hwbot

HwBox Hellas O/C Team: SuperPi 1M Scores

Recommended Posts

Προσπάθησα πολύ γαμώ να ανοίξει το σύστημα με 55x ή 56x αλλά κολλούσε στο post και μετά από μερικά reset ήθελε Clear CMOS για να παίξει. Με 57x ούτε καν postαρε, δοκίμασα μπας και του έπεφταν λίγα τα 5500/5600 :hehe:

[MENTION=1012]FireKiller[/MENTION] Δεν νομίζω να ήταν θέμα μητρικής γιατί την είχα ξεψαχνίσει παλιά που την έκανα review και ξέρω τη συμπεριφορά της. Και σε ASUS να τον έβαζα δηλαδή, το ίδιο θα έπαιζε με SS.

[MENTION=11]mortisboy[/MENTION] Αμέσως εσύ :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

χεχε...σε πειράζω...έχω 1-2 που παίζουν ~5450 στο ss αλλά μάπα το καρπούζι, αν δεν παιζουν ~5g αερα και ~6g cascade απλά δεν :P

Στη Seidon παίζει 5GHz 1Μ ο δικός μου, 2c/2t με 1.4V. Η Seidon 120Μ είναι χειρότερη από τη Noctua D14, άρα πληρώ τις προϋποθέσεις :hehe:

Το ξέρω ότι με πειράζεις ρα, worry not. Απλά ψήθηκα να δοκιμάσω στο SS, είχα να το ανάψω και καιρό, με μπρίζωσε και ο Στέλιος :hehe:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=461]George_o/c[/MENTION]

ΘΑ ανεβάσω αυτό κάποια στιγμή:

4651-albums301-picture21977.png

και όπως ρώταγα και φαίνεται από την εικόνα ο επεξεργαστής είναι mobile i5, οπότε δεν μπορείς να πειράξεις τίποτα από το bios. Και κοιτώντας τα άλλα σκορ ενώ όλοι έχουν πάνω κάτω την ίδια συχνότητα με διαφορά μόνο στο πρώτο δεκαδικό, ο χρόνος είναι μέχρι και 0,2ms χαμηλότερος. Υπάρχει κανένας τρόπος να αλλάξουμε τα timings στις μνήμες ή το bus clock μέσω προγράμματος μήπως και; :o

Link to comment
Share on other sites

Για πείραγμα στα subs δοκίμασε memset ή cputweaker. Στον δικό μου i3 3110M δεν δούλεψε κανένα από τα δύο. Βασικά το CPU Tweaker σε άφηνε να τα αλλάξεις, αλλά εν τέλει δεν τα έπαιρνε, ούτε στο CPU-Z άλλαζαν ούτε διαφορά στις επιδόσεις υπήρχε.

Για να πέσεις περισσότερο χρειάζεσαι XP, maxmem, waza, registry tweaks και minimized tweak (που απ' ότι είδα το έκανες τώρα). Καλό OS για SPi 1M μπορείς να κατεβάσεις από 'δω http://www.hwbox.gr/general-overclocking-faq-support/11370-george_o-c-xpized-98mb-gia-na-pigainei-mpala-fourka-superpi.html

Το bclk δεν μπορείς να το αλλάξεις παρά μόνο σε μερικά msi/asus laptops συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Προς στιγμη παραξενευτηκα και σκεφτηκα μηπως αλλαξαν οι κανονες στο hwbot . :D

Παντα με το 1.5XS τρεχουμε και προσοχη να φαινεται το checksum στο τελος του run ΚΑΘΑΡΑ .

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος αλλά μπορεί να πέσει κι άλλο με αρκετή προσπάθεια, σίγουρα κάτω από τα .500 με σωστό OS :)

[MENTION=4992]THANOSJ3[/MENTION] Δεν σας είπα ρει να κοιτάζετε τους κανόνες πριν ανεβάζετε; :Phttp://www.hwbox.gr/hwbox-hellas-o-c-team-2d-team/35275-basikos-kanonas-gia-ola-ta-2d-benchmarks.html

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος αλλά μπορεί να πέσει κι άλλο με αρκετή προσπάθεια, σίγουρα κάτω από τα .500 με σωστό OS :)

Δεν το πειράζουμε για την ώρα άλλα αυτό το pc, έχει πολλά σημαντικά πράματα μέσα. :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πειράζουμε για την ώρα άλλα αυτό το pc, έχει πολλά σημαντικά πράματα μέσα. :P

Επειδή παλιότερα την είχα πάθει αρκετές φορές με PC που σκάλιζα, όλα γίνονται σε άλλους δίσκους και benchoλειτουργικά. Το 24/7 μας το έχουμε μόνο για κάνα απλό τεστάκι και τπτ παραπάνω :D

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς το Bulldozer Conditioner?

Όσο είχα τον 8320 δεν γνώριζα την ύπαρξή του και απορούσα πως βγάζουν μερικοί τα νούμερα που βγάζουν στο bot.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now