MetallicGR

Τι κατηγορίας laptop έχετε;

Τι κατηγορίας laptop έχετε;  

71 members have voted

  1. 1. Τι κατηγορίας laptop έχετε;

    • Office - Απλή χρήση
      19
    • Multimedia
      12
    • High Performance
      8
    • Gaming
      5
    • Desktop Replacement
      5
    • Workstation
      1
    • Desktop FTW!
      21


Recommended Posts

Οι φορητοί υπολογιστές (laptop) ονομάστηκαν έτσι καθώς μπορούσαν να πλησιάσουν τις επιδόσεις ενός desktop υπολογιστή έχοντας παράλληλα πολλά πλεονεκτήματα, όπως για παράδειγμα την ευελιξία. Με τα χρόνια η συγκεκριμένη κατηγορία υπολογιστών εξελίχθηκε με τέτοιο τρόπο όπου βλέπαμε πολλά laptop να ξεπερνούν σε επιδόσεις ακόμη και high end desktop υπολογιστές, δημιουργώντας την αργότερα γνωστή κατηγορία "desktop replacement".

Παράλληλα, εκτός από τα desktop replacement, οι φορητοί υπολογιστές δεν έπαψαν να πρεσβεύουν κατηγορίες για τις οποίες είχαν αρχικά σχεδιαστεί, όπως Multimedia και Office εφαρμογές - κατηγορίες αρκετά γνωστές στους καταναλωτές. Όταν το gaming στο laptop έγινε "μόδα", με τα LAN parties και τα παρεμφερή events, η ανάγκη για περισσότερο performance έγινε απαραίτητη. Έτσι, μετά το μιλένιουμ, η κατηγορία "gaming laptop" μπαίνει και αυτή δυναμικά στον χώρο, με διπλές κάρτες γραφικών, ισχυρούς επεξεργαστές, οθόνες υψηλής ανάλυσης και γενικά ότι πιο hot παρουσιαζόταν ανάλογα με το έτος.

Η ερώτηση του σημερινού poll είναι σχετική με το συγκεκριμένο form factor, δηλαδή τους φορητούς υπολογιστές και θέλουμε να μας πείτε, τι κατηγορίας laptop έχετε στην κατοχή σας.

Ένα τυπικό Gaming laptop της ASUS ROG!

[img_alt=Τι κατηγορίας laptop έχετε;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture38828.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

laptop acer travelamate 10ετιας με μονοπύρηνο centrimo. Αν έχει κανεις καμια DDR1-so dim 2Χ1GB να μου πει γιατι με τo 1Gb ram με τα 7 πάνω και το avast, το ανοίγω πάω φτιάχνω καφέ και μετά μπαίνει windows. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ε βάλτου κάνα λινουξάκι

ή καλύτερα XP :hehe:

xp ειχε πάνω ρε συ αλλά μετα απο καιρό τα xp ξέρεις πως "βαραίνουν" και θελουν καθε 2 μηνες format!!!! Για Linux το σκέφτομαι να σου πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Desktop replacement το οποίο το 2015 κλείνει 2ετια και θα το αλλάξω.

Dell Precision M6700, Core i7 3740, 32GB RAM, 256GB+1TB SSD, 2GB AMD FireGL 6000, Full HD οθόνη και κάτι κλαπατσίμπαλα ακόμα...

Αυτό είναι το μεγάλο.

Για ταξίδια ένα Dell Latitude E7240, με Core i7 4600U, 256GB SSD και όλα τα κλαπατσίμπαλα επάνω..

Και το μεγάλο της γυναίκας είναι ένα Toshiba P300, 17αρα οθόνη, 128αρι SSD και Core 2 Duo T5550.

Πάλιωσε νομίζω αλλά φέτος που της είπα να της πάρω ένα MSI GT70, μόνο αφρούς που δεν έβγαλε, μόλις είδε την τιμή.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Desktop replacement το οποίο το 2015 κλείνει 2ετια και θα το αλλάξω.

Dell Precision M6700, Core i7 3740, 32GB RAM, 256GB+1TB SSD, 2GB AMD FireGL 6000, Full HD οθόνη και κάτι κλαπατσίμπαλα ακόμα...

Αυτό είναι το μεγάλο.

Για ταξίδια ένα Dell Latitude E7240, με Core i7 4600U, 256GB SSD και όλα τα κλαπατσίμπαλα επάνω..

Και το μεγάλο της γυναίκας είναι ένα Toshiba P300, 17αρα οθόνη, 128αρι SSD και Core 2 Duo T5550.

Πάλιωσε νομίζω αλλά φέτος που της είπα να της πάρω ένα MSI GT70, μόνο αφρούς που δεν έβγαλε, μόλις είδε την τιμή.

Πόσο με κάνεις και ζηλεύω Ζάχο! Αν και ξέρω ότι τα 'χεις για μεγαλύτερη ευκολία στη δουλειά σου, αλλά ποιον θα τον χαλούσε ένα τέτοιο laptop :D Όσο για το GT70, όταν με το καλό το πάρεις περιμένουμε εντυπώσεις. Έχω πετύχει στο πλοίο μια φορά που ανέβαινα Αθήνα, ένα παλικάρι με MSI Gaming notebook και έμεινα με το στόμα ανοιχτό απ' το πόσο καλά έπαιζε CoD στο laptop ξέρω 'γω :D

Link to comment
Share on other sites

Ολοι Νορβηγία λεμεεεεεεεε :hehe: :hehe:

Turbo-X 7ετιας, 15ρι, δουλεύει ακόμα το θηρίο. Ο core2duo του κερναγε τσαγια τον δικο μου σταθερό τοτε.

Το έχει η αδερφή μου με τα τραγικά stock Vista. Να της κάνω δώρο καναν ssdάκο κ γω ή δεν θα νιώσει ο γεροντας; νταξ δεν είναι κ Atom..

Sent from my Oneplus One using Tapatalk

Edited by Spirosssss
Link to comment
Share on other sites

Ολοι Νορβηγία λεμεεεεεεεε :hehe: :hehe:

Turbo-X 7ετιας, 15ρι, δουλεύει ακόμα το θηρίο. Ο core2duo του κερναγε τσαγια τον δικο μου σταθερό τοτε.

Το έχει η αδερφή μου με τα τραγικά stock Vista. Να της κάνω δώρο καναν ssdάκο κ γω ή δεν θα νιώσει ο γεροντας; νταξ δεν είναι κ Atom..

Sent from my Oneplus One using Tapatalk

Δεν το αφήνεις καλύτερα να πάρει μια και καλή ένα καινούριο κάποια στιγμή στο μέλλον; :P Αλλιώς παίρνεις κάνα μεταχείρο 120άρη πιο παλιό να του δώσεις λίγο ζωή ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

ενα 17άρι για να χαζεύω νετ και να κάνω τις δουλίτσες μου (απλά πραγματάκια), μπορεί να παίξει και μερικά απλά παιχνιδάκια (αλλά εγώ δεν παίζω γενικότερα)

ενα 14άρι εταιρικό, ο ορισμός του office laptop

ενα 13άρι για τα ταξίδια

κι αλλο ενα 17άρι κατάλοιπο από τα παλιά...

κανένα δεν ανήκει αποκλειστικά σε μία από τις κατηγορίες... γενικώς μέτρια είναι όλα (πλην του εταιρικού "office" )

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας γράψω ότι έχω και ένα HP 6910p 14.1" με 4GB DDR2, T7500, 14άρα 1280 x 800 οθόνη, Ati X3100. Η HP το πουλούσε σαν portable professional λύση το 2007, είναι σκυλί το άτιμο, ακόμα δουλεύει και πάει και μια χαρά!

HP Compaq 6910p Review

Σε τι κατηγορία να το βάλω αυτό; Workstation?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now