psilos

Water Cooling για Cpu....(X6800)

Recommended Posts

Σε λίγες μέρες περιμενω την P5K και εχω εναν Χ6800 επειδη σκεφτομαι να την μονώσω για να παίζω με dry ice, ln2, cascades και γενικα με υπό το μηδέν καταστάσεις σκέφτηκα να βάλω μια καλή υδροψυξούλα στον επεξεργαστη γιατι η αεροψυκτρα που εχω αν την μονώσω την μητρική δεν θα κανει....

Βασικά θέλω να έχω καλές θερμοκρασίες όπως έχω και τώρα με τον αέρα 30-32 σε idle με 40-44 full οταν εχω τον cpu με το multi 11-12 και fsb266..

Επισης θέλω να με κρατάει να τον ανεβάσω λίγο μεχρι κανα 4100 και οχι να μου χτυπάει κατακόρυφα θερμοκρασία στα ύψη...

Όριο τίμης υπολογίζω περίπου 200 € η αντε και 250 αν ειναι θα τα δώσω..

εχετε να προτείνεται τπτ custom γτ δεν κατέχω και πολλά απο τα νερά....

Βλέπω κάτι αντλίες της eheim με μικρότερη pump capacity να ειναι πιο ακριβες απο καποιες hydor με 1200l/h..

Προτείνετε μου εσεις κατι που να τα εχει ολα ( block, αντλία, ψυγείο, reservoir, ρακορ, λαστιχα και οτι αλλο χρειαζεται.):big_boss:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

εχθες εδωσα περι τα 140 € για να βαλω υδροψυξουλα στην 8800 gtx ...

πηρα

-ψυγειο black ice pro extreme 3x120(τριπλο)

-silverprop block νερου το οποιο εχει και backplate για να του βαλεις και tec αν θες

-αντλοια L-20 700λιτρα/ωρα (δεν βρηκα πιο μεγαλη αλλα ειναι υπεραρκετη και εχει και 20 ευρο:yum:)

-τανκ swiftech με καθαρο plexy και νικελ ομορφες βασουλες...

-3 ανεμιστηρες ultra quiet απο την AKASA πραγματικα αθορυβοι ακομα και με φουλ στροφες

-λαστιχα απο βαφοπωλειο και σφικτηρες

-ρακορ υπηρχαν μεσα στις συσκευασιες

-υγρο παραφλου των 3 ευρο απο μαγαζι με λαδια αυτοκινητων

απο 75 idle-100 full βαθμους με την μαμα ψυκτρα τωρα πια παιζω στους 44 idle-50 full και ολα αυτα με θερμοκρασια δωματιου περι τα 34 βαθμους:yum:

Link to comment
Share on other sites

Aντλια Laing D5 ή Swiftech MCP655.... 80e/75e

Block Swiftec Apogee GTX ή το GT.... 70e/55e

Ψυγειο, εξαρταται απο τι θες... Λεπτο ή Χοντρο, διπλο ή τριπλο? με low flow ανεμιστηρες ή οχι? Γυρω στα 50-60e παραπανω δεν προκειται να παει... λιγοτερο ισως...

Tank με 30-40e εισαι οκ...

Και κατι ψιλα για τα αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Mην ακούω για Eheim αντλίες εδώ μέσα γιατί βγάζω σπυριά... :P

Αν θέλεις να φτιάξεις κανα ενυδρείο πάρε την. ;)

Συνοπτικά. Αντλία Laing DDC Ultra (ή pro αν δεν έχεις τα λεφτά και πας για μεχρι 2 μπλοκ στο κύκλωμα) ή D5

Μπλοκ Αpogee GT/GTX ή D-Tek Fusion και τέλος.

Ψυγείο Thermalright ή Swiftec MCR.

Link to comment
Share on other sites

Συνοπτικά. Αντλία Laing DDC Ultra (ή pro αν δεν έχεις τα λεφτά και πας για μεχρι 2 μπλοκ στο κύκλωμα) ή D5

.

Πλέον μόνο D5 οι καινούργιες Laing είναι λίγο πιο ψόφιες, μόνο αν τίθεται θέμα χώρου θα τις πρότεινα! :o

Link to comment
Share on other sites

Παναγιά μου. Πρέπει να βγεί το Thermochill από το UFO μου και να με βαράει με το λάθος που έκανα... :P

Όσο για τις DDC vs D5 εργοτέλη θα σου έλεγα να το ξανακοιτάξεις πιο εμπεριστατωμένα γιατι η D5 δεν πιάνει μια (που λέει ο λόγος) μπροστά στην DDC Ultra.

Link to comment
Share on other sites

Αφού η δουλειά με τη 9500 δεν τραβάει άλλο, αποφάσισα και εγώ να καταφύγω στη λύση της υδρόψυξης...:D

Δεν σκοπεύω όμως να ξοδέψω πολλά χρήματα. Λόγω της χωρητικότητας του κουτιού, έχω καταλήξει μόνο στην αντλία-τανκ

Τώρα πρέπει να αναφέρω ότι λόγω ενός πιστωτικού, όλα τα υπόλοιπα θα αγοραστούν από το Πλαίσιο. Επίσης το ψυγείο θα πρέπει να είναι μονό (πάλι λόγω κουτιού) και μάλλον με βλέπω για το φθηνότερο που έχουν, το GT Stealth Ι της Black Ice στα 39?. Για όλα τα υπόλοιπα, δίνω γύρω στα 60 ευρώ.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Joebar μετά από αυτό που πρότεινες ήμουν ανάμεσα σε Thermalright Ultra 120 Extreme και Scythe Infinity. Απ'ό,τι είδα όμως καμμία από τις δύο δεν χωράει μες στο κουτί. Από την άλλη για να αλλάξω κουτί θα πρέπει να αλλάξω και το δωμάτιο, καθώς ένας καθοριστικός λόγος που κατέληξα σε midi tower ήταν η έλλειψη χώρου.

Τώρα σχετικά με την υδρόψυξη. Ποιό block θα αποδίδει καλύτερα στους quad, αυτό του eleven, το apogee gt, ή fusion της D-tek;

Όπως ανέφερα στο προηγούμενο post μου, το ψυγείο θα είναι μονό, ενώ η αντλία θα είναι είτε αυτή ή αυτή.

Τέλος αν μπορείτε προτείνετε και τα υπόλοιπα κομμάτια (λάστιχο, ρακορ και ό,τι άλλο χρειάζεται).

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για να λες οτί δεν χωράει η thermalright ultra πρέπει να έχει πρόβλημα με πολύ στενό κουτί που και πάλι δεν νομίζω οτί μπορεί να είναι τόσο στενό που να μην χωράει. Δεν σε ενδιαφέρει το ύψος αλλά το πλάτος. Από την άλλη, αν το κουτί σου είναι τόσο μικρό, που θα βάλεις την αντλία?

Εμένα η γνώμη μου είναι οτί χωράει η ψύκτρα στο κουτί σου και αν δεν χωράει τότε μπορείς να βρείς ελάχιστα μεγαλύτερο κουτάκι που να μπορεί να χωρέσει στο δωμάτιο σου.

Να είσαι σίγουρος οτί αν μπείς στα μονοπάτια του νερού πολύ σύντομα θα αναζητάς πολύ μεγαλύτερο κουτί και σίγουρα άλλο δωμάτιο... ;)

Link to comment
Share on other sites

αν ο σκοπός είναι το αθόρυβο οκ, go for it... αλλιώς θα σου έλεγα 2πλό rad έστω κ εξωτερικά σε πλεξοκατασκευή κλπ... απλά μην κάνεις κάτι μίζερο κ το αλλάξεις σύντομα...

για quad νομίζω ο 11 ετοιμάζει νέο rev, αλλά από αυτά θα έπαιρνα μάλλον το apogee...

(μακρυά από thermochill εκτός αν μιλάμε για το 3πλό)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now