι πάνω στο κουτί, micron D9QBJ σε άλλες (2x8GB) με το νέο κουτί με το κόκκινο αυτοκόλλητο. 1600άρες δεν έτυχε να δω. Δεν ξέρω τι αγόρασες, αλλά αν πετύχεις MFR ίσως να μπορεί να πας 2400 με χαλάρωμα δεύτερα τρίτα, όλες μαζί. Ότι σαπάκι MFR και να τύχεις, 2400 πρέπει να κάνει με ρεύμα...

Link to comment
Share on other sites

αυτή θα ήταν και η επόμενη μου ερώτση για την τάση στο 1.65...

Έμεινα χωρις pc σχεδον ενα μήνα και αγόραζα το κάθε κομμάτι ξεχωριστά και τώρα που το κατάφερα μη φοβάμαι μη προκαλέσω καμια ζημιά :D

Ωραία τότε.Το μόνο που με ενδιαφέρει ειναι να κατεβάσω μια μοναδα μονο το CL...Τα άλλα προς το παρων δεν με ενδιαφέρουν. Οπότε θα κατεβάσω το bootable memtest και θα το βάλω σε φλασάκι ή cd θα το αφήσω για κανένα μισάωρο και αν όλα πάνε οκ δεν ανεβάζω την τάση, αλλιώς δοκιμάζω πάλι στο 1.65 (μιλάμε πάντα για το cl μονάχα κατεβασμενο μια μοναδα), σωστά?

Δεν χρειάζεται από το 1.50 να πας στο 1.65 για να κατεβάσεις το CL στο 9 από το 10.

Μπορεί να σου κάνει το χατήρι και με 1.50 αλλά και να μην στο κάνει δοκιμάζεις με 1.55V.

Είναι πιο "χαλαροί" οι AMD από τους Intel όσον αφορά τα timings :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now