ethnik471

Έχω μπερδευτεί λίγο με τους drivers της Radeon...

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Πρόσφατα έστησα ένα pc με 970 chipset και vga R9 280 sapphire και φυσικά έβαλα τους τελευταίους drivers που είχε (πριν 4-5 εβδομάδες).

Απο τον catalyst κάνω ελεγχο για νέες ενημερώσεις αλλα εκτός απο μια beta έκδοση που δεν θέλω να βάλω μου έχει πιο πανω μια άλλη επιλογή αλλα απ'οτι βλέπω είναι οι drivers που έχω ήδη εγκατεστημένους...

Όταν πάω λοιπόν στο σκληρό C και μπαίνω στον φάκελο AMD και για την vga και για το chipset λέει στην ονομασια των φακελων AMD-Catalyst-14-9-win7 κτλ... Οπότε υποθέτω πως έχω τους drivers 14.9.

Μπαίνοντας σήμερα στο site της AMD βλέπω οτι έχουν βγει κατι drivers omega (που δεν θυμαμαι να εγκατέστησα τίποτα omega ποτέ...) και μάλιστα σε έκδοση 14.12 (λογικα πιο προσφατοι απο τους δικούς μου).

Το πρόβλημα είναι οτι λέει πως βγήκα 9/12/2014 δηλαδή τον Σεπτέμβριο :dread: ....

Τα εχω χάσει λιγο....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά fail...Μάλλον εννοεί 9/12/2014....

Το θέμα είναι όμως ΓΙΑΤΙ ο catalyst δεν μου έβγαλε μήνυμα οτι υπάρχουν νέοι drivers και γιατί όταν εκανα εγώ check μου βγάζει αυτούς που ήδη έχω ή τους Beta....

ΥΓ. Για να περάσω τους καινούργιους πρέπει να κάνω uninstall αυτους που ήδη έχω ή κατευθείαν απο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Uninstall > display driver uninstaller και μετά τους φρέσκους. Ποτέ από πάνω.

Τώρα, γιατί δεν στους έβγαλε είναι άλλο, θέμα. Γενικά μην εμπιστεύεσαι πάντα το ενσωματωμένο εργαλείο, δε στους βρίσκει πάντα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now