blackdemon

Προβληματα με coil whine στις 970 gpu.....

Recommended Posts

Μιας που βγηκαν οι maxwell ειπα κι εγω να αλλαξω την 670 μου με μια 970 Strix.... Εκει αρχισαν και τα προβληματα μου.... Οταν την εβαλα στο συστημα μου με το που ανοιγω ενα παιχνιδι η καρτα στριγγλιζει σαν να τη σφαζουν, ακομα και στα 80fps...... Μεχρι στιγμης εχω κανει rma 3 και η 4η που εχω τωρα εχει και αυτη το ιδιο προβλημα, επειδη βλεπω οτι την εχουν και αλλα μελη του φορουν ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος που η καρτα του δεν παρουσιαζε τετοιο προβλημα χωρις βεβαια το vsync on...

Link to comment
Share on other sites

Yup - reporting for duty, δοκίμασα Giga G1, βαρύ μόνιμο buzz και όπου ξεφεύγουν τα fps (menu) στριγγλίζε τρελά.

C1E & EIST δεν την επηρέαζαν, Corsair & Cooler Master PSU για δοκιμές.

Περιμένουμε την δεύτερη... :/

Link to comment
Share on other sites

Και μένα το κάνει η 980 μου αλλά μόνο όταν ανοίγω το far cry 4 και μόνο στα video της εισαγωγής του παιχνιδιού μετά βγάζει το σκασμό..δεν έχω ιδέα γιατί γίνεται αυτό αλλά το θυμάμαι και σε άλλες κάρτες μου..αν η κάρτα σου το κάνει παντού να την γυρίσεις πίσω μα εγγύηση έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι κανουν και παρασιτα στον ηχο.... Και απ'οτι λεει ο φιλος venisk και οι 980 το εχουν.... Περιμενα να φερει το eshop καινουρια παρτιδα μηπως ειναι καλυτερες αλλα μαπα και η 4η...

Link to comment
Share on other sites

Σιγά και η 680 και η 780 έκαναν το ίδιο πράγμα για 10 δεύτερα που μπαίνει το intro ενός παιχνιδιού who cares για το coil whine? Αν είναι όπως του φίλου μας όλη την ώρα φυσικά και είναι θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα (δεν θυμάμαι που ίσως στο overclock.net ίσως αλλού) πως σε κάποιες περιπτώσεις το coil wine έφυγε μετά από κάμποσες ώρες stressing στις κάρτες. Εμένα η 970 δεν μου εμφάνισε τίποτα οπότε δεν μπορώ να επιβεβαιώσω.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έπρεπε να λένε και στα αυτοκίνητα, στους κόφτες κανα 3 ωρο για να τους περάσει το κόλλημα...μιλάμε θα μπιπ στο τάληρο...quad sli 980 θα είχα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Perik την τεσταρες σε game menus και λοιπα χωρις να εχεις το vsync on και σου δουλεψε σωστα??? Σκεφτομαι να την αλλαξω με 290x στην ιδια τιμη... Το ωραιο παντως ειναι οτι οσες φορες την παω πισω μου την αλλαζουν αρα σημαινει οτι το coil whine ειναι οντως υπερβολικα δυνατο και δεν ειμαι εγω το στραβοξυλο...:beguiled:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Perik την τεσταρες σε game menus και λοιπα χωρις να εχεις το vsync on και σου δουλεψε σωστα??? Σκεφτομαι να την αλλαξω με 290x στην ιδια τιμη... Το ωραιο παντως ειναι οτι οσες φορες την παω πισω μου την αλλαζουν αρα σημαινει οτι το coil whine ειναι οντως υπερβολικα δυνατο και δεν ειμαι εγω το στραβοξυλο...:beguiled:

Έχω παίξει farcry 4 και assassins creed unity. Πάντα χωρίς vsync και την έχω και oced αρκετά. Στα μενού ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες (71-73) και ακούγονται περισσότερο τα ανεμιστήρια αλλά δεν τσιρίζουν.

Γενικά είμαι αρκετά ψυχάκιας με την ησυχία του πισιού, οπότε σίγουρα θα τα άκουγα και θα με ενοχλούσαν. Τώρα βέβαια, κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά αυτιά και είναι ευαίσθητος σε διαφορετικές συχνότητες.

Θα σου έλεγα πάρε ένα πιστωτικό και πάρε την υλοποίηση της GB, αλλά το λέω γιατί εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος απ τη δικιά μου και από άποψη απόδοσης και από άποψη θορύβου.

Πάντως δεν είναι η ιδέα σου, μην ανησυχείς δεν είσαι εσύ στραβόξυλο :D . Πολύς κόσμος μιλάει για το coil whine.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάντως ότι το coil wine warrants RMA ποτέ δεν το κατάλαβα.. Όχι ότι μας χαλάει βέβαια

Sent from my Oneplus One using Tapatalk

Κάρτα γραφικών αγοράζουμε - όχι σφυρίχτρα...

Κάθεσαι ψάχνεις semi passive κομμάτια για να έρθει η κάρτα να κάνει σαν τσαγιέρα;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ομως δεν ειναι το φορτιο, ειναι τα fps..... Οταν με ενα light παιχνιδι το buzzing ειναι δυνατοτερο απο τα fans τοτε silent gaming my ass.. Λαμβανοντας υποψιν και το γεγονος οτι η εξοδος ηχου της μητρικης θα ειναι unusable απο τα παρασιτα αν την κρατησω, τοτε πουλους, παει και η 4η για rma.... Το θεμα ειναι οτι μενω παλι χωρις gpu...

Επομενως κανεις δεν εχει gpu χωρις προβλημα απο εδω μεσα... Φοβερο launching της νεας καρτας με cherrypicked κομματια στους reviewers....

Edited by blackdemon
Link to comment
Share on other sites

Θα πω τρελή γενικολογία και "δράκο" αλλά από το μικρό προσωπικό μου δείγμα ΓΕΝΙΚΑ οι custom asus είναι που μου είχαν τα λιγότερα κρούσματα whining...

Στις 970 δεν είναι πάντως όπως παλιά, παραείναι πολλά κρούσματα και δεν είναι το 0db που μας επιρεάζει. Λογικά το βραδάκι θα ξέρω για την δεύτερη G1.

[MENTION=522]ThReSh[/MENTION], εσύ είσαι στην δεύτερη ή στην τρίτη ρε; :D

Link to comment
Share on other sites

γενικα, για ολες τις εταιριες υπαρχουν παραπονα για το προβλημα.

μπορεις να τη δωσεις πισω στο καταστημα και να παρεις r9 290χ msi gaming ή πρεπει να παρεις την ιδια?

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδες, στην τελευταια που πηρα το whine ηταν λιγοτερο απο τις αλλες 3, την αφησα να τρεχει σε ενα game menu στα 1000fps ενα 2μερο και τωρα ο θορυβος εχει σχετικα, εχει ενα buzzing αλλα τουλαχιστον δεν κανει αυτο το high pitch whine.... ακομα θελω να τεσταρω αν εξακολουθει να κανει παρασιτα στην εξοδο ηχου...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now