Wizard!

Framedrops στο BF4 με Windows 7. Στα Windows 8.1 παίζει τέλεια...

Recommended Posts

Ο μόνος λόγος που είχα βάλει τα 8.1 ήταν γιατί είχα πρόβλημα με το BF4.

Εχθές, όπως έγραψα και στο OffTopic, τα πήρα στο κρανίο, από διάφορες @@ που έκαναν και έκανα format για να βάλω πάλι τα 7.

Πρώτη δοκιμή το BF4. ΤΑ ΙΔΙΑ!!!!

Τι κάνει...; Framedrops ακόμα και στον χάρτη και στο deploy screen.

Δεν έχει να κάνει με τα settings: Δοκίμασα όλα low, όλα ultra. Κάνει το ίδιο.

Δεν έχει να κάνει με τον renderer: Και mantle και dx κάνουν το ίδιο.

Δεν έχει να κάνει με την κάρτα: Στα 8.1 ήμουν κολλημένος στα 60 με frapecap. Αν το έβγαζα, έπαιζε 90+ σε όλες τις πίστες.

Τι μπορεί να φταίει πριν κάνω πάλι format και βάλω τα 8; (ευτυχώς τα κράτησα σε image...)

Για να μην τα γράφω και όλα από την αρχή, εδώ φαίνεται τι έχω ήδη δοκιμάσει:

BF4 framedrops on Win7, perfect on Win8 - Answer HQ

Link to comment
Share on other sites

Πάρε nvidia!!!! :hehe:

Ήταν λάθος που γύρισες στα ..εκτός απο τους benchαδες και αυτούς που τρέχουν παλιά προγράμματα δεν υπάρχει λόγος να είσαι στα 7 ρε wizard.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε IntelUser2525, το είχα ξεχάσει εντελώς αυτό! Τσάμπα τόση ταλαιπωρία...

[MENTION=1118]venisk[/MENTION]

Υπάρχει, γιατί τα 8 μ@ζονται σε πολλά πράγματα και το σημαντικότερο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΠΗ. Δεν ξέρεις με τι ορέξεις θα ανοίξουν το πρωί...

Τη μία, κολλάνε όταν κάνεις save μια φωτογραφία 500ΚΒ.

Την άλλη, δεν πέφτουν σε sleep.

Άλλοτε, δε φορτώνει το panel της Soundblaster

Κάποιες φορές κάνεις install/uninstall κάτι και μπορεί να πάρει 15-20 λεπτά κολλώντας συνήθως λίγο πριν το 100%

Χώρια το θέμα που μου έκαναν πάλι (boot loop & corrupt bios) και ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να κάνω την ερώτηση αν τα έχεις από τον θείο τα 8άρια? Γιατί εγώ μιλάω για γνήσιο λειτουργικό. Εμένα φορτώνει μια χαρά το panel της soundblaster πάντα και αυτής και της προηγούμενης, δεν μου χει κολλήσει ποτέ κανένα install! Το boot loop εξαφανίστηκε μετά από update στα απλά 8..στα 8.1 δεν το έκανε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασμένα κανονικά από την 1η μέρα διάθεσης.

Γενικά, είναι πολύ ασυνεπές όπως είπα. Έχει πολλά καλούδια, μου αρέσει αν τρέχει σαν desktop (όχι metro), αλλά δε μπορώ να έρχομαι σπίτι να κάνω δουλειά και να μην ξέρω αν θα έχει όρεξη να δουλέψει. Τον πρώτο καιρό σκεφτόμουν θέματα hw, αλλά μετά από 3 εναλλαγές (7 > 8 > 7 > 8 > 7), κατέληξα ότι το hw μου δεν έχει θέμα. Ίσως να έχει με τους drivers των 8, αλλά αν 1.5 χρόνο μετά δεν τα έχουν φτιάξει, πρόβλημά τους.

Link to comment
Share on other sites

Και όταν το ανοίγεις κανονικά σου κάνει αυτά τα κουλά? Επειδή λες ότι έχεις image μήπως να του έκανες ένα φορμάτ από την αρχή μπας και δεν σου χει κάτσει κάτι καλά?

Και πέρασε του μόνο τα βασικά!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε IntelUser2525, το είχα ξεχάσει εντελώς αυτό! Τσάμπα τόση ταλαιπωρία...

Από τα λίγα καλα που εχουν τα 8 ειναι ο νεος CPU scheduler ο οποιος δουλευει πολυ καλυτερα με το HT στους i7 και τους FX της AMD, δεν ριχνει process δλδ σε virtual thread στους i7 η σε διαφορετικο module στους FX ουτε και πηδαει τα process απο πυρηνα σε thread δεκα φορες το λεπτο, οπως κανουν τα 7αρια, με συνεπεια πολυ ανωτερες επιδοσεις σε multithreaded cpu intensive εφαρμογες. Σε περιπτωσεις που εχεις κακο performance στα 7 οπως το BF4, τρεξε τις εφαρμογες με affinity στους πραγματικους πυρηνες και οχι στους εικονικους.

Windows 7: Set a Programʼs Affinity for Better Performance | a Tech-Recipes Tutorial

Link to comment
Share on other sites

Και όταν το ανοίγεις κανονικά σου κάνει αυτά τα κουλά? Επειδή λες ότι έχεις image μήπως να του έκανες ένα φορμάτ από την αρχή μπας και δεν σου χει κάτσει κάτι καλά?

Και πέρασε του μόνο τα βασικά!

Κανονικό format είχα και τις δύο φορές, για αυτό και τα έβριζα, που έπρεπε να κατεβάσω 1.2GB updates με γραμμή 4mbits και μετά να κατεβάσω το 8.1, άλλα 3.6GB, και μετά άλλο 1GB σε updates...

Αυτή τη φορά τα έκανα image, γιατί δεν ήξερα αν θα λυθεί το πρόβλημα με το BF4 και δεν ήθελε να φάω πάλι τόσες ώρες για τη στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί είναι το πρόβλημα σου με τα 8άρια φίλε, το ότι έχεις 8 και όχι 8.1...κατέβασε μια έκδοση 8.1 και κάνε log in με το mail σου ότι κάνεις και με τα γνήσια κ θα σου δουλέψουν όλα κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

1. To λάθος να κάνω login με το email account μου το έκανα μία φορά και μόλις είδα τι παραβίαση γίνεται στα προσωπικά μου δεδομένα, τα έσβησα αμέσως και έκανα πάλι format.

2. Το Serial Number που έχω, παρόλο που με αφήνει να κάνω update σε 8.1, δεν παίζει για απευθείας εγκατάσταση με 8.1 media, αλλά θέλει τη διαδικασία που έγραψα παραπάνω.

3. Δε νομίζω ότι επειδή κάνω update, χαλάει το σύστημα. Το ίδιο θα λέγαμε τότε και για τα 7 που βάζουμε το SP1 ή για τα XP που είχαν SP 1, 2, 3...

Link to comment
Share on other sites

3. Δε νομίζω ότι επειδή κάνω update, χαλάει το σύστημα. Το ίδιο θα λέγαμε τότε και για τα 7 που βάζουμε το SP1 ή για τα XP που είχαν SP 1, 2, 3...

Κατέβασε τα και δοκίμασε τα trial να δεις που δεν θα σου κάνει τίποτα. Έχω κάνει update σε 2 pc σε 8.1 από 8 και είχαν θέματα.

Link to comment
Share on other sites

8.1 FTW Απο την αρχη και οχι απο 8......

εστω και πειρατικα βαλτα για δοκιμη απο την αρχη με ενα usb περνα directx june 10 μετα ολα τα C++ 2005 εως 2013 χ86 χ64 περνα ολα τα updates μεχρι να μην βρισκει τπτ και μετα λιωσε....για παιχνιδια ειδικα ειναι βουτυρο τα 8.1 αλλα και γενικος ποτε δεν συναντησα καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ξαναβάζω. Αρκετό χρόνο έχασα. Και δεν ήμουν κολλημένος. Τα αγόρασα day 1, τα έβαλα day 1 και τα κράτησα 1.5 χρόνο. Νομίζω ότι τους έδωσα αρκετές ευκαιρίες.

Δεν αντιλέγω ότι είναι καλά, αλλά όπως είπα είναι ασυνεπή κι εγώ θέλω να ξέρω τι θα κάνει το σύστημά μου, δε μου αρέσουν οι εκπλήξεις.

btw [MENTION=2090]IntelUser2525[/MENTION] τελικά δοκίμασα κι άλλη λύση και παίζει καλύτερα. Απενεργοποίησα το Core Parking και ενεργοποίησα το ΗΤ. Πάλι παίζει μια χαρά. Δες κι εδώ:

Windows 7: Set a Programʼs Affinity for Better Performance | a Tech-Recipes Tutorial

http://www.overclock.net/t/1433904/comparison-of-windows-7-vs-windows-8-8-1-ht-enabled-vs-disabled-o...

https://battlelog.battlefield.com/bf4/de/forum/threadview/2955064766643725321/

https://battlelog.battlefield.com/bf4/de/forum/threadview/2955064766643725321/

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί να μην τα δοκιμάσεις? Ποια ευκαιρία τους έδωσες όταν κάθε φορά έβαζες τα 8 και τα 8.1 με update? Άσε τις πατέντες και τα γύρω γύρω και κάνε ότι σου λέω να σωθείς. Να χες κανα μπρίκι δεν θα σου απαντούσα ξανά αλλά με τέτοιο pc δεν θα έχεις κανένα θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα δοκίμασα και δεν έχω άλλο χρόνο για χάσιμο.

Γιατί δε θεωρώ "πατέντες" την αναβάθμιση από 8 σε 8.1 και μετά σε 8.1 Update 1.

Γιατί δεν έχω βρει κάπου έτοιμο (νόμιμο) image που να είναι 8.1 και να δέχεται το δικό μου SN.

Γιατί αν χάσω πάλι χρόνο να τα βάλω και μου κάνουν τα ίδια θέματα, μετά θα σπάσω το pc και αυτό δε φταίει σε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες φιλε...

Κανε μια φορα το "καλο" και περασε τα clean οσο δε παει.

ΑΝ σου κανει παλι κουλα το pc τοτε καποιο θεμα ασυμβατοτητας παιζει.

Σε οσα τα εχω βαλει με καθαρη εγκατασταση δεν ειχα κανενα μα κανενα θεμα,

ειτε ηταν pc για γραφειο ειτε ηταν pc για gaming/rendering. Μα κανενα ομως.

Αφου το image το εχεις ετοιμο, βρες μια κοπια να κανεις clean install για να δοκιμασεις

εστω και μια βδομαδα πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω.

Γιατί πιστεύεις ότι οι λόγοι που ανέφερες παραπάνω είναι σωστοί? Είναι χάσιμο χρόνου το φορματ? Και αυτό που κάνεις τώρα ψάχνοντας λύσεις εδώ και εκεί τι είναι? Εσύ έχεις το πρόβλημα στο λειτουργικό σου όχι εμείς όταν το καταλάβεις θα με ευχαριστείς! :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανε μια μίνι αναβάθμιση ένας συνάδελφος. Είχαμε αγοράσει τα 8 την ίδια μέρα, με τον ίδιο τρόπο.

Πήγε λοιπόν στο site της Μ$ να κατεβάσει τα 8.1, επειδή θα έκανε format και δεν τα είχε σε dvd/usb.

Ακολουθεί το link που είχε στο email και τον βγάζει στη σελίδα που έχει τα download links για 8 και 8.1.

Υποθέτει, ότι μπορεί να κατεβάσει τα 8.1, αφού έτσι κι αλλιώς είναι δωρεάν αναβάθμιση από τα 8 (όπως ειπώθηκε και σε εμένα παραπάνω)

Κατεβάζει τον installer, τον τρέχει, του ζητάει το serial, το βάζει και παίρνει ένα όμορφο μηνυματάκι ότι το s/n είναι λάθος...

Κατεβάζει τον installer για τα 8, βάζει το serial και του κατεβάζει κανονικά το ISO.

Όπως σας είπα ήδη, για κάποιο ΗΛΙΘΙΟ λόγο η αγαπημένη μας Μ$, θέλει να μας ταλαιπωρεί με τα 8ρια και περιμένει να κάνουμε download ~10GB για να στήσουμε τη βλακεία της κι εγώ σε αυτή τη διαδικασία δε μπαίνω ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανε μια μίνι αναβάθμιση ένας συνάδελφος. Είχαμε αγοράσει τα 8 την ίδια μέρα, με τον ίδιο τρόπο.

Πήγε λοιπόν στο site της Μ$ να κατεβάσει τα 8.1, επειδή θα έκανε format και δεν τα είχε σε dvd/usb.

Ακολουθεί το link που είχε στο email και τον βγάζει στη σελίδα που έχει τα download links για 8 και 8.1.

Υποθέτει, ότι μπορεί να κατεβάσει τα 8.1, αφού έτσι κι αλλιώς είναι δωρεάν αναβάθμιση από τα 8 (όπως ειπώθηκε και σε εμένα παραπάνω)

Κατεβάζει τον installer, τον τρέχει, του ζητάει το serial, το βάζει και παίρνει ένα όμορφο μηνυματάκι ότι το s/n είναι λάθος...

Κατεβάζει τον installer για τα 8, βάζει το serial και του κατεβάζει κανονικά το ISO.

Όπως σας είπα ήδη, για κάποιο ΗΛΙΘΙΟ λόγο η αγαπημένη μας Μ$, θέλει να μας ταλαιπωρεί με τα 8ρια και περιμένει να κάνουμε download ~10GB για να στήσουμε τη βλακεία της κι εγώ σε αυτή τη διαδικασία δε μπαίνω ξανά.

Στην εγκατάσταση αν δε δέχεται το serial number του ας βάλει το generic για installation ανάλογα αν έχει έκδοση core ή pro.

Μετα μέσα από windows βάζει το serial number του και κάνει activation (ή από command prompt slmgr.vbs -ipk xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx )

ΒΟΟΜ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now