JC_Denton

H Dell δίνει "αναγκαστική" άδεια άνευ πληρωμής στους εργαζομένους της . . .

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/548a2f4ef3ba8a.png[/WRAPLEFT]Είδατε σε προηγούμενη είδησή μας πόσο έχει επηρρεάσει η οικονομική κρίση την AMD, που την οδήγησε σε απόλυση 500 ακόμα εργαζομένων της. Τα πράγματα δεν είναι καλύτερα για ακόμα έναν γίγαντα του ΙΤ, την πασίγνωστη Dell, η οποία δίνει αναγκαστική άδεια στους εργαζομένους της, κατά τη διάρκεια της οποίας δε θα πληρώνονται.

Μάλιστα, αν δεν υπακούσουν, οι υπάλληλοι θα απολυθούν, σύμφωνα με όσα ακούγονται!

Σύμφωνα με όσα ξέρουμε, η Dell θα δώσει μέχρι και 5ήμερες άδειες άνευ πληρωμής στους υπαλλήλους της στους επόμενους 3 μήνες, ενώ παγώνει κάθε νέα πρόσληψη εργαζομένων της.

Όσοι δουλεύουν με προσωρινές συμβάσεις στην εταιρεία, ήδη έχουν αρχίσει να ανησυχούν. Οι εκπρόσωποι της Dell λένε ότι αυτά είναι απαραίτητα μέτρα για την καλύτερη επιβίωση της εταιρείας από την παγκόσμια οικονομική κρίση.

Φανταστείτε πόσο δύσκολα δείχνουν τα πράγματα για τη Dell, που στο ενδεχόμενο του να αρνηθούν οι υπάλληλοί της τις άδειες αυτές, η εταιρεία "απειλεί" με νέο γύρο απολύσεων.

Το γενικότερο σχέδιο της Dell είναι να κερδίσει 3 δις δολάρια σε ετήσιο κόστος μέχρι το 2010, μέσω αυτών των κινήσεων, απολύσεων, καθώς και εφαρμογής χαμηλότερου κόστους παραγωγής. Σκεφτείτε ότι ο γίγαντας ήδη έχει απολύσει 8800 εργαζομένους και αυτό το νούμερο τείνει να αυξηθεί.

Βέβαια, η Dell δεν είναι σε τόσο άσχημη κατάσταση ακόμα - η μεγάλη αντίπαλός της, η Hewlett Packard, έχει ήδη διώξει 24600 εργαζομένους της, πράγμα που δείχνει πόσο ευαίσθητες είναι οι ισορροπίες εν μέσω αυτής της κρίσης.

Link to comment
Share on other sites

Ρει, σήκω και κλείστο το μαγαζί, δεν την παλεύεις!

Τι 5 μήνες, 5 μέρες τους διώχνουν - αν σου λέγαν δρόμο για 5 μήνες άνευ πληρωμή, θα το κλείναν το περίπτερο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ρει, σήκω και κλείστο το μαγαζί, δεν την παλεύεις!

Τι 5 μήνες, 5 μέρες τους διώχνουν - αν σου λέγαν δρόμο για 5 μήνες άνευ πληρωμή, θα το κλείναν το περίπτερο :hehe:

OMG 2nd hit in 10'.

Έφυγαααα :P (5 μέρες είναι οκ πάντως,εμένα δεν θα με πείραζε...:hehe:)

Πάντως η κατάσταση είναι τραγική και αν αναλογιστούμε ότι τόσο μεγάλες εταιρίες καταφεύγουν σε τέτοιες κινήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Από την μύγα ξύγκι πάνε να βγάλουνε αυτοί.

Όπως το πε και ο pappous_soulis.

Ανάγκη είχε η Dell να κερδίσει το 1/5 του μηνιάτικου των εργαζομένων της...

Οι άλλοι μιλάνε για κρατικές ενισχύσεις στις τράπεζες...

Ρε τι άλλο θα σκαρφιστούνε τα λαμόγια ( διεθνή και εγχώρια )...

Έχασα στο καζίνο όλα μου τα λεφτά, θα μου κάνει και εμένα μια δωρεά το κράτος όπως θέλουνε να κάνουνε στις τράπεζες ? :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now