MetallicGR

PC vs Dust: Πόσο συχνά καθαρίζετε το PC σας;

PC vs Dust: Πόσο συχνά καθαρίζετε το PC σας;  

78 members have voted

  1. 1. PC vs Dust: Πόσο συχνά καθαρίζετε το PC σας;

    • Καθημερινά
      2
    • Τακτικά (1 φορά την εβδομάδα)
      1
    • Συχνά (1 φορά στις 2 εβδομάδες)
      7
    • Περιστασιακά (1 φορά το μήνα)
      13
    • Όχι τόσο συχνά (1 φορά στους 2 μήνες)
      43
    • Καθόλου
      12


Recommended Posts

Σκόνη. Ίσως ο μεγαλύτερος εχθρός όλων των χρηστών και πάνω απ' όλα, των ίδιων των υπολογιστών μας μιας και μακροπρόθεσμα μπορεί να επηρεάσει τις επιδόσεις με αρνητικές συνέπειες. Η σκόνη εισχωρεί στον υπολογιστή από τους intake (προφανώς) ανεμιστήρες, καθώς και από κάθε άλλη οπή του κουτιού με τέτοιο τρόπο, που θα μπορούσαμε κάλλιστα να πούμε ότι το... σύμπαν σχεδόν συνωμοτεί εναντίων μας! Τα κύρια μέρη που συσσωρεύεται είναι τα heatsinks και οι ανεμιστήρες, ενώ για να διατηρήσουμε σε φόρμα τον Η/Υ μας θα πρέπει να τον καθαρίζουμε τακτικά.

Ευτυχώς σε αυτό έχει βοηθήσει και η βιομηχανία με πολλούς κατασκευαστές να λανσάρουν "ειδικά κατασκευασμένα" προϊόντα που υπόσχονται να αντιμετωπίσουν τη σκόνη με διάφορους τρόπους. Προϊόντα όπως ανεμιστήρες, Cases μέχρι και κάρτες γραφικών, φέρουν μηχανισμούς και τεχνολογίες που μειώνουν τη σκόνη που τελικά θα "κάτσει" επάνω στο υποσύστημα, αυξάνοντας κατ' επέκταση τη ζωή του.

Όμως κακά τα ψέματα όμως, ο hardcore/enthusiast χρήστης δε θα σταθεί μόνο σε αυτές τις τεχνολογίες, αλλά θα επέμβει... "δυναμικά" στο εσωτερικό και θα διώξει ακόμα και τον μικρότερο "δείγμα" σκόνης. PC vs Dust λοιπόν στο σημερινό θέμα μας και η ερώτηση έχει να κάνει με το "Πόσο συχνά καθαρίζετε το PC σας;"

Στις παρενθέσεις των επιλογών δίνονται για αναφορά μερικά παραδείγματα και δεν ανταποκρίνονται σε όλους. (Το "συχνά", για κάποιον μπορεί να είναι 2 φορές τη μέρα κοκ).

Ένα καθημερινό (και βρώμικο) εσωτερικό ενός PC

[img_ALT=PC vs Dust: Πόσο συχνά καθαρίζετε το PC σας;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums531-picture38288.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα όχι τόσο συχνά.

Με τα φίλτρα που έχει το κουτί δε τρελένομαι να το ανοίγω συχνά. 1 φορά το τρίμηνο είναι αρκετά.

Από την άλλη δε πρέπει να ξεχνάμε και τα λαπτοπ. Δεν είναι δυνατόν να καθαρίζεται το λαπτοπ 1 φορά το μήνα αλλά επιβάλεται να γίνεται καθαρισμός 1 φορά κάθε 1,5-2 χρόνια το αργότερο. Σε αντίθετη περίπτωση το λαπτοπ υπερθερμένεται και καίγονται κάρτες γραφικών.

Πάρτε παράδειγμα τι έβγαλα από δύο λαπτοπ πριν μερικές μέρες τα οποία ανέβαζαν θερμοκρασίες και έσβηναν:

2014-11-27130414_zps077b1dd7.jpg

2014-10-29101216_zps82d7ae27.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα όχι τόσο συχνά.

Με τα φίλτρα που έχει το κουτί δε τρελένομαι να το ανοίγω συχνά. 1 φορά το τρίμηνο είναι αρκετά.

Από την άλλη δε πρέπει να ξεχνάμε και τα λαπτοπ. Δεν είναι δυνατόν να καθαρίζεται το λαπτοπ 1 φορά το μήνα αλλά επιβάλεται να γίνεται καθαρισμός 1 φορά κάθε 1,5-2 χρόνια το αργότερο. Σε αντίθετη περίπτωση το λαπτοπ υπερθερμένεται και καίγονται κάρτες γραφικών.

Πάρτε παράδειγμα τι έβγαλα από δύο λαπτοπ πριν μερικές μέρες τα οποία ανέβαζαν θερμοκρασίες και έσβηναν:

2014-11-27130414_zps077b1dd7.jpg

2014-10-29101216_zps82d7ae27.jpg

το ιδιο ακριβως εβγαλα απο dell φιλου. νομιζε οτι ειχε χαλασει το φαν ενω κλασικα ειχε πιασει αυτο το στρωμα σκονης κλπ στην εξοδο + ειχε σφηνωσει το fan και δεν γυρνουσε.

το pc μια στο 2-3μηνο και αν.

Link to comment
Share on other sites

2 φορές το χρόνο, τη 1 καθαρίζω και την υδρόψυξη.

Λόγω φίλτρων, που καθαρίζω κάθε μήνα, η σκόνη εσωτερικά περιορίζεται σε σκέτη σκόνη και όχι χνούδι και τρίχες και γενικά είναι λίγη.

Link to comment
Share on other sites

εγώ αν δεν γίνει έτσι δεν το καθαρίζω :hehe:

11-albums188-picture38394.jpg

εννοείται δεν ειναι δικό μου εε

...3-4 φορές τον χρόνο γιατι έχουμε και κατοικίδιο και μαζεύει το άτιμο!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Στις παρενθέσεις των επιλογών δίνονται για αναφορά μερικά παραδείγματα και δεν ανταποκρίνονται σε όλους. (Το "συχνά", για κάποιον μπορεί να είναι 2 φορές τη μέρα κοκ).

Αυτό δεν το πρόσεξε κανείς ε; :P

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να είχαμε και άλλες επιλογές στο Poll [MENTION=2195]MetallicGR[/MENTION] :T:

Εγώ το καθαρίζω 2 φορές τον χρόνο...όποτε δηλαδή πέφτω στα γόνατα για να φτιάξω την προσοψη του κουτιού που την έχω ρημάξει με την καρέκλα μου

και βλέπω τα χνούδια στα φίλτρα να έχουν γίνει καρφάκια!

Φυσικά τα φίλτρα τα πλένω με σαπούνι και τα στεγνώνω με πιστολάκι για να τα βάλω πάλι σε 5 λεπτά! :D

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα καθόλου και εξηγούμαι.

Εδώ στο Ρέθυμνο τα έχω πάνω σε γραφείο χωρίς κουτί και τα καθαρίζω μια φορά το χρόνο, δηλαδή όποτε είναι να πουληθούν.

Στα Χανιά από το 2010 που έφτιαξα το home PC δεν το καθάρισα ποτέ. Ακόμη κι αν χρειάστηκε να ανοίξω το κουτί για διάφορους λόγους (καμμένο PSU, καμμένη 8800GTS, καμμένη μητρική, όταν έβγαλα την GT 430 για την 8800GTX) :hehe: Τι να κάνω δεν είμαι καθόλου ψείρας με το καθάρισμα στο hardware και δεν το έβρισκα ποτέ αναγκαίο :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now