Recommended Posts

Καλήμερα!

Έχω έναν Kingston 3K 120GB. Αξίζει η αλλαγή σε Samsung 850 Evo? Τι παίζει με το Rapid Mode?

( Έχω βρει να πουλήσω τον kingston 60E και βρήκα τον samsung γύρω στα 70 για αυτό σκέφτομαι την αλλαγή)

Link to comment
Share on other sites

O 3K είναι καλό drive - και τέρμα ανθεκτικό στα γνωστά torture test.

Από την άλλη ο 850 EVO στα περισσότερα latency dependant θα είναι τερατάκι γιατί bufferιάζει πράμα. Εγώ για 10 ευρώ θα την έκανα την μετάβαση αν δεν βαριόμουν το migration...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τι είναι.. Από σχόλια σε forum διάβασα ότι με το rapid σε benchmark έγραψε read και write κοντά στα 1000 ΜΒ/s.. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τι είναι.. Από σχόλια σε forum διάβασα ότι με το rapid σε benchmark έγραψε read και write κοντά στα 1000 ΜΒ/s.. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει?

Πολύ λίγα έγραψε. Ανάλογα το μηχάνημα μπορεί να γράψει και 8-9.000. Το θέμα είναι πως τότε δεν μετράς τον SSD αλλά την RAM του μηχανήματός σου.

Ενημερωτικά το ΡAPID δεν είναι πανάκεια και υπάρχουν περιπτώσεις που ρίχνει τις επιδόσεις αντί να τις ανεβάζει.

Προσωπικά το έχω απενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λίγα έγραψε. Ανάλογα το μηχάνημα μπορεί να γράψει και 8-9.000. Το θέμα είναι πως τότε δεν μετράς τον SSD αλλά την RAM του μηχανήματός σου.

Ενημερωτικά το ΡAPID δεν είναι πανάκεια και υπάρχουν περιπτώσεις που ρίχνει τις επιδόσεις αντί να τις ανεβάζει.

Προσωπικά το έχω απενεργοποιημένο.

Έχει επιπτώσεις στην απόδοση του συστήματος?

πχ με το Rapid στο on τραβάει περισσότερη ram ή ζορίζει τον επεξεργαστή?

Πρακτικά αυτά τα νούμερα σε read/write θα τα καταλάβεις πχ στο boot?

Edited by tave
Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορές σε κάποιες διεργασίες αλλά δεν είναι αντιληπτές με το μάτι.

Ναι, το RAPID δεσμεύει RAM για να δουλέψει που δεν είναι διαθέσιμη για άλλες διεργασίες.

Όχι, δεν θα τα καταλάβεις τα νούμερα, ειδικά στο boot.

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορές σε κάποιες διεργασίες αλλά δεν είναι αντιληπτές με το μάτι.

Ναι, το RAPID δεσμεύει RAM για να δουλέψει που δεν είναι διαθέσιμη για άλλες διεργασίες.

Όχι, δεν θα τα καταλάβεις τα νούμερα, ειδικά στο boot.

Thanks για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Το rapid δεσμεύει κάποια ram και την χρησιμοποιεί σαν cache μνήμη, αυξάνοντας τις επιδόσεις σε δεδομένα που χρησιμοποιείς συχνά. Αν έχεις πολύ RAM (από 8GB και πάνω), αξίζει να δεσμεύσεις 2GB στο rapid. Διαφορά στο boot δεν θα δεις, καθώς μιλάμε για RAM caching, άρα στο boot δεν έχει προλάβει να μπει κάτι στην cache. Διαφορές ενδέχεται να καταλάβεις εντός των windows. Πάντως για την μετάβαση σε 850pro θα κερδίσεις από τις καλύτερες επιδόσεις του δίσκου (ανεξαρτήτως rapid) και την 10ετή εγγύηση. Οπότε, για 10? που θα σου βγει, τον αγοράζεις και όταν με το καλό στήσεις το λειτουργικό, δοκιμάζεις και αποφασίζεις αν θα χρησιμοποιήσεις rapid ή όχι (μια επιλογή είναι στο λοιγισμικό της samsung, δεν είναι τίποτα δύσκολο η απενεργοποίηση/ενεργοποίηση)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now