NOP$TRIM

Από αέρα, σε νερό, τα φώτα σας :)

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Αναβάθμισα τον υπολογιστή μου και πλέον στο κουτί μου παίζουν

i5 4690k

Asus Z97-Pro Gamer

2x4GB Kingston HyperX Beast

GTX 970 G1

Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω το βήμα και να πάω σε υδρόψυξη.

Δεν θέλω AIO ψύξη μιας και αν είναι να πάω σε AIO προτιμώ να δώσω +20? και να πάρω το bracket για την True Black 120 που έχω...

δεν πιστεύω ότι θα δω τρέλες διαφορές, αλλά κυρίως το κάνω γιατί θέλω να clockάρω πολύ και θέλω επιτελούς να φύγω από τον αέρα.

Την GPU θα την αφήσω έξω από το όλο θέμα για αρχή.

Θέλω από τους πιο έμπειρους να μου πείτε αν η σύνθεση που έχω κάνει είναι καλή καθώς και

1) Πόσα fittings πρέπει να πάρω και ποια; (Γωνίες, extenders)

2) Το Tank είναι compatible με το pump; διότι από το συγκεκριμένο site όλα τα tank τέτοιου τύπου (όρθια) λένε ότι κάνουν μόνο σε Eheim 1046/48

Η σύνθεση είναι η παρακάτω.

Swiftech Apogee XL

Alphacool NexXxoS ST30

Aquacomputer aquainlet PRO 150 ml

Phobya DC12-400

Monsoon Acrylrohr 13/10mm (ID 3/8" OD 1/2")

Είμαι ανοικτός σε προτάσεις, αλλαγές, άλλα καταστήματα, βασικά στα πάντα, ίσως το μόνο που δεν θα ήθελα να αλλάξω είναι το waterblock και τα tubes μιας και θελω

να είναι acrylic.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by NOP$TRIM
Link to comment
Share on other sites

Με γειά τα καινούργια σου παιχνίδια...

Για τον επεξεργαστή δεν θα δείς καμιά διαφορά πιστεύω σε κλόκια αν τον βάλεις σε νερό... Αντε 2-3 ή το πολύ 5 βαθμούς διαφορά στην καλύτερη... Τσάμπα κόπος και έξοδα θα κάνεις... Για τις κάρτες γραφικών όμως τα πράγματα αλλάζουν... Μπορείς να έχεις από 10 μέχρι και 20 ή και παραπάνω βαθμούς διαφορά από την στόκ ψύξη τους... αυτό εξαρτάται από το πόσο καλή στόκ ψύξη έχουν + το ότι στο νερό δεν θα σου παίρνουν τα αφτιά τα βεντιλατόρια της κάρτας γραφικών...

Αυτά από μένα που εχω χρησιμοποιήσει πάρα πολύ υδρόψυξη στο παρελθόν...

Τώρα αν έχεις σκοπό να κάνεις custom ανοιχτό τανκ και να βάζεις μέσα πάγο ώστε να κλοκάρεις λίγο παραπάνω μόνο για τα bench με θερμοκρασίες που θα παίζουν ~ 10-15 βαθμούς κάτω από την θερμοκρασία δωματίου ΟΚ. αλλα εκεί θα χρειαστείς και μόνωση γιατί θα αρχίσει και η υγροποίηση :(

Βάλε λοιπόν στο cpu 1.25 ρεύμα με την true που έχεις και όσο πάει... λογικά ένα 4500 θα στο κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πηγαίνει καλά με τα link σου, αλλά γενικά:

Αν πηγαίνεις στα νερά για τα clocks τσέκαρε πρώτα τι κάνει το cpu σου και αν ακούει για αρχή delid it. Οι 970 δεν παίρνουν MHz σε νερό απ' όσα έχω δει.

Αν πηγαίνεις για τα looks, πάσο :)

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxa σωστός δεν το πρόσεξα, διορθώνω...

EDIT: Διόρθωσα και τα Links. Βασικά μόλις πατήσετε στο Link μετά πρέπει να αλλάξετε την γλώσσα του site σε αγγλικά για να το βγάλει...

Edited by NOP$TRIM
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα βάλω και την κάρτα γραφικών στο loop,

Οπότε 2 ερωτήσεις στα γρήγορα.

1) Από ποιο μαγαζί Ευρώπη να πάρω το full cover; από ότι βλέπω για GTX 970 G1 μόνο η ΕΚ έχει βγάλει...

2) Μπορώ να βάλω το full cover αλλά να κρατήσω το backplate της μαμάς μιας και μου αρέσει πολύ; η δεν θα κουμπώνει;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now