hwbot

HwBox Hellas O/C Team: SuperPi 1M Scores

Recommended Posts

Μπραβο για τα σκορια αλλα νομιζω οτι αδικα ταλαιπωρεισαι, πετα ΧΡ σε ενα δισκακι και κανε αυτα που σου ειπε ο George_o/c

θα πας 1 sec κατω :D

Πες του τα πες του τα γιατί δεν με ακούει απ' ότι φαίνεται :D

Link to comment
Share on other sites

1) Πέρνα τα κομμένα μου XP, και βάλε Silver Theme. Τίποτα άλλο από drivers, θα μπουτάρεις απευθείας από BIOS στα ρολόγια που θες να παίξεις.

2) Παίξε με 2 πυρήνες

3) Πήγαινε στο msconfig και βάλε Maxxmem 640MB

4) Πέρνα τα 55 registry tweaks μου απευθείας από το thread που δίνω και το OS (το XPized)

5) Κάνε restart και μπες έτοιμος πλέον για το run

6) Ανοίγεις Pi, ανοίγεις taskmanager δίνεις affinity στο CPU 1 και Real Time Priority

7) Τρέξε μερικά 16K απανωτά στο Pi, καμιά 10αριά φτάνουν.

8) Τρέξε το 1M. Με το που σου βγάλει ότι χρόνο σου βγάλει, πάτα Ok, τράβα το παράθυρο του Pi από την κάτω δεξιά γωνία και κάνε το minimize μέχρι τέρμα πάνω αριστερά, ίσα ίσα να φαίνονται οι εντολές μόνο :P

9) Πάτα Alt + C, επέλεξε το 1Μ και τρέξτο.

10) Άνοιξε task manager, δεξί κλικ στο Pi (στο πρώτο tab όχι στα processes) και κάνε το μεγιστοποίηση.

Άμα δε βγάλεις 0.3sec κάτω από αυτό που πόσταρες τώρα, να μη με λένε Γιώργο :hehe:

Θα μπορούσα να σου γράψω πολλά ακόμα αλλά δε λέει γιατί θα σε μπερδέψω αντί να σε βοηθήσω. Αυτά ^^ αρκούν για ένα καλό score :) Γενικά να ξέρεις ότι με αυτά τα CPU, το πόσο μπορεί να σε βοηθήσει το OS tweaking δε λέγεται.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου αυτό το έκανα μονάχα με τα xp φορτομένα και 8 πυρήνες full on! Και με drivers κτλπ. Θα τρέξω μια σήμερα με τα 7αρια και μετά XP καιότι άλλο είπες από πάνω. Περιμένω και κάποια στιγμή μια 'μικρή' βοήθεια από τον [MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION] και μετά πιστεύω να κάνω ένα έξτρα βήμα να σας κοντέψω λιγάκι, πάντα στα όρια του λογικού!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου αυτό το έκανα μονάχα με τα xp φορτομένα και 8 πυρήνες full on! Και με drivers κτλπ. Θα τρέξω μια σήμερα με τα 7αρια και μετά XP καιότι άλλο είπες από πάνω. Περιμένω και κάποια στιγμή μια 'μικρή' βοήθεια από τον [MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION] και μετά πιστεύω να κάνω ένα έξτρα βήμα να σας κοντέψω λιγάκι, πάντα στα όρια του λογικού!

A νόμιζα ότι όλο και κάτι θα είχες σκαλίσει. Τότε θα πέσεις καρφί κάτω από τα 14 :) Σε αυτό το thread http://www.hwbox.gr/hwbox-hellas-o-c-team-2d-team/8620-superpi-minimized-window-tweak.html (το βίντεο είναι στο πρώτο post, το τσέκαρα τώρα στο youtube, το έχω ακόμα public :D), δες το βίντεο του πρώτου post και θα καταλάβεις. Είναι σε κακή ανάλυση, πέρασαν και κάμποσα χρόνια από τότε :P Όταν όμως έχω την κάμερα κοντά στην οθόνη, οι λεπτομέρειες φαίνονται. Γύρω στο 3:45 δείχνω τι ακριβώς εννοώ με το minimized.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου αυτό το έκανα μονάχα με τα xp φορτομένα και 8 πυρήνες full on! Και με drivers κτλπ. Θα τρέξω μια σήμερα με τα 7αρια και μετά XP καιότι άλλο είπες από πάνω. Περιμένω και κάποια στιγμή μια 'μικρή' βοήθεια από τον [MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION] και μετά πιστεύω να κάνω ένα έξτρα βήμα να σας κοντέψω λιγάκι, πάντα στα όρια του λογικού!

Το έχει περιλάβει ο [MENTION=23]Stelaras[/MENTION] το SS σου. Μόνο fine tuning έχει μείνει και να σου φτιάξουμε βάση και μετά πάς για 6GHz Club :P

Link to comment
Share on other sites

Το έχει περιλάβει ο @Stelaras το SS σου. Μόνο fine tuning έχει μείνει και να σου φτιάξουμε βάση και μετά πάς για 6GHz Club :P

Τι άλλο να πω με έχετε σκλαβώσει. Ειλικρινά τέτοια βοήθεια σε κάποιον που τώρα ξεκίνησε να ασχολείται με το oc και μάλιστα δεν τον γνωρίζετε και από χθές, δεν την περίμενα. Τι να πω, ίσως επειδή μεγάλωσα έτσι και έμαθα στην ζωή μου να τα καταφέρνω μονάχος χωρίς ποτέ να περιμένω βοήθεια, ίσως για αυτό να μου φαίνεται παράξενο όλο αυτό.

Πάντως ευχαριστώ εκ καρδίας!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, update δεν έχει τελικά... Ο 8350 μουλάρωσε και δεν πάει με τίποτα πάνω από τα 5250! Μέχρι και ανεμιστήρα δωματίου έβαλα στα VRM για να τα κρυώσω και 2 παγοκύστες με πλαστική σακούλα από την άλλη να κρυώσω τις ψύκτρες.

Αν και έπεσαν καμιά 7 βαθμούς κάτω γενικά, ο 8350 δεν, κόλλημα με ότι συνδιασμό του έβαλα σε μνήμη, llc, ΗΤ κτλ. Μάλλον περιμένουμε την βοήθεια του SS για ποιό πάνω φαίνεται.

Μετά με έπιασε και η νύστα και τον πήρα αγκαλιά με την μικρή μου πριγκίπισσα :D...

Link to comment
Share on other sites

Ε πόσο να πάει!

Ρε ανατρίχιασα με τα παγάκια! Πρόσεχε μην στείλεις τίποτα από υγροποίηση. Και στο SS να διπλοτσεκάρεις τα της μόνωσης :T:

Link to comment
Share on other sites

Μπα μην ανυσηχε'ις, σακούλα πλαστική για κατάψυξη και μέσα εκεί 2 παγοκύστες κλειστές να ακουμπάνε πάνω στις ψύκτρες. Από κάτω λεπτή πετσέτα να τραβάει τις όποιες σταγόνες να μην κάψουμε την Sapphire! Από πίσω είχα τον μεγάλο ανεμιστήρα να δίνει πάνω στα VRM που έβραζαν!

Εκεί που έχω το κόκκινο ήταν η σακούλα και πάνω από την sapphire η πετσέτα( είπαμε να μην κάψουμε τίποτα). Από την πίσω πλευρα ήταν ο ανεμιστήρας.

image.jpg

Οι παγοκύστες ήταν 2 τέτοιες

0021534_23-50001___0_4.jpg

image.jpg

0021534_23-50001___0_4.jpg

image.jpg

0021534_23-50001___0_4.jpg

image.jpg.626f200c0e2100915d2d7a966f43e2

0021534_23-50001___0_4.jpg.a65ac44db5d51

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και validation το reference clock της μητρικής σου να πάρεις κι από 'κει ποντάκια. Αν δεν υπάρχει το μοντέλο, πόσταρε το validation στο support forum κάνοντας ένα thread να προστεθεί στο database ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και validation το reference clock της μητρικής σου να πάρεις κι από 'κει ποντάκια. Αν δεν υπάρχει το μοντέλο, πόσταρε το validation στο support forum κάνοντας ένα thread να προστεθεί στο database ;)

Done! STORM1978`s Reference Clock score: 166.66 MHz with a Chapala

Link to comment
Share on other sites

6th out of 42... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με πρόδωσαν τα XP, το καλύτερο που κατάφερα ήταν 18.315 :mad: Δοκίμασα δύο διαφορετικά XP και οτιδήποτε ήξερα από tweaks αλλά δεν μπορούσα να πέσω κάτω από .315 με τίποτα. Οπότε έβαλα Win7 32bit και go figure, έβγαλαν καλύτερο score. Καμιά ιδέα Στέλιο; [MENTION=23]Stelaras[/MENTION]

Η διαφορά μου με τον πρώτο είναι 0.050sec αλλά δεν μπορούσα να την μαζέψω με τίποτα :(

image_id_1226602.jpeg

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει καμιά 15αριά 775 CPUs και έχω άλλα τόσα σπίτι για δοκιμές..Τα περισσότερα διαφορετικά.....:D :D

Το θέμα είναι να τα παίξεις όμως όλα αυτά σιγά σιγά κάποια στιγμή, ώστε να μαζευτούν ποντάκια :D

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι τώρα αρχίζω να μαζευομαι σιγά σιγά......Ελπίζω φέτος να είναι παραγωγική χρονιά...

Ωραίος, άντε να ξεκινήσεις να χώνεις πάλι all day every day μετά τη δουλειά :D:T:

Link to comment
Share on other sites

1568961921_d9eb5930b51.jpg

Ask any racer, any real racer. It dont matter if you win by an inch or a mile. Winning's winning! :hehe:

Όταν το πήρα το CPU δεν είχε παίξει κανείς, αλλά έκαναν 15 μέρες να μου το φέρουν και εγώ άλλες 15 μέρες για να παίξω, οπότε βρέθηκε ένας που έπαιξε και αναγκάζομαι τώρα να τον περάσω παντού :hehe: Μόνο στο CPUZ δεν θα τον περάσω γιατί εμένα τερματίζει στα 104... Βασικά νομίζω ότι φταίει η Giga και συμβαίνει αυτό, σε ASUS βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι θα έπαιζε πιο ψηλά το bclk :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now