Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα. Ειμαι στα κοντα για αγορα καινουργιου Monitor και κλεινω προς τις 2 εταιρειες, συγκεκριμενα στην Dell U2713HM και Asus PB278QR. Δεν ξερω τωρα αν καποιος εχει καποια απο τις 2, (διαβασα 2,3 ποστ πιο κατω καποιος ειχε θεμα με την Dell) θα ηθελα να μου πει την γνωμη του και την εμπειρια του ποια να διαλεξω.

Link to comment
Share on other sites

Dell all the way. Οι περιπτώσεις doa/ bleeding/ pixeling κλπ συμβαίνουν σε όλα τα monitor, κανένα δε ξεφεύγει από τέτοια προβλήματα.

Asus monitor δεν έχει περάσει από τα χέρια(μάτια) μου, αλλά όσες dell είδα, ήταν πένα στη λειτουργία τους.

Δες και τι έχει να πει η LG (παράβλεψε το γεγονός πως έχουν ασταθείς βάσεις, είναι καθαρά υποκειμενικό και διορθώνεται σχετικά εύκολα με κάποια custom πειράγματα, αν σε ενδιαφέρει). Δίνω ένα παράδειγμα LG monitor

Link to comment
Share on other sites

Dell all the way. Οι περιπτώσεις doa/ bleeding/ pixeling κλπ συμβαίνουν σε όλα τα monitor, κανένα δε ξεφεύγει από τέτοια προβλήματα.

Asus monitor δεν έχει περάσει από τα χέρια(μάτια) μου, αλλά όσες dell είδα, ήταν πένα στη λειτουργία τους.

Δες και τι έχει να πει η LG (παράβλεψε το γεγονός πως έχουν ασταθείς βάσεις, είναι καθαρά υποκειμενικό και διορθώνεται σχετικά εύκολα με κάποια custom πειράγματα, αν σε ενδιαφέρει). Δίνω ένα παράδειγμα LG monitor

Εχω ψαξει και εχω ακουσει οτι σε αυτες τις ιντσες δεν προτεινεται η αναλυση 1920x1080 για αυτο κοιταω τα συγκεκριμενα μοντελα.

Link to comment
Share on other sites

και εγω dell θα διαλεγα απλα και μονο γιατι εχουμε περισσοτερες αγορες στην Ελλάδα (και στα φορουμς αντιστοιχα) αλλα προσωπικα ισως να μαζευα κανα μηνα ακομα λεφτα και να πηγαινα σε EIZO (πχ Eizo FlexScan EV2736W) αλλα εξαρταται και απτο για τη δουλεια τη θες.

Αν την θες για τσιτα Gaming ισως αξιζει να κοιταξεις για καμια asus/benq απαυτες με τα 144hz κλπ.

Για απλη χρηση ξερω γω οποια και να παρεις asus/dell ειναι τα ιδια, προβληματα ολες οι εταιριες/πανελς εχουν αρκει να μην σου τυχει :P

Για επεξεργασια φωτογραφιας κλπ ισως να θες κατι πιο επαγγελματικο κλπ κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Η "αντίστοιχη" LG είναι αυτή -> MONITOR :: LG LCD LED 27'' 27MB85Z-B WQHD Black - Visionstudio.gr και τα σπάει.

Από τις δύο που αναφέρεις, την Dell. Ναι, μάλλον έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες για RMA με το καλημέρα, αλλά τουλάχιστον είναι flicker free που μετράει :)

Link to comment
Share on other sites

Η "αντίστοιχη" LG είναι αυτή -> MONITOR :: LG LCD LED 27'' 27MB85Z-B WQHD Black - Visionstudio.gr και τα σπάει.

Από τις δύο που αναφέρεις, την Dell. Ναι, μάλλον έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες για RMA με το καλημέρα, αλλά τουλάχιστον είναι flicker free που μετράει :)

Ναι αυτο το RMA λιγο με φοβιζει....

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την 2713h και όχι την 2713hm για 3-4 χρόνια κλείνεις με το θέμα οθόνη έτσι απλά..

Όσο για το rma δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα μιλάμε για μια από τις καλύτερες εταιρείες σε αυτό το θέμα στο κόσμο!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα συμπτωση!! σκεφτομουν αυτες τις μερες να ρωτησω ακριβως για τις ιδιες οθονες

επειδη δν θελω να φυγω πανω απο τα 500ευρω βλεπω πως ειναι οι μονες π αξιζουν σε 1440p...

το θεμα ειναι πως κ εμενα με φοβιζει λιγο το rma για dell.. γτ αν κατσει η στραβη θα ταλαιπωρηθω αρκετα κ εννοειται πως δν θελω να μπω σε τετοιο λουκι

ποια ειναι τα συν κ ποια τα πλην σε asus - dell ?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την 2713h και όχι την 2713hm για 3-4 χρόνια κλείνεις με το θέμα οθόνη έτσι απλά..

Όσο για το rma δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα μιλάμε για μια από τις καλύτερες εταιρείες σε αυτό το θέμα στο κόσμο!

Μιλαμε για διαφορα 160? δεν ειναι λιγη. Δεν μπορω να διαθεσω πιο πολλα απο 450-500?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 2713hm απο το καλοκαιρι.....ΑΠΛΑ ΦΟΒΕΡΗ....χωρις bleeding καμενα πιξελ και ιστοριες...τελειο πανελ απιστευτη εικονα χρωματα και sharpness....την πηρα 480ε απο msystems τοτε.ΝΑΙ ειχαν θεματα καποια μοντελα τα οποια ηταν manufacture date may 2013 κυριως ...αν παρεις 2713hm λοιπον ρωτα πρωτα το manufacture date....Απο may 2014 και μετα εχεις 90% πιθανοτητες να παρεις τελειο κομματι.Εμενα ειναι may 2014.....στο rev μην δινεις σημασια ολα Α00 ειναι στην Ελλαδα ειτε 2013 ειτε 2014.Το manufacture date κοιτα....απο κει και περα GOOD LUCK :coffeetime:

Η 278QR φοραει LG PANEL παρομοιο με της 2713hm απο οτι ξερω και οχι Samsung οπως η 278Q.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε υπομονή να σου περισσέψουν ακόμα 160 ευρώ και πάρε την 2713h δεν είναι κ τόση μεγάλη η διαφορά αν σκεφτείς ότι θα βλέπεις για χρόνια καλύτερη εικόνα :)

Link to comment
Share on other sites

Σε καμιά περίπτωση την Η! Αν είναι να πας εκεί παίρνεις την "φθηνή ΗΜ" και τα υπόλοιπα μπύρες.

Σε αυτό που φέρνει (wide gamut) είναι από τις χειρότερες προτάσεις της αγοράς στην κατηγορία της και oversaturated. Αν είσαι για τέτοια χρήση ψάχνεις καλιμπραρισμένη Hazro, τις ακριβές LG κτλ. Η Αsus pb278q όπως είπα πριν είναι με PWM και τρεμουλιασμένα γκρι ως εκ τούτου, όποιος αγοράζει οθόνες χωρίς non-flickering με 'γεια του με χαρά του.

Η 2713HM έχει το χειρότερο quality control ever, είτε είναι πρασινίσματα, είτε bleeding, είτε cross-hatching. Αν σας χαλάνε τα RMA δεν θα την πρότεινα - αν έχετε υπομονή, τότε είναι ok all around. Και η VP2770-LED είναι καλή λύση με καλύτερο quality control και η Eizo αλλά δεν ξέρω τι κάνει με RMA policy τελευταία.

Επίσης οι AH-IPS κορεάτικες, αν νιώθετε τυχεροί (τελωνείο) μπορεί να είναι καλή ιδέα :)

Επίσης ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ από input lag οπότε από αυτή την σκοπιά δεν με παίρνει να σχολιάσω καν. Μόνο στο Dell 4K (P2815Q) κατάλαβα input lag, αλλά ok με εκείνο γέλασε το σύμπαν...

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Σε καμιά περίπτωση την Η! Αν είναι να πας εκεί παίρνεις την "φθηνή ΗΜ" και τα υπόλοιπα μπύρες.

Σε αυτό που φέρνει (wide gamut) είναι από τις χειρότερες προτάσεις της αγοράς στην κατηγορία της και oversaturated. Αν είσαι για τέτοια χρήση ψάχνεις καλιμπραρισμένη Hazro, τις ακριβές LG κτλ. Η Αsus pb278q όπως είπα πριν είναι με PWM και τρεμουλιασμένα γκρι ως εκ τούτου, όποιος αγοράζει οθόνες χωρίς non-flickering με 'γεια του με χαρά του.

Η 2713HM έχει το χειρότερο quality control ever, είτε είναι πρασινίσματα, είτε bleeding, είτε cross-hatching. Αν σας χαλάνε τα RMA δεν θα την πρότεινα - αν έχετε υπομονή, τότε είναι ok all around. Και η VP2770-LED είναι καλή λύση με καλύτερο quality control και η Eizo αλλά δεν ξέρω τι κάνει με RMA policy τελευταία.

Επίσης οι AH-IPS κορεάτικες, αν νιώθετε τυχεροί (τελωνείο) μπορεί να είναι καλή ιδέα :)

Επίσης ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ από input lag οπότε από αυτή την σκοπιά δεν με παίρνει να σχολιάσω καν. Μόνο στο Dell 4K (P2815Q) κατάλαβα input lag, αλλά ok με εκείνο γέλασε το σύμπαν...

Θα μπορουσες να μου προτεινεις καποια μεχρι 500?. Δεν θελω να παω σε 4Κ γιατι δεν το σηκωνει η καρτα γραφικων και δεν ειμαστε και για καρτα γραφικων τωρα. :P

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα θα πάρεις ή την 2713HM από Έλληνα seller που σε βολεύει, γιατί παίζουν γερές πιθανότητες για RMA ή μία pixel perfect 27QW από ebay στα ~250 ευρώ. Και τελωνείο να σου κάτσει (δοκίμασε EMS) και πάλι χαλαρά την βγάζεις, αρκεί να είσαι ok με τις εισόδους και το stand της.

Καλές αγορές :)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα θα πάρεις ή την 2713HM από Έλληνα seller που σε βολεύει, γιατί παίζουν γερές πιθανότητες για RMA ή μία pixel perfect 27QW από ebay στα ~250 ευρώ. Και τελωνείο να σου κάτσει (δοκίμασε EMS) και πάλι χαλαρά την βγάζεις, αρκεί να είσαι ok με τις εισόδους και το stand της.

Καλές αγορές :)

Πιστευω οπως προαναφερθηκε ειναι λιγο τυχη στο τι κομματι θα παρεις με την Dell. Οσον αφορα για αγορα ebay κανω αγορες απο ebay αλλα μικροαγορες δεν υπερβαινουν τα 50? οποτε δεν θελω να το ρισκαρω με μια τετοια αγορα. Και θελω οπως λεει και ο "Farmas" καποιον να μου πει για την Asus εχει καποια συγκεκριμενα προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και τελωνείο να φας (που έχεις καλές πιθανότητες και να το γλυτώσεις δηλαδή) λογικά θα πας στο 250 + φπα + 10 ευρω κερατιάτικα :D

Αυτό που αναφέρω για την pb278q είναι ότι είχε PWM φωτισμό - πάει να πει πονοκεφάλους, google it, δεν είναι τυχαίο fault, είναι καθολικό πρόβλημα και το έχω δει και εγώ. Στις pb278qr τις τελευταίες (2014) υποτίθεται ότι πήγαν και αυτές σε flicker free τεχνολογία, αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω γιατί δεν τις έχω δει. Άσε που μπορεί κάλλιστα να πετύχεις "παλιά"...

Link to comment
Share on other sites

H PB278QR φοραει LG AH-IPS LM270WQ1 Panel.......δηλαδη οτι φοραει και η 2713hm αλλα αναβαθμισμενο (λεει)....Προσωπικα αν ξανα επερνα τωρα θα πηγαινα σε ASUS pb278qr....εχει καλητερα specs εχει καλητερο quality control απο την 2713hm ειναι πιο gamerαδικη και νταξ ειναι asus μωρε :gizmo:....Την pb278Q ξεχνα την...μιλαμε για επιληψια :stars:

Link to comment
Share on other sites

Dellάκι και από μένα, παρόλο που ακούστηκαν κάμποσα RMA θεματάκια τώρα τελευταία. Εγώ έχω την old school 2311H από το 2011 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!

Θα περιμενω λιγο γιατι ειπανε στο TFT Central μου εστειλαν μηνυμα (ζητησα να κανουν review την Asus PB278QR αλλα αρνηθηκαν) και ειπαν θα κανουνε την καινουργια Dell U2715H που θα ειναι αντικατασταση της U2713HM... Οποτε λεω να περιμενω. Η οθονη θα παρω η γυαλια με την 17" CRT και καθομαι και κοντα ουτε στα 70cm δεν καθομαι.:playful:

Link to comment
Share on other sites

Ποτε με το καλο τις περιμενουμε τις καινουργιες οθονες γιατι δεν ξερω ποσο ακομα θα την παλεψω με την CRT...:P

Από ότι έχουν πει μέσα στους πρώτους μήνες του 2015 θα βγουν τα πρώτα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now