MetallicGR

Στα πόσα MHz τρέχουν οι RAM σας;

Στα πόσα MHz τρέχουν οι RAM σας;  

80 members have voted

  1. 1. Στα πόσα MHz τρέχουν οι RAM σας;

    • 1333 - 1599 MHz
    • 1600 - 1865 MHz
    • 1866 - 2399 MHz
    • 2400 - 2665 MHz
    • 2666 - 3000 MHz και πάνω
    • <1333 MHz


Recommended Posts

Όπως και σε κάθε άλλο υποσύστημα του υπολογιστή μας, έτσι και η RAM, όταν λειτουργεί ταχύτερα (σε υψηλότερα MHz), προσφέρει και τις ανάλογες επιδόσεις στον χρήστη και στις καθημερινές εργασίες του. Ειδικά οι καταναλωτές που δεν χρησιμοποιούν κάποια εξωτερική κάρτα γραφικών στο σύστημά τους θα έχουν παρατηρήσει εμφανή αύξηση των επιδόσεων με ένα κιτ μνήμης υψηλών μεγακύκλων σε σχέση με ένα χαμηλότερων, καθώς η iGPU την χρησιμοποιεί για buffer.

Βέβαια και οι υπόλοιποι χρήστες σε ένα σύστημα υψηλών επιδόσεων θα δουν διαφορά σε προγράμματα όπως το WinRar (και παρόμοια προγράμματα αποσυμπίεσης), ενώ οι overclockers και οι enthusiasts θα επωφεληθούν από τους χαμηλότερους χρόνους που θα δείξει το SuperPi 32M! Πριν από περίπου έναν χρόνο σας είχαμε ρωτήσει για την χωρητικότητα των RAM σας. Τώρα, στο σημερινό Poll της Δευτέρας η ερώτηση έχει να κάνει με τη συχνότητα στην οποία λειτουργούν οι μνήμες σας. Σαν στάνταρ απαντήσεις διαλέξαμε συχνότητες σύμφωνα με τα πρότυπα του JEDEC & XMP και εφαρμόζονται κυρίως σε DDR3 μνήμες, ενώ σίγουρα κάποια MHz από την λίστα τα συναντάμε τόσο σε DDR2 (1333 σε σπάνιες περιπτώσεις) όσο και στις πιο πρόσφατες DDR4.

Για να εντοπίσετε την ταχύτητα των RAM σας, αρκεί να κατεβάσετε το CPU-Z και να επιλέξετε το Memory tab του. Η αναγραφόμενη τιμή στο DRAM Frequency είναι και η συχνότητα που ψάχνουμε, αλλά θα χρειαστεί να τη πολλαπλασιάσετε με το 2 για να βρείτε την ονομαστική συχνότητα (Double Data Rate). Στο παράδειγμά μας 1600 MHz (800*2).

[img_ALT=Στα πόσα MHz τρέχουν οι RAM σας;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums529-picture37165.jpg[/img_ALT]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

1600MHz relaxed τα είχα τα HYK0. Βασικά δεν έχω σύστημα προς το παρόν :P

Εδώ στα Χανιά έχω 400άρες Adata DDR2 (800MHz DDR) - οπότε συμφωνώ με τον Γορίλα, γιατί δεν έχει και κάτω από 1333; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Kingston 2133@2666, γιατί έτυχε να έχουν ok chips.

Μέρα με την νύχτα οι επιδόσεις στον 3770k ε! NOT!

Αλλά έχω ξενερώσει, θέλω 32GB και δεν με νοιάζει να είναι και 1866...

Link to comment
Share on other sites

Kingston 2133@2666, γιατί έτυχε να έχουν ok chips.

Μέρα με την νύχτα οι επιδόσεις στον 3770k ε! NOT!

Αλλά έχω ξενερώσει, θέλω 32GB και δεν με νοιάζει να είναι και 1866...

εγω θελω 16gb (2x8gb γιατι εχω μονο 2 slots) αλλα θελω μινιμουμ 2400. Διαολε κανει διαφορα στα apu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now