MetallicGR

Windows 10, Ποιοι μπορούν να αναβαθμίσουν στο νέο λειτουργικό;

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Windows 10, Ποιοι μπορούν να αναβαθμίσουν στο νέο λειτουργικό;]http://www.hwbox.gr/images/metro/news_images/microsoft1a.png[/NEWS_IMG] Με κάθε νέα έκδοση των Windows, το ερώτημα που τίθεται είναι πάντοτε το ίδιο. Θα μπορέσουμε να αναβαθμίσουμε στο νέο λειτουργικό χωρίς να κάνουμε clean install;

Ο Gabriel Aul, επικεφαλής του εσωτεριιού προγράμματος ανάπτυξης των Windows 10 ανέφερε σε σχετικό tweet του πως οι χρήστες που θα μπορούν να αναβαθμίσουν στο νέο λειτουργικό σύστημα χωρίς την ανάγκη clean install θα είναι αυτοί με Windows 7 και "πάνω". Οι χρήστες που έχουν στους υπολογιστές τους εγκατεστημένα Windows Vista ή Windows XP δε θα μπορούν να αναβαθμίσουν και θα χρειαστεί να πραγματοποιήσουν clean install από τον δίσκο εγκατάστασης. Τέλος, η αναβάθμιση από τα Windows 8.1 λέγεται σύμφωνα με φήμες ότι θα γίνει δωρεάν, ενώ οι χρήστες Windows 7 θα πληρώσουν ένα μικρό ποσό.

[img_alt=Windows 10, Ποιοι μπορούν να αναβαθμίσουν στο νέο λειτουργικό;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums321-picture39205.png[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Μόνο ο wizard για να μας λέει μετά ότι δεν δουλεύουν ούτε τα 10 και θα βάλει πάλι τα 8.

Κανένας

(Εξαιρούνται οι υπολογιστές δουλειάς)

Υπονοούμενο για τα happy medium ήταν αυτό????

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ο wizard για να μας λέει μετά ότι δεν δουλεύουν ούτε τα 10 και θα βάλει πάλι τα 8.

Ο Wizard!, αυτές τις μέρες που είχε χρόνο, σου έκανε τη χάρη κι έβαλε πάλι τα 8.1, σε απευθείας εγκατάσταση (δούλεψε το τρικ που έγραψα στο άλλο thread) και πάλι τις ίδιες βλακείες κάνουν. Πχ, μόλις έκανα hard reset τον υπολογιστή γιατί αρνήθηκε να ξυπνήσει τη VGA μετά από Sleep...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αποκλείσαμε κ αυτό για το sleep μόνο..πάμε για drivers της αγαπημένης μου amd? Αν δεν το βάλεις sleep όλα τα άλλα δεν δουλεύουν κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αποκλείσαμε κ αυτό για το sleep μόνο..πάμε για drivers της αγαπημένης μου amd? Αν δεν το βάλεις sleep όλα τα άλλα δεν δουλεύουν κανονικά?

Δουλεύουν μέχρι να σταματήσουν. Ήδη μου έχει κάνει 2 φορές κόλλημα ενώ πάω να σώσω ένα jpg από browser. Ή θα αργήσει πάρα πολύ να ανοίξει το Save Dialog ή αφού το σώσει, μένει περίπου 20-30'' στο 99%.

AV δεν υπάρχει και το Defender έχει απενεργοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατεβάζω ποτέ drivers για την μητρική και δεν έχω ποτέ τέτοια θέματα :P Πάντως wizzie στάνταρ έχει να κάνει με drivers το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις, δεν μου έχει ξανατύχει ποτέ κάτι τέτοιο σε 8.1, και τα έχουμε βάλει σε τόσα μηχανήματα μέχρι στιγμής όλη η παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το θέμα είναι 1000% drivers γιατί αν ήταν οτιδήποτε άλλο θα στο έκανε και στα 7 και σε όλα παντού κ πάντα..βγάλε έναν έναν τους drivers της μητρικής ακόμα και της κάρτας σου μα θα κατεβάσει αυτό ότι χρειάζεται μοναχό του. Σπαστικό πρόβλημα που θέλει πολύ υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι, πως ο βασικός driver είναι των Windows και δεν υπάρχει κάποιος άλλος.

Όταν λέω βασικός, αν υποθέσουμε ότι έχει να κάνει με τον δίσκο, οι εγγραφές γίνονται στο RAID. Εκεί κολλάει, αν κολλήσει.

Είναι πάνω στον Perc 6i και ο driver είναι Microsoft.

Τώρα, να έχει να κάνει με το PCI ; Αυτός είναι Gigabyte νομίζω, της μητρικής. Μπορεί και όχι όμως.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου υπολογιστής πάντως ξεκίνησε με καθαρή εγκατάσταση vista, και τώρα τρέχει 8.1. Βαριέμαι να τον στήσω από την αρχή. Και έχω αλλάξει και μια φορά μητρική/επεξεργαστή. (Ναι και κλείδωσε το λειτουργικό και άρχισαν τα τηλέφωνα... :smile-new:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now