hwbot

HwBox Hellas O/C Team: SuperPi 1M Scores

Recommended Posts

...δεν νομίζω ρε μαν οτι μας έκοβε το hardware αφού μπεντσαραμε με 1.82 στα ~4950 απλά μετά μάλλον δεν ακούει πολύ στο ρεύμα...βέβαια αν δεν τον δοκιμάσουμε και σε άλλο mobo@cascade ποτέ δεν θα μάθουμε ;)

...άντε και official μεγιές :D

πιστευω ακρατατα οτι με αλλο mobo θα παει καλυτερα τουλαχιστον στο pi...!!!

οποτε γουσταρεις τσεκαρουμε τον συνδιασμο (aw9d-max/x6800) στο black box.:shades:ειναι ετοιμο μωνομενο!

και θα δεις οτι θα παει καλυτερα!!!

οσο για το ρευμα δεν ειναι οτι με περισοτερο ρευμα απο το 1.8 που δοκιμασαμε δεν ακουγε,απλα η αναλογια ρευματος/θερμοκρασιας ηταν καλυτερη στο 1.8 παρα στο 1.9 και στα 2v γιαυτο και πεξαμε καλυτερα στα 1.8.)

εννοω οτι με αζωτο που κοντραρει καλυτερα την θερμοκρασια ισως παιξει καλα στα 1.8 αλλα στα 1.9 καλυτερα!!!

ΑΝ και μας συμφερει που παιζει καλα στα 1.8 γιατι δεν κατεβαινει το cold bug και παιζει σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες!!!

σωστα?

:tolya:

Link to comment
Share on other sites

ρε μαν..

Συγκρίνεις 975 με 965?

Σαφώς το 975 είναι πιο γρήγορο και αν εσείς στο commando δεν προσέχατε και την αλλαγή του strap...λογικό είναι ;)

Link to comment
Share on other sites

ρε μαν..

Συγκρίνεις 975 με 965?

Σαφώς το 975 είναι πιο γρήγορο και αν εσείς στο commando δεν προσέχατε και την αλλαγή του strap...λογικό είναι ;)

οχι ρε σαν επιδοση σε νουμερα....:stars:

φυσικα σαν επιδοσεις κατανοω πως το 975 ειναι ταχυτερο επειδη ειναι πιο σφικτο...

μιλα με τον μορτι και θα καταλαβεις τι εννοω...;)

απλα δεν ειναι δυνατον να benchαρει 5++ 3d μαρκ 01,03,05 και να μην καταφεραμε πανω απο 5100 σε 1M pi...δεν νομιζω να τερματιζε ο cpu κατι αλλο μας εκοβε...

δεν ειπα πως ειναι απολυτα η μητρικη..:)

βεβαια ολα αυτα θα λυθουν οταν μπει επανω στο cascade η abit και μπορουμε πλεον να εχουμε μετρο συγκρισεις:T:

επισης αλλος ενας λογος οτι πιστευω πως μας εκοβε κατι αλλο ειναι πως ουτε του ελευσιναρα το cpu που δοκιμασαμε δεν καταφερε πανω απο 5100...(ενω ξερουμε πως πηγαινει 5170 ανετα το cpu του;))

Link to comment
Share on other sites

Αγόρια...αυτό το cpu το έχω εισάγει εγώ απο την Ιαπωνία...στην αρχή νόμιζα πως ήταν του Ελευσίνα...αλλά μετά έμαθα απο που τον πήρατε....:)

Ο πρώτος κάτοχος τους ήταν ο Kyosen :)

Link to comment
Share on other sites

Αγόρια...αυτό το cpu το έχω εισάγει εγώ απο την Ιαπωνία...στην αρχή νόμιζα πως ήταν του Ελευσίνα...αλλά μετά έμαθα απο που τον πήρατε....:)

Ο πρώτος κάτοχος τους ήταν ο Kyosen :)

το ξεραμε αυτο ρα...!!!:harhar:

(για τον Kyosen οχι για σενα)

εχεις δοκιμασει τιποτα Γοριλλα??? κανα LN2??

παντως κοντραρει πολυ καλα τα 3d

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες το CPU απλά τα σπάει και δεν το είχα πάρει χαμπάρι όσο το είχα εγώ.

Δεν δοκίμασα πάνω από 1,7v στην P5B-Dlx γιατί το phase μου δεν είναι και ότι καλύτερο υπάρχει.

Χέρομαι πάντως που ο επεξεργαστής πείγε σε καλά χέρια και τον απολαμβάνουν αυτοί που τον έχουν τώρα... όπως τον απολαμβάνουμαι κι εμείς οι υπόλοιποι στο Forum.

Πιστεύω σίγουρα από αυτά που βλέπω ότι πάει λιγο ακόμα παραπάνω... Όρεξη να ΄χουν οι benchαδόροι που του τα χώνουν!!!!!! :T:

Περιμένουμε κι' άλλα σκορ Nick_P :tolya:

Link to comment
Share on other sites

@Astri για λίγο καλύτερα αποτελέσματα κάνε μερικά απλά "κολπάκια" όπως :

Start -> Settings -> Control Panel -> System -> Advanced -> Performance Mod

(ή κάπως έτσι μετά το System, δεν θυμάμαι ακριβώς και στην δουλειά είναι όλα κλειδωμένα :( )

Απενεργοποιείς backround, χρώματα, skins και ότι άλλο έχεις..:P

Ανοίγεις το Pi και μετά ALT+CTRL+DEL, δεξί κλίκ στο spi.exe και όρισε να τρέχει ο πυρήνας 1 ή 2...ένας απο τους 2 τα καταφέρνει καλύτερα.

Για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα, αρχίζει να κλείνεις και διεργασίες όπως τον explore και διάφορα άλλα που δεν χρειάζεται.

Απενεργοποιείς επίσης απο το bios ότι δεν χρειάζεται όπως usb,audio,controllers,firewire,serial ports κτλ.. :)

To Pi βγάζει πολλές φορές διφορετικά αποτελέσματα..μπορεί να το τρέξεις 10 φορές και να βγάλεις 10 διαφορετικά αποτελέσματα.

Οπότε λοιπόν με απανωτά runs μπορεί να πετύχεις το καλό run.

Επίσης για να "στροφάρει" ο δίσκος, πρίν το run 1Μ, τρέξε 5-10 φορές το 16Κ γρήγορα!

Θα παρατηρησεις πως θα σου βγάζει πχ 0.93 , 0.94 , 0.94 , 0.110 , 0.110 , 0.92 .

Αν καταφέρεις και το υπολογίσεις και τρέξεις γρήγορα το 1M την φορά που θα είναι πιο γρήγορο, ίσως να κερδίσεις κάτι ψιλά...

Όλα αυτά σαφώς και μόνο για 1Μ.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν καθόλου...:(

Καμιά φορά και το real time priority βγάζει χειρότερα αποτελέσματα...το copy waza στο 32m θα πρέπει να το συνδιάσεις με καθαρό λειτουργικό και maxmem ανάλογο για καλά αποτελέσματα...και λειτουργεί καλύτερα στα nVidia chipset.

Link to comment
Share on other sites

astri ειμαι λιγο τυχερος με τοις cpu ο 6600 που εχη ποσταρη ο gprhellas (5160 pi1m και pi32m 5147 δεν ανεβαζε αλλο fsb η cpu) στο lab ειναι και αυτος δικος μου ειναι ,εχω και αλλους 2 6700 (4600,4700 pi1m):T:

Link to comment
Share on other sites

lol είδες τους Ιταλούς με το ίδιο batch και πήρες σβάρνα όλα τα πλαίσια να βρεις τους ίδιους ε? :D

Nα μην ακούει άλλο το commando? Από τόσο χαμηλά?Κάτι άλλο παίζεται...Δοκίμασες για να το ελένξεις αυτό με μικρότερο Multi?

Ωραίος πάντως δε φαίνονται άσχημοι! :D

Γιατί δεν ανέβασες επίσημα τα σκόρ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δη τους ιταλους τον πρωτο τον πηρα ψαχτα απο το πλαισιο και ειναι trey κομματη εχουμε .παντος για την commando που ειναι δικια μου μητρικη δεν εχη καμμια σχεση με την p5b-dlx στο μονοβαθμειο η ιδια cpu πηγενε 4770 στην commando και 4830 στην p5b-dlx με το ιδια volt :read: αυριο θα δοκιμασουμε 3mb και μετα θα κατεβασουμε τα bench:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δη τους ιταλους τον πρωτο τον πηρα ψαχτα απο το πλαισιο και ειναι trey κομματη εχουμε .παντος για την commando που ειναι δικια μου μητρικη δεν εχη καμμια σχεση με την p5b-dlx στο μονοβαθμειο η ιδια cpu πηγενε 4770 στην commando και 4830 στην p5b-dlx με το ιδια volt :read: αυριο θα δοκιμασουμε 3mb και μετα θα κατεβασουμε τα bench:D

πόπο, που να τους έβλεπες κιόλας, μπες xs να δεις τι καταφέρανε οι κερατάδες. Ό,τι καλύτερο υπάρχει μέχρι στιγμής γενικά.

Δεν παραξενεύομαι καθόλου που σου έβαλε αυτό το Avatar o Γορίλλας!

Ε τότε νομίζω πως πρέπει να κάνεις μια δοκιμή με p5dlx, αλλά μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Επίσης στο xs βλέπω όλοι να Modaroun p5dlx Καλύτερα, τι μυστικό υπάρχει που δε το ξέρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now