fedox

Βοήθεια για επιλογή μητρικής Z97

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, ψάχνω μητρική Z97 έως 150? περίπου, ίσως και παραπάνω αν τα αξίζει.

Ξέρω, έβαλα πάααρα πολλές αλλά δε μπορώ να αποφασίσω :numbness:

Έτεινα προς την MSI Z97 Gaming 5 που είναι και total black αλλά μου φαίνεται ότι της λείπουν κάποια χαρακτηριστικά όπως έξοδος οπτικής ίνας, mSATA που τα έχουν φτηνότερες μητρικές της MSI και έλεγα μήπως την έχουν "πετσοκόψει" και αλλού για να κρατήσουν την τιμή χαμηλά.

Εσείς τι προτείνεται; Γενικά θα ήθελα να περιέχει όσο το δυνατόν περισσότερα χαρακτηριστικά και ας μην χρησιμοποιηθούν ποτέ. Καλύτερα να δώσω 10-15? περισσότερα παρά να τα χρειαστώ στο μέλλον και να μην τα έχω.

Ξέχασα, μιας και είστε πιο ψαγμένοι, βλέπω και μερικές έχουν περισσότερες φάσεις τροφοδοσίας για παράδειγμα, αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω και να προτιμήσω κάποια από αυτές; Με overclocking θα ασχοληθώ ελάχιστα, άντε να δω πόσο ανεβαίνει ο επεξεργαστής, να τρέξω μερικά τεστ, αυτά πάνω κάτω.

Δεν νομίζω να τον έχω να δουλεύει υψηλότερα τον επεξεργαστή, και αν τον έχω, θα παίζει ελάχιστα παραπάνω.

Edited by fedox
Link to comment
Share on other sites

Για τι χρήση θα είναι?

Εγω θα πήγαινα στην ASROCK Z97 Exteme 6

Λίγο απ' όλα και φυσικά αρκετό gaming.

Το υπόλοιπο σύστημα λογικά θα είναι: Intel i5 4690K, Prolimatech Mega Shadow, Asus R9 280X, Kingston HyperX Beast 8GB 2400MHz, OCZ Vertex 4.

Αυτό που θέλω είναι το γιατί να προτιμήσω την μια σε σχέση με τις άλλες και όχι απλά ένα asus, gigabyte etc. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λίγο απ' όλα και φυσικά αρκετό gaming.

Το υπόλοιπο σύστημα λογικά θα είναι: Intel i5 4690K, Prolimatech Mega Shadow, Asus R9 280X, Kingston HyperX Beast 8GB 2400MHz, OCZ Vertex 4.

Αυτό που θέλω είναι το γιατί να προτιμήσω την μια σε σχέση με τις άλλες και όχι απλά ένα asus, gigabyte etc. Ευχαριστώ!

Η ASROCK EXTREME 6 έχει λίγο απόλα και επιπλέον Μ.2 gen3 x4

Από την άλλη η ASUS όσο πάει βγάζει και λιγότερα bios updates.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα [MENTION=14231]fedox[/MENTION], όποια και να πάρεις οι επιδόσεις θα είναι πάνω κάτω οι ίδιες με διαφορά στον Μ.Ο. στο 0,2%.

Από εκεί και πέρα όλες είναι αξιόλογες σαν μάρκες. Το θέμα με τα χαρακτηριστικά θα έλεγα να το πάρεις ανάποδα.

Δες τι χρειάζεσαι κυρίως από USB και ήχο και πράξε ανάλογα.

Στο λέω αυτό επειδή το θέλεις για PC που θα κρατήσει χρόνια και έτσι και αλλιώς ότι και να έχει ημητρική επάνω

σε 2-3 χρόνια εάν θέλεις να την πουλήσεις τίποτα από αυτά δεν θα της δίνει μεταπωλητική αξία.

Άντε ίσως το Μ.2 gen3 x4 της ASRock Extrem6 να είναι συν..αλλά μέχρι τότε θα είναι "αντίκα".

Το μόνο σίγουρο είναι πως με όλες θα κάνεις την δουλειά σου και μάλιστα παραπάνω απο καλά!

Αλλά μέσα στην λίστα σου έχεις ανόμοια μοντέλα! Δεν έχει καμία σχεση η ASUS Pro με την Gaming 7 της MSI για παράδειγμα.

Οι φάσεις τροφοδοσίας που ρωτάς...όσες περισσότερες τόσο το καλύτερο...αλλά πιο πολύ για γερό overclocking αυτό.

Άλλες έχουν πραγματικές φάσεις, άλλες έχουν doubler (τις διπλασσιάζουν) αλλά εσύ δεν θα καταλάβεις τίποτα από διαφορές!

Όλα για τον βωμό του marketing!

Συμφέρουσα και τίμια (ίσως η περισσότερο συμφέρουσα και τίμια) αγορά είναι η ASrock Extreme 6 αλλά με φτωχό bundle. Από features όμως είναι κορυφή!

Πολύ καλή φυσικά είναι η Asus Maximus VII που λές με τεράστιο bundle και όμορφο χρωματικό συνδιασμό.

Οι MSI Gaming 5 και 7 κινούνται στα πλαίσια της ASUS αλλά είναι λίγο δυσευερετες στην Ελλάδα.

Την Gigabyte την Sniper άφησε την όπως και την ASUS την Pro όπως και την MSI GD65.

Με την UD3 θα έισαι πάλι υπερκαλυμμένος και την Gigabyte Gaming 7 θα την έχεις για μια ζωή!

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος να γίνουμε και εμείς.

Το CAP σου έιναι 150?? Να ξεκινήσουμε απο εκεί?

Ρωτάω γιατι πολλές τα ξεπερνάνε τα 150?.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, έλεγα να κυμανθώ στα 150? πάνω - κάτω αλλά αν μια μητρική αξίζει τα περισσότερα χρήματα, θα τα διαθέσω λογικά γιατί αν κρίνω από την τωρινή κατάσταση θα την κρατήσω για αρκετά χρόνια.

Ωραία η ASrock Extreme 6 αν και δεν έχω εμπειρία από ASrock. Επίσης ανεβαίνει αρκετά και έλεγα να παίξω με άλλο χρωματικό συνδυασμό.

Asus: -> Asus, αρκεί...

MSI: Την MSI Z97 Gaming 5 την αποκλείω οπότε μας μένουν η MSI Z97 Gaming 7 & MSI Z97-GD65 Gaming. Γιατί όχι για την MSI Z97-GD65 Gaming;

Gigabyte: Ωραία η Gigabyte Z97X-UD3H-BK αλλά σε αυτή τη τιμή άλλες έχουν περισσότερα features. Πχ τις λείπουν τα κουμπιά on/off, το debug LED...

Gigabyte Z97X-Gaming 7, τα λόγια είναι περιττά...

Είχα καταλήξει στην MSI Z97-GD65 Gaming αλλά το σχόλιο σου με έβαλε σε σκέψεις, υπάρχει κάποιος λόγος που προτείνεις να την αφήσω;

Link to comment
Share on other sites

Ναι...με μπέρδεψες με το 1ο σου post και σου είπα να την αφήσεις γιατί έγραψες πως άμα είναι να πάρεις μια καλύτερη,

να δώσεις παραπάνω ???α τώρα και από την άλλη είπες 150? αλλά περισσότερες από τις μισές από αυτές που είπες έχουν πάνω από τα 150?. Οπότε σου είπα να αφήσεις τις entry μητρικές και να πάς σε καλύτερες αφού ήθελες features τα οποία δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ.

Ας το πάρουμε ανάποδα λοιπόν.

Οι επιδόσεις των μητρικών με Z97 είναι άμεσα συνδεδεμένες με το Chipset, συνεπώς δεν θα δεις ΚΑΜΙΑ διαφορά είτε πάρεις μητρική των 90? είτε των 400?.

Οι τιμές αλλάζουν πρός τα πάνω ανάλογα κυρίως τα features και το bundle.

Ακόμα πιο απλά, τον 4690K θα τον καλύψουν όλες οι μητρικές ακόμα και σε κατάσταση Overclocking με υδρόψυξη.

Επειδή παραπάνω έθιξες και το οπτικό θέμα, πές μας τι έχεις στο μυαλό σου και μετά να δούμε τα features.

Στο πρώτο post έγραψες για οπτική ίνα και msata. Αυτά θα τα χρειαστείς? Έχεις σκοπό να τα χρησιμοποιήσεις?

Μέχρι 150?

1. Asus Z97-Pro Gamer | Skroutz.gr 136?

2. Gigabyte G1.Sniper Z97 | Skroutz.gr 141?

3. Gigabyte Z97X-Gaming 5 | Skroutz.gr 143?

4. Asrock Fatal1ty Z97X Killer | Skroutz.gr 146?

5. MSI Z97 Gaming 5 | Skroutz.gr 146?

6. MSI Z97 Gaming 5 | Skroutz.gr 146?

Οι παραπάνω μητρικές είναι σχεδόν όλες ίδιες. Η ASUS Z97 Pro Gamer έχει κάρτα ήχου 8.1 και όλες οι άλλες 7.1.

H ASRock είναι η μοναδική που έχει 1 M.2 (PCIe Gen2 x2 & SATA, Supports 30mm, 42mm, 60mm, 80mm, 110mm M.2 devices).

Και μετά η διαφορά είναι κυρίως στο πόσες USB2.0 και πόσες USB3.0 έχουν.

Το πρόβλημα στο skroutz είναι πως στις θύρες USB γράφει μόνο γι'αυτές που βγαίνουν πίσω στην μητρική και όχι για πόσες έχει εσωτερικά. Και με μια γρήγορη ματιά είδα πως έχει μόνο τα κύρια χαρακτηριστικά και δεν αναφέρει τίποτα από τα επιπλέον.

ΠΧ. Στην ASRock λέει 2x USB2.0 και 6x USB3.0 αλλά η μητρική αυτή έχει 8 USB 3.0 (2 Front, 6 Rear), 6 USB 2.0 (4 Front, 1 Rear, 1 Fatal1ty Mouse Port).

Προσωπικά πιστευω πως όλες αυτές σε καλύπτουν. Ειναι όλες ίδιες. Δές ποια σου αρέσει πιο πολύ οπτικά και προχώρα.

Εάν δε νοιάζει κάτι συγκεκριμένα, μάλλον θα πρέπει να μπείς στα site των εταιριών να τα ψάξεις ένα προς ένα γιατι

από features έχουν όλες πάρα πολλά - είτε hardware είτε software - και δεν ξέρω εάν ψάνχεις κάτι συγκεκριμένο.

Πάνω από 150?

7. MSI Z97-GD65 Gaming | Skroutz.gr 159?

8. Gigabyte Z97X-UD3H-BK | Skroutz.gr 160?

9. Gigabyte Z97X-Gaming 7 | Skroutz.gr 172?

10. Asus Maximus VII Ranger | Skroutz.gr 172?

11. MSI Z97 Gaming 7 | Skroutz.gr 179?

Παρόμοια είναι και η φάση με τις άνω των 150?.

Οι MSI έχουν λίγο πιο τσιμπήμένες τιμές επειδή δεν υπάρχει διανομέας στην Ελλάδα

και οι ASUS πιο χαμηλές επειδή την έχουν πάρα πολλά καταστήματα.

Εάν έχεις μπλέξει και εσύ όπως και εγώ...δώσε σε bullets τι ακριβώς χαρακτηριστικό ψάνεις να το ψάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε MSI Z97-GD65 Gaming | Skroutz.gr 159?, Gigabyte Z97X-Gaming 7 | Skroutz.gr 172? & Asus Maximus VII Ranger | Skroutz.gr 172?

Τείνω προς την πρώτη μιας και ο χρωματικός της συνδυασμός μου αρέσει αρκετά + ότι δεν της λείβετε κάτι σε σχέση με τις άλλες δύο και είναι και οικονομικότερη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα την μητρικη την θελω να εχει καλη καρτα ηχου και γρηγορη ανταποκρηση σε video και ταινιες,και ενα καλο overclocking gia G3258 επεξεργαστή.Εχω δει την z97 g1 sniper..έχετε άλλη υπόψη με τα ίδια χρήματα?Eυχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now