MetallicGR

NVIDIA GTX 980 & 970 με 8GB μνήμη στον ορίζοντα

Recommended Posts

[NEWS_IMG=NVIDIA GTX 980 & 970 με 8GB μνήμη στον ορίζοντα]http://www.hwbox.gr/images/news_images/nvidia3.jpg[/NEWS_IMG] Σύμφωνα με αναφορά του κινέζικου VR-Zone.

Οι gamers απανταχού που παίζουν σε "υπερυψηλές" αναλύσεις (βλ. 4K ή UHD) χρειάζονται ένα memory buffer που θα μπορεί να αντεπεξέλθει στο μερικές φορές τεράστιο όγκο των textures των σημερινών παιχνιδιών, γι΄ αυτό και διαλέγουν κάρτες με μεγάλη μνήμη από 4GB και πάνω. Η απόφαση της NVIDIA να μην προσφέρει at launch εκδόσεις των νέων Maxwell καρτών της ίσως έβαλε μερικούς (κατόχους 4K monitor) σε σκέψεις για το αν θα τρέξει σωστά με το setup τους.

Για όλα αυτά τα προβλήματα των gamers ίσως υπάρχει λύση, την οποία θα δώσει η NVIDIA όπως αναφέρει το VR-Zone σε σχετικό έγγραφο της Samsung που δημοσίευσε και παρουσιάζει μερικές πληροφορίες για νέες πυκνότητες και χωρητικότητες από GDDR5 ICs. Συγκεκριμένα αναφέρει πως η NVIDIA κάνει σχέδια για το λανσάρισμα των 970 και της 980 με 8GB GDDR5 μνήμη, αφού πρώτα οι κατασκευάστριες (Samsung, SK Hynix κλπ) ξεκινήσουν την αποστολή των chip στους AIB partners. Παρά ταύτα, τα νέα μας έρχονται λίγους μήνες (ή λίγες εβδομάδες!) πριν την εμφάνιση του GM200 πυρήνα και της φημολογούμενης GTX 980 Ti, οπότε η εν λόγω πυκνότητα μπορεί να αναφέρεται στην νέα premium λύση της πράσινης.

[img_alt=NVIDIA GTX 980 & 970 με 8GB μνήμη στον ορίζοντα]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture39583.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Ας βγουν πρώτα single gpu που θα την παλέψουν στα 4κ σε ΑΑΑ τίτλους στα high+ και το να βάλουν έξτρα vram είναι εύκολο.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι επόμενες πιστεύω θα παίζουν χαλαρά 30fps με τόνους γραφικά στα 4k τότε θα πάω και εγώ στα 4k! Να δω ποιος τυχερός θα πάρει την οθονούλα μου!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Nop, άλλωστε τι νόημα θα είχε και να γινόταν αυτό? Δεν διπλασιάζεται η vram με το sli δλδ δεν θα έχεις 4+8=12gb vram Ούτε 8+8=16gb αλλά ούτε και 4+4gb=8gb Και 4 κάρτες με 8gb vram να βάλεις σε ένα σύστημα πάλι 8gb θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι επόμενες πιστεύω θα παίζουν χαλαρά 30fps με τόνους γραφικά στα 4k τότε θα πάω και εγώ στα 4k! Να δω ποιος τυχερός θα πάρει την οθονούλα μου!! :hehe:

Την κλείνω απο τώρα την οθόνη λαμόγιο!!! κανόνισε!!! 100?!!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Nop, άλλωστε τι νόημα θα είχε και να γινόταν αυτό? Δεν διπλασιάζεται η vram με το sli δλδ δεν θα έχεις 4+8=12gb vram Ούτε 8+8=16gb αλλά ούτε και 4+4gb=8gb Και 4 κάρτες με 8gb vram να βάλεις σε ένα σύστημα πάλι 8gb θα έχεις.

Ακριβώς επειδή δεν διπλασιάζεται έλεγα μήπως έχεις την 8αρα πρώτη και βλέπει 8γβ και την 4αρα δεύτερη.

Αλλα και να γίνει μάλλον βλέπει τα λιγότερα και ρίχνει την 8γβ στα 4, σωστά;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή δεν διπλασιάζεται έλεγα μήπως έχεις την 8αρα πρώτη και βλέπει 8γβ και την 4αρα δεύτερη.

Αλλα και να γίνει μάλλον βλέπει τα λιγότερα και ρίχνει την 8γβ στα 4, σωστά;

Θα στο εξηγήσω αλλιώς..έχεις 2 αυτοκίνητα σε μια ευθεία το ένα 1000 άλογα r34 skyline και το άλλο ένα audi a1 85 άλογα και θες να πηγαίνουν στην ευθεία μαζί τέρμα πόσο θα πάει το a1? 170 χιλιόμετρα? ε τόσο θα πηγαίνει και το r34..οπότε τσάμπα τα 1000 άλογα - τσάμπα και τα 8gb vram :) Φυσικά αυτό δεν γίνεται στο slil γιατί οι κάρτες πρέπει να είναι πανομοιότυπες ακόμα και η μνήμη τους..

Υποθέτω ότι το μπερδεύεσαι με τις ram που μπορείς να βάλεις διαφορετικού μεγέθους και ταχύτητας και να παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα στο εξηγήσω αλλιώς..έχεις 2 αυτοκίνητα σε μια ευθεία το ένα 1000 άλογα r34 skyline και το άλλο ένα audi a1 85 άλογα και θες να πηγαίνουν στην ευθεία μαζί τέρμα πόσο θα πάει το a1? 170 χιλιόμετρα? ε τόσο θα πηγαίνει και το r34..οπότε τσάμπα τα 1000 άλογα - τσάμπα και τα 8gb vram :) Φυσικά αυτό δεν γίνεται στο slil γιατί οι κάρτες πρέπει να είναι πανομοιότυπες ακόμα και η μνήμη τους..

Υποθέτω ότι το μπερδεύεσαι με τις ram που μπορείς να βάλεις διαφορετικού μεγέθους και ταχύτητας και να παίζουν.

Σε AMD ισχύει το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να κανεις crossfire με 2 6950 πχ και ας εχει η μια 1gb και η άλλη 2gb vram. Απλα θα ειναι σαν να εχεις 2 6950 με 1gb

Όσες φορές έχω κάνει sli ή crossfire ήταν με ίδιες κάρτες και απλά το είχα απορία..

Τελικά 4gb είναι αρκετά για όλα τα games σε 1080? Επειδή είδα σε 295x2 να χρησιμοποιεί 6+ στο shadow of mordor (αυτό πάλι πως έγινε αφού βλέπει μόνο τα 4?)

Link to comment
Share on other sites

Yeap τα 4 φτάνουν ομως το sli σε 1080p είναι 100% αχρηστο όταν εγώ δεν έχω πρόβλημα στα 1600p.

Επειδή είδα σε 295x2 να χρησιμοποιεί 6+ στο shadow of mordor

Με ποιο πρόγαμα το κοίταξες αυτό?

Κατέβασε αυτό και δες την παρακάτω εικόνα.

riF9Oyu.jpg

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχεις 4, αφού είπαμε ότι δεν διπλασιάζεται η μνήμη της κάρτας σε κανένα σενάριο είτε amd είτε nvidia..δεν ξέρω τι είναι το αβ εκτός απο τον βασιλόπουλο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έχω κάνει sli ή crossfire ήταν με ίδιες κάρτες και απλά το είχα απορία..

Τελικά 4gb είναι αρκετά για όλα τα games σε 1080? Επειδή είδα σε 295x2 να χρησιμοποιεί 6+ στο shadow of mordor (αυτό πάλι πως έγινε αφού βλέπει μόνο τα 4?)

8gb πρεπει να βλεπει η 295χ2 κανονικα. εδω γραφει κατι για το παιχνιδι.

Eyes-on with PC Shadow of Mordor's 6GB ultra-HD textures • Eurogamer.net

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now