Oikopedofagos

4790k+asus z97 5way optimization συμβουλή

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά και καλώς σας βρήκα.

Μετά την προσπάθεια να βάλω ένα x5670 στη p6td μητρική μου, η μητρική δεν ξαναδούλεψε και αναγκάστηκα να αγοράσω

καινούριο μηχάνημα.

Αποφάσισα και πήρα ένα 4790k και μία z97 deluxe. Μνήμες χρησιμοποίησα αυτές που είχα στο προηγούμενο μηχάνημα

(είχα πάρει ένα κιτ 4x4Gb και χρησιμοποιούσα τα 3 από τα 4 στο χ58 που δούλευα μέχρι τώρα).

Το μηχάνημα χρησιμοποιείται για gaming αλλά και για προγραμματισμό όπου προγραμματίζω και τρέχω simulations με πολλά threads.

Γνωρίζω ότι το x99 θα ήταν καλύτερη επιλογή αλλά εκεί χρειαζόμουν και μνήμες οπότε z97.

Στο θέμα μας τώρα αφού πέρασα λειτουργικό, drivers κτλ. πάτησα στο 5 way optimization,

το οποίο clockαρε τον επεξεργαστή στα 4.9Ghz με 1.35V το οποίο κιόλας δείχνει να είναι σταθέρο.

Η ερώτηση μου είναι μιας και πολλά διαβάζω αλλά άκρη δεν βγάζω, είναι πολύ το 1.35V για μόνιμη χρήση?

Να το αφήσω ή να το γυρίσω default?

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΕΡαισιόδοξο μου φαίνεται σαν clock.

Έχεις δοκιμάσει κανένα prime95 να δεις τι θερμοκρασίες παίρνεις; Το 1.35 από μόνο του δεν είναι φονικό, αλλά πιστεύω ότι πιθανότατα να μην είσαι σταθερός και ακόμα πιο πιθανά, να μην μπορείς να το κρυώσεις το chip εκεί πάνω...

Εγώ αν είχα ψύξη θα έψαχνα ένα καλό 4.5-4.6GHz με τα καλύτερα δυνατά vcores νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

prime95 δεν έχω τρέξει μιας και ξέρω ότι θα δω την 100αρα πριν πατήσω το start.

Οτιδήποτε έχει avx ανεβάζει την τάση μου στο 1,42V (μιας και το έχω στο adaptive) και οι θερμοκρασίες είναι υπερβολικές και έχω throttling.

Έχω τρέξει occt χωρίς avx 2 ώρες.

Έχω τρέξει hyper_pi το οποίο στον ι7 950 που είχα πριν έπιανε instability αμέσως ενώ το prime έτρεχε ώρες.

Έχω τρέξει realbench stress test 2 ώρες.

Οι θερμοκρασίες μου στα 3 προηγούμενα ήταν 80+-3 ανάμεσα στο πιο ζεστό και πιο κρύο core.

H ψύξη είναι custom watercooling η οποία είναι overkill μιας και παλιά είχα και κάρτες γραφικών πάνω στο loop

τις οποίες δεν έχω πια και είναι ένα τετραπλό ψυγείο μόνο επεξεργαστή.

Οπότε λες ότι το 1,35V ναι μεν δεν είναι υπερβολικό, αλλά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο να κατέβω καμιά 300Mhz και από vcore όσο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση πάνω στο 1,29V.

1.28V δίνει με optimized default όταν τρέξω handbrake που χρησιμοποιεί avx.

Επίσης prime95 2.8.5 που χρησιμοποιεί avx2 δεν μπορώ να τρέξω ούτε default χωρίς 100άρες.

Άρα λες ότι δεν θα πείραζες καθόλου την ΄τάση μόνο ρολόι?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now