MetallicGR

"Θέματα" με το Intel X99 Express chipset

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Θέματα στο Intel X99 Express chipset]http://www.hwbox.gr/images/news_images/intel1.jpg[/NEWS_IMG] Μνήμες από το X79 ξυπνούν και πάλι καθώς η Intel φαίνεται να βρήκε πρόβλημα στις SATA θύρες.

Η X99 πλατφόρμα που υποστηρίζει τους νέους HEDT επεξεργαστές της Intel Core i7 5xxx φαίνεται πως έχει θέματα με τις 10 SATA θύρες οδηγώντας την Intel σε απενεργοποίηση 4 από αυτών μέσω του νέου RSTe driver. Η εταιρεία "κατέβασε" την έκδοση 4.1.0.1046 του RSTe driver, ενώ πρoέτρεψε και όλους τους συνεργάτες να πράξουν το ίδιο. Η ASUS, σε απάντησε στο γερμανικό έντυπο Heise.de ότι ο οδηγός "κατέβηκε" διότι δεν υποστηρίζει την εντολή ATA TRIM σε SSDs συνδεδεμένους σε RAID 0.

Ως εκ τούτου, ο νέος driver εμφανίζει στο λειτουργικό μόνο τις 6 SATA θύρες στα Windows και μόνο σε αυτές μπορεί να δημιουργηθεί RAID array. Οι υπόλοιπες 4 θύρες, εμφανίζονται ως μέρος ενός επιπλέον ελεγκτή και μόνο όταν κάποια συσκευή συνδεθεί επάνω τους, ενώ δεν υποστηρίζεται RAID array (ούτε SATA power management χαρακτηριστικά) ταν οι δίσκοι βρίσκονται στις δύο διαφορετικές "ομάδες" (6 SATA και 4 SATA).

[img_alt="Θέματα" στο Intel X99 Express chipset]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture38480.jpg[/img_alt]

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

test.png



Αυτό στο μηχάνημα μου. Μου δείχνει τα 2 partitions του WD Black της υπογραφής μου προς safe removal.
Παλιά δεν μου το έκανε, βέβαια στο τελευταίο format πριν ένα χρόνο δεν ασχολήθηκα και ιδιαίτερα πολύ..

Σκοπεύω να κάνω ένα fresh install σύντομα.. Καμία λύση για να διορθωθεί προς το παρών?

test.png

test.png

test.png.5f8193f16dc903797a11e8bf5507813

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH=CONFIG]38522[/ATTACH]

Αυτό στο μηχάνημα μου. Μου δείχνει τα 2 partitions του WD Black της υπογραφής μου προς safe removal.

Παλιά δεν μου το έκανε, βέβαια στο τελευταίο format πριν ένα χρόνο δεν ασχολήθηκα και ιδιαίτερα πολύ..

Σκοπεύω να κάνω ένα fresh install σύντομα.. Καμία λύση για να διορθωθεί προς το παρών?

Αυτό είναι εξ΄ αιτίας του hot swap νομίζω... αν μπορέσεις και βρεις κάποια αντίστοιχη επιλογή να το απενεργοποιήσεις. Πέρασες ίσως κάποιον driver που δεν είχες περάσει παλιότερα;

Back to thread, είχε ατυχίες με bugs τελευταία η Intel (TSX Instructions και τώρα αυτό), ενώ το πρώτο δεν ήταν τόσο χρήσιμο, το δεύτερο είναι μεγάλο πλήγμα για το X99 γιατί ήταν από τα κύρια χαρακτηριστικά του...

Link to comment
Share on other sites

Πλήγμα για κάποιους που θα βάλουν πάνω από 6 δίσκους, εγώ που έχω μόνο 4 μέσα και 3 έξω δεν θα το έπαιρνα καν χαμπάρι.

Θα το φτιάξουν με νέο driver σιγά το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH=CONFIG]38522[/ATTACH]

Αυτό στο μηχάνημα μου. Μου δείχνει τα 2 partitions του WD Black της υπογραφής μου προς safe removal.

Παλιά δεν μου το έκανε, βέβαια στο τελευταίο format πριν ένα χρόνο δεν ασχολήθηκα και ιδιαίτερα πολύ..

Σκοπεύω να κάνω ένα fresh install σύντομα.. Καμία λύση για να διορθωθεί προς το παρών?

Λογικά έχει επιλογή το BIOS σου αν θα είναι hot swap ή όχι. Αν δεν έχει, πέρνα τον τελευταίο 13.1 SATA driver.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάπου έχουν μπερδευτεί τα πράγματα. Πρόβλημα υπήρξε,προφανώς με τον driver, μόνο όσο αφορά το Trim σε SSD Raid 0 arrays, γι' αυτό και αποσύρθηκε. Οσον αφορά τις δυνατότητες του Χ99, αντιγράφω από τον Anandtech, κομάτι κειμένου από την παρουσίαση του Χ99 (The Intel Haswell-E X99 Motherboard Roundup), Σεπτέμβριος 2014:

With X99, we get some significant upgrades all around. The chipset now supports ten SATA 6 Gbps ports natively, with six of those being RAID capable (more on this later).

Και παρακάτω:

With regards to the SATA port situation, Intel is enabling ten SATA ports total but only six of them for RAID.... Intel is telling us that this is due to two separate AHCI controllers in the chipset, with only one of the AHCI controllers enabled for RAID.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now