automatos

Bios flash σε καρτες γραφικων (υπαρχει οδηγος???)

Recommended Posts

καλησπερα σε ολη την κοινοτητα

εχω στη κατοχη μου 2 280χ οι οποιες ειναι της gigabyte oc edition

ολοι γνωριζουν οτι ειναι rebrand της 7970 .

εχουν ηδη απο την εταιρια ενα oc στα 1100 πυρινα και μνημη στα 1500 με ρευμα 1,2 αν θυμαμαι καλα .

μεσω afterburner και trixx δεν μπορω να πειραξω το ρευμα ομως

εκει επεσε το ματι μου σε custom bios που τα ποσταρουν συνηθως στο techpowerup για ολες τις καρτες ,

βρηκα λοιπον το αντιστοιχο bios για τις καρτες μου το θεμα ειναι πως το φλασαρω?

οι οδηγοι που βρηκα δεν μπορω να πω οτι ειναι και τοσο αναλυτικοι και επειδη ειναι λιγο λεπτο το θεμα bios flash μιας και κατι να παει στραβα κλαις την/τις καρτα/καρτες για πλακα (αληθεια οι συγκεκριμενες εχουν 1 διακοπτη για αλλαγη bios αν κατι παει στραβα μπορω να γυρισω τον διακοπτη και να γυρισει παλι στο μαμα bios ???)

ερχομαι και ρωταει υπαρχει καπου καποιος ελληνικος οδηγος και αναλυτικος ταυτοχρονα ?

οποιαδηποτε βοηθεια χρησιμη

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πια, σε αυτές τις κάρτες μπορείς να flashάρεις και με το winflash από windows - χωρίς να μπεις στην διαδικασία για bootable USB & dos commands - αλλά αυτό δεν σημαίνει ούτε ότι έτσι απλά θα παίξει οποιοδήποτε BIOS επιλέξεις ούτε ότι δεν μπορεί να γίνει στραβή.

Πάντως αν κρατήσεις backup το original BIOS (με το latest gpuz) και βεβαιωθείς από πριν ότι και οι δύο θέσεις του διακόπτη περιέχουν λειτουργικά BIOS, τότε μπορείς να ξεκινήσεις τα πειράματα που θέλεις με σχετική ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για windows και αρκετά self explanatory χρήση

Download ATI Winflash 2.6.7 | techPowerUp

δύο pointer για την χρήση της:

-μην τρέχεις παράλληλα άλλα πράματα κατά το flashάρισμα.

-αν σου πει ότι είσαι write protected θα πρέπει να δώσεις τις αντίστοιχες εντολές από elevated cmd.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now