Αρχαγγελος

Display driver amdkmdap stopped responding and has successfully recovered σε R9 290

Recommended Posts

Πριν απο λιγες μερες αγορασα μια Asus R9 290DC2OC 4GB απο το e-shop.Η πρωτη καρτα ειχε προβλημα με το ποστ και την εδωσα για RMA,και μου εδωσαν μια καινουργια καρτα η οποια σε γενικες γραμμες λειτουργει αψογα αλλα καποιες φορες μου δινει το λαθoς:

Display driver amdkmdap stopped responding and has successfully recovered

Μαλιστα δεν ειναι καν λαθος κατα το Εvent Viewer αλλα warning...τελος παντων δοκιμασα τα εξης:

1.Windows Reinstall

2.Clean Driver Installation

3.Downclocked σε R9 290 stock clocks (core 947,memory 1000mhz,core voltage 1.18v)

4.Απενεργοποιησα το windows aero

5.Aυξησα το TDR Delay στην registry κατα 8(δευτερολεπτα)

6.Δοκιμασα οτι εκδοση driver της ΑΜD θεωροντουσαν stable

Το λαθος αλλες φορες λιγοτερο αλλε περισσοτερο εμφανιζεται

Η καρτα περναει ανετα Furmark και καθε αλλο benchmark,εκτος αν εμφανιστει το λαθος τοτε η οθονη για 2-3 δευτερολεπτα γινεται μαυρη και μετα επανερχεται η εφαρμογη,παιρνοντας το μυνημα,"AMD Driver has stopped working and succesfully has recovered"....

Ειναι σπανιο αλλα δεν εμφανιζεται τακτικα στις ιδιες εφαρμογες μου το εχει κανει ακομη και σε ιντερνετ browsing,για αυτο και απεγκατεστησα το adobe flash player...αλλα φως δεν ειδα εχει κανεις καμμια ιδεα για το τι αλλο μπορω να δοκιμασω αλλιως την δινω και αυτη για RMA...!

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα με driver not respoding είχαν και οι nvidia θυμάμαι το πάθαινα με την 560Ti κυρίως στο σερφάρισμα με τον firefox. Άλλοι στα fora τότε της πράσινης λεγανε για hardware πρόβλημα άλλοι για drivers. Εμένα έστρωσε με νεότερους drivers κάποια στιγμή. Δοκίμασε άλλους drivers, ο 14.4 ειναι σταθερός, εν ανάγκη πήγαινε και σε πιο πίσω εκδόσεις να δεις. Κάνε και ένα τσεκ τον δίσκο και μνήμες. psu? δεν δοκιμάζεις και την κάρτα σε άλλο μηχάνημα?

Το πρόβλημα το δημιουργεί το Timeout Detection and Recovery (TDR) :hehe:

possible causes:

  • Incorrect memory timings or voltages
  • Insufficient/problematic PSU
  • Corrupt driver install
  • Overheating
  • Unstable overclocks (GPU or CPU)
  • Incorrect MB voltages (generally NB/SB)
  • Faulty graphics card
  • A badly written driver or piece of software, but this is an unlikely cause in most cases
  • Driver conflicts
  • Another possibility that people tend not to like to hear, is that you are simply asking too much of your graphics card. What I mean by this, is that if you have your settings too high and the graphics card struggles and falls to very low FPS, then something graphically complex occurs, the GPU may not be able to respond and a TDR error may occur
  • Some users have experienced TDR errors whilst browsing the web with the 280.xx, 285.xx and 290.xx drivers. Please head to this link to clarify if this is relevant to you - this is quite a specific issue which seems to predominantly affect web browsing as opposed to gaming. There are no categoric fixes but some users have found that changing the power management mode to 'Prefer Maximum Performance' has helped.

διάβασε εδώ περισσότερα:

Edited by Trabakoulas
Link to comment
Share on other sites

Γύρνα τα όλα default στο bios! Δε γίνεται και με δεύτερη κάρτα να σου κάνει τα ίδια, ακόμα και μετά από επανεγκατάσταση του λειτουργικού. BTW κάνεις clean install τα Windows;

Επίσης βρες κάποιον τρόπο να δοκιμάσεις τη κάρτα και σε άλλο μηχάνημα, για να την αποκλείσεις. Μετά κοίτα το psu σου, μπορεί να είναι μεγάλο όπως μας είπες εδώ, αλλά για κάποιο λόγο δε το εμπιστεύομαι! :P

Link to comment
Share on other sites

Γύρνα τα όλα default στο bios! Δε γίνεται και με δεύτερη κάρτα να σου κάνει τα ίδια, ακόμα και μετά από επανεγκατάσταση του λειτουργικού. BTW κάνεις clean install τα Windows;

Επίσης βρες κάποιον τρόπο να δοκιμάσεις τη κάρτα και σε άλλο μηχάνημα, για να την αποκλείσεις. Μετά κοίτα το psu σου, μπορεί να είναι μεγάλο όπως μας είπες εδώ, αλλά για κάποιο λόγο δε το εμπιστεύομαι! :P

Η εγκατασταση του λειτουργικου γινεται απο αυθεντικο windows 7 x64 δισκακι χωρις to service pack ομως,ειναι παλιο λιγο,τωρα εγω προσωπικα υποπτευομαι οτι καποιο update απο τα 200+ που κατεβαζει το λειτουργικο κατορθωνει και χαλαει τους driver.Για το τροφοδοτικο μου το δοκιμασα ηδη με 2 GTX 280 σε ΣΛΙ και τις τροφοδοτουσε κανονικοτατα,δεν το υποπτευομαι καθολου γιατι δεν εχω αλλα προβληματα καθαρα τροφοδοτικου οπως επανακινησεις κτλ...Το bios ειναι το τελευταιο που εδωσε η Asus για το motherboard το 1502...δεν ειχα ποτε θεμα με αυτο μεχρι τωρα δηλαδη,θα δοκιμασω να ξαναβαλω τα Windows 7 αλλη μια φορα μηπως και εχει γινει καμμια παπαρια κατα τα update....

Link to comment
Share on other sites

1. Κατέβασε ΌΛΑ τα updates για τα Windows.

2. Αν συνεχίσει να στο κάνει, απεγκατέστησε ό,τι έχει σχέση με την gpu και πέρνα τον omega driver.

3. Aν πάλι το κάνει, σβήσε τον omega και κάνε scan στο Windows Update μπας και υπάρχει microsoft certified οδηγός.

4. Εάν πάλι στο κάνει, αν δεν βαριέσαι κάνε καθαρό install των Windows, κάνε πρώτα όλα τα updates και μετά πέρνα τον οδηγό. Θα σου πρότεινα να βρεις dvd με ενσωματωμένο το SP1.

5. Εάν πάλι στο κάνει, δεν ξέρω.

Edited by Blashyrkh Ravendark
Link to comment
Share on other sites

1. Κατέβασε ΌΛΑ τα updates για τα Windows.

2. Αν συνεχίσει να στο κάνει, απεγκατέστησε ό,τι έχει σχέση με την gpu και πέρνα τον omega driver.

3. Aν πάλι το κάνει, σβήσε τον omega και κάνε scan στο Windows Update μπας και υπάρχει microsoft certified οδηγός.

4. Εάν πάλι στο κάνει, αν δεν βαριέσαι κάνε καθαρό install των Windows, κάνε πρώτα όλα τα updates και μετά πέρνα τον οδηγό. Θα σου πρότεινα να βρεις dvd με ενσωματωμένο το SP1.

5. Εάν πάλι στο κάνει, δεν ξέρω.

Eκανα αιτηση RMA sto e-shop η καρτα σε φρεσκο λειτουργικο με μονο τα βασικα απο drivers,κανει τα ιδια,δοκιμασα απο 13.2 και πανω σχεδον ολους τους drivers,ελπιζω μονο να μην μου αρνηθουν το RMA...

Link to comment
Share on other sites

φιλε αν περιμενεις το ε'σοπ για ρμα κλαφτα...εγω μια βδομαδα την εχω παει την καρτα για ελέγχο και ακομα περιμένω ..........

Λοιπον φιλε και RMA πηρα απο το ε-σοπ,σημερα αλλα και βρηκα τι φταιει και εδινε το λαθος ο driver,κατα την εγκατασταση των drivers,της καρτας απενεργοποιησα τον Audio Driver και το Amd Gaming Evolved,η καρτα τρεχει απο τις 0800 το πρωι χωρις να δωσει λαθος...θα την αφησω να τρεχει ολη μερα και αν ειναι θα ακυρωσω το RMA...Φαινεται οτι κατι στο συστημα μου προκαλει προβλημα με τον Audio Driver της ΑΜD...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε και RMA πηρα απο το ε-σοπ,σημερα αλλα και βρηκα τι φταιει και εδινε το λαθος ο driver,κατα την εγκατασταση των drivers,της καρτας απενεργοποιησα τον Audio Driver και το Amd Gaming Evolved,η καρτα τρεχει απο τις 0800 το πρωι χωρις να δωσει λαθος...θα την αφησω να τρεχει ολη μερα και αν ειναι θα ακυρωσω το RMA...Φαινεται οτι κατι στο συστημα μου προκαλει προβλημα με τον Audio Driver της ΑΜD...

πως ακριβως το πειρες το ρμα;;;;; ποτε ειχες παρει την καρτα ηταν doa ;;;;;; ποσες μερες εκαναν;;;

Link to comment
Share on other sites

πως ακριβως το πειρες το ρμα;;;;; ποτε ειχες παρει την καρτα ηταν doa ;;;;;; ποσες μερες εκαναν;;;

Η καρτα ειναι DOA..για αυτο ισως αλλα θα το ακυρωσω η καρτα λειτουργει αψογα χωρις τον audio driver !

Link to comment
Share on other sites

Με DVI cable τωρα αλλα εχω και HDMI to HDMI καλωδιο...απλα δεν το σκεφτηκα καθολου αυτο το πραγμα..!!!

Μετα απο 11 ωρες συνεχης λειτουργιας η καρτα με εδωσε το ιδιο λαθος παλι,οποτε RMA αυριο το πρωι για να ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι η καρτα...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αντιμετωπιζω το ιδιο ακριβως προβλημα με την ιδια ακριβως καρτα !!!τι να κανω !!!?

Φιλε,εγω τα παρατησα ζητησα RMA,αλλα σημερα ξαναεβαλα την καρτα εβγαλα τους driver NVIDIA,και με το DDU σε safe mode καθαρισα τα υπολειμματα,πραγμα που ειχα κανει και τις αλλες φορες,επειτα περασα τους 14.4 Drivers της AMD,η καρτα τρεχει απο το πρωι χωρις κανενα θεμα μεχρι τωρα...εχω αρχισει να το σκεφτομαι να ακυρωσω το RMA.

Mου φαινεται πως οι αλλες εκδοσεις που δοκιμασα απο drivers,δεν ητανε τοσο σταθερες οσο ο 14.4,τους βρηκα εδω...

AMD Catalyst 14.4 WHQL (14.100.0.0 April 17)

Aν θελεις κανε μια προσπαθεια και εσυ ισως σε βολεψουν αυτοι....!Επισης Εβαλα στην registry,το TDRDelay στο 2 και το TDRLevel στο 3,που συμφωνα με την microsoft ειναι οι σωστες μεταβλητες συμφωνα με αυτο το αρθρο...

TDR Registry Keys (Windows Drivers)

Αν θελεις πειραξε και αυτο...

Εριξα το οβερκλοκ στην RAM σε default...ισως αυτο βοηθησε πραγματικα δεν ξερω γιατι λιγο πολυ 10 μερες τωρα δοκιμασα τα παντα χωρις αποτελεσμα,μου φαινεται ομως μεχρι τωρα πως οι 14.4 κανανε δουλιτσα...αυτα..!

Link to comment
Share on other sites

Μετα από δοκιμες τριων ημερων βρηκα την αιτια του κακου,και την διορθωσα!Ητανε η ταση στο Northbridge του Χ-58 Chipset.Επρεπε να σηκωσω την ταση,κατά 0.15v από 1.10v σε 1.25v.Αυτό ελυσε όλα τα προβλήματα που ειχα και μου επετρεψε να λειτουργησω την καρτα με τους τελευταίους Drivers 14.12 Omega,χωρις κανενα Θεμα!Φαινετα πως οι 14.4 και οι 14.12 εχουνε άλλες απαιτησεις από την καρτα και το chipset δεν μπορουσε να ανταπεξελθει με το στοκ voltage...!

Link to comment
Share on other sites

Μετα από δοκιμες τριων ημερων βρηκα την αιτια του κακου,και την διορθωσα!Ητανε η ταση στο Northbridge του Χ-58 Chipset.Επρεπε να σηκωσω την ταση,κατά 0.15v από 1.10v σε 1.25v.Αυτό ελυσε όλα τα προβλήματα που ειχα και μου επετρεψε να λειτουργησω την καρτα με τους τελευταίους Drivers 14.12 Omega,χωρις κανενα Θεμα!Φαινετα πως οι 14.4 και οι 14.12 εχουνε άλλες απαιτησεις από την καρτα και το chipset δεν μπορουσε να ανταπεξελθει με το στοκ voltage...!

Λες να κανω κι εγω το ιδιο ?!? ακομα και με τους 14.4 μου πεταει μια φορα τη μερα(περιπου) blackscreen και σκαλωμα γενικα.

αν ναι μπορεις να μου εξηγησεις πως να το κανω ??

εγω δεν εχω βεβαια την Χ58 αλλα αυτη: http://www.e-shop.gr/gigabyte-ga-990fxa-ud3-retail-p-PER.526933

+++ Το δικο σου gpu tweak που βρισκεται ?? μηπως πρεπει απλα να αλλαξω κατι απο εκει ??

tweak.PNG

tweak.PNG

tweak.PNG

tweak.PNG.34181b651d072119395d03165ac100

Edited by hitmanchris
Link to comment
Share on other sites

Λες να κανω κι εγω το ιδιο ?!? ακομα και με τους 14.4 μου πεταει μια φορα τη μερα(περιπου) blackscreen και σκαλωμα γενικα.

αν ναι μπορεις να μου εξηγησεις πως να το κανω ??

εγω δεν εχω βεβαια την Χ58 αλλα αυτη: GIGABYTE GA-990FXA-UD3 RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

+++ Το δικο σου gpu tweak που βρισκεται ?? μηπως πρεπει απλα να αλλαξω κατι απο εκει ??

[ATTACH=CONFIG]39096[/ATTACH]

Δεν πειραξα την καρτα γραφικων,και να σου πω το Asus Tweak είναι λιγο σε σχεση με το MSI Afterburner,Αλλα μπηκα στο BIOS και αλλαξα την ταση με την οποια τροφοδοτείται το Northbridge,αυτό ελυσε τα προβλήματα μου,απο ότι βλεπω εχεις AMD based συστημα και δεν εχω αποψη γιατι AMD ειχα πριν 10 χροννια,αλλα μαλλον κατι παρομοιο συμβαινει και σε σενα.Χθες εκανα και ολικο overclocking την CPU και είμαι σταθερος τωρα στα 4.43Ghz...Απλα σηκωσε κατά 0.1 βολτ την ταση στα Northbridge σου,συνηθως τοσο μπορουν να παρουνε όλα χωρις προβλήματα!

Capture1.JPG

Capture2.JPG

Capture1.JPG

Capture2.JPG

Capture1.JPG

Capture2.JPG

Capture1.JPG.ad1deefbfa36dfc7e343b0e2949

Capture2.JPG.3a24f9f2e47f81467a0bee95141

Link to comment
Share on other sites

Το κανω ποστ εδώ ελπιζοντας να βοηθησω και κανεναν άλλο χρηστη καρτας AMD με παρομοια προβλήματα,οριστικη λυση στο πρόβλημα μου εδωσε (εχω να παρω μυνημα λαθους δεκα μερες),η αυξηση των ρολογιών της καρτας σε πυρηνα και μνημες.Κατά καποιο περιεργο τροπο η καρτα μπερδευονται με την ενναλαγη 2Δ σε 3Δ λειτουργια της και το αποτέλεσμα ητανε το γνωστο μυνημα λαθους,επομένως με το MSI Afterburner εβαλα ιδιο προφιλ στην καρτα τοσο στα 2Δ ρολογια οσο και στα 3Δ και το πρόβλημα εξαφανιστηκε οριστηκα...! Το πρόβλημα μαλλον οφείλεται στο ότι δεν εχω UEFI Bios!

Edited by Αρχαγγελος
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα.

αν θυμασαι ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα με εσενα.

κι εγω για αρκετες μερες δεν ειχα θεμα βαζοντας την ταση ΜΒ 1.20V αλλα τωρα τελευταια μου πεταει ακυρα blackscreens σε απλη χρηση(διαδικτυο) και χρειαζεται restart...

οτι μουσικη παιζει απο πισω ακουγεται κανονικα αρα κατι τρεχει ακομα με τον γαμ*** driver,ή οχι?

να βαλω την ταση 1.25 οπως εσυ? δεν ξερω τι να κανω !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now