NoOne

xfx cdbc r9 270x και ασπρη οθονη

Recommended Posts

το σπανια και τις μονες φορες που εχει συμβει ειναι σε idle οχι σε καποιο παιχνιδι.

το μονο παραξενω που εχω δει σε παιχνιδι ειναι στο LOL να κανει κατι white flicker μεσα στο game.

ειναι για rma?

το κακο ειναι οτι δεν το κανει συχνα αλλα αντε σε 2 3 μερες μια φορα.

πως θα το δει το e-shop απο εκει εχει αγοραστή.

drivers καθαρη εγκατασταση.και με παλιους και με καινουργιους το ιδιο προβλημα.

τροφοδοτικο δεν εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου σκάει σε idle - ε πρέπει να έχει θέμα με οριακά voltages/clocks. Για να το επιβεβαιώσεις μπορείς να της κόψεις τα clock down και να δεις αν θα το ξανακάνει.

Αλλά αφού στο LOL βγάζει "τρελά" νομίζω ότι είναι ο απλούστερος τρόπος για το RMA σου...

Link to comment
Share on other sites

αυτο διαβασα γενικα με τις σουπερ κλοκ καρτες και απο αλλες εταιριες στο νετ και ελεγαν για κατεβασμα ρολογιών.

δεν το βρίσκω λογικο να κατεβάσω ρολογια αφου ειναι μονταριζμενη απο την xfx να τρεχει σε αυτα.οποτε θα παω για rma.

ουτε σε furmark βγαζει κατι και απο temps ειναι μαξ 70

Link to comment
Share on other sites

Θα χάνει το stability σε low load καταστάσεις από μνήμες και ανεβοκατεβάσματα τάσεων.

Πειραματήσου αν θέλεις με άλλα clocks αλλά ναι... δεν το γλυτώνεις το rma...

Link to comment
Share on other sites

εχει σταλει στο e shop για ελέγχον και περιμένω διαγνωση.

ελπιζω να μην εχω θεματα.(που θα εχω αλλα )

σημερα που πειρα μου ειπαν οτι θα μπει για ελεγχο σημερα.την εχω παει απο τεταρτη προι στο μενιδη.........περαστικα μου.

Link to comment
Share on other sites

εχει σταλει στο e shop για ελέγχον και περιμένω διαγνωση.

ελπιζω να μην εχω θεματα.(που θα εχω αλλα )

σημερα που πειρα μου ειπαν οτι θα μπει για ελεγχο σημερα.την εχω παει απο τεταρτη προι στο μενιδη.........περαστικα μου.

Γιατί περαστικά σου ωρέ?

Μέχρι τώρα είναι όλα οκ. Μην τα γρουσουζεύεις! :D

Link to comment
Share on other sites

μια βδομαδα εχει περασει και ακομα το e-shop τπτ δεν εχει κανει με την καρτα.η απαντηση του wannbe τηλεφωνητή που ουτε καν με το σερβις δεν με συνδεουν να μιλήσω με τον τεχνικο.(μαλλον δεν υπαρχη τεχνικος) μου ειπε οτι εχει παραγκελιες και αλλα προιντα για σερβις και δεν εχουν το απετουμενο προσοπικο για να τα κανουν ποιο γρηγορα. φσσσσσσσσσ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το βασικότερο που εμ ενδιαφερη εμενα ειναι να του βγαλει και εκει το προβλημα γτ αν δεν το βγαλει με βλεπω να πηγαινοέρχομαι Μενίδι κυψελη καθε 10 μερες μεχρι να με βαρεθουν και να την αλλαξουν :D

Link to comment
Share on other sites

Ίσως, αν είχες την δυνατότητα, να ήταν καλύτερα να τη δοκίμαζες εσύ σε κάποιο άλλο pc πριν τη στείλεις.

Επίσης κάτι που μου έχει τύχει, σε PSU που έπαιζε κανονικά HD 4870, δεν έπαιζε η R9 270. Άλλαξα PSU κι όλα ok. Στο λέω γιατί κουλά συμβαίνουν :friendly_wink:

Link to comment
Share on other sites

το τροφοδοτικο λειτουργουσε πριν μπει η 270 πανω με 2χ6850....αν έτρωγε ζορι θα το έτρωγε και στο crossfire αν θελεις να πεις οτι ειναι θεμα ανεπαρκους τροφοδοσιας.

συν οτι το συγκεκριμενο προβλημα ειναι σχεδον σε ολες τις καρτες απο καθε εταιρια που της κλοκαρι παραπανω για καλυτερες επιδόσεις.

το εψαξα πριν την παω απλα δεν την δοκιμασα σε αλλο pc.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η 4870 ήθελε 2x6 pin κι έπαιζε μια χαρά. Η R9 270 όμως δεν έπαιζε που θέλει 1.. Και καλώδια που άλλαξα πάλι τα ίδια, και θέση που άλλαξα στα καλώδια πάλι τα ίδια. Ίσως, τελείως ίσως, να υπάρχει κάποιο θεματάκι με την 6pin τροφοδοσία ως προς την τάση, να κάνει καμιά κορύφωση ή κάνα βύθισμα που και που. Μικρή η πιθανότητα αλλά συνέβη σε μένα.

Πάντως, ελπίζω να φταίει η κάρτα σου και να στην αλλάξουνε :-)

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα ειχα καποια απαντηση οτι οντος η καρτα εχει καπιες διακοπες σηματος οπως μου ειπε ο παλικαρος στο τηλ.και οτι εχει σταλει η καρτα στην αντιπροσωπια και για αυτο καθυστερεί.τωρα ποια αντιπροσωπία λογικα infoquest????

γτ αφου βρηκε οπως ειπε προβλημα στην καρτα την έστειλε στη αντιπροσωπια δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 15 μερες αναμονής απαντησης επίσημη απο το e-shop σημερα μου έστειλαν μηνυμα οτι θα σταλθεί στην αντιπροσωπεία και θα περιμένω 30 εργάσιμες.......+15 που την ειχε το e-shop 45 μερες + τα ΣΚ παμε κανα 50 60 μερες;;;

τι γινεται σε αυτο το θεμα τωρα;;;;;μπορω να ζητήσω αντικαταστάσει ;;;;; υπαρχη καπου που να το λεει ο νομος να μπορω να κινηθώ προς τα εκει;;

Link to comment
Share on other sites

η σημερινή επικοινωνια με το e-shop ηταν παλι άκαρπη διοτι η καρτα οπως μου ανεφερε ο παλικαρος στο τηλέφωνο δεν εχει φύγει ακομα για εξωτερικο και θα φυγει αυριο.

ειδη κοντευει ενας μηνας και ακομα δεν εχουν κανει τπτ.....τι επιλογές εχω εκτος απο την προσωρινή αντικατασταση λογο μεγαλου χρονου καθυστερήσεις...δεν γινεται να περιμενω 2 μηνες ειναι εντελος γελιω.

στην κουβεντα που ειχα με το κυριο αυτο οταν του ανεφερα εγω τι θα κανω που χανω τα λεφτα με αυτη την καθυστερήσει που γινεται λογο οτι ο υπολογιστης δεν δουλευει μου απαντα οτι δεν ξερει.

τα 200 ευρο τα τσεποσε ομως μια χαρα.

ο λογος της καθυστερησεις ειναι λογο κακοκαιριας.η καρτα εχει παραδοθει στο ε'σοπ στης 10-12-2014

Link to comment
Share on other sites

απαραδεκτοι

αφου καταλαβαν οτι το προιον ειναι προβληματικο τοτε θα επρεπε να σου κανουν αμεση αντικατασταση

στην τελικη ας σου δωσουν πιστωση κ παρε απο μονος σου κατι αλλο στα ιδια χρηματα

Link to comment
Share on other sites

πιγα απο το εσοπ και ζητησα την προσωρινη αντικατασταση οπως λεει ο νομος και δεν ειχαν να δώσουν κατι.δλδ οκ τι να πω.

τηνλεφωνο που πειρα στο 1520 και ρωτησα μου ειπα οτι το καταστημα δεν εμπλεκεται με το προιν και οτι το σερβις που μου εκαναν ειναι για εξυπηρετήσει και οτι επρεπε να το στειλω εγω μονος μου στην xfx.πραγμα που θα εκανε αν ελεγε καπου η αποδείξει εγγυηση αντιπρωσοπειας.

Link to comment
Share on other sites

πω ρε πασα.. τι να πω.. εγω θα τα ειχα κανει ανω κατω εκει μεσα.. αληθεια σου λεω μετα απο αυτα π μ εγραψες θα τους ειχα απειλησει με δικηγορο

δλδ να σε τρωει το δικιο σου κ να μην μπορεις να το βρεις

οπως κ να εχει ειναι υποχρεωμενοι να σε βοηθησουν κ να κινησουν αυτοι τις διαδικασιες αλλαγης προιοντος κλπ (ασχετα αν βεβαια τα ξινουν ολη μερα νομιζοντας πως ειναι το τοπ μαγαζι στην χωρα)

πρωτοφανη πραματα...

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μεγαλη πιέσει και τηλεφωνα παω στο εσοπ μενιδι ζηταω να μου βρουν προσωρινή αντικατάσταση και μου φερνουν μια ρ7 260χ

τους λεω δεν ειναι ισαξεια με αυτη που εχω δωσει και θελω πιστοτικο κτλ.

με πολυ κουβεντα κατεβενει ο υπευθηνος του καταστηματος και απο κουβεντα που ειχαμε μου λεει οτι η καρτα ειχε κολισεις απο αλλων χρηστη δλδ εμενα ετσι διεγνωσε ο τεχνικος τους.αυτο το εμαθα σημερα δεν αναφερθηκε ποτε στη τηλεφωνικες ομηλιες μας.

η ενημερωση που ειχα απο το εσοπ ηταν μονο οτι οντος ο τεχνικος βρηκε προβλημα με διακοπη σηματος σε παιχνιδια απο κει και μετα δεν ειχα την παραπανω ενημερωση ποτε.και ζητεισα να μου την φερουν πισω.

και λεω εγω τωρα αφου δεν εχω φωτογραφιες πως του παρελαβα το προιον σε αριστη εμφανισιακα κατασταση καικ μου φερουν ενα προιον ταλεποριμενω και σε κατασταση που δεν ηταν οταν τους το εδωσα τι κανουμε;;;;;

συνηγορο του καταναλωτη δεν βγαζω ακρι για διευκρηνησεις που θελω γτ δεν τους βρίσκω απο της 2,30 ποθ περνω τηλεφωνω

Link to comment
Share on other sites

την καρτα την πείρα πισω.πέρασα βιος απο την χφχ και περιμενω να δω τη θα γινει.

απλα ειναι εντελος απαραδεκτη οταν μιλησα στο τηλ και τους ειπα οτι δεν θα ξαναγορασω οτιδήποτε απο το ψιλικατζίδικο τους μου λεει οτι δεν ειμαι τακτικος πελατης οποτε χέστηκε με λιγα λογια.αλλα και οταν της ειπα οτι αν ήμουν τακτικος θα ειχα ξεμπερδεψει με λιγα λογια μου λεει δεν καταλαβατε τι σας λεω.

αυτα για να μαθουμε εμεις με τι ψιλικατζίδικο εχουμε να κανουμε που δεν σεβοντε τα λεφτα που τους ακουμπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Τις κολλήσεις (voltmod) μάλλον θα τις έκανε ο τεχνικός τους , προφανώς σαν νεος θα κανει την πρακτική του το παλικάρι!!!! :hehe:

Άντε ρε συ μακάρι να μη σου βγάλει πρόβλημα πέρα απο την πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ξαναειπαν δοκιμασε με αλλο τροφοδοτικο. αν δε δουλευει παρε συνηγορο καταναλωτη και πηγαινε την πισω. κριμα ειναι να χασεις τα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει αλλο bios τωρα και δεν εχει βγαλει καποιο προβλημα.ειναι με 1050 gpu 1400 ram

το προβλημα ευτο ηταν απο την αρχει δεν εχει θεμα η καρτα σε τπτ αλλο.ειναι θεμα xfx γτ δεν ειδε καλα πως παιζει η καρτα.

απλα οταν μπλέκεις με ατομα που δεν το πολυψαχνουν και σε κοιτανε απλα για να σου περνουν τα λεφτα ετσι ειναι.

στο lol μετα το bios update δεν ειδα το προβλημα που μου εβγαζε πριν καποια φλας οποτε δεν νωμιζο να εχω θεμα.

εκτενής έλεγχος θα γινει πανω στην χρηση.

θα ενημερώσω .

Edited by NoOne
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now