Αρχαγγελος

Προβλημα με καινουργια Asus R9 290 4Gb DC2OC

Recommended Posts

Παρασκευη λοιπον 28 του μηνος πηγα και παρελαβα απο το ε-shop,μια καρτα R9 290 DC2OC της Asus...και αρχισαν τα προβληματα...

Το συστημα μου ειναι λιγο παλιο ...

CPU i7 980x Gulftown stock clock 3..33 GHz

RAM Corsair Dominator XMP 2006mhz

SSD Intel X-25m

PSU Silverstone 1250W olympus

Motherboard Asus Rampage III Extreme Bios 1502

Τον λειτουργω το μηχανημα εδω και 5 χροννια χωρις προβληματα

Τελοςπαντων κουμπωνα την καρτα,βγαζοντας την GT 430 που ειχα,συνδεω το καλωδια τροφοδοσιας και κλεινω το κουτι περιμενοντας να δουλεψει...

Αμ δε...πρωτο boot τιποτα τα ανεμιστηρακια ομως ολα στο φουλ

Βαζω με τα πολλα στο λαπτοπ το ROG CONNECT και σε καθε boot εβλεπε το λαθος CMOS ERROR...

Κλεινω το μηχανημα και χρησιμοποιωντας το κουμπι για CMOS RESET στο back panel....κανω και αυτο

Ανοιγω παλι το μηχανημα κανενα σημα στο μονιτορ μαυρη οθονη σε σταντ μπαι μοντ εδειχνε..αλλα το ROG CONNECT αναφερει boot successfull,πραγμα που σημαινει ειχα μπει windows..

Τεσπα με τα πολλα...αφου τσεκαρα τασεςι στο 12V rail με το βολτομετρο και τους αντιστοιχους κονεκτορες του motherboard,βλεπω οτι ολα καλα...

Κανω ενα ρεσετ στο μονιτορ...και βουαλα εχω εικονα αλλα...η καρτα τωρα με κανει τα εξης νουμερα

Καθε φορα που ανοιγει το μηχανημα σε ανυποπτο διαστημα (μπορει να ειναι 10 λεπτα μπορει και 10 δευτερολεπτα) ακουω τον ανεμιστηρα να δουλευει στο φουλ,και χανω την εικονα σαν το μονιτορ να μπαινει σε σταντ μπαι μοντ...δοκιμασα και αλλο μονιτορ τα ιδια και εκει...

Την τσεκαρα για θερμοκρασιες δεν πηγε πανω απο 62 βαθμους ουτε σε ενα απο τα 10 benchmarks που προσπαθησα να τρεξω,σημειωτεον σε ολα ειχα μαυρη οθονη εκτος απο ενα...Τους drivers της Νvidia τους αφαιρεσα με το DDU αλλα εχω κανει και νεο ινσταλλ τα windows 7...εχω ακομη 6 μερεσ μεχρι το DOA να τελειωσει καμμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει αν εινα να την γυρισω την καρτα στο ε-σοπ να μου την αλλαξουνε...πειτε καμμια ιδεα ρε παιδεσ γιατι εχω δει πολλα προβληματα σε PC αλλα παρομοιο ποτε και εχω κολλησει λιγο...Eυχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε αν η καρτα δεν παταει καλα στο pci slot

παρομοιο προβλημα ειχα με 2 καρτες σε 2 διαφορετικα αναπηρα κουτια

στο τελος αγανακτησα και στα 2 εβαλα ροδελες πισω απο την mobo ωστε να ειμαι σιγουρος οτι παταει μεσα η καρτα

και τα 2 κομπλε

(καλα ειχες 1250w psu για την 430? :hehe: )

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε αν η καρτα δεν παταει καλα στο pci slot

παρομοιο προβλημα ειχα με 2 καρτες σε 2 διαφορετικα αναπηρα κουτια

στο τελος αγανακτησα και στα 2 εβαλα ροδελες πισω απο την mobo ωστε να ειμαι σιγουρος οτι παταει μεσα η καρτα

και τα 2 κομπλε

H καρτα σιγουρα παταει μεσα στο σλοτ,γιατι εκτος απο οτι βιδωθηκε πανω στο κουτι,εις διπλουν το pcie slot,εχει και κουμπωμα που κανει κλικ οταν μπαινει η καρτα...αλλωστε αν δεν ειχε μπει μεσα δεν θα αναβε το πρασινο φωτακι της σημαδι οτι παιρνει ρευμα απο το συστημα...

Link to comment
Share on other sites

H μητρική σου έχει latest, δες αν έχει latest firmware και η κάρτα και αν ναι, pull the DOA trigger - το ότι μαρσάρει τα fan και χάνεις την εικόνα πάει να πει ότι κάνει "restart" για κάποιο λόγο.

Και αν στο έκανε μόνο στα windows, άντε να δοκίμαζες ένα clean install αλλά και στο boot... hardwarίλα...

Link to comment
Share on other sites

και τι αμα κανει κλικ?

στην μια ειχα 2 βιδες τερμα σφιγμενες

αν ειναι αναπηρο το κουτι σου τι να σου κανουν οι βιδες και τα κομπλερ

μιλαω για το κοκκινο σημειο που δεν εκανε επαφη σε εμενα

το κιτρινο σημειο, αν τερματιζει πισω στο κουτι, δεν αφηνει την καρτα να κουμπωσει πληρως επισης

btw το κλικ σημαινει οτι κουμπωνει οχι στο κοκκινο σημειο, αλλα στην αλλη ακρη του pci slot

inserting-video-card.jpg

σε τετοια περιπτωση, αν δεν βρει pci καρτα, δινει εικονα μεσω του onboard vga/dmi/dvi

παω στοιχημα οτι οταν συμβαινει αυτο, εχεις εικονα απο εκει :hehe: (οταν στο κανει στο boot αυτο ενοω)

inserting-video-card.jpg

inserting-video-card.jpg

inserting-video-card.jpg.c56644171e17367

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

και τι αμα κανει κλικ?

στην μια ειχα 2 βιδες τερμα σφιγμενες

αν ειναι αναπηρο το κουτι σου τι να σου κανουν οι βιδες και τα κομπλερ

μιλαω για το κοκκινο σημειο που δεν εκανε επαφη σε εμενα

το κιτρινο σημειο, αν τερματιζει πισω στο κουτι, δεν αφηνει την καρτα να κουμπωσει πληρως επισης

[ATTACH=CONFIG]37893[/ATTACH]

Δεν παιζει αυτο,τουλαχιστο σε αυτο το κουτι εχω καρφωσει μεσα ποιο μεγαλες σε μεγεθος καρτες οπως HD5990,GTX 580 Gainward 3GB Phantom OC edition κτλ...ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα ...Το κουτι ειναι ενα Corsair 700D...και τελος παντων αν η καρτα δεν κουμπωσει σωστα δεν παιρνει και ρευμα απο το pcie slot με αποτελεσμα να μην αναβουνε τα αντιστοιχα φωτακια τροφοδοσιας πρασινα αλλα να παραμενουνε κοκκινα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει αυτο,τουλαχιστο σε αυτο το κουτι εχω καρφωσει μεσα ποιο μεγαλες σε μεγεθος καρτες οπως HD5990,GTX 580 Gainward 3GB Phantom OC edition κτλ...ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα ...Το κουτι ειναι ενα Corsair 700D...και τελος παντων αν η καρτα δεν κουμπωσει σωστα δεν παιρνει και ρευμα απο το pcie slot με αποτελεσμα να μην αναβουνε τα αντιστοιχα φωτακια τροφοδοσιας πρασινα αλλα να παραμενουνε κοκκινα...

αν δεν πατανε συγκεκριμενα pins, μια χαρα παιρνει ρευμα και σου βγαζει το bug

Link to comment
Share on other sites

Απλά αν έχεις την ευχέρεια και πριν μπλέξεις με το κιτρινομάγαζο, αν έχεις πρόσβαση και σε ένα δεύτερο σύστημα δεν θα ήταν κακή ιδέα... γιατί και οριακή επαφή μπορεί να είναι όπως λένε τα παιδιά - αλλά και "χτυπημένη" κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η καρτα αλλαχτηκε κανενα θεμα με την καινουργια καρτα...ειναι πολυ καλη...!

Άντε μπράβο. Ωραία κάρτα και εγώ την 290 καλοβλέπω. Από θόρυβο τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now